GASTRONOMİ İLE İLGİLENENLERE MÜJDE! İSPANYA’DA YÜKSEK LİSANS VE STAJ İMKANI!

Bu yazı http://www.mutfakhaber.net/ sitesinden alınmıştır.

 

GASTRONOMİ İLE İLGİLENENLERE MÜJDE! İSPANYA’DA YÜKSEK LİSANS VE STAJ İMKANI!

İspanya’nın, Alicante şehrinde Akdeniz mutfağı ve paella üzerine yüksek lisans ve staj yapmak istemez misiniz? ‘Paella ne acaba?’ dediğinizi duyar gibiyim. Her şeye değineceğim bu yazımda. İsterseniz önce Alicante’den biraz bahsedelim.

 

Alicante

Alicante, Valensiya’nın güneyinde aynı adı taşıyan ilin merkezi olan bir şehirdir. Nüfusu 331.750 kişi olup tarihi bir Akdeniz limanına sahiptir. Şehir İspanya’nın en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir. Ekonomisi turizme ve inşaat sektörüne bağlıdır. Görülmesi gereken en güzel yeri Santa Barbara Kalesi’dir. Kısaca ikliminden bahsedecek olursak, Alicante kenti yarı kurak bir iklime sahiptir ve tüm yıl boyunca güneşli günler devam edip ısı devamlı olarak pek değişmez. Kış mevsiminde ısı mülayimdir, yazın ise sıcak ve yağışsız yani kurak olarak geçer.

 

Alicante Üniversitesi

Alicante Üniversitesi, 1979 yılında kurulmuş bir üniversitedir. 2011-2012 akademik yılı itibariyle bünyesinde 2.514 akademik personel ve 27.542 öğrenci bulundurmaktadır. Rektör Manuel Palomar Sanz, 14 Ocak 1964 doğumlu bir İspanyol profesör ve araştırmacıdır. Araştırmalarında İnsan Dil Teknolojileri üzerine odaklanmıştır. Haziran 2012’den beri Alicante Üniversitesinde rektörlük yapmaktadır. Alicante Üniversitesi, bünyesinde elliden fazla bölüm bulunduruyor. Sosyal Bilimler ve Hukuk, Deneysel Bilimler, Teknoloji, Liberal Sanatlar, Eğitim ve Sağlık Bilimleri ve beş araştırma enstitüsünde yetmiş bölüm ve araştırma grubu bulunmaktadır. Hemen hemen bütün dersler İspanyolca dilinde, bazıları İngilizce, özellikle bilgisayar ve işletme derecelerinde, birkaç tanesi de Valensiya dilinde öğretilmektedir. Yıl boyunca ve yaz aylarında yabancı öğrencilere İspanyolca kurslar sunulmaktadır. Az daha kampüsün adını söylemeyi unutuyordum… Kampüsümüzün adı da; Campus de San Vicente del Raspeig. Sanırım artık yavaş yavaş yüksek lisans ve staj programının ayrıntılarına geçsek iyi olur. Çünkü sıkıldığınızı hissedebiliyorum.

Peki, bu yüksek lisans programı neleri içermektedir?

Bu yüksek lisans programı öğrencilere geniş bir yelpazede, profesyonel fırsatlar sunmaktadır. Programın içeriğinde Pilav-Paella ve Akdeniz üstün nitelikli yemekler tarihi, Küreselleşme ve Turizm Uzman Kursu, Mutfak Bilimi ve Teknolojisinde Uzmanlaşma Kursu, Şarap Eşleştirme, Paella ve Akdeniz Mutfağı gibi kurslar bulunmaktadır. Bu programda, öğrencilerin İspanyol gastronomisindeki temel rollerine odaklanarak Akdeniz mutfağı, paella ve pirinç yemeklerinde uzmanlaşmaları hedeflenmektedir. Ayrıca öğrenciler, geleneksel pirinç temelli mutfak ve pirinç yemekleri, ürünler, üretim alanları, ayırt edici özellikler, pişirme yöntemleri ve teknikleri gibi temel unsurlar hakkında bilgi ve deneyim kazanacaklardır. Son olarak, öğrenciler pirinç pişirirken üstün nitelikli mutfak tekniklerini uygulayacaklar ve çağdaş pirinç yemeklerini yaratmak için yaratıcı ve duyusal becerilerini geliştirecekler. Aynı zamanda ilgili fiziksel ve kimyasal süreçler hakkında geniş bilgi edinecekler. Daha fazla bilgi için (http://masterarrocesyaltacocina.ua.es/en/landingmaster-en/)

 

 Nedir bu Paella?

Tarifinde yer alan malzemeler hayli çeşitli olsa da İspanyol Mutfağına ait bir halk yemeğidir paella. Çeşitli deniz ürünlerinin yanı sıra yöreye göre tavuk, av hayvanları, sucuk, sosis gibi ürünlerin de yer aldığı bir zengin çeşnili bir pilavdan bahsediyoruz. İspanya’nın en tipik yemeklerinden biri olan Paella, köken itibariyle Valencia kentine özgü bir yemek olmakla birlikte, bugün artık tüm ülkeye yayılmıştır. Her bölgede, o bölgeye özgü malzemelere ağırlık verilerek hazırlanmaktadır. Paella, (“paelya” olarak okunur) esasen Katalancada, paellanın pişirildiği iki kulplu kocaman tavanın ismidir. Zaman içinde bu yemek, içinde pişirildiği tavanın adını almıştır. İlginç olan, bunun bugün İspanya’da bile unutulmuş olması ve paellanın pişirildiği bu tipik tavaya “Paellera” ( paelyera: Paella yapılan kap anlamında) denilmesidir.  Paellanın hiç değişmeyen temel malzemesi pirinç ve safrandır. İçine, bölgesine göre, çeşitli etler, (özellikle tavuk, tavşan ve balık) taze fasulye, bezelye, kırmızı ve yeşil dolmalık biber, kabak gibi çeşitli sebzeler ve deniz mahsulleri konularak hazırlanan birçok paella çeşidi vardır. Hatta Barcelona’da, mürekkep balığının mürekkebi sos olarak kullanılarak hazırlanan ve pişirildiği zaman bu sostan dolayı siyah renk alan siyah paella yapılmaktadır.

 

50’den fazla lider profesyonel şef

Öğrenciler, Masterclass, dersler, pratik oturumlar veya eğitim ziyaretleri sunacak üstün nitelikli yemekler, paella ve pirinç yemeklerinde uzmanlaşmış 50’den fazla ünlü, ödüllü profesyonel şefler ile eğitim şansı yakalamaktadır. Detaylı bilgi için (http://masterarrocesyaltacocina.ua.es/en/landingmaster-en/)

 

Öğrenci Profili

Otelcilik ve gastronomi mezunları, aşçılık eğitimi veren şefler (2. seviye veya üstü mesleki sertifikalar), yemek pişirmede alt veya üst düzey mesleki eğitim programlarına katılmış, yeniden eğitilmeye ve yeni bilgi edinmeye istekli kapsamlı mesleki deneyime sahip aşçılar bu programa katılabilirler.

 

Kabul şartları

Profesyoneller için:

Özel kabul testi, kanıtlanmış mesleki deneyim (en az 2 yıl), güncellenmiş özgeçmiş

Üniversite Mezunları için:

Yüksek Lisans Derecesi, Avrupa Yüksek Öğretimine Kabul Koşullarının Karşılanması Alan (EHEA) resmi üniversite dereceleri, resmi yüksek öğrenim diploması alan ve tamamlaması için 18 krediden az olanlar da başvurabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir