Fransa’da Gezilecek En Güzel 10 Yer

Fransa denildiğinde çoğumuzun aklına ilk gelen yer Paris. Batı Avrupa’da bulunan Fransa, dünyada romantizmin başkenti olarak da bilinen Paris’ten ibaret değil. Güneyde Akdeniz’den, kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi’ne, doğuda Ren Nehri’nden, batıda Atlas Okyanusu’na kadar yayılan geniş bir coğrafyada kurulu Fransa’da çok sayıda görülecek yer bulunuyor.

Ülkenin aldığı ziyaretçi sayısı 65 milyonluk nüfusundan daha fazla. Her yıl 82 milyonu aşkın yabancı turist, Fransız mutfağını tadıp, dünyaca ünlü şarapları içmeye, romantik şatoları ziyaret edip, eşsiz manzaralar vaat eden Fransız şehirlerini görmeye gidiyor. Köklü kültürel mirası, siyasi tarihi ve etkileyici mimarisiyle adından sıklıkla söz ettiren Fransa, seyahat etmeyi seven herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği özellikte. Ülkenin dört bir yanına serpilmiş irili ufaklı şehirler bu konuda oldukça iddialı.

İçerik Listesi  Göster 

Fransa’da Gezilecek Yerler 📌

10. Marsilya

fransa gezilecek yerleri

Marsilya, Fransa’nın Güneydoğu’sunda bulunan bir liman şehri. 2013’te Avrupa Kültür Başkenti seçilen Marsilya, Fransa’da Akdeniz kimliğini en çok hissedeceğiniz şehir. Fransa’nın en büyük ikinci şehrinde, Antik Roma kalıntıları ve Orta Çağ mimarisini göz dolduruyor. İzmir Foça’dan MÖ 600’de yola çıkan İyonyalılar, Marsilya kıyılarında yerleşerek koloni oluşturmuşlar. Marsilya Limanındaki pirinç plakada, “Bu şehir, MÖ 600’de Anadolu’dan gelen Phokaialılar tarafından kurulmuştur” yazıyor.

Marsilya’nın güneyinde, sıra sıra fiyortlardan oluşan Calanques adı verilen kayalıklar bölgesinin güzelliklerini keşfedin. Modern mimariye meraklıysanız Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi MuCEM’i ve ünlü mimar Le Corbusier’in tasarladığı Unité d’Habitation’ı keşfedin. Şehrin her tarafından görülebilen Notre Dame de la Garde Kilisesi’nin ziyaret edin. Ayrıca If Adası Şatosu da şehirde görülmesi gereken yerlerden.

İstanbul-Marsilya uçak bileti için Pegasus ve Türk Hava Yolları kampanyalarını takip edin. “Ucuz uçak bileti nasıl bulunur” ve “Kampanyalı uçak bileti nasıl alınır” yazılarıma göz atın. Fransa için Schengen vizesi almanız gerekiyor.

9. Lyon

fransada gezilecek yerler

Sinop’un kardeş şehri Lyon, Fransa’nın Rhone-Alpes bölgesinde yer alıyor. Rhone yönetiminin merkezi ve başkenti olan şehir, Marsilya ile Paris arasında kalıyor. Eski Lyon olarak adlandırılan Traboules, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunuyor. Lyon, 3 üniversitesiyle öğrencileri, meşhur mutfağıyla gurmeleri bir araya getiriyor.

İki kısımdan oluşan şehirde; klasik mimari “Vieux Lyon” adı verilen tarihi bölge, canlı kültürel hayat için ise yeni şehir bölümü keşfedilebilir. 19. yüzyılın ikinci yarısında şehre hâkim bir konumda inşa edilen Notre Dame de Fourviére Bazilikası kentin simgelerinden. Presqu’ile sokaklarında şehir hayatını koklayıp, şık bir yemek yiyebilir, daha sonra Croix-Rousse’un saklı geçitlerinde bohem hayatı tadabilirsiniz.

Şehir turunuz yorucu geçerse; Fransa’nın en büyük şehir parklarından Brotteaux’daki Tete d’Or parkı’da Saône Nehri boyunca yürüyün. Şehir yakınlarındaki Beaujolais bölgesi üzüm bağları ve bağbozumu turlarıyla görülmeye değer. “Alplerin Venediği” olarak bilinen Annecy Köyü‘ne de gidin. Sadece THY Liyon’a direk uçuyor.

8. Strazburg

fransa gorulecek yerler

Avrupa kıtasının barış sembolü Strazburg, ülkenin kuzey doğusunda yer alan Alsas bölgesinin başkenti. Şehir, 1988’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesinde. Fransa gezilecek yerler arasında yer alan şehir, Fransa’nın Almanya sınırında yer alması nedeniyle çok kültürlü bir yapıya sahip. Avrupa Parlamentosu’na ev sahipliği yaptığından Avrupa’nın Başkenti unvanını taşıyor.

Şehrin tarihi merkezi olan Grande Ile’de Fransız ve Alman mimarisinin en iyi örneklerini görmek mümkün. 300 yaşında ve hala çalışmakta olan astrolojik saati, girift oymalı dış cephesiyle görkemli gotik katedral bile tek başına Strazburg’u Fransa’nın görülmesi gereken yerlerinden biri yapmaya yetiyor. La Petite France semtini, Alsace bölgesinin gastronomisini keşfedin ve burada Avrupa Köprüsü’nden geçerek Almanya‘ya gidin. Pegasus ve Türk Hava Yolları Strazburg’a direkt uçuyor.

7. Arles

fransa gezilecek yerler arles

Fransa’da görülecek yerlerden biri olan Arles, Güney Fransa’da yer alıyor. Dar sokakları ve küçük meydanları, Orta Çağ havasını hissettirmeye yetiyor. Arles, Ressam Vincent Van Gogh’un 1888 yılında taşınarak bir süre yaşadığı, usturayla kulağını kestiği yer aynı zamanda. Bu yüzden adı sıklıkla usta ressamla anılıyor.

Zengin bir tarihi mirasa sahip olan şehirde Roma amfi tiyatrosu ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Cryptoporticus ve Obelisk, Arles’in diğer Gallo-Roman yapı örneklerinden. Şehir ziyaretinizde Saint Trophime Kilisesi de görülmeye değer. Liyon veya Marsilya en yakın şehirler.

6. Biarritz

Biarritz Fransa

Biarritz, Fransa’nın Bask bölgesinde, okyanusun kıyısında, İspanya’ya birkaç kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Okyanusun devasa dalgaları ve bol rüzgar bu şehri bir sörf merkezine haline getiriyor. Özellikle yaz aylarında gidip, muhteşem plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarmak tavsiye ediliyor.

5. Loire Vadisi

loire vadisi fransa

Fransa’nın bahçeleri olarak anılan Loire Vadisi, Loire Irmağının orta bölümünde, 280 km uzunluğa ulaşan bir coğrafi bölge. Orta Çağdan itibaren, Fransız ve Fransız Anjou Hanedanının soyundan gelen İngiliz krallarının tercih ettikleri bir yerleşim yeri olmuş. Bölgede Orleans ve Tours gibi iki büyük şehirden ayrı, Blois, Amboise, Angers, Chinon gibi küçük şehir ve kasabalar bulunuyor. Loire Şatoları ve Normandiya’yı kapsayan Fransa turları da ülkemizde düzenleniyor.

Tarihi yapıları, görkemli şatoları ve gastronomisiyle Fransa’nın gezilebilecek en güzel bölgelerinden biri. Loire Vadisi’nde görkemi ve estetiğiyle baş döndüren şatoların başında Chenonceau Şatosu geliyor. İhtişamlı şatolarıyla tanınan bölgedeki diğer şatolar Chambord, Villandry, Amboise, Rivau, Chinon en çok ziyaret edilenler arasında. Ünlü çizgi film kahramanı Tenten’in Chenverny Şatosu da gezilecek yerler listenizde olsun.

Fransa’nın en güzel bölgelerinde, masalsı bir atmosfer vadeden Loire Vadisi başkent Paris’e yaklaşık 200 km mesafede yer alıyor. Fransızca adıyla Val de Loire, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

4. Bordeaux

fransada gezilecek noktalar

Bordeaux, dünyaca ünlü şaraplara adını veren şehir. Güneybatı Fransa’da, Akitanya bölgesinin Gironde bölümünde yer alıyor. Tarihi bir liman kenti olan Bordeaux, Garonne Nehri üzerinde kurulu. Görkemli mimarisi, tarihi yapıları, canlı şehir hayatı ve yön verici kültür-sanat ortamıyla öne çıkıyor.

Şehrin merkezinde üç yüz elliden fazla tarihi yapı ve anıt bulunuyor. Görkemli “Quinconces” meydanı romantik bir yürüyüş için mükemmel. Place de la Bourse, Grand Theatre de Bordeaux, Bordeaux Katedrali ve Aquitaine Müzesi bu listenin başında yer alıyor. Bordeaux şehrine yapılan ziyareti, çevredeki üzüm bağları, tabloyu andıran kırsalı ve şatolarıyla ünlü Dordogne bölgesine yapılacak bir geziyle tamamlamak mümkün.

3. Mont Saint-Michel

fransanin gezilecek noktalari

Gerçek olamayacak kadar güzel bir yer Mont Saint-Michel. Burası Fransa’nın kuzeybatı kıyılarında, Aşağı Normandiya’nın Manche ilinde yer alıyor. Çevre uzunluğu 900 metreyi bulan Mont Saint-Michel, 88 m yüksekliğe ulaşıyor.

Engin çamur düzlüklerinin ve güçlü gel git dalgalarının ortasında yükselen bu kayalık, sular yükseldiğinde bir ada görüntüsü verirken, sular çekildiğinde çölün ortasında bir vaha gibi görünüyor. Bu tepeliğin zirvesinde Başmelek Mikael’e adanmış bir katedral yer alıyor. 708 yılından beri ayakta duran bu yapı baş döndürücü. Fransa’da görülecek en önemli noktalardan biri.

2. Fransız Rivierası: Cote d’Azure

Fransa rotalari
Fransa’nın ünlü tatil yerlerinden Saint-Tropez

Fransız Rivierası, Fransa’nın Akdeniz kıyısının bir bölümüne verilen isim. Saint-TropezAntibesCannesNiceMonaco ve Menton gibi tanınmış beldeleriyle Fransız Rivierası Cassis’den İtalya sınırındaki Menton’a kadar uzanıyor. Bölge, Cote d’Azure olarak da biliniyor. Basında yer alış şekliyle yüksek sosyetenin tatil tercihi imgesi zihinlere kazınmış da olsa bölgedeki çeşitlilik hayli geniş.

1. Paris

Fransa gezilecek yerler paris

Dünya üstünde çoğu insanın rüyalarını süsleyen bir kent Paris. Yılda 45 milyon ziyaretçiyle, dünyanın en popüler turistik mekanı olması boşuna değil. Önemli tarihi olaylara sahne olan meydanları, kafeleri, mutfak kültürü ve sanatçılara ilham veren sokaklarıyla her tür insanı bir mıknatıs gibi kendine çeken Paris, herkesi evine bir şekilde mutlu yollamayı gayet iyi biliyor.

Fransız Devriminin yüzüncü yıl kutlamaları anısına inşa edile Eyfel Kulesi ve Dünyanın en fazla sayıda eser barındıran müzesi Louvre görmeniz gereken önemli yerler. Gotik mimarinin önemli eserlerinden Notre Dame Katedrali Seine Nehri’ndeki Cite Adası üzerinde bulunuyor. Zafer Takı’ndan Concorde Meydanı’na kadar uzayan, dünyanın en ünlü bulvarlarından Şanzelize de Paris gezilecek yerler arasında.

Avrupa’nın masalsı şehri Paris’te Seine Nehri kenarında yürüyüş yapın, romantik Lüksemburg Bahçesi’nde dolaşın. Açıldığı 1992’de bu yana her yıl yaklaşık 15 milyon ziyaretçiyi ağırlayan, Fransa turları gözdesi Paris Disneyland’da eğlenin. Daha detaylı bilgiler için Paris Gezi Rehberi yazıma göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir