Dünyanın En İyi Festivalleri? En Güzel Tatil Tavsiyeleri 2024

Yaz mevsiminin yaklaşması ile beraber gerek Türkiye’de olsun gerekse Avrupa’da festivaltarihleri açıklanmaya başladı. Özellikle Avrupa ülkeleri oldukça iyi konseptlere sahip birçok festivale ev sahipliği yapıyor. Sınırsız müzik ve sınırsız eğlence anlayışı ile yola çıkan bu festivaller Dünya’nın birçok yerinden çok fazla ziyaretçi alıyor.

Bu festivallerde sanki yarın yokmuşçasına çılgınca bitmek bilmeyen eğlenceyi yaşıyorsunuz. Genellikle kamp temalı olan festivallerde hem festivalin olduğu şehri keşfedip hem müziğe doyuyorsunuz. Müzik dışında farklı temalı eğlence anlayışıyla gerçekleştirilen festivallerde var. Eğer ölmeden önce yapılacaklar listeniz varsa kesinlikle anlatacağım festivallerden birkaçını da bu listenin içine dahil etmenizi öneririm.

1. Exit Festival

Dünyanın en ünlü festivalleri Exit Festival

Sırbistan Novi Sad’da yapılan Exit Festival Avrupa’nın en iyi ve adını sıkça duyduğumuz festivallerden birisi. Tuna Nehri’nin kenarında gerçekleşen festival şehrin ihtişamı ile birleşince size oldukça güzel birkaç gün yaşatıyor.

Her türden müzik dinleyene ev sahipliği yapan bu festivalde dilerseniz kamp kurabilirsiniz dilerseniz de yakınlarda kalabilecek hostel veya hotel ayarlayabilirsiniz. Bu sene 12-15 Temmuz 2018 de gerçekleşecek olan festival Türk vatandaşlarına vizesiz olması ile de oldukça ilgi çeken festivaller arasında. F

estival bileti giriş ve kamp alanını kapsıyor. Yine isterseniz günlük veya kampsız bilet seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Kamp ve dört gün girişi kapsayan bilet fiyatı 140 Eurocivarında. Diğer Avrupa festivallerine göre oldukça uygun bir rakam. Bir de Sırbistan’ın ucuz olduğunu ve vizesiz olduğu düşünürsek Türkiye’den gidecekler için iyi bir seçenek. Festival alanında yiyecek ve içecek fiyatları da makul. Sırplar her şeyi düşünmüş ve festival konusunda da gerçekten iyi olduklarını bu festival ile Dünya’ya adlarını duyurarak kanıtlamışlar bence. Festival hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz web sitesinin adresi: exitfest.org

2. Sziget Festival

En iyi festivaller Sziget Festivali

Sziget Festivali’ne gittiğinizde üstünüz başınız ne kadar toz toprak olsa da eğlenmenin verdiği mutluluk bunu görmezden gelmenize yetiyor. Macaristan’ın Budapeşte şehrinde gerçekleşen festivale Dünya’dan binlerce kişi akın ediyor.

Her yıl çok başarılı müzik gruplarını ve sanatçılarını ağırlayan Sziget Festivali’nde doyasıya eğlenebilirsiniz. Her kitleye hitap eden müzik gruplarını barındırıyor. Festival Tuna nehrinin ortasındaki ada da gerçekleşiyor. Bu sene 8-15 Ağustos 2018‘de gerçekleşecek olan festival de müzik gruplarının yanında gün içinde farklı deneyimleri yaşayabileceğiniz workshoplar da gerçekleştiriliyor.

Festival girişi ve kamp alanı dahil bilet fiyatı 300 Euro civarında. Dilerseniz günübirlik ve kampsız seçenekleri de tercih edebilirsiniz. Festival içerisinde yiyecek ve içecek satışı gerçekleştiriliyor. Para biriminin forint olması sebebi ile festival alanı gayet uygun fiyatlı. Gündüz etkinliklere katılmak istemezseniz festival alanından çıkıp Budapeşte’nin büyüleyici etkisine kapılıp gezebilirsiniz. Festival hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz web sitesi: szigetfestival.com

3. Rio Karnavalı

Dünyanın en ünlü festivalleri Rio Karnavalı

1973’den beri Brezilya’da Rio de Janerio’da yapılan Rio Karnavalı‘nda samba okulları en yetenekli öğrencilerini Samba Kraliçesi unvanına sahip olmaları için yarıştırıyor.

Rengarenk kostümlerle gerçekleştirilen bu karnaval Marquês de Sapucaí yolunda samba dansları ve bando geçişleri ile yapılıyor. Dünya’nın en büyük ve en renkli karnavalı olan Rio Karnaval’ında kesintisiz müzik ve dans ile bir hafta geçirebilirsiniz.

Rio Karnavalı denk geldiği şekilde Şubat ya da Mart aylarında Büyük Perhiz öncesi Cuma başlıyor ve perhiz öncesi Çarşambaya kadar sürüyor. Ama kazananlar geçidi karnaval sonrası Cumartesi oluyor.

Bu sene 9-14 Şubat 2018 tarihleri arasında yapıldı ancak kaçırdım diye üzülmeyin çünkü bir daha ki 1 Mart – 6 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. Rio Karnavalı biletli bir etkinlik ve biletler çok çabuk tükeniyor. O yüzden kararınızı çabuk vermelisiniz. Bilet fiyatları 50-3000 Dolar arasında değişiyor. Hazır Rio Karnavalı için gitmişken Rio’nun güzelim Copacabana ve Ipanema plajlarını da görmeden dönmeyin. Bunun dışında Rio’da yapabileceğiniz birçok etkinlikte mevcut. Eğer karnaval hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz web sitesi: rio-carnival.net/

4. Tomorrowland

En iyi festivaller Tomorrowland

Dünya’nın belki de en iyi elektronik müzik festivali olarak kabul edilen Tomorrowland sahne gösterileri ile aklınızı başınızdan alacak. Benim gördüğüm en çabuk biletlere sahip bu festival. Tarihler açıklandıktan itibaren 1-2 saat içerisinde biletler tükeniyor.

Tomorrowland festivali Belçika Boom’da gerçekleşiyor. Bu sene 20-29 Temmuz 2018tarihlerinde gerçekleşecek olan festival Dünyaca ünlü sanatçıları ağırlıyor. Festival biletlerinin fiyatı 280 Euro civarında. Ancak festival içerisindeki yeme-içme yerleri ne kadar ülkeye göre uygun fiyatlı olsa da Euro’nun artması sebebi ile biraz pahalı olabilir.

Eğer farklı sahne şovları ve ağzınızın açık kalacağı bir festivali deneyimlemek isterseniz kesinlikle gitmelisiniz. Eğer festival hakkında ve bu seneki gelen sanatçılar hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz web sitesi: tomorrowland.com

5. Holi Festivali

Dünyanın en ünlü festivalleri Holi Festivali

Hindistan’nın her şehrinde farklı şekilde kutlanan Holi Festival aslında bir çeşit dini kutlama. Festivalin en renkli ve kalabalık geçtiği şehirler olan Yeni Delhi ve Goa’da renkli boyalarla kışın bitişi ve baharın gelişi kutlanıyor.

Festivalde kullanılan her renginde bir anlamı var. Yeşil bereketi, sarı optimizmi, kırmızı enerjiyi, mavi güven ve sadakati, pembe ise aşk ve tutkuyu sembolize ediyor. Sokaklarda aynı zamanda müzik festivalleri de oluyor. Her yıl mart ayında gerçekleşiyor. Eğer çocuklar gibi bir festivalde eğlenip rengarenk boyanıp bir de güzel müzik dinlemek istiyorsanız kaçırmamanız gereken sokak festivallerinden biri. Aynı zamanda yoga ile ilgilenenler içinde oldukça güzel bir fırsat.

6. Coachella Festival

En iyi festivaller Coachella Valley

Coachella Dünya’nın her yerinde bilinen oldukça popüler bir festival. Amerika California’da gerçekleşen bu festivalin şüphesiz ünlü olmasının en büyük nedenlerinden biri Türkiye’den birçok ünlünün bu festivale katılıyor olması. Bunun dışında harika gösterileri ve sanatçıları ağırlıyor olması.

Festival alanı ve zamanı çok sıcak olmasına rağmen çok eğleneceğiniz bu festivalin biletleri de satışa çıktıktan saatler sonra tükeniyor. Bu sebeple bilet almak konusunda acele etmenizde fayda var. Festival biletleri 300 Euro civarından başlıyor. Festival alanında katılacağınız çeşitli workshoplar ve belli bölgelere erişim durumuna göre fiyat artıyor. Bu sene 13-22 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival Dünya’nın en iyi festivallerinden biri. Eğer festival hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz web sitesi: coachella.com

7. Venedik Karnavalı

En iyi festivaller Venedik Karnavalı

Venedik Karnavalı her yıl Şubat ayında gerçekleşen Venedik halkının kostümler ve maskeler takarak sokaklara çıktıkları ve daha çok San Marco Meydanı’nda eğlendikleri bir karnaval. 13. yy ‘dan beri süre gelen bu gelenek Venediklilerin oldukça önem verdiği bir karnaval.

Festivalin ortaya çıkması da hayli ilgi çekici. Venedik’te olan büyük veba salgınından sonra salgını atlatanların vücutlarında yaralar kalıyor ve bu yaraları gizlemek için maskeler takıyorlar. Bu fikir zamanla daha geleneksel ve teatral bir hale gelerek karnaval olarak kutlanmaya başlanıyor. Önümüzdeki karnaval tarihleri 23 Şubat – 5 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu eğlenceli festival için biletlerinizi şimdiden alabilirsiniz.

8. Roskilde Festival

En iyi festivaller Roskilde Festival

Roskilde Festivali Danimarka Kopenhag’da gerçekleşen 5 büyük ana sahnenin olduğu İskandinav ülkelerin en büyük festivali. Festival alanında çok büyük bir çadır kamp alanı bulunmakta. Binlerce kişiyi çok rahat bünyesine sığdırabilecek festival. Bu festival de sadece müzik yok. Dev ekranlarda sinema gösterimleri, spor alanları ve festival radyosu gibi bölümlerde mevcut. Bu sene 30 Haziran -7 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek. Biletler 300 Euro civarında. Eğer bu festival ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz web sitesi: roskilde-festival.dk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir