Gaziantep gezilecek yerleri, Yemek ve Mekan önerileri

Gaziantep’e gittiğinizde öncelikle uğramanız gereken yerler:

Gaziantep’e gittiğinizde gitmeniz gereken yerler kadar önemli olan bir şey daha var. Nasıl gittiğiniz? Tabi ki de oraya sabah aç karnına gitmeniz önerilir. Çünkü gün içinde yiyeceğiniz veya tadacağınız şeylerle yeteri kadar doymuş olacaksınız. Gaziantep’te yerli halk sabah aç karnına Beyran adı verilen bir çorba türünü tüketmeyi çok sever. Eğer herhangi bir mide rahatsızlığınız yoksa siz de sabah aç karnına tüketebilirsiniz. Beyran yemeniz için önermek istediğimiz mekan Metanet et lokantasıdır.  Burada beyranınızı tükettikten sonra katmerinizi de yiyebilirsiniz. Böylece sabah kahvaltınızı domates, salatalık, peynir ve zeytinle değil de bol acılı, sarımsaklı, etli beyranla ve yanında fıstıklı, kaymaklı bir katmerle yapmış olursunuz. Kahvaltınızı yaptınız ve diğer yemeklere de midenizde yer açmak istiyorsunuz. O zaman biraz gezelim.

Kahvaltı sonrası gezi:

Öncelikle şehir merkezindeki birbirine yakın yerlerden başlamanızı tavsiye ederiz. Gaziantep kalesi başladığınız yer olabilir. Kaleye çıktığınızda Gazianteplilerin Kurtuluş Savaşı yıllarında şehri Fransızların elinden almak için verdiği zaferin izlerini göreceksiniz. Kalenin içine girdiğinizde ise kullanılan eşyaları, zindanları ve savaş izlerini orada bulacaksınız.  Hiçbir yardım almadan kendi güçleriyle bu şehri kurtaran atalarımızın ruhları şad olsun. Kale turunu bitirdikten sonra Zincirli Bedesten adı verilen kapalı çarşıyı gezebilirsiniz. Orada hala kültürümüzü taşımaya çalışan işletmecilerimiz bulunmaktadır. Onların ürünlerine göz atabilir ve hatıra olarak alabilirsiniz. Zincirli Bedesten’den sonra Bakırcılar Çarşısı’na uğramanızı tavsiye ederiz. Bu çarşıda hala cam üfleme sanatı yapan dükkanlar, bakır işleyen işçilerimiz ve ürünlerimiz bulunmaktadır. Farklı güzelliklere sahip olan bu ürünler görülmeye değerdir. Bu ürünler Gaziantep halkının evlerinde süs eşyası olarak bulunmaktadır. Biraz yoruldunuz mu? Yorgunluğunuzu giderecek bir kahve içmeye ne dersiniz?

Tarihi Hanlar:

Gaziantepte bir çok han vardır. Geçmişten bugüne bazılarında mimari restorasyon yapılmıştır. Bu yazımızda gezdiğiniz yerlere yakın olan Tarihi Gümrük Hanı’nı önereceğiz. Bu hana girerek orta kısımdaki büyük alanda kahvenizi yudumlayabilir, içerisindeki dükkanlardan hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Eğer hala gezmek isterseni sizi Tahmis Kahvesi’ne kadar götürebiliriz. Tahmis kahvesinde bulunan Türk Kahvesinin tadını hiçbir yerde bulamayacaksınız. Kahvede otururken etrafta dolanan çalgıcılar sizi biraz daha Antep kültürünün içine çekecektir. Buradan çıkıp Türün Hanı’nı ve Kürkçü Hanı’nı da gezebilirsiniz. Gezdiğiniz esnada etrafınızda bir çok bakır işlemeleri ve doğal ürünler bulacaksınız. İşte tam da burda gitmenizi önerdiğimiz bir yer daha var!

Almacı Pazarı:

Bu Pazar Gaziantep’in geçmişten bugüne gelen en önemli uğrak yerlerinden biridir. Burada yörede yetişen ürünleri taze taze bulabilirsiniz. El yapımı salçaları, sucuk ve pastırma çeşitlerini, kurutmalıkları, şire türlerini ve bir çok baharatı barındırır. Burada doğal yollarla katkı maddesi kullanılmadan üretilen kuru yemişlerden almanızı öneririz. Dükkan sahiplerinin güler yüzü eşliğinde istediğiniz ürünleri tadabilir ve farklı tatlar deneyebilirsiniz.

Bu çarşı en eski tarihi çarşılardan biridir. Artık acıktığınızı hissediyor musunu? O zaman güzel bir yemek yemeye ne dersiniz?

Etin ve sebzelerin buluşması:

Burada size çok uzaklaşmadan önereceğimiz restoran İmam Çağdaş restoranıdır. Burada bir çok çeşit kebap bulunmaktadır. Ustaların önerileri üzerine damak tadınıza en uygun kebabı yiyebilirsiniz. Burada sizi bir kere daha eşsiz Gaziantep mutfağı karşılayacaktır. Burada önermek istediğimiz yemeklerin başında Gaziantep yöresine özgü Patlican Kebabı gelir. Patlicanların arasına dizilmiş etler ile pişerken patlicanın ve etin tadının birbirine karıştığı bu güzel yemekten vazgeçemeyeceksiniz. Tadına doyamayacağınız yemeklerin ve mezelerin aşığı olacaksınız ve daha sonra tekrar gelmek isteyeceksiniz. Kebabınızı yedikten sonra yörenin en güzel baklavalarını üreten İmam Çağdaş’ta baklavanızı yemeden kalkmamalısınız. Gerçek maraş dondurması eşliğinde yediğiniz baklavanın tadı damağınızda kalacaktır. Böylece Gaziantep’te güzel bir gün geçirmiş olacaksınız. En kısa zamanda, özellikle yaz mevsiminde gitmenizi öneririz. İyi Gezmeler diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir