En iyi romantik film

FİLM’DE DE BİR  NUMARALAR!

Son yıllarda hint dizilerine olan ilgi,hepimizin malumu. Bollywood’a olan ilgi her geçen gün artmakta olup,şimdide dizilerden sonra sinema filmleriyle gündemdeler.

Açıkça söylemek gerekirse,”Bollywood “ismini ilk duyduğum yıllarda on dört-on beş yaşlarında falandım. Bollywood ismini ilk kez kuzenimden duymuştum.Hatta bir çok kez, “Bollywod değil Hollywood olmasın o!” diye onu ikaz etmiştim.Önerdiği bir film sayesinde, Bollywood’un Hollywood’la  hiçbir ilgisi olmadığını anladım.Diziden sonra film’de de bir numaralar!

HOLLYWOOD DEĞİL,BOLLYWOOD!

Hollywood, filmlerinde olan açık seçik sahneler, Hint sinemasında hiç yok denecek kadar az.Hint sinemasına ilk baktığınızda dansları dikkat çekiyor.Hint sinemasını merak edip bir iki film izleyeyim diyen  izleyici,duygusal bir sahnenin ortasında çıkan dans sahnesini yadırgayadabilir. İlk  izlediğim zaman ” Ne alaka şimdi bu?” diye sormuşluğum çok olmuştu.Ama filme odaklandığım zaman,işin mantığını kavradığım zaman başta garip gelen dans sahneleri gayet mantıklı ve  yapboz parçaları  gibi yerine oturdu.İlk başlarda “ne alaka?”  dediğim sahneler “bence de böyle olmalı” dedirti. Açık sahnelere karşı olmamakla birlikte abartı sahnelere karşı olan biri olarak bende yürekten Hollywod değil Bollywood diyorum.

SONSUZ AŞK DENKLEMİ

Ghajini, ilk izlediğim,beni derinden etkileyen ilk Hint filmiydi.Bollywood’la tanışmama vesile olduğu için,benim için yeri  her zaman çok özel. Bollywood sinemasını yücelten,bir baş yapıt! Oyuncuların,yönetmenin ve senaristin emeği büyük.Film,ilk başlarda romantik-komedi tarzında başlasa da ilerledikçe aksiyon sahneleriyle pekiştirilen bir film.Ne başta,ne sonda ne de ortada sıkan bir film.Öyle iyi kurgulanmış ki,izleyiciye  “şimdi ne olacak?” sorusunu filmin her dakikasında sorduruyor.Gizemli ve çekici bir yanı olduğu yadsınamaz bir gerçek!Filmde baş roldeki kadın oyuncumuzun yaşadığı bir olaya duyarsız kalmaması hatta bu uğurda canından olması, izleyiciyi derinden etkiliyor.Aynı zamanda da bize şu soruyu sorduruyor 

“Değer miydi bunun için, hiç bulaşmasaydı daha iyi olmaz mıydı?”

Öte yandan, diğer baş rolümüz,jönümüz Aamir Khan!

Sorumlulukların getirdiği ciddiyet ve ağır başlılığıyla hayatını sürdürürken,karşısına çıkan Kalpana’ya ilk görüşte aşık olması,onun iyilik dolu kalbine tutulması izleyenleri derin bir duygu tutulmasına sürüklüyor.İş dünyasının o soğukluğu ve kibrini aşık olduğu kadının kırması da ayrı bir mutluluk veriyor izleyene. Sanjay’ın sürekli değişken olan hafızası,gerginliğimizin  yanında adrenalin seviyemizi de yükseltiyor.Öte yandan unutmamak için çabalaması,yer yer hatırladığı şeyleri vücuduna kazıyıp bir iz gibi taşıması yok böyle aşk dedirtiyor.

AAMİR KHAN FARKI DİYE BİR ŞEY VAR

Her şeyden öte başrol oyuncusunun Aamir Khan olması izleyiciye kusursuz bir iş izleyeceğinin garantisini veriyor.Öyle ki filmin gişede olduğu yıllarda kazandığı ödüllerde bunun kanıtı olsa gerek.Bir çok dal ve adaylığa konu olan bu film kazandığı başarının çok daha fazlasını hak ediyor. 

AYŞE NUR ÖZCAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir