Gece Körlüğü Hakkında Bilinmeyenler

bu yazı neoldu.com adresinden alınmıştır.

Gece Körlüğü Hakkında Bilinmeyenler

Gece körlüğü nedir? Gece körlüğü neden olur? Gece körlüğü tedavi edilebilir mi?Bu içeriğimizde gece körlüğü hakkında merak edilenleri ve bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Gece Körlüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gece körlüğü halk arasında ”tavuk karası” olarak bilinmektedir. Gece körlüğünün tıptaki adı ”retinitis pigmentosa” denilmektedir. Gece körlüğü her 10.000 kişiden 1 kişide görülen bir rahatsızlıktır. Gözün içini kaplayan retinada görme hücreleri bulunmaktadır. Bu hücrelerden rod adı verilenler karanlıkta görmeyi ve gece görmeyi sağlamaktadır.Hastalık rod hücrelerinde bozulmayla meydana gelir.

gece-korlugu-hakkinda-bilinmeyenler-005.jpg

Gece körlüğü kadınlardan çok erkeklerde daha sık rastlanmaktadır. Gece körlüğü hastalığı beyne giden sinirlerin görevini yerine getirememe durumunda yaşanmaktadır. Bu hastalık genetik ve ilerleyici niteliği olan bir hastalıktır. Gece körlüğü, A vitamini eksikliği nedeniyle yaşanmaktadır. Gözde bulunan retina tabakası için önem taşıyan rodopsin maddesi A vitamini üretiyor ve besliyor.

gece-korlugu-hakkinda-bilinmeyenler-006.jpg

Eğer A vitamini tüketiminin az olması dahilinde üretim gerçekleşmemektedir. Bu durumdan dolayı gözün bu kısmı solmaya ve zayıflamaya başlıyor. Bu da gece körlüğünün oluşmasına neden oluyor. Işığın azaldığı durumlarda görme sıfıra inebiliyor. Gece körlüğü tedavi altına alınmaz ve ilerlemesi durdurulmaz ise körlüğü neden olabilir.

gece-korlugu-hakkinda-bilinmeyenler-009.jpg


Gece Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Alacakaranlıkta görememezor algılama

Loş ortamlarda, akşam ve gece saatlerinde zayıf ya da bulanık görme

Parlak ışığa maruz kaldıktan sonra uzun süreli görme kaybı yaşamak

Görme kaybı evreleri geçici ya da aşamalar halinde uzun süreler alır.

Kalıcı olarak göz kuruması görülebilir.

Görme alanında daralma

Gece körlüğü, bir göz kusuru olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık göz kusuru olarak kendini belli etmektedir. Gece körlüğünü yaşayan kişiler ilk zamanlar bunu durumu fark etmemektedirler. Daha sonra bazı durumlardan rahatsızlık duyarak fark etmeye başlarlar. İlk olarak alacakaranlıkta zor seçmeler nedeniyle fark edilmektedir. Gece körlüğü yaşayan kişilerde gündüz ve gece görme mesafesinde kısalmalar meydana gelir. Aynı zamanda ayrıntıları çok iyi seçemez ve net bir şekilde göremez. Gece körlüğü yaşayan kişiler tünelden bakar gibi yalnız orta kısmı görmektedirler.

gece-korlugu-hakkinda-bilinmeyenler-007.jpg


Gece Körlüğü Neden Olur?

Gece körlüğü genetik ve kalıtımsal bir hastalıktır. Kalıtım yolu ile anne ve babadan geçmektedir. Bu durum bazı kişilerde baskılı iken bazı kişilerde baskı altında olmaktadır. Bazı durumlardan dolayı sonradan da meydana gelecek bir hastalıktır. Gece körlüğünün ana nedeni süt ve süt ürünlerinin tüketiminin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Aztüketim ve beslenme gece körlüğünün nedenlerinden ilk sırada gelmektedir. A vitamininin eksikliği ve tüketilmemesi bu hastalığa neden olmaktadır. Düzensiz beslenme her hastalığa neden olduğu gibi gece körlüğüne de neden oluyor. Yetersiz beslenmeden dolayı yaşanan bu hastalık, düzensiz beslenme ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle düzensiz beslenme durdurulmalı ve düzenli beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır. Gözün fazla yorulması durumu da gece körlüğünün sebepleri arasındadır. Bu durum çeşitli nedenlerden dolayı yaşanmaktadır. Televizyon, bilgisayar gibi gözlerin sürekli takip halinde olduğu durumlar bu hastalığının nedenlerindendir. Gözlerin dinlenmesi gerekmektedir. Işıklı ortamlar bazı kişileri rahatsız etmektedir. Işık ortamların fazlalığıgece körlüğünün sebepleri arasındadır. Yeterli ve düzeyli ışıklar kullanılmalıdır. Gözü rahatsız edici ışıklardan kaçınılmalıdır. Gece körlüğü doğuştan meydana gelen genetik bir hastalıktır fakat daha sonra bazı nedenlerden dolayı sonradan gece körlüğü yaşanmaktadır.İlaç kullanımları çok nadir olsa da bu hastalığa neden olmaktadır. Bazı hastalıklar bu hastalığa neden olan faktörler arasındadır.

A vitamini eksikliği

Süt ürünlerinin eksik tüketimi

Düzensiz beslenme

Gözün fazla yorulması

Işıklı ortamın fazlalığı

Katarakt

Miyopi

İlaç kullanımı

gece-korlugu-neden-olur.jpg


Gece Körlüğü Tedavisi

Gece körlüğü belirtileri olan kişiler bir göz doktoruna başvurmalıdır. Doktorun kesin tanı ve tespitinden sonra tedavi yöntemi seçilerek, tedavi başlanmalıdır. Gece körlüğü hastalığının tedavisi bulunmamaktadır fakat doğuştan olmayan daha sonra meydana gelen gece körlüğünün tedavisi mümkündür. Bu hastalıkta tedavi olarak hastalığının ilerlememesi durumu ele alınmaktadır. Gece körlüğü ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığının ilerlememesi için tedaviler uygulanmaktadır. İlk olarak hastalığın sebebi olan A vitamini eksikliği giderilmeye çalışılmalıdır.Aynı zamanda D vitamini de bu hastalıkta önem taşımaktadır. Bu nedenle A ve D vitamini tüketilmesi önerilmektedir. A ve D vitaminlerinin tüketilmesine yardımcı olacak iştah açıcı haplar kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Günümüzde gece körlüğünün kesin çözüm ve tedavisi için birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalarla gece körlüğünün tedavisi bulunmaya çalışılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kök hücre tedavisi ile yapılacak uygulamalar sayesinde gece körlüğüne ışık tutulacak.

gece-korlugu.jpg

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir