Düzce/Türkiye

Sizi muazzam doğasıyla büyülemeden önce üretim fabrikalarıyla, fabrikaların bacalarından burnumuzu gelen gaz kokusuyla karşıyalan bir şehir Düzce.

İtiraf etmeliyim ki il sınırına girdiğim anda pek etkilendim diyemem… Kapalı bir kutu gibi içine açtıkça etkiledi beni. Eften  Gölünün eşsiz manzarasında rüzgarı hissederken, Güzeldere Şelalesinin yüzlerce merdivenini inerken büyülemeye başladı. İndiğim her bir merdivende biran önce şelalenin tamamını görmek için hızlandırdı adımlarımı. Doğanın mükemmelliği, akan şelalenin kulaklarınıza fısıldayan usul sesi…  Düzce tarihi yapılar konusunda da çok zengin bir şehir Konuralp beldesinde 40 Basamaklar ismi verilen Osmanlıdan kalma bir yapı var. Gerçekten 40 basamak yok tabii günümüzde ama girdiğinizde o yaşanmışlık kokusunun hala durduğuna yemin edebilirim.

Tarih kokan Fakıllı mağarasından da bahsetmeliyim size içine girdiğiniz anda başka bir boyuta geçmişsiniz, yıllar öncesine dönmüşsünüz hissi veren bir ortam. Başta içerideki nem sizi rahatsız etse de yıllar sonrasında bile bozulmadan kalmış bu küçük mağara hayretler içinde bıraktı beni. Minik su birikintilerinden akan sular çamurların içine damlıyor bastığınız her yere çok dikkat etmeniz gerekiyor burada sadece tarihi olduğu içinde değil yanlış bir yere basarsanız bir parçasının bozulmasından korkuyorsunuz. Küçük bir köyün içinde Fakıllı Mağarası köy halkı tarafından çok korunduğunu söyleyemiyorum maalesef, çoğunun gidip gördüğünden bile emin değilim.

Fakıllıdan çıktıktan sonra nemden biraz arınmak ferah bir hava solumak için Akçakocaya çevirmenizi öneririm rotanızı. Ceneviz Kalesini, sahil boyunu gezmelisiniz. Kendi halinde küçük bir sahil kasabasına dönüşmüş zamanla. Düzce merkezden daha hareketli desem doğru olur hatta. Yaz kış insanlar balık ekmek yemeye arabalarından denizi izlemeye geliyorlar buraya, pek çok otel olduğu için fazlaca turist gelse de yerliside oldukça fazla durumda. Ceneviz Kalesini akçakocanın bir çok noktasından görmeniz mümkün biz bildik bileli tadilatta fakat gidip dış mimarisini inceleme şansımız oldu. 

Akçakocadaki büyük camii var bir de beni çok etkileyen, önceden bir kliseymiş burası sonradan bir camiiye dönüştürülmüş. Bir kaç düzeltme görmüş tabii ama minare şeklinde ve iç mimarisinde kesinlikle klise esintileri taşımakta… daha bir çok yer bir çok doğa harikası var düzcede. Tüm bu güzelliklerine rağmen Düzce Türkiyedeki en kirli ikinci havaya sahip ne yazık ki. Umuyorum ki bu konuda en ama en kısa zamanda gereken önemler alınsın ve bu güzel şehir daha fazla bu zulmü çekmesin. Düzce/Tr

Ekin Önal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.