En iyi Netflix Yapımı – Dark Dizisi

Dark Dizisi

Öncelikle dizinin orjinal dili Almanca.Alman yapımı bir dizi sürükleyici bir hikayeyi konuk alıyor.Gerilim,korku, bilim-kurgu türünde olduğu için soğuk Alman dili ve yağmurlu Alman havası ambiyansa çok uyuyor.Çoğu zaman kafa karışıklığına sebep olmasıda diziyi izlememizin asıl unsurlarından biri.Dark’ın yaratıcı koltuğunda Baran bo Odar ve Jantje Friese oturuyor.Aynı zamanda bu ikili Who I am(Ben Kimim) adlı hacker filminin yapımcılığınıda üstlenmiştir.O filmi izleyenlerde nasıl bir dizi olduğunu az çok anlamıştır mutlaka.Hikaye derinleştikçe farklılaşıyor.Dizisinin konusundan birazcık bahsedelim.

 

Dark Neyi Anlatıyor?

Winden adlı küçük kasaba olması dolayısıyla suç oranı düşük bir yer.Küçük, masum bir kasabadan çocukların tuhaf bir şekilde kaybolması kasabadaki sessizliği bozmuş durumdadır.Erik adındaki bir lise öğrencisinin kaybolmasıyla başlıyor. Erik’in bir anda ortadan kaybolması tüm kasaba halkına 33 yıl önce yaşanan olayları hatırlatsa da kimse bu konu üzerinde durmak istemiyor, ta ki Mikkel Nielsen’da gizemli bir şekilde ortadan kaybolana dek.Gençliğinde kasabanın en havalı oğlanlarından biri olan Ulrich Nielsen, üç çocuk babası bir polis memuru kimliğinde kasabanın saygın sakinlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. 33 yıl önce kardeşinin esrarengiz bir şekilde kaybolması ve dönemin polis şefinin olayları çözememesi, Ulrich’i polis olmaya teşvik ediyor.

 

Stranger Things Çakması mı?

Dark, henüz ekranlara gelmeden Stranger Things ile kıyaslanmaya başlanmıştı. Açıkçası Dark’ın Stranger Things ile pek çok ortak noktası bulunuyor ancak bize çok daha karmaşık ve kaliteli bir olay örgüsü sunuyor. Kasabadaki gizemli cinayetler ve karakterler arasındaki ilişkiler Twin Peaks‘i anımsatırken sarı yağmurluk giyen başrolümüz ise her an Pennywise ile karşılaşabilecek gibi geliyor. İlk bakışta çok ses getiren bu yapımların harmanlanmış hali gibi görünse de ikinci bölümle birlikte bu havadan tamamen sıyrılıyor.

Jantje Friese, bu memnuniyetini Deadline ile yaptığı röportajda şu sözlerle dile getirdi: “Bu durum gerçekten heyecan verici, çünkü ‘Stranger Things’i izleyen herkes en azından ‘Dark’ı izlemeyi düşünecek. Bence bu bizim için harika bir fırsat. O yüzden iki diziyi karşılaştırmaya devam edin.”

20 yaşındaki Louis Hofmann‘ın başrolünde yer aldığı Dark dizisi, oyuncu tarafından “İki çocuğun kaybolmasının ardından ümitsizce onların peşine düşen dört ailenin hikâyesi” olarak tanımlandı.

Dizinin de filmin de her sahnesinin kartpostal niteliğinde ve kasvetli oluşunun dikkatinizi çekmemesi imkansız!

Dark dizisi, adını Grimm Masalları’nın da ilham kaynağı olduğu devasa Siyah Orman ile çevrili “Winden im Elztal”dan alan “Winden” adlı hayali bir distopyada geçiyor.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir