Fas’ta Görülmesi Gereken Yerler 2024

Yurt dışına ilk defa gidecek olanlar özellikle vizesiz ülkelerle başlamayı tercih ediyor. Malum özellikle Avrupa ülkelerinden ilk defa yurt dışına çıkacaklar için vize almak tam bir eziyet. İnsan bir nevi parası ile rezil oluyor vize kuyruklarında Vizesiz seyahat için alternatif arayanlara Kuzey Afrika‘nın otantik ülkesi Fas ilgi çekici bir destinasyon olabilir.

Kuzey Afrika’nın önemli turizm ülkelerinden olan Fas’ta gezilecek ve görülecek yerler ve Fas yemekleri dünya çapında bir üne sahip. Bu yüzden ülkeye başta Fransa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden turist akın ediyor. Burası 9 milyon kilometre karelik bir coğrafyada Berberi, Arap ve Fransız esintilerini bir arada barındıran bir ülke. Kazablanka, Marakeş, Essaouira, Erfoud, Fes, Atlas Dağları, Sahra Çölü ve çok daha fazlası bu ülkede sizi bekliyor. Ülkede ayrıca UNESCO Dünya Listesi’nde yer alan 6 nokta bulunuyor.

Ülkenin ana dili Arapça ama yıllarca Fransız sömürgesi olmasının etkisi ile ülkenin genelinde Fransızca’da oldukça iyi biliniyor. İngilizce konuşan oranı da birçok Avrupa ülkesine göre merkezlerde yüksek. Zaman dilimi olarak Türkiye ile arasında 4 saat fark var. Türkiye’de saat sabah 11 iken burada saat sabah 7 oluyor. Ülkenin para birimi ise dirhem.

Fas Vizesi

Fas Türk vatandaşlarına 30 güne kadar vizesiz dolaşım hakkı veriyor. Havaalanı girişinde bir form doldurarak ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Yani Fas’a vize yok, Fas’ta gezilecek yerleri planlamanız yeterli ?

Fas Uçak Bileti

Seyahat rotalarını uçak bileti maliyetlerine göre ucuz, pahalı ve orta olarak ayırıyorum biliyorsunuz. Fas (tabiki dönemine göre değişmek ile birlikte) orta/yüksek maliyetli seyahat rotalarından bir tanesi.

Önce Belçika’ya geçerek, Brüksel’den Ryanair ile 90 Euro gidiş dönüş bileti buldum. Ki bu fiyat ortalama fiyatın çok altındaydı.

Uçak bileti maliyetini düşürmek için diğer yapabileceğeniz şey ise birden fazla şehir için biletleri kontrol etmek, Casablanca, Marakeş ve Agadir’den hangisi daha uygun fiyatlı oluyor ise gezisini o şehirden başlayarak planlayabilirsiniz.

1. Marakeş

fas gezilecek yerler marakeş

Berberi dilinde adı “Tanrı’nın Ülkesi” anlamına gelen, yerel halk tarafındansa yapılarının renginden ötürü “Kızıl Şehir” olarak anılan Marakeş, Fas gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen şehir. Ülkenin ilk başkenti olduğu için Fas İslam mimarisinin en görkemli örneklerini barındıran kentte turistik açıdan en çok ilgiyi çeken mekânlar Medina (Eski Şehir) bölgesinde toplanmış. Bu bölgede renkli gece hayatının yaşandığı Jemaa el-Fnaa Meydanı’nı merkeze alarak bir gezi rotası belirleyebilirsiniz. Meydanın bitişiğindeki Kutubiye Camii’ni gezdikten sonra Halı PazarıTerlik ÇarşısıMellahBaharat Pazarı başta olmak üzere Marakeş’in dünyaca ünlü pazarlarında alışveriş yapabilirsiniz. Bahia SarayıSahabe Mezarları ve Marakeş Müzesi’nde kent ve ülke tarihi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra Majorelle Bahçeleri’nin veya Menara Bahçeleri’nin otantik ortamında serinleyebilirsiniz.

2. Kazablanka

fas görülecek yerler kazablanka

İspanyolca’da “Beyaz Ev” anlamına gelen adını 20. yüzyıl öncesindeki mimarisinden alan Kazablanka, modern görünümünü sömürge döneminde Fransızlar’ın gerçekleştirdiği projeler sayesinde kazanmış. Endülüs’e oldukça yakın olan kentte bu çalışmaların etkilerini Muhammed V Meydanı’nda ve Twin Center’da açıkça görebilirsiniz. Alışveriş ve lüks yeme-içme olanaklarını barındıran bu bölgelerden sonra okyanusa açılan plajlarda, yerel halkın yoğun ilgi gösterdikleri kafe ve restoranlarda keyifli saatler geçirebilirsiniz. Yine bu bölgedeki kudretli 2. Hasan Camii’ni ve Muhammed V Meydanı yakınındaki Kazablanka Katedrali’ni kentin etnik yapısı hakkında bilgi sahibi olmak için gezi listenize ekleyebilirsiniz. Central Market ise taze deniz ürünleri ve balık pişiricileriyle ün kazanmış.

3. Fes

fas gezilecek yerler fes

Ülkeye adını veren kent, geçmişte Medine ile olan ticari ve kültürel etkileşimlerinden dolayı oldukça zengin bir kültüre sahip olmuş. Günümüze kadar başarıyla korunmuş tarihi binaları sayesinde “Yaşayan Orta Çağ İslam Kenti” olarak anılan kentte alışveriş yapabileceğiniz otantik pazarları, tarihi anıtları, fotoğraf çekmekten hoşlananların ilgisini çekecek güzellikteki sokaklarıyla Fes el Bali, mutlaka görmeniz gereken bir yaşam bölgesi. Şık sokakları ve modern kafeleriyle ünlü Ville Nouvelle’ye göre oldukça ilkel olan bu bölgede, Fas’ın Orta Çağ’dan kalma tabakhaneleri faaliyet gösteriyor. Geçmişte İslami eğitiminin verildiği Medersa Bou InaniaMedersa El-Attarine eşsiz mimarileri ve manzaraları ile ilginizi çekebilecek mekânlar.

4. Agadir

fas Agadir

Büyük bir liman kenti olmasının etkisiyle Fas’ın diğer şehirlerinin aksine modern bir yapıya sahip olan Agadir, yılda ortalama 300 gün süren güneşli havası, uzun kumsalları ve şık marinası nedeniyle tatilcilerin Fas gezilecek yerler listelerinde kendisine yer buluyor. 1960 yılında yaşanan depremde eski yapılarının büyük çoğunluğunu kaybetmiş olsa da Arap Mahallesi Kasbah, kentin tarihi ve yerel halkın yaşamı hakkında bilgi edinebileceğiniz en uygun yer. Bitki örtüsü açısından zengin bir park olan Jardin de Olhao’nun güneybatısındaki Mémorie d’Agadir Müzesi’nde ise 20. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren kentte çekilmiş fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

5. Essaouira (Suveyra)

fas gezilecek yerler Essaouira

Eski adı Magador olan Essaouira (Suveyra) askeri amaçla kurulmuş bir balıkçı kasabası. Bir dönem hipilerin yoğun ilgi gösterdiği kentteki tarihi yapıların büyük kısmı, koruma amaçlı inşa edilmiş surların içerisinde bulunuyor. Gel-git zamanında sıra dışı manzaraların oluştuğu plajları dışında kentin en önemli tarihi yapılarını görmek için Medina (Eski Şehir) bölgesinde zaman geçirebilirsiniz. Bölge içerisindeki Souk Jdid’de alışveriş yaptıktan sonra eski Yahudi Mahallesi’ni, kiliseyi ve camiyi ziyarete edebilirsiniz. Aynı bölgedeki Galerie Damgaard bölgenin en ünlü sanatçılarının çalışmalarını sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

6. Rabat

Rabat fas

Bağımsızlığın ardından başkent ilan edilen Rabat, çeşitli medeniyetlerden miras kalmış anıtları, kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan tarihi binaları ve koloni mimarisi ile oluşmuş yapısıyla Fas’ın en önemli turistik bölgelerinden birisini oluşturuyor. Arkeoloji MüzesiSt. Paul MağarasıBilim ve Doğa Müzesi’nin yanı sıra şehrin ChellahKasbah gibi yerleşimlerini ziyaret ettiğinizde tarihi hakkında detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz. Alışveriş içinse Rue des Consuls adlı cadde pek çok seçeneği barındırıyor. Eğlence arayışındaysanız Arap Mahallesi (Kasbah), Mohammed V Caddesi ve PI des Alaouites üzerindeki mekânlara uğramanızı tavsiye ederim.

7. Chefchaouen (Şafşavan)

Chefchaouen fas

Yahudiler’in inşa ettikleri mavi badanalı binaları ve sokaklarıyla ünlenen Chefchaouen(Şafşavan), gece hayatı açısından sönük olmasına rağmen Fas’ın en popüler tatil bölgelerinden birisi olarak anılıyor. Mimari yönden eşine az rastlanan bir özgünlüğe sahip olan kentte gezginlerin görmek için öncelik verdikleri Medina Bölgesi, kent yaşamını gözlemlemek ve fotoğraf çekmek için ideal. Bu bölgedeki Plaza Uta-Hammam El isimli meydanı ve Ras El Maa’yı ziyaret ettikten sonra Kasbah’a geçip, Grandee Mosque ile gezinizi noktalayabilirsiniz.

8. Tangier (Tanca)

Tangier fas

Stratejik konumu nedeniyle geçmişte çeşitli uygarlıkların hâkimiyetinde kalmış Tangier(Tanca), otantik ve kaotik sokaklarıyla tam bir Kuzey Afrika kenti görünümünde. Hem eğlence arayışındakilerin hem de İslam mimarisi ve kültürü meraklılarının Fas gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki kentin sahil kesimine giderseniz, birbirinden güzel restoranlarda ve kulüplerde keyifli saatler geçirebilirsiniz. Yüzmenin tehlikeli olduğu Tanca Sahili dışında tarihi yerleri görmek için Kasbah’a ve Medina’ya mutlaka zaman ayırın. Değerli bir koleksiyona sahip Musée de Carmen-Macein ve Kasbah Müzesi ise gezi listenize eklemenizi önereceğim bu bölgelerdeki başlıca mekânlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir