Düşler,Tutkular ve Suçlar Hakkında

Düşler, tutkular ve suçlar olarak Türkçeye çevrilen The Dreamers , Gilbert Adair’in The Holly Innocents adlı eserinden sinemaya uyarlanan ve Bernardo Bertolucci’nin yönetmenliğini üstlendiği 2003 yapımı film adeta devinim halindeki bir tablo gibidir.

Filmde sinemanın klasik ve Fransız yeni dalgasından birçok kült esere yer verilmiştir: Bande à Part, Les Dames Du Bois De Boulogne , Schock Corridor, Pierrot Le Fou, Freaks…

Başrolerini Michael Pitt, Eva Green ve Louis Garrel ‘in üstlendiği film Paris’te 1968 yılında geçmeketedir. Sinema aşığı Isabelle(Eva Green) ve erkek kardeşi Theo(Louis Garrel) daha önce ünlü sinematekte karşılaştığı,daha sonra anarşişst bir eylemde tanıştıkları Amerikalı bir genç olan ve Paris’te öğrenim gören Matthew(Michael Pitt)u evlerine davet ederler. Isabelle ve Theo’nun ailesinin tatile çıkmasıyla birlikte bu üçlünün ilişkilerinin sıra dışılığına, uç noktalara gittiğine ve birbirlerinin hayatlarını, görüşlerini ve cinselliklerini test etmelerine şahit oluruz. Haftalarca evden dışarı çıkmayan gençler politika, yönetmenler, filmler ve müzisyenler hakkında uzun tartışmalara girerler.Başta Isabelle ve Theo’nun arasındaki yakınlıktan pek de hoşnut olmayan Matthew , Isabelle’i sevmektedir ve ilerleyen zamanlarda iki kardeşe ayak uydurmayı başarır.  Sinemasever üçlü evde geçirdiği zamanlarda kült filmlerden ünlü sahneler canlandırmışlar ve bu sahnenin hangi filme ait olduğunu bilmeyene cinsel cezalar vermişlerdir.

Yer yer 68 yılının politik olayalarına değinen Bertolucci kısmen ensest bir ilişki üzerinden filmi yürütmüştür. Sinemaseverlerin dikkatlerini üzerine toplayan ilk olay ise “la cinematheque française” kütüphanesinin kapatılmasıdır. Fakat siyasi bir film olmamasından dolayı olaylara derinlemesine yer verilmemiş bu olaylar bir fon olarak kullanılmış ve gençler üzerinde etkisi gösterilmiştir. Zaman zaman cinselliğin ön plana çıkarıldığı filmde bazıları konuya odaklanmanın güç olduğunu söylese de yönetmen film boyunca vermek istediği mesajdan şaşmamış ve filmin sonunda da sözü geçen mesajı açıkça dile getirmiştir.

The Dreamers yönetmenin sinematografisindeki farklı duruşu ,lirik sahneleri,büyüleyici oyunculukları, fon olarak kullanılan politik olaylarıyla birlikte sizi içine alan etkileyici bir film.

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir