Gent Gezilecek Yerler, Belçika’nın Gözbebeği Gent Tatil Yerleri ve En Güzel Tarihi Dokuları 2024

Belçika’nın Flaman Bölgesi’nde yer alan Gent, kurulduğu 7. yüzyıldan itibaren önce tahıl sonrasında ise kumaş ticaretiyle zenginleşmiş. Elde ettiği bu zenginliği bir kısmına Gent gezilecek yerler listesinde yer verdiğim mekânlarının inşasına harcayan kent, ülkenin en önemli turizm destinasyonlarından birisine dönüşmüş. Doğu Flaman Eyaleti’nin başkenti ayrıca gastronomi açısından da konuklarını memnun ediyor.

Gent Gezilecek Yerler Listesi

Ilıman iklimi sayesinde her mevsim ziyaret edebileceğiniz Gent’te gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu kent merkezi ve çevresinde yer alıyor. Bisiklet kullanımının yaygın olduğu kentte bu mekânlara yürüyerek veya otobüs ve tramvaylardan oluşan toplu taşıma ağıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

1. Aziz Nikolas Kilisesi

gent Sint Niklaaskerk

Gent gezilecek yerler listesi hazırlayanlar için ilk önereceğim mekân görkemli Aziz Nikolas Kilisesi (Sint Niklaaskerk). Tarihi Buğday Pazarı’nın hemen yanında yükselen Gotik stilli dini yapının inşa süreci 13. yüzyıl boyunca sürmüş. Yapının en önemli kısmını oluşturan kulesi, Aziz Bavo Katedrali’ndeki türdeşiyle birlikte uzun süre gözlem ve uyarı amacıyla kullanılmış. Ünlü Fransız org yapımcısı Aristide Cavaille-Coll tarafından 19. yüzyılda üretilen müzik aletini görmeden kiliseden ayrılmayın.

2. Çan Kulesi ve Tarihi Kumaş Borsası

gent Çan Kulesi ve Tarihi Kumaş Borsası

Taş ustası Jan van Haelst’in günümüzde Gent Şehir Müzesi’nde sergilenen planlarına bağlı kalınarak 1313-1380 tarihleri arasında inşa edilen Çan Kulesi (Belfort en Lakenhal), tamamlanmasının ardından uyarı ve gözlem görevlerini Aziz Nikola Kilisesi’nin ve Aziz Bavo Katedrali’nin kulelerinden devralmış. 91 metre uzunluğa sahip kulenin defalarca aslına uygun olarak tadilat gören üst kısmında şehrin simgesi sayılan ejderha figürü yer alıyor. Hemen bitişiğindeki dikdörtgen biçimli salon ise kentin Orta Çağ’da zenginleşmesini sağlayan Tarihi Kumaş Borsası için inşa edilmiş. Salonun girişinde Mammelokker Efsanesi’ni tasvir eden bir eklenti yer alıyor.

3. Kontlar Kalesi (Gravensteen)

gent gezilecek yerler Kontlar Kalesi

1180’de Kont Philip tarafından inşa ettirilen Kontlar Kalesi (Gravensteen), Leie Nehri’nin kıyısında yer alıyor. 14. yüzyıla kadar Flaman Kontları tarafından kullanılan kale geçmişte adliye, cezaevi hatta fabrika olarak kullanılmış. Çürümeye terk edildiği dönemde avlusunda duvarlarından sökülen taşlarla evlerin inşa edildiği askeri yapı, 19. yüzyılın sonunda belediye tarafından satın alınmasının ardından gerçekleştirilen yenileme çalışmalarıyla fazlalık yapılarından kurtulmuş. Günümüzde müze olarak kullanılan kalenin hapishane bölümünde işkence ve idam için kullanılan aletleri, diğer bölümlerinde ise kontlar döneminden kalma eşyaları inceleyebilirsiniz.

4. Aziz Bavo Katedrali (Sint Baafskathedraal)

gent gezilecek yerler Aziz Bavo Katedrali

942 yılında inşa edilen St. John Şapeli’ne yüzyıllar içerisinde yapılan Romanesk ve Gotik stilli eklemelerle günümüzdeki görünümüne sahip olan Aziz Bavo Katedrali (Sint Baafskathedraal), Çan Kulesi’nin arka tarafında yer alıyor. 89 metre uzunluğundaki kulesi sayesinde halkı felaketlere ve düşman saldırılarına karşı uyaran katedralin içerisindeki en önemli eser, Hubert ve Jan van Eyck tarafından yaratılan “Mistik Kuzunun Şenliği” tablosu. Erken dönem Kuzey Rönesansı’nın en değerli çalışmalarından biri olarak gösterilen bu tablonun yanı sıra katedrali gezerken Flaman sanatçılar tarafından yaratılmış çeşitli eserleri de inceleyebilirsiniz.

5. Gent Güzel Sanatlar Müzesi

Gent Güzel Sanatlar Müzesi

Sanatsever gezginlerin Gent gezilecek yerler listelerinde yer verebilecekleri Gent Güzel Sanatlar Müzesi (Museum Voor Schone Kunsten Gent), 1900’lü yılların başından beri mimar Charles van Rysselberghe tarafından tasarlanan binasında faaliyet gösteriyor. 4 yıllık restorasyon çalışması sonrasında 2007’de kapılarını tekrardan açan müzenin ağırlıklı olarak Flaman sanat çalışmalarından oluşan kalıcı koleksiyonu, Orta Çağ’dan 20. yüzyılın ortasına kadar uzanan bir dönemi kapsıyor. Fransız ressamların çalışmalarına ve geniş bir heykel koleksiyonuna da yer verilen kültürel tesiste yılda 2 defa geçici sergiler açılıyor.

6. Gent Şehir Müzesi (Stadsmuseum)

Gent Şehir Müzesi

Kısa adı STAM olan Gent Şehir Müzesi (Stadsmuseum), 2010 yılında açılmış. Gent hakkında bilgi edinmek için en iyi kaynakları barındıran müzenin temelleri ise 1833 yılına kadar uzanıyor. Kentin ilk dönemlerinden itibaren toplanan yüzlerce parçanın sergilendiği Bijloke Manastırı’ndaki müzenin interaktif bölümleri sayesinde kentin yüzlerce yıl önceki halini detaylı olarak görebilirsiniz. Kalıcı koleksiyonu geçici sergilerle desteklenen müzedeki LEGO’lar ile kendi Gent hikâyenizi yaratabilirsiniz.

7. Çağdaş Sanatlar Müzesi

gent Çağdaş Sanatlar Müzesi

Koleksiyonu 1945 sonrasında meydana gelen sanatsal gelişmelere odaklanmış olan Çağdaş Sanatlar Müzesi (Stedelijk Museum Voor Actuele Kunst), 1999 yılında ziyaretçi kabul etmeye başlamış. 1957’de Karel Geirlandt tarafından kurulan Çağdaş Sanat Müzesi Birliği ile Güzel Sanatlar Müzesi bünyesinde 1975’te açılan çağdaş sanat departmanının temellerini oluşturduğu müzenin geniş koleksiyonunun bir bölümü Belçika içerisindeki ve yurt dışındaki diğer müzelerde sergileniyor. Kültürel tesisin etkinlik takvimi kabul ettiği geçici sergiler sayesinde oldukça yoğun.

8. St. Michael Kilisesi

gent görülecek yerler St. Michael Kilisesi

Geniş bir zaman içerisinde kademeli olarak inşa edilmiş St. Michael Kilisesi (St. Michael’s Church), zengin iç mimarisiyle dikkat çekiyor. Dış kısmında geç Gotik stilin tercih edildiği yapının 18. yüzyıldan kalma heykelleri barındıran iç kısmıysa Neo-Gotik tarzda tasarlanmış. Michelangelo’nun bir tablosunun kopyasını da görebileceğiniz dini yapıda ayrıca gümüş ve altından yapılmış eşyalardan oluşan bir koleksiyon sergileniyor.

9. Korenmarkt

gent gezilecek yerler Korenmarkt

10. ve 11. yüzyıllarda tahıl ticaretinin yapıldığı Korenmarkt, nam-ı diğer Buğday Pazarı, Leie Nehri ile Aziz Nikola Kilisesi arasında yer alıyor. Kentin ünlü alışveriş caddeleri Veldstraat ile Kortemunt’u birbirine bağlayan meydanın çevresi tarihi yapılar açısından zengin. Belçika’nın lezzetli patatesleriyle yapılan yemeklerin tadına bakıp, Leffe içebileceğiniz çok sayıda kafe, restoran ve barın faaliyet gösterdiği açık alan, her yıl 21 Temmuz’dan önceki ilk cuma günü başlayan ve 10 gün süren Gent Festivali’nin merkezi konumunda.

10. Bourgoyen-Ossenmeersen Nature Reserve

gent Bourgoyen-Ossenmeersen Nature Reserve

Doğa tutkunlarının Gent gezilecek yerler dendiğinde akıllarına gelen ilk yer olan Bourgoyen-Ossenmeersen Nature Reserve, büyük çoğunluğu Mariakerte Köyü sınırları içerisindeki 230 hektarlık bir alanı kaplıyor. 10 binlerce su kuşunun üreme alanı olarak kullandığı sulak alanda pek çok amfibi ve memeli türü yaşamını sürdürüyor. Merkezinde, geçmişte Flaman Kontları tarafından kullanılmış bir şahin evinin bulunduğu vahşi yaşam alanını huzur bulmak ve fotoğraf çekmek için ziyaret edebilirsiniz.

11. Vooruit

gent Vooruit

Ferdinand Dierkens tarafından tasarlanan ve 1911-1914 yılları arasından inşa edilen Vooruit, iç savaş döneminde sosyalist hareketin sembolü haline gelmiş. Balo salonu, sinema ve tiyatro gibi bölümleri bulunan yapı, Edward Anseele’nin destekleriyle kapitalizme karşı direnen işçi sınıfının cüzi fiyatlar ödeyerek yemek yiyebilecekleri, bir şeyler içebilecekleri, kültürel etkinliklere katılabilecekleri festival ve sanat merkezine dönüştürülmüş. Günümüzde bina, bu özelliklerinin yanı sıra konserlere ve partilere de ev sahipliği yapıyor.

12. House of Alijn

gent House of Alijn

Bünyesinde hoş tasarımlı bir iç bahçeyi, kafeyi ve hediyelik eşya dükkânını barındıran House of Alijn, kentin tarihi bölümünün merkezinde yer alıyor. Müzeye dönüştürülerek, aslına uygun olarak korunan yaşlı bakım evinde 20. yüzyılda yerel halkın günlük yaşamı hakkında değerli bilgiler öğrenebilirsiniz. Zamanda yolculuk yapmışçasına geçmişe dönmenizi sağlayacak müzede dijital hale getirilmiş fotoğraf albümünü inceleyebilir, ses kayıtlarını dinleyebilir ve kamera kayıtlarını izleyebilirsiniz.

13. Vrijdagmarkt

gent gezilecek yerler Vrijdagmarkt

Her cuma taze çiftlik ürünlerinin satıldığı pazarın kurulduğu Vrijdagmarkt, kentin tarihi kısmında yer alıyor. Meydanın ortasında, 100 Yıl Savaşları’nda İngiltere’den yana tavır takınan ve 1345’te bu alanda öldürülen Gentli aydın Jacob van Atevelde’nin heykeli yer alıyor. Diğer adı Cuma Pazarı olan açık alanın çevresindeki geçmişte esnaf birlikleri tarafından kullanılan yapılar, günümüzde barlara ve restoranlara ev sahipliği yapıyor. Meydanda ayrıca Ulusal Sosyalist Ticaret Birliği Federasyonu’na ait yapılar da bulunuyor.

14. Veldstraat

Veldstraat gent

Üzerinde otantik mimariye sahip pek çok binanın bulunduğu Veldstraat, kentin en önemli alışveriş bölgesi olarak değerlendiriliyor. Birçok ünlü markanın mağazalarının faaliyet gösterdiği caddeye Korenmarkt üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Yapı itibariyle İstiklal Caddesi’ni anımsatan yaya yoluna dilerseniz Kontlar Kalesi’nin ve katedralin bulunduğu taraftan da giriş yapabilirsiniz.

15. Kraanlei

gent gezilecek yerler Kraanlei

Nehir kıyısına paralel uzanan Kraanlei, seyahat ettikleri kentlerde huzurlu ortama sahip mahalleleri gezmekten hoşlananların Gent gezilecek yerler listelerine ekleyebilecekleri bir yer. Fotoğraf çekmek için mekân arayanlara birbirinden güzel manzaralar sunan cadde, geçmişte yük taşıyan gemilerin mallarının indirildiği bir alan olarak kullanılmış. Günümüzde kafeleri ve restoranlarıyla oldukça ilgi çeken cadde üzerinde ziyaret edebileceğiniz mekânların başında House of Alijn geliyor.

gent gezilecek yerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir