Gebelikte acro yoga yapmak bebeklerin daha dengeli olmasını sağlıyor

Hamilelik boyunca yapılan yoga egzersizlerinin hem hamilelik sürecinde yaşam kalitesini artırdığını hem de normal doğum planlayan anne adaylarının işini kolaylaştırdığını artık hepimiz biliyoruz. Ancak bildiğimiz hamile yogası egzersizlerinin yanında artık bir de hamilelerin uyguladığı acro yoga egzersizleri gerçeği var! Bu fikir başta kulağa biraz ürkütücü gelse de, taze bir anne olan Lizzy Tomber; hamileliği boyunca formda kalmasını ve bebeğinin sağlıklı bir beden yapısına sahip olmasını, kocasıyla birlikte doğum gününe sadece 4 gün kadar uyguladıkları acro yoga duruşlarına borçlu olduğunu söylüyor.

 İlginizi çekebilir: Zamanı dar olanlara ilaç gibi gelecek 5 yoga pozu

hamile yogası

Eşiyle birlikte verdikleri acro yoga pozları ile Instagram’da bir fenomen haline gelen Lizzy Tomber, gelen tüm olumsuz yorumlara kulaklarını tıkadığını belirtiyor. Doktorundan izin alarak bu sporu yaptığını söylene Tomber’ı kontrol eden uzman da “Eğer kendini rahatlamış ve sorunsuz hissediyorsan buna devam etmekte hiçbir sakınca yok” şeklinde bir görüş bildirmiş.

İlginizi çekebilir: Farklı yoga tarzları arasından kendini uygun olanı nasıl seçebilirsiniz?

9 ay boyunca sürdürdükleri acro yoga pratiği sayesinde çok kolay bir doğum ve iyileşme süreci atlattığını belirten Lizzy, aynı zamanda minik oğlu David’in de benzersiz bir denge duygusuna sahip olduğunu dile getiriyor. Lizzy’nin Instagram hesabından paylaştığı son fotoğraflar ise, birlikte yaptıkları acro yoga pratiklerine 2 aylık oğulları David’i de dahil eden cesur çiftin iddialarını kanıtlar nitelikte!

anne bebek yogası

Değişen vücudunuzu rahatlatın

Hamileliğin ilk haftalarından itibaren düzenli yapılan yoga, anne adayının fiziksel kondisyonunu korumasına yardımcı olur. Duruş bozuklukları en aza indirilir. Karın kaslarının ve omurgadaki değişikliklerin yeniden yapılandırılması sayesinde kolay bir doğum için de beden hazırlanmış olur.

Yoga, solunum ve dolaşım sistemini güçlendirmeye de yardımcı olan bir pratiktir. Bu sayede hamilelikte başlayan bulantılar da dahil, pek çok fiziksel rahatsızlık hafifletilebilir. Yoga sayesinde yavaşlayıp kendinize bedeninizi dinlemek için fırsat tanımış olacaksınız. Bunun en önemli faydalarından biri, değişen bedeninizle barışık bir hamilelik süreci geçirebilecek olmanız…

 

Doğru nefes alın

Tüm yoga türlerinde olduğu gibi, hamile yogasında da nefes farkındalığı önemlidir. Hareketlerinizi yaparken nefesinizi dinlersiniz ve düzenli yoga pratiği sayesinde nefesinizin farkında olmayı öğrenirsiniz. Bu da daha verimli nefes almanız için size yardımcı olur. Özellikle hamileliğin son aylarında, karnın büyümesiyle yaşanan nefes darlığı gibi şikayetleriniz için yoga çok faydalıdır. Nefesinizle barıştıktan sonra, doğru nefes almayı doğal bir alışkanlık haline getirmiş olursunuz ve bu alışkanlık doğumunuzda da işinizi kolaylaştırır.

Ruhsal olarak güçlenin

Yoga, sadece vücudumuzu fiziksel olarak güçlendirmekle kalmaz. Kendinizi dinlemeyi, yavaşlamayı, vücudunuzu kabullenmeyi ve ruhsal değişikliklerinizin de farkına varmayı öğrenirsiniz. Bu sayede hamilelikte yaşanan duygusal yoğunluklarla baş etmeniz kolaylaşır.

Sosyalleşin!

Eğer bir yoga stüdyosunda başka gebelerle birlikte yoga yapıyorsanız, deneyimlerinizi paylaşacağınız yoga arkadaşlarınız da var demektir! Bazı anneler, hamilelik sürecinde yoga yapmak için haftanın belli günlerinde dışarı çıkıyor olmanın bile başlı başına pozitif bir etki yaratabileceğini düşünüyor. Sizinle aynı durumda olan kadınlarla zaman geçirmek, hayatınızın bu döneminde duygularınızı paylaşmak da yoga alışkanlığınızın diğer bir faydası…

Bebeğinizle bağ kurun

Bedeninizi dinlediğiniz ve yumuşak hareketlerle esnettiğiniz bir yoga seansının sonunda, sadece bir dakikalığına da olsa ellerinizi karnınızın üstüne koyup bebeğinizle çok derin bir bağ kurabilirsiniz. Beden farkındalığınız arttıkça kendinizi içinizde büyüyüp gelişen bebeğinizle de ruhsal olarak daha yakın hissedersiniz. Yaptığınız her hareket, aldığınız her nefes iki kişiliktir!

Doğumunuzu kolaylaştırın

Hamileliğiniz süresince yaptığınız düzenli yoga pratiğiyle vücutta meydana gelen ödem (el ve ayaklardaki şişmeler) ve özellikle son aylarda sıkça hissedilen kramplar azalır. Karın kasları güçlenir ve masaj etkisiyle bağırsak hareketleri rahatlar. Tüm bunlar daha kolay bir doğum için harika etkiler!

Yoga, yaşam enerjinizi yükselterek daha sakin olmanızı sağlar. Bu sakinlikle gevşeyebilir ve doğum esnasında vücudunuzda oluşabilecek gerginlikleri azaltmanız daha kolay olur. Daha rahat, dinç ve sağlıklı bir beden sayesinde doğumunuzda da daha güçlü hissedersiniz.

Lohusalıkta da faydalı

Yogayı hamileliğinizde alışkanlık haline getirebilirseniz, doğumdan sonra da rahatlamak, gevşemek ve daha zinde hissetmek için yoga pratiğinize devam edebilirsiniz. Hatta etmelisiniz de! Fırsat buldukça yapacağınız beş dakikalık bir esneme veya nefes farkındalığı çalışması bile lohusa stresini azaltmanıza da yardımcı olacaktır.

Bu yazı https://www.uplifers.com/ sitesinden alınmıştır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir