Dünyanın En Dikkat Çeken Futbol Stadyumları Mutlaka Görülmesi Gereken Dünya Stadları

Dünyanın En Dikkat Çeken Futbol Stadyumları

Dünya genelinde hikayeleri olan gerek tasarımları gerek kapasitesi gerekse de atmosferi ile dünya çapında ün yapmış birçok stadyum bulunuyor. Coşkulu taraftar grupları ve şampiyonlukları ile adını tüm dünyaya duyuran bu takımların kendilerine yakışan statları da oldukça göz alıcı.

Kapak fotoğrafımızda da gördüğünüz Emirates Stadyumu, Londra’nın Holloway semtinde Arsenal Futbol Kulübü’nün maçlarına ev sahipliği yapıyor. Bulunduğu yer olarak Highbury, kulüp tarafından da ‘The Home of Football’ yani ‘Futbolun Yuvası’ takma adıyla anılmakta. Emirates Havayolu’nun ana sponsor olmasıyla stadın adı Ashburton Grove’dan Emirates Stadyumu’na çevrildi. Arsenal ruhunun stattan alındığı fark edilince 2009 yılından başlayarak Arsenal’in mirasını ve tarihini geri kazanmak adına “Arsenalisation” (Arsenalleştirme) adı verilen bir sürece girildi.

95 yıllık Highbury’nin anısına, stadyumun girişine bir ‘Zaman Kapsülü’ yerleştirildi. İçine de 1971’deki çifte kupanın kaptanı Rocastle’nin forması, Henry’nin kramponları, Tony Adams’ın kaptanlık pazubandı gibi simgeler dahil olmak üzere Arsenal tarihinin en önemli 40 objesi koyuldu ki bunların 25’ine taraftarlar karar verdi. O da yetmedi. Stadın girişine o meşhur toplarını yerleştirdiler ve Arsenal taraftarlarının isimlerini stadın girişindeki kaldırıma kazıdılar. Her katta Arsenal tarihinin ayrı bir zaferini sergilediler.

1 – Allianz Arena – Almanya

stadyumStadın toplam kapasitesi 71.437 olarak belirtiliyor ve Allianz Arena UEFA’nın 5 yıldızlı statlar kategorisinde yer alıyor. Bayern Münih ve 1860 Münih takımları tarafından ortak kullanılan stadyum, Bayern Münih maçlarının olduğu günlerde kırmızı, 1860 Münih maçlarının olduğu günlerde mavi led ışıklarla aydınlatılıyor.

2 – Donbas Football Arena Donetsk – Ukrayna

stadyumKapasitesi 50.198 olarak belirtilen stadyum FC Shakhtar Donetsk kulübü ve birçok maçta Ukrayna Millî Futbol Takımı’na ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Donbas Arena da UEFA’nın 5 yıldızlı stadyumları listesinde yerini almış bulunuyor.

3 – First National Bank Stadyumu – Güney Afrika

stadyumTam adı First National Bank Stadyumu olsa da bilinen adı Johannesburg FNB Stadyumu ya da Soccer City’dir. Toplam kapasitesi 94.700 olarak belirtilen stat Güney Afrika’nın en büyük stadıdır. Güney Afrika futbol karşılaşmalarının çoğu bu stadyumda oynanıyor.

4 – Khalifa Stadyumu – Katar

stadyumKatar’ın başkenti Doha’da bulun Khalifa Stadyumu, Halife Stadyumu olarak da biliniyor. 50.000 seyirci kapasiteli Khalifa Uluslararası Stadyumu, çoğunlukla futbol maçları için kullanılsa da stadyumda atletizm müsabakaları da yapılmakta.

5 – Aviva Stadyumu – İrlanda

stadyumAviva Stadyumu, İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulunuyor. Stadyumu UEFA Dublin Arena olarak ifade ederken, halk yaygın olarak Lansdowne Road olarak ifade etmekte. Halkın bu şekilde ifade etmesinin sebebi ise 2007 yılında yıkılan Lansdowne Road’ın yerine yapılmış olması. Aviva Stadyumu 51.700 seyirci kapasiteli olup, ülkenin millî ragbi birliği ve futbol takımlarına ev sahipliği yapmakta.

6 – Nou Camp – İspanya

stadyumNou Camp İspanya’nın Barselona şehrinde yer alan stadyumun toplam kapasitesi 99.786 kişi olarak belirtilmektedir. Katalancada yeni stat anlamına gelen Camp Nou ülkemizde daha çok Nou Camp olarak lanse edilir. Barcelona’nın stadı olan Nou Camp, Avrupa’nın en yüksek seyirci kapasiteli stadı olma unvanını elinde bulunduruyor.

7 – Green Point Stadium – Cape Town

stadyumToplam kapasitesinin 64.100 olarak belirtildiği Cape Town Stadyumu 2010 FIFA Dünya Kupası’ndaki maçlara ev sahipliği yapan 10 stadyumdan birisi. Stadyumun çatısının inşası ve tasarımında bisiklet tekerinden esinlenilmiş ve ortası boş bırakılmış. Toplam 72 adet bulunan kabloların bir kısmı çatıdan yere bağlanmış ve böylece kalın kolonlar kullanılmadan stadyumun inşası tamamlanmış.

8 – Marina Bay Floating Stadium – Singapur

stadyumMarina Bay Floating Stadyumu tamamı çelikten yapılmış bir yüzen platformdan oluşmakta. 390 metre uzunluğunda ve 270 metre genişliğinde. 9 bin kişilik kapasiteli stat, 1030 ton ağırlığa kadar taşıyabiliyor.

9 – Montreal Olimpiyat Stadyumu – Kanada

stadyumQuebec, Montreal’de bulunan ve 1976 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış stadyumlardan birisi. Stadyumun kulesi 175 metre. Günümüzde çeşitli etkinlikler ve konserler için kullanılan stadyum 56 bin kişiyi ağırlayabilmekte. Stadyum, Kanada’da beyzbol ve Kanada futbolu maçlarına da ev sahipliği yapmakta. Stadyumun yapımı sırasında yaşanan grev, stadın özellikle de kulenin tamamlanmasında büyük gecikmeye neden olmuş. Bu yüzden çatı için gerekli malzeme 1982’ye kadar Fransa’da bir depoda çürümeye terk edilmiş. 1987 yılında kule ve çatı kısmı tamamlanabilmiş.

10 – Melbourne Rectangular Stadium – Avusturalya

stadyumToplamda 30.050 kişilik kapasiteye sahip olan stat ‘Bioframe’ tasarıma sahip. Stadyumun beklenen açılışı 7 Mayıs 2010 tarihinde Avustralya ile Yeniz Zelanda rugby takımları arasında düzenlenen ‘Anzak Test’ müsabakasıyla gerçekleşmiş. Dikdörtgen Stadyumu lakaplı mabet 16 Mart 2010 tarihinde sigorta şirketi AAMI ile yapılan sekiz yıllık sponsorluk anlaşması dolayısıyla günümüzde ismi AAMI Park olarak değiştirmiş durumda.

11 – Old Trafford – İngiltere

stadyumSir Bobby Charlton tarafından ‘Theatre of Dreams’ yani Düşler Tiyatrosu lakabı takılan Old Trafford İngiltere’nin, Manchester şehrinin Trafford semtinde bulunan ve Manchester United’ın maçlarını oynadığı 76.212 kişilik futbol stadyumu.

12 – PGE Arena Gdańsk – Polonya

stadyum43.615 oturma kapasitesi bulunan stadyum, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda kullanılan sekiz stadyumdan biri. Aynı zamanda Lechia Gdańsk takımına da ev sahipliği yapmakta.

13 – Santiago Bernabéu Stadyumu – İspanya

stadyumİspanya’nın Madrid şehrinde yer alan stadyumun ev sahibi takımı Real Madrid’dir. Stat adını Real Madrid’in efsane başkanı Santiago Bernabéu Yeste’den almakta. Stadyumun 80.400 kişilik kapasitesi de bulunuyor.

14 – Singapore National Stadium – Singapur

stadyumStadyum futbol, rugby, kriket ve atletizm etkinlikleri ev sahipliği yapmak için tasarlanmış. Stadın toplam kapasitesi ise 55000 kişilik.

15 – Pekin Ulusal Stadyumu – Çin

stadyumPekin Ulusal Stadyumu, Pekin’de 2008 Yaz Olimpiyatları için inşa edilmiş. Stadyumun yapımı Mart 2008’de tamamlanmış. Yapısı nedeniyle ‘Kuş Yuvası’ adıyla da anılır. Çin Ulusal Su Sporları Merkezi’nin doğusunda yer alır. Dünyaca ünlü mimarların katıldığı bir yarışma sonucu İsviçreli firma Herzog & de Meuron Architekten AG tasarımı gerçekleştirmeyi üstlendi. 2003 yılında temelleri atılan ve 5 yılda tamamlanan stat toplamda 91.000 kişiyi ağırlayacak kapasiteye sahip.

 İnönü Stadyumu – Türkiye

stadyumDünyanın en güzel manzarasına sahip olan BJK İnönü Stadyumu İstanbul‘un Beşiktaş ile Kabataş semtleri arasında yer almaktadır. Beşiktaş JK’nin ev sahipliğini yaptığı ‘Kartal Yuvası’, 1947 ile 2013 yılları arasında hizmet verdi.

Yeniden inşa edilen Kartal Yuvası, dünyanın en güzel manzarasına sahip stadyum unvanını korumaya devam edecek. Stadın yeni adı ise Vodafone Arena. Tamamlandığında Türkiye’nin en akıllı ve en çevreci stadyumu olacak. Kapasitesi 41.903 olacak stadyumun temelinde “Temelinde Aşk Var” projesi kapsamında taraftarın gönderdiği 21.000’i aşkın mesaj da bulunmakta.Kartal yuvasıydı, Çarşı’nın gözbebeğiydi. İki kere temel atıldı, adı defalarca değiştirildi. Çalkantılı siyasi dönemlere tanıklık etti. Beşiktaş İnönü Stadyumu, Boğaz’a karşı, dünyanın en güzel manzaralı stadyumlarındandı. Beşiktaşlılar, çoğu zaman maçtan önce semtlerinde buluşup oraya yürüdüler. O statta, taraftarlar hop oturdu hop kalktı, yeri göğü inletti ve  defalarca desibel rekorları kırıldı.

Ne zaman açıldığı, hatta ilk maçın ne zaman oynandığı konusunda mutabakata varılamasa da, biz ilk maç 67 sene önce, bugün, 23 Kasım’da oynandı diyoruz. 25, 27 Kasım gibi bahsi geçen farklı tarihlere selam gönderiyor ve stadın siyah-beyaz tarihine uzanıyoruz. İsmet İnönü’nün cumhurbaşkanlığı döneminde Üstündağ’ın yerine eski Manisa Valisi Lütfi Kırdar atandı. Kırdar, stadyum için uluslararası bir yarışma düzenleyeceklerinden bahsediyordu. Bu haberden gazetelerde bahsedilirken “Dolmabahçe Stadyumu” lafları dönmeye başlamıştı bile. Açılıştan altı ay sonra 23 Kasım 1947’de büyük gün geldi. Beşiktaş ve AIK Stockholm sahadaydı. 20 bin civarında oturacak yer olmasına rağmen, 30 bin taraftar stadyumdaydı ve neredeyse izdiham yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir