Galata Kulesi Hakkında Bilgiler (Giriş Ücreti ve Efsanesi)

Bir çok duvar afişlerini ve kartpostal kapaklarını süsleyen Galata kulesi ve Kız kulesi‘ni duymayanımız yoktur herhalde. İstanbul’un simgesi haline gelen bu iki yapıdan birisi olan Galata Kulesini sizler için araştırdık. Buyurun detayları inceleyelim..

Galata Kulesi Hakkında Bilgiler

Galata Kulesi, ilk olarak Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiş. 528 yılında tamamlandığında ahşap yapıdan fener kulesi olarak istifade edilmiş. Ancak bölgede meydana gelen yangın felaketi yapıyı tamamen kullanılamaz hale getirmiş.

Yerden çatısının ucuna kadar olan yüksekliği 69,90 metredir. Duvar kalınlığı 3.75 m, iç çapı 8.95 m, dış çapı da 16.45 metredir. Yapılan statik hesaplamalara göre ağırlığı yaklaşık 10.000 ton, kalın gövdesi işlenmemiş moloz taşındandır.

Galata Kulesi

İstanbulda gezilecek yerler listesinde olmazsa olmazlarından en önemlisi Galata kulesidir. Türkiye’de en çok turizm akımının olduğu yerlerden sadece bir tanesidir ve oldukça gösterişlidir.

Galata kulesi Efsaneleri

Galata Tower - Galata Kulesi

İstanbul’un meşhur Galata kulesi hakkında 2 adet efsane bulunmaktadır.

»  Romalıların inançlarına göre “Eğer Galata kulesine bir erkek ve kadın aynı anda ilk kez birlikte çıkarsa mutlaka evlenirlermiş” tabi iki kişiden biri daha önce tek başına çıkmışsa bu tılsım bozulurmuş.
»  Diğer bir efsane olan konu ise Kız kulesi ve Galata kulesinin birbirlerine olan aşkıdır. İkilinin birbirine olan duyguları yüzünden yüzyıllara meydan okuduğu söylenir.

Galata kulesi için en çok merak edilen diğer bir husus içerisinde ne olduğudur. Sıkı durum tüm oyunu bozuyor içerisinde Restaurant olduğunu buradan herkese duyuruyorum.

Hezarfen Ahmet Çelebi Meselesi

Galata Tower - Galata Kulesi

Galata Kulesi’nden bahsedip dizilere, filmlere konu olan Hezarfen Ahmet Çelebi’nin hikayesini anlatmadan geçemeyiz. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne göre Hezarfen Ahmet Çelebi Galata Kulesi’nin üzerinden tarihteki ilk kıtalar arası uçuşu gerçekleştirmiş. Kollarına tahta kanatlar takarak ilk uçuş deneyimini gerçekleştiren Hezarfen Ahmet Çelebi kendini Galata Kulesi’nden boşluğa bırakmış, lodoslu havada toplam 6 kilometre mesafe kat edip Üsküdar’a inmiş.

Galata İsmi Nereden Gelmektedir?

 #  Bu konuda kesin bir şey söylemek zor. Bu konu hakkında bir kaç rivayet var. Bunların ilki zamanında Galyalılar’ın buralara gelip yerleşmesi ve isimlerinin onlardan alması.
 #  İkincisi ise, sadece isim benzerliği olduğunu düşünseler de Galatlar Kavmi’nin ismini almasıdır. Bu aralarında olan en az ihtimal gibi görülmektedir.
 #  Üçüncü bir rivayete göre ise Bizans döneminde bu civarda sütçülük çok yaygınmış ve süt yeri manasına gelen Galesü adının konulduğu.

Galata kulesi Ziyaret Saatleri & Restaurant

Galata Kulesi

Haftanın her günü sabah 09:00 – 19:00 arasında gezmek için uygun durumdadır. Kulenin 9. katı gündüzleri Kafeterya, Akşamları ise 20:00 – 00:30 arası Restaurant olarak hizmet veriyor. Özel gününüzde gitmek isterseniz muhakkak rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Galata kulesi İç/Dış Resimleri

Galata Kulesi

Galata Kulesi Giriş Ücretleri (2019)

Bilet Türü Giriş Ücreti
Yetişkin 10 TL
Öğrenci 5 TL
Yabancı Uyruklu 25 TL
0-4 yaş aralığı Ücretsiz

Galata kulesine Müze kart ile giriş yapılıyor mu? sorusuna cevabımız ne yazık ki hayır.

Galata Kulesi’nin Çevresinde Neler Var?

Karaköy yönüne giden cadde üzerinde gözünüze hitap eden bir çok hediyelik eşya satıcısı, turistik kafe, restaurant ve dükkanlar bulunmaktadır. Turistlere yönelik dükkanlarda; hediyelik eşyalar, rengarenk tasarlanmış lambalar ve tabaklar ön planda. Ayrıca Türk Hamam Kültürünü yaşatan havlu ve mis kokulu sabunlar satan yerler de mevcut.

Galata-kulesi-galata-tower-gezilesiyer

Galata Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Özel araçla: Tarlabaşı yolundan Taksim’e çıkarken sol tarafta Galata Kulesi tabelasından girerek ulaşabilirsiniz.
Otobüs ile:  Taksim’e giden toplu taşıma hizmeti veren araçlara binin. İstiklal caddesinin sonuna giderek 500 metre aşağıya inerek kuleye ulaşabilirsiniz.
Metro ile: Yenikapı/Hacıosman Güzergahına binin ve Şişhane durağında inin.
Adres: Bereketzade Mh. Büyük Hendek Caddesi, No: 2, Galata / Beyoğlu / İstanbul
İletişim:  (0212) 293 81 80

 

Civarda Gezilecek Yerler

Eğer Galata kulesi gelmişseniz yakın civarda muhakkak görmenizi istediğimiz yerlere göz atmalısınız. Bunlar;

  • Eminönü
  • Galata Köprüsü
  • Kapalı Çarlı
  • Süleymaniye Camii
  • Ayasofya Müzesi
  • Yerebatan Sarnıcı
  • Sultanahmet Camii
  • Haydarpaşa Garı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir