Erbil Şehri

Erbil (Hewler)
İlk duyulduğunda akla politik bir ses getiren bu 6000 yıllık şehrin hikâyesi aslında çok daha başka. Hayatında her insan Dubai şehrine gitmek ister değil mi? İşte geleceğin Dubai’si gözüyle bakılan bu şehre de gitmek isteyecek insanlar. Çok güvenli olduğu bilinen bu şehir, Ortadoğu’nun finans ve ticaret merkezi olmaya aday. İçinde birçok AVM, iş merkezi ve lüks oteller barındırıyor. Gelin biz daha gelişim aşamasındayken bir gezi düzenleyelim. Önyargılarımızı yıkıp Doğunun cennetine bir tur atalım. Dünyanın en hızlı gelişen şehrine şimdiden hoş geldiniz.
İstanbul, Gaziantep ve Diyarbakır hava limanlarından direk uçuşlar bulunmakta. Muhtemelen diğer birçok şehirden aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Ayrıca Habur sınır kapısından kara yoluyla gitmenizde gayet mümkün. Birçok otobüs Firması’nın rotası bulunuyor.
Türkiye başta olmak üzere yaklaşık 27 ülkenin konsolosluğu da bulunuyor şehirde. Şehrin kaleye uzak olmayan bankalar caddesinde Türkiye’de ki birçok bankanın şubesi bulunuyor.

Tarih
Şehir bundan tam 6000 yıl önce Mezopotamya uygarlıkları tarafından kurulmuş. Bu tarihi kalesinden biliyoruz. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve o medeniyetlerden birçok izler taşımakta. Bunlar şuan yapımı bitmiş olan Erbil ulusal müzesinde sergileniyor. Bu müzede Ortadoğu’da kurulmuş her medeniyetten bir iz bulacaksınız. İki nehrin bereketlendirdiği bu topraklarda tarih fışkırıyor.

Şehir mimarisi
Bu şehri yalnız bir özelliğinden dolayı seviyorum, inanıyorum ki sizde seveceksiniz. Nedir bu özellik? Şehir kalenin etrafında daireler çizerek büyümüş. Haritalardan bakarsanız bu özelliği çok net bir şekilde görebilirsiniz. Bu size ulaşımda çok rahatlık sağlayacaktır. Şehirde istediğiniz noktaya kısa sürede, rahatlıkla gidebilirsiniz. 40’lık, 60’lık, 80’lık dedikleri geniş caddelerle şehir asfaltlanmış. İnsanlar trafikte kurallara riayet ediyorlar. Tam bir hoşgörü kültürü oluşmuş. Şehri bu duruma getiren dönemin Başbakanı Neçirvan Barzani; büyük mimarlarla çalışarak modernizasyonunda hiçbir şeyi gözden kaçırmadan modern bir kent haline getirmiş Erbil’i.

Şimdi turistlerin en uğrak noktalarına bakalım.
Erbil Kalesi
Erbil kalesi şehrin en merkezi noktasında yer alıyor. Şehir onun etrafında daire çizerek kurulmuş. Evet yanlış duymadınız tam 6000 yıllık bir kale ve daha ayakta. Daha ilgincini söyleyeyim size: yaşam devam ediyor. Yanlış okumadınız orda restorasyonu yapılmış tek katlı evlerde hayat devam ediyor. Ayrıca bu yapı UNESCO dünya mirasları listesinde yer alıyor.
Erbil Ulusal Müzesi
Keleye çok yakın olan bu müze bölgede yapılan kazılar sonunda toplanan tüm bulguları bir çatı altında toplamış. Yabancı bir mimar tarafından yapılan müze, daha yapım aşamasındayken uluslararası bir yarışmada ödül dahi almış. Adını duyduğumuz bir çok medeniyetin eserlerini çıplak gözle görme imkânı taşıyan bu müze, şehre gelen tüm turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Sami Abdulrahman Park
Şehrin her taraftan ulaşılması mümkün olan bu park Ortadoğu’nun en büyüklerinden biri. Şehrin oksijen kaynağı adeta. Erbil halkı oraya da vakit geçirmeyi çok seviyorlar. Zaten bölgedeki bütün şehirlerde en az bir tane büyük park bulabilirsiniz. Orada ailenizle ve sevdiklerinle güzel vakit geçirebilirsiniz. Hem gece hem de gündüz ziyaret edebileceğiniz bir yerdir.

Erbil şehir merkezi projesi
Bu Erbil’in en büyük iş merkezi projesi. Yarısına yakını bitmiş olan bu proje Şehri tam bir uluslararası hüviyete kazandıracak en büyük proje denebilir.35 bin insana istihdam yaratan bu yer tamamı ofisler ve mağazalar şeklinde inşa edilmiş. Burayı gördüğünüzde kendinizi Amerika’nın büyük şehirlerinde olduğu hissine kapılacaksınız, ama burası Ortadoğu’nun New York ayağı; Şehri mazin ERBİL.
Medya kent projesi, Ganjan New Town gibi daha birçok devasa inşaat projesiyle karşılaşacaksınız.

Rawanduz İlçesi
Ravanduz ilçesi Erbil’in 107 km uzaklığında, etrafı dağlarla çevrili iki derin vadi arasında yer alır. Deniz seviyesinden 1500 m yükseklikte olan bu mekân kanyonlar vadisi olarak anılır.
Beyhal Şelalesi
Beyhal şelalesi yazın gidilebilecek güzel bir mekân. İnsana can veren suyu bu mekânda görmek ayrıcalıklı bir şeydi. İnanıyorum ki gördüğünüz an terk etmeği istemeyeceğiniz mekânlardan biri olacak.
Harend Vadisi
Bu doğa harikası güzelliğini sunuyor bakan herkese. Ravanduz ile Soran ilçelerinin kesiştiği noktada yer alan bu vadinin yüksekliği 980 m’dir. Vadi jeolojik olarak iki parçadan oluşmaktadır. Birinci parça, Kavlukan köyünün içinde; ikinci parça: Ravanduz’e daha yakındır Harend adı verilir.

Oteller ve AVM’ler şehri
Demiştim ya Dubai’ye rakip olmaya aday diye, bu sebepten yapılarını devasa yapılıyor onlardan AVM’lerde nasibini almış. Family Avm, Majidi AVM: Erbillilerin en uğrak noktalarından ikisi. Birçok ülkeden malların satılıyor. Bu konseptlerde eğlence ye de yer vermişler. Güzel vakit geçirebileceğiniz serin bir mekan. Türlü türlü malların satıldığı birçok mağaza bulacaksınız.

Konaklama
Geçen yıl Bölgenin turizm müdürlüğünün sitesine girdiğimde yanlış hatırlamıyorsam 1000 den fazla otel, motel ve pansiyon bulunuyordu. Erbil İnternational Hotel, Fiori Hotel, Blue Mercury Hotel, Janet Bludan Hotel vb. lüks otellerin yanında yüzlerce irili ufaklı otel bulmanız mümkün.

Erbil’in gece hayatının merkezi: Ankawa
Ankawa
Erbil’de gece hayatının olduğu tüm mekanlar bu şehir merkezine yakın yerleşim birimindedir. Hristiyanların ağırlıkla yaşadığı bu bölgede, hemen hemen tüm mekânlarda alkol bulabilirsiniz. Barlar, meyhaneler ve lüks restoranlar gibi eğlence mekânlarının birbirine yakın olduğu bu semtte eğlenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir