Fotoğraflarıyla Birlikte Bath Gezilecek Yerler

 

Şehre adını da veren Roma hamamları şehrin öncelikli olarak görülmesi gereken yerlerinden biri. Üç doğal kaplıcanın üzerine kurulmuş olan hamamlar, Romalılar döneminde şifa bulmak için ziyaret edilmekteydi. Hamamın en etkileyici bölümü ise devamlı 46 derecede bulunan 1 milyon litre suyun bulunduğu King’s Bath bölümü oluyor. Ancak hafta sonları ve yaz aylarında buranın bunaltıcı bir kalabalık tarafından ziyaret edildiğini belirtelim. Daha sakin bir tatil için bu dönemler dışında bir tarihi seçmeniz sizin için iyi bir seçim olabilir.

 

  • GENEL BİLGİLER

Bath; Romalıların “Aquae Sulis” yani “Sulis’in Suları” dedikleri ve M.Ö 60’lı yıllarda termal kaplıcaların tanrısı olarak kabul ettikleri Sulis’e adadıkları bir şehirdir. Daha sonraları banyo, kaplıca anlamına gelen Bath sözcüğü yaygınlaşarak şehrin ismi Bath olmuştur. Bath şehri için suyun bu denli önemli olduğunun en güzel örneklerinden biri, bence, Bath Abbey’in hemen önündeki çeşmenin üzerinde yazan “Water is best” cümlesidir.

bath-abbey-cesme

Bath Abbey önündeki çeşme ve üzerindeki “Water Is Best” yazısı

  • NASIL GİDİLİR ?

Londra’dan otobüsler ve Paddington’tan trenle de gidilebilen Bath için Megabus‘ın sitesinden 9:20 treni için bilet almıştım. Kalkış istasyonum ise Waterloo Tren İstasyonu’ydu. Londra’dan ayrıldığım gün şansıma underground’ta grev olduğu için otobüsle de uğraşmamak için ta Waterloo’ya kadar yürümüştüm.

Megabus gerçekten mükemmel bir seçenek. Öyle ki, belli bir zaman önce alındığında bu yolculuğun fiyatı 1 pounda kadar düşebiliyor. Sadece online rezervasyon için servis ücreti 0.50 pound. Bu arada Londra Waterloo’dan Bath Spa Tren İstasyonu’na yolculuk yaklaşık iki buçuk saat sürüyor.

Waterloo’dan kalkan tren sırasıyla Woking, Basingstoke, Andover, Salisbury, Warminster, Westbury, Trowbridge ve Bradford-on-Avon’dan geçerek planlandığı gibi 11:47’de Bath Spa İstasyonu’na vardı. Bu durakları bu yazıma eklemek için özellikle not aldım.

Bu kısımda verebileceğim tavsiyem şudur : Trenden iner inmez hemen karşınızdaki turist office’ten ücretsiz şehir haritası alın. Sonra istasyondan çıkarken görevlilere tren biletinizi göstermek zorundasınız. Yani, trende kondüktöre biletimizi gösterdikten sonra bileti atmamakta fayda var.

  • KONAKLAMA TAVSİYESİ

Bath’da diğer turistik şehirlere nazaran konaklama seçeneği çok da fazla değil. Ben de booking.com ‘da ilk gözüme çarpan hostel olan St. Christopher’s Inn‘de kaldım. Ara bir sokak olan Green Street’in hemen başında kalıyor. Bir gece için yaklaşık 18 pound ödemiştim. Bath Spa istasyonundan yürüyerek on – on beş dakikada gidiliyor. Ücretsiz wi-fi ve bagaj depolama hizmeti de veriyorlar. Üst katta da zaman geçirip televizyon falan izlenebilen Chill Out room var. Resepsiyon kısmı aynı zamanda bar. Zaten Bath’da harcanacak süre genel olarak bir – iki günü geçmeyeceği için bence çok uygun bir seçenek.

Rezervasyon için BURAYI tıklayabilirsiniz.

  • GEZİLECEK YERLER

Aslında Bath’da güzel karelerin yakalanabileceği bir çok yer var. Yine de elimden geldiğince gidiş yönüme göre gezilebilecek popüler yerlerden bahsedeyim :

Bath Abbey

1499 yılında eski bir Norman Katedrali’nin kalıntıları üzerine yapılmış bir kilisedir. Şu anki kilise, bulunduğu yere yapılan üçüncü kiliseymiş. Girişte sizden bağış yapmanız bekleniyor. Miktar ise 2.5 pound. Hiç gerek yok. Kilisedeki ücretsiz broşürler ise bu yapıdaki önemli bölgeleri müthiş bir şekilde açıklıyor.

bath-abbey

Bath Abbey

Bath Abbey’de duvarlarda ve yerde çeşitli mermer levhalar var. Bu levhalarda kilise cemaatinden olan üyeler için yapılanların yanında savaş anıtı ve diğer çeşitli önemli kişiler adına yapılmış olanlar da var.

DSCF3638

Bath Abbey zemindeki levhalar

Bath Abbey, aynı zamanda İngiltere’nin ilk kralı olan Kral Edgar’ın 973 yılında giyme töreninin burada yapılması nedeniyle de önemlidir. Bu an, broşürde 8 numaralı yerdeki camda resmedilmiş. Çektiğim fotoğraf çok iyi çıkmadığından onun yerine kilisenin içini genel olarak çektiğim fotoğrafı paylaşıyorum. Bath Abbey’deki resimli camlar gerçekten görülmeye değer.

DSCF3642

Bath Abbey içinden genel görünüm

Son olarak Bath Abbey’in kulesine de 6 Pound karşılığında çıkılabiliyor.

Roman Baths

Yaklaşık iki bin yıl önce Romalılar tarafından kurulan Roman Baths, Bath şehrindeki yapılacak aktivitelerden ilki ve en önemlisi. Zaten buraya geliş amacımız da bu hamamları görmek. 12. yüzyılda yapılan King’s Bath bölümüne her gün 46 derece sıcaklıkta, 1.170.000 litre sıcak kaynak suyu aşağıdan yukarıya doğru fokurduyor. Roman Baths için giriş ücret, 13,50 pound. Ücretsiz audio guide alınabiliyor.

Roman Baths’a girdiğimizde ilk olarak karşımıza teras gibi bir yer çıkıyor. Burası 1897 yılında yapılmış. Burada görünen havuz, “Great Bath” denilen yer. Burayı görür görmez insan zaten etkileniyor.

DSCF3668

Great Bath

Bu bulunduğum teras gibi yerin etrafında ise dokuz adet heykel var. Bunlar, Britanya ile bir şekilde bağlantısı olan İmparatorların ve Romalıların Britanya’da görev yapmış valilerinin heykelleri. Devam edip yolun sonunda King’s Bath denilen yeri ve fokurdayan kaynak suyunu görebiliyoruz.

Sonra alt kata doğru Aquae Sulis dönemini anlatan çeşitli bilgiler, eserler, mozaikler ve belgesel tadında filmlerin yer aldğı müze kısmı var. Yine Sacred Spring Overflow kısmında fazlalık suyun Roma döneminden kalma drenaj sisteminden ta dışarıda nehire kadar gittiği yeri gösteren bölüm de diğer ilgi çeken alanlardan.

sacred-spring-overflow

Sacred Spring Overflow

Roman Baths’ın diğer tarafında üzerinden buhar çıkan sıcak suyun aktığı bölüm ve insanların para atıp dilek tuttukları havuz var. Yine buraya yakın bir yerde ziyaretçilerin içebildiği doğal ve sıcak kaynak suyu var. Çok güzel olmasa da birkaç yudum içmiştim.

Pulteney Bridge

1773 yılında tamamlanan bu köprü, iki tarafında yol boyunca dükkanların olduğu dünyadaki dört köprüden biriymiş. Avon Nehri üzerinde yer alıyor. Diğerlerini bilmiyorum ama bir tanesinin Floransa’daki Ponte Vecchio olduğu kesin.

pulteney-bridge

Pulteney Bridge

Royal Crescent

Türkçe’ye Kraliyet Hilali olarak çevirebileceğimiz bu yapı, bir çok evin hilal şeklinde birleştirilmesiyle ortaya çıkarılan bir yapı. Denemedim ama buradaki evler ziyaret edilebiliyor.

royal-crescent

Royal Crescent

Jane Austen Centre

19. yüzyıl İngiliz yazar Jane Austen için yapılmış bir merkez. Şahsen sadece önünden geçtim içeriye girmedim. Komik olan taraf,  Bath için o kadar önemli bir şahsiyet olan Jane Austen için yapılan bu yer, kendisinin hiç yaşamadığı bir ev olması.

jane-austen-centre

Jane Austen Center

  • DİĞER GEZİLECEK YERLER

Turist Office’ten alacağınız broşürlerde görüleceği üzere, Bath şehri içinde gezilebilecek daha fazla yer olsa da, bu saydıklarım yapılabilecek ilk beş aktivitedir. Örneğin, kaplıcalara girmek istediğinizde Roman Baths’a yüz metre mesafedeki Thermae Bath Spa‘ya gidebilirsiniz.

İlgimi çekmese de Bath şehrinde son dört yüz yıllık giysilerin sergilendiği Fashion Museum ve çeşitli sergilerin bulunduğu Victoria Art Gallery de gezilebilecek yerlerden.

Bunların dışında Victoria Park ve Jane Austen’in bir zamanlar gittiği Sydney Garden‘s da dinlenmek için gidilebilecek yerler arasında.

Son olarak özellikle internet kullanımı için tavsiye ettiğim yer ise Bath Library. Yarım saate kadar internet kullanımı ücretsiz. Boarding pass gibi kağıt işleri için sayfa başı 10 pence karşılığında çıktı alınabiliyor. Müthiş bir olay. Bu bilgiyi kaldığım hostelin resepsiyonundan öğrenmiştim.

  • YEMEK TAVSİYESİ

Bath’da buluştuğum arkadaşlarım Sally ve Tod ile George Street üzerinde “ The Slug and Lettuce” adlı restoranta gitmiştim. Tod’un tavsiyesi üzerine British Beef Pie denen içi et dolu bir çeşit pasta ve yanında patates püresi ve biraz bezelyenin olduğu menüyü almıştım. Ve net olarak diyebilirim ki, bu Britanya topraklarında yediğim en güzel yiyecekti. Kesinlikle tavsiye ederim.

İşte bir günlük Bath gezimde edindiğim bilgiler ve gözlemlerim bu kadar. Sıradaki rotamda artık Nick amcamla beraberim ve hedef Cotswolds bölgesi.

  • BATH ARAÇ KİRALAMA

Bath araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir