Gaziantep’te gezilecek görülecek yerler ve tadılması gerekenler

Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden birisi olan Gaziantep Türkiye de gezilip görülmesi ve yöresel tatların kesinlikle denenmesi gereken şehirlerinden bir tanesidir. Peki Gaziantep’te ne yapılır ne yenilir ve kısıtlı zaman içerisinde öncelikle gidilmesi gereken yerlere değinelim.

GEZİLMESİ GEREKEN YERLER:

1-Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi, Gaziantep’in tam merkezinde tepesinde bulunan bir kale. Ne zaman yapıldığı net bilinmese de ciddi eski bir yapı, Roma döneminde gözlem için kullanılmış. Kalenin çevresi 1200 metreymiş. Günümüzde de “Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi” olarak kullanılıyor.

2-Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep’in en önemli turist noktalarından birisi. 2011’de açılan müze dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak açılmış ama sonradan 2014 yılında Hatay Arkeoloji Müzesi’nin açılmasıyla Zeugma Mozaik Müzesi dünyanın ikinci en büyük mozaik müzesi haline gelmiş. 1700 metrekare gibi epey büyük bir alana yayılan eserler yaklaşık iki bin yıllık mozaikler. Müzedeki mozaikler Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılmış bu yüzden özellikle arkeolojik olarak çok değerli ve dünya çapında bilinen bir müze burası.

3-Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı Gaziantep’in en ünlü çarşısı. Adını orada satılan bakır eşyalardan almış, zaten bakır işçiliği Gaziantep’in en eski mesleklerinden. Hatta bir el sanatı demek yanlış olmaz. Bu yüzden Gaziantep’te her köşe başında bakır sahanlar, çaydanlıklar, cezveler, bardaklar işleyen ustalar görüyorsunuz. Gaziantep’ten alınan en popüler hediyelik eşyaların içinde de tabi ki bakır ev gereçleri var.

4-Şahinbey Savaş Müzesi

Kurtuluş savaşı sonrasında “gazi” ünvanını alan Antep’in bu ismi nasıl elde ettiğini en ince ayrıntısına kadar anlatan, savaşın her anında bölge halkının ne gibi kahramanlıklar göstererek kurtuluş mücadelesi verdiğini ziyaretçilerine aktaran bir müze burası.

5-Rumkale

Antebe uzak ama madem gezmeye geldiniz muhakkak gidin. Antep ve Urfayı birbirinden sınır olarak ayıran fırat nehri üzerinde bir tur atın derim. Eski halfeti evlerini görün. Sular altında bir tarih yatıyor. Bunu en iyi minaresi suyun üstünde kalan cami ile anlayabilirsiniz.

6-Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Dünyanın 4.büyük hayvanat bahçesi olmakla beraber bir çok hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.Eğer ki çocuğunuz varsa veya safari parkta gezmek istiyorsanız gidilebilecek yerlerden birisi.

Gaziantep’te Ne Yemeli:

1-Küşleme

çok özel ve acayip lezzetli bir et. Hayvanın sırtında çok az miktarda bulunuyor bu yüzden çok değerli ve diğer etlere göre daha yüksek fiyatlı. Ayrıca sinirsiz bir et olduğu için de yumuşacık, ağızda dağılan, lokum gibi bir lezzet şöleni çıkıyor ortaya. Her ne kadar et kendi başına çok lezzetli olsa da tabi ki pişirilmesi olsun terbiyesi olsun yeme zevkini iki katına çıkarıyor.

2-AliNazik Kebabı

Gaziantep usulü alinazik kebabı, patlıcanı közleyip yoğurt, sarımsak ve tuzla püre haline getirilip, üstüne kavrulmuş kuşbaşı veya kıyma koyularak hazırlanıyor. Bu birleşime bir de tereyağı dökülüyor ki kebabın lezzetine lezzet katan cinsten.

3-Simit Kebabı

Kıyma ile “simit” denen bulgurun yoğrulmasıyla yapılıyor. Görüntüsü birazcık Adana kebap gibi, şişte getiriliyor. Üstüne de bazı yerlerde fıstık serpiliyor.

4-Patlıcan Kebabı

Kesinlikle yenilmesi gereken patlıcan ve bolca kuyruk yağlı kıymadan yapılan efsanevi bir kebap.

5-Nohut Dürümü

Belki nohutun dürümü mü olur diyeceksiniz fakat Gaziantep’te nohutun bile dürümü var. Aman diyelim vejeteryan arkadaşlar nasıl olsa nohut diyip yemesinler saatlerce et suyunda pişen mükemmel bir tat.

6-Beyran

Kuzu eti sarmısaklar ile birlikte kısık ateşte uzun uzun haşlanıyor. Sonra haşlanan eti alıp didikleyerek küçük parçalara ayırıyorsunuz. Pirinci etin suyunda haşlıyorsunuz ve üzerine tereyağı, salça, pul biber ekleyip birkaç dakika haşlıyorsunuz. Ardından didiklediğiniz ekleri de ilave edip biraz daha kaynatıyorsunuz. Beyran Çorbası servise hazırdır. Bir de sakın çorba demeyin Antepliler sinirleniyor.

7-Zahter

Bir çeşit dağ kekiği olan zahter kahvaltılık olarak kullanılabileceği gibi, yemeklerde, ızgaralarda baharat olarak da kullanılıyor. Aynı zamanda demlenip çayı da içilebilen Zahter hazımsızlığa iyi geldiği gibi, iştah açıcı etkisi ile tam da Antep Yemekleri sonrasında şifa niyetine içilmelidir.

Tuncer Sarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.