GASTRONOMİ BÖLÜMLERİNDEKİ YANLIŞLAR

Bu yazı http://www.egitimtercihi.com sitesinden alınmıştır.

BU BÖLÜMDE OKUYANLAR AŞÇILIK YAPAMAZ

Ekranların tanınan yüzlerinden, excutive şef Eyüp Kemal Sevinç, baba mesleği olan aşçılığa 1991 yılında alaylı olarak başladı. Ödüllü aşçılardan olan Sevinç, 1995 yılında ilk defa düzenlenen Ulusal Aşçılık Yarışması’nda Türkiye birincisi seçilerek, bir ilki gerçekleştirdi. 1996 yılında da Londra’da düzenlenen Dünya Aşçılar Yarışması’nda, hamur işi dalında altın madalya kazanarak, uluslararası yemek yarışmalarında Türkiye’ye ilk altın madalyayı kazandıran isim oldu. Aynı yıl kurulan Türkiye Aşçılar Milli Takımı’nın ilk üyesi olan Sevinç, 2007 yılına kadar da Türkiye Aşçılar Milli takım başkanlığı görevinde bulundu.

Gastronomi

2007 yılından 2010 yılına kadar, İstanbul Marriott Hotel Asia’da Executive Chef olarak çalışan Sevinç, dünyaca ünlü uluslararası birçok şefle de bir arada çalıştı. 2011 yılında, Anadolu yakasının diplomalı eğitim veren ilk profesyonel aşçılık okulu olan EKS Mutfak Akademisi’ni kuran Sevinç, gastronomi sektörünün her geçen gün geliştiğini söylüyor. Türkiye’nin, özellikle Avrupa ülkeleri arasında yer alarak, adından söz ettiren bir konuma geldiğini anlatan Sevinç, “Bu noktadan hareketle nitelikli eleman ihtiyacı doğuyor. Bu da ancak eğitimle, bu alana yönelik hazırlanan programlarla karşılanacak. Sektörde asistan şef, eğitmen şef ve yönetici eğitmen şef alanındaki profesyonellere ihtiyaç var” diyor. Bu işi yapacak öğrencilerin en büyük dezavantajının, normal aşçılık yapamamak olduğunu söyleyen Sevinç, gastronomi ile aşçılığın kendi içerisinde önemli farklılık gösterdiğini belirtiyor. Sevinç sözlerini şöyle sürdürüyor; “Gastronomi alanında çalışmak isteyen öğrenciler, öncelikle eğitimlerini tamamlamalılar. Ayrıca çalışma hayatlarında da disiplinli, azimli ve yaratıcı olmalılar. Öncelikleri Türk Mutfağı, esas görevleri de onu geliştirmek ve tüm dünyaya tanıtmak olmalıdır.”

RAFET İNCE

GASTRONOMİ BÖLÜMLERİNDEKİ ATAMALAR HATALI

Temel aşçılık eğitiminin ardından, devletten aldığı bursla Lizbon’da Le Cordon Blue College of Culinary Arts’da Güzel Sanatlar Fakültesi Mutfak Sanatları Gastronomi Bölümü’nde master yapan usta şef Rafet İnce, dünyanın ve Türkiye’nin önemli birçok otelinde çalıştı. Halen Türkiye Aşçılar Federasyonu Milli Takımlar Direktörü olarak görev yapan İnce; Türk şeflerinin ulusal hatta uluslararası başarıya, şöhrete ve bunlarla birlikte gelen zenginliğe erişebilmeleri için, kendilerine has özel mutfaklarını yaratmaları, tasarlamaları ve uygulamaları gerektiğinin altını kalın çizgilerle çiziyor.

Gastronomi 

Dünya gastronomisinde kendine has bir mutfağı olmayan adamı ciddiye almadıklarını savunan İnce, “İstediğiniz kadar güzel Osmanlı yemeği pişirin, buna kimse aldırmaz. Meraklılarının aldırdığı tek şey, bu Osmanlı mutfağı temeli üzerine senin neleri tasarlayıp yarattığındır. Sadece iyi Osmanlı yemeği pişiren aşçı, hiçbir zaman üne kavuşamaz, uluslararası düzeyde bir sanatçı olamaz. Zira asıl önemli olan, bir şefin kendi yaratacağı kendine has mutfaktır” diyor. Bu konuda verilen eğitimlerin ve eğitim kurumlarının eksikliklerini de sıralayan İnce; hatanın, yanlış politikalar üreten devlette olduğunu belirtiyor; “Bu alanın gelişmesi için sektörün değil, öncelikle devletin okullara eğilmesi destek vermesi gerekir. Biz dernekler, federasyonlar, sivil toplum örgütleri ağzımızla kuş da tutsak, dünyanın en iyi aşçısına da sahip olsak Türk mutfağı olduğu yerde sayar. Neden mi? Fransız mutfağının bugün bir numara olmasının sebebi devlet tarafından destekleniyor olmasıdır. Örneğin İspanya’da gastronomi turları yapılıyor. Bizim ülkemizde böyle şeyler yok. Yani devlet desteği olmadan biz ne yaparsak yapalım, Türk mutfağını dünyaya yeteri kadar tanıtamayız.” Devletin, lise ve üniversitelere yaptığı öğretmen atamalarının da hatalı olduğunu söyleyen İnce, “Gastronomi bölüm başkanlığına, gastronomi sektöründe bulunan veya gastronomi okumuş öğretmenler atamıyor; ya gıda besleneme öğretmeni ya da gıda teknikeri atıyor. Bu nedenle okullarda sağlıklı bir eğitim verilemiyor” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir