GEZİLMESİ GEREKEN ÜLKE ÇEK CUMHURİYETİ

Suç İşleyen Yok, İnterneti Işık Hızında! Güzellikler Ülkesi Çek Cumhuriyeti ile İlgili Az Bilinen 21 Gerçek

Çekya neresi? Çek Cumhuriyeti nerededir? Başkenti neresidir? İşte tarihçesi…

Son günlerde en çok duyduğumuz ülke isimlerinden biri de Çekya… Yurttaşlar Çekya nerededir? Çekya’nın başkenti neresidir? Çekya neresi? gibi soruları Google üzerinden araştırıyorlar. İşte Çekya ile ilgili bilinmesi gerekenler ve merak edilenler…

10:28 – 
Çekya neresi? Çek Cumhuriyeti nerededir? Başkenti neresidir? İşte tarihçesi…

Çekya neresi? Başkenti hangi şehir? soruları bugünlerde daha çok merak ediliyor. İşte Çekya ile ilgili bilinmesi gerekenler ve bu Avrupa ülkesi ile ilgili bilinmeyenler…

ÇEKYA NERESİDİR?

Çek Cumhuriyeti ya da resmî kısa adıyla Çekya Orta Avrupa’da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur.

BAŞKENTİ PRAG

Tarihî Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir. Ülke, Bohemya ve Moravya bölgelerinden oluşur ve daha büyük Silezya bölgesinin bir parçasıdır. Çek Cumhuriyeti 1 Mayıs 2004’te Avrupa Birliği’nin üyesi olmuştur.

Ülkenin dünya çapında tanınan ürünleri kristal, cam işlemeleri ve garnet taşıdır. Bunun yanında, bira gerek üretim gerekse kültür olarak ülkenin en önemli sembollerindendir. Pek çok ülkede yerel bira üreticileri isim haklarını başta Bohemya bölgesine bağlı Plzeň şehri olmak üzere bu ülkeden almıştır.

ÇEKYA ÇEK CUMHURİYETİ’NİN KISA ADI

Çekya, Çek Cumhuriyeti’nin kısa adıdır. Çek Cumhuriyeti ya da resmî kısa adıyla Çekya, Orta Avrupa’da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur.T

arihî Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir. Ülke, Bohemya ve Moravya bölgelerinden oluşur ve daha büyük Silezya bölgesinin bir parçasıdır. Çek Cumhuriyeti 1 Mayıs 2004’te Avrupa Birliği’nin üyesi olmuştur.

Ülkenin dünya çapında tanınan ürünleri kristal, cam işlemeleri ve garnet taşıdır. Bunun yanında, bira gerek üretim gerekse kültür olarak ülkenin en önemli sembollerindendir. Pek çok ülkede yerel bira üreticileri isim haklarını başta Bohemya bölgesine bağlı Plzeň şehri olmak üzere bu ülkeden almıştır.

TARİHÇE

Günümüzdeki Çeklerin ataları 5. yüzyılda Karadeniz ve Karpat dağlarından kalkarak Orta Avrupa’ya göç etmiş Slavlardır.
8. yüzyılda bölgede Büyük Moravya Prensliği kuruldu. 874 yılında Çek kökenli I. Bořivoj Hristiyanlığı kabul ederek Büyük Moravya Prensliği’nden bağımsızlığını ilân etti ve böylece ilk Bohemya devleti ortaya çıktı. I. Bořivoj’un kurduğu Přemyslovců Hanedanı Bohemya’yı Orta Çağ’ın sonuna kadar yönetti. Orta Avrupa’nın en güçlü devletlerinden biri olan Bohemya Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. 

1, DÜNYA SAVAŞI SONRASI

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu I. Dünya Savaşı sonunda yıkılınca 1918 yılında Slovakya, Bohemya, Moravya, Silezya, ve Karpat Rutenya birleşerek Çekoslovakya adında bir ülke haline geldiler.1. Dünya Savaşı’nın başlamasından sonra Slovakya Nazi Almanyası’yla anlaşarak Çekoslovakya’dan ayrıldı. Nihayet 9 Mayıs 1945 tarihinde Sovyetler Birliği |Sovyet]]ve Amerikan birlikleri ülkeye girerek Alman işgaline son verdiler. Çekoslovakya tekrar birleşti. 1948 yılında yönetim komünistlerin eline geçti. Bu tarihten sonra, 41 yıl boyunca Çekoslovakya Doğu Bloku’nda yer aldı.

GİTMEK İÇİN ÇEKYA

Doğal ve tarihi güzelliklerin içinde masalsı bir yolculuğa çıkmak isteyenler için Çek Cumhuriyeti’nin bulunmaz bir nimet olduğu aşikar. Cazibesiyle herkesi kendine hayran bırakan bu ülke, dünyanın her köşesinden gelen turistler için oldukça popüler bir destinasyon. Tarihi kalelerin cenneti Çek Cumhuriyeti ile ilgili bilinmeyenler nelermiş, gelin hep birlikte bir göz atalım.

1. Çek Cumhuriyeti, hem iç hem de uluslararası çatışmaların olmayışı ve suç oranının düşüklüğü sebebiyle yaşamak için oldukça ideal bir yer…

Çek Cumhuriyeti, hem iç hem de uluslararası çatışmaların olmayışı ve suç oranının düşüklüğü sebebiyle yaşamak için oldukça ideal bir yer...

Nitekim, 2018 yılı Küresel Barış Endeksi’ne göre de 7. sırada yer alıyor.

2. Çeklerin konuşma dili, resmî ve gayriresmî olarak ikiye ayrılıyor.

Çeklerin konuşma dili, resmî ve gayriresmî olarak ikiye ayrılıyor.

ABD Yabancı Diller Enstitüsü’nün öğrenilmesi en zor ikinci dil olarak nitelendirdiği ve Çeklerin gurur kaynağı olan Çekçede ustalaşmak ise oldukça zaman alıyor.

3. Kuklalar ve kukla sergileri, hem çocuklar hem de yetişkinler arasında oldukça popülerdir ve her yıl ülke çapında kukla festivalleri düzenlenir.

Kuklalar ve kukla sergileri, hem çocuklar hem de yetişkinler arasında oldukça popülerdir ve her yıl ülke çapında kukla festivalleri düzenlenir.

Prag’daki kukla müzesinde her gün çeşitli şovlar sahnelenir ve dünyanın en büyük kukla koleksiyonu da buradadır.

4. Çek Cumhuriyeti, dünya üzerindeki en az dindar nüfusa sahip ülkelerden biri ve halkın yalnızca %19’u Tanrı’ya inanıyor.

Çek Cumhuriyeti, dünya üzerindeki en az dindar nüfusa sahip ülkelerden biri ve halkın yalnızca %19’u Tanrı’ya inanıyor.

Nüfusun geri kalanı ise kendilerinden daha büyük ve ilahi bir gücün varlığına inanmayı reddediyor.

5. Sonbaharın en keyifli aktivitelerinden biri de ‘mantar avı’. Eylül ayındaki St. Václav Günü’nde toplanan mantarlar, rekabetçi bir ortama dahil olmak isteyenlerin vazgeçilmezi…

Sonbaharın en keyifli aktivitelerinden biri de ‘mantar avı’. Eylül ayındaki St. Václav Günü'nde toplanan mantarlar, rekabetçi bir ortama dahil olmak isteyenlerin vazgeçilmezi…

6. Doğa aşıkları için tam bir cennet olan Çek Cumhuriyeti’nde ormanlar, nehirler ve dağların yanı sıra koruma altına alınmış 25 peyzaj alanı ve dört adet milli park bulunuyor.

Doğa aşıkları için tam bir cennet olan Çek Cumhuriyeti'nde ormanlar, nehirler ve dağların yanı sıra koruma altına alınmış 25 peyzaj alanı ve dört adet milli park bulunuyor.

7. Turizmin büyük bir önem taşıdığı ülkede, ziyarete açık UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş 12 anıt ve yüzyıllar önce inşa edilmiş binalar, kuleler, köprüler ve kaleler bulunuyor.

Turizmin büyük bir önem taşıdığı ülkede, ziyarete açık UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmiş 12 anıt ve yüzyıllar önce inşa edilmiş binalar, kuleler, köprüler ve kaleler bulunuyor.

Anlayacağınız Çek Cumhuriyeti, doğal güzelliklerinin yanında etkileyici bir mimari mirasa da sahip…

8. Çekler, aynı zamanda pek çok yararlı icadın da mucidi…

Çekler, aynı zamanda pek çok yararlı icadın da mucidi...

İlk topraklanmış paratoner, modern pusula, gemi pervanesi, fotogravür, küp şeker, ark lambası, plastik patlayıcı Semtez ve yumuşak kontakt lens Çek mucitlerin insanlığa armağanıdır.

9. Profesör Frantĭsek Burian ve Arnold Jirásek, I. Dünya Savaşı’nda vücudu yanan askerlere yardım etmenin bir yolu olarak plastik cerrahiyi ilk bulan kişilerdir.

Profesör Frantĭsek Burian ve Arnold Jirásek, I. Dünya Savaşı’nda vücudu yanan askerlere yardım etmenin bir yolu olarak plastik cerrahiyi ilk bulan kişilerdir.

Hatta bu sayede savaş sonrası tüm insanlığa yardım edebileceklerini, özellikle de deforme bir yüzle doğmuş çocukları iyileştirebileceklerini fark etmişlerdir.

10. Çek Cumhuriyeti gelişmiş, gelir düzeyi yüksek bir ekonomiye ve yüksek yaşam standartlarına sahip ülkelerden biri…

Çek Cumhuriyeti gelişmiş, gelir düzeyi yüksek bir ekonomiye ve yüksek yaşam standartlarına sahip ülkelerden biri...

Aslında Avrupa Birliği‘ndeki en düşük işsizlik oranıyla, komünizm sonrası devletler içindeki en istikrarlı ve refah düzeyi en yüksek olanının Çek Cumhuriyeti olduğunu söyleyebiliriz.

11. Aslen 9. yüzyılın sonlarında kurulan Çek devleti, ilk olarak Büyük Moravya İmparatorluğu’nun bir parçası olan Bohemya Dükalığı olarak biliniyordu.

Aslen 9. yüzyılın sonlarında kurulan Çek devleti, ilk olarak Büyük Moravya İmparatorluğu'nun bir parçası olan Bohemya Dükalığı olarak biliniyordu.

1004 yılında ise Kutsal Roma İmparatorluğu’nun bir parçası olarak resmen tanındı ve 1198’de Bohemya Krallığı oldu.

12. 1526 yılına gelindiğinde ise Avusturya Arşidüklüğü ve Macaristan Krallığı ile birlikte Bohemya Krallığı da Hapsburg monarşisine yavaş yavaş entegre edildi.

I. Dünya Savaşı sonrasında, Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nu çöküşüyle birlikte Çekoslovakya kuruldu. 1 Ocak 1993’te ise Çekoslovakya; Slovakya ve Çek Cumhuriyeti olarak iki bağımsız devlete bölündü.

13. Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi olan Skoda Auto, Çek Cumhuriyeti menşeilidir.

Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi olan Skoda Auto, Çek Cumhuriyeti menşeilidir.

14. Avrupa Birliği ülkeleri içinde, kişi başına en fazla hastane yatağı düşen ülke Çek Cumhuriyeti’dir. Ancak bunun altında yatan sebep, kanserden ölüm oranının da çok yüksek olması ne yazık ki.

Avrupa Birliği ülkeleri içinde, kişi başına en fazla hastane yatağı düşen ülke Çek Cumhuriyeti'dir. Ancak bunun altında yatan sebep, kanserden ölüm oranının da çok yüksek olması ne yazık ki.

15. İnternet erişimi ve hız açısından dünyanın en iyi 10 ülkesi arasında Çek Cumhuriyeti de yer alıyor.

İnternet erişimi ve hız açısından dünyanın en iyi 10 ülkesi arasında Çek Cumhuriyeti de yer alıyor.

Vikipedi özlemi ile yanıp tutuşanların gözleri yaşlı…

16. Dünya çapında tanınmış Çekler arasında Gregor Mendel (genetik bilimi), Alphonse Mucha (görsel sanatlar), Franz Kafka (edebiyat), artı Martina Navratilova ve Ivan Lendl (spor) sayılabilir.

Dünya çapında tanınmış Çekler arasında Gregor Mendel (genetik bilimi), Alphonse Mucha (görsel sanatlar), Franz Kafka (edebiyat), artı Martina Navratilova ve Ivan Lendl (spor) sayılabilir.

17. Çek Cumhuriyeti’nin ana uluslararası havalimanı Václava Havla’dır, ancak benzer hizmet sunan 6 havalimanı daha var. Ülkedeki toplam havalimanı sayısı ise 46.

Çek Cumhuriyeti'nin ana uluslararası havalimanı Václava Havla'dır, ancak benzer hizmet sunan 6 havalimanı daha var. Ülkedeki toplam havalimanı sayısı ise 46.

18. Prag’da mimar Frank Gehry tarafından tasarlanmış ve ünlü dans partnerleri Fred Astaire ile Ginger Rogers’a saygı olarak ‘Dans Eden Ev’ takma adıyla anılan bir mimari harikası bulunuyor.

Prag'da mimar Frank Gehry tarafından tasarlanmış ve ünlü dans partnerleri Fred Astaire ile Ginger Rogers'a saygı olarak 'Dans Eden Ev' takma adıyla anılan bir mimari harikası bulunuyor.

19. 1348 yılında Prag’da kurulan ve dünyanın en eski okullarından biri olan Charles Üniversitesi, 2006 yılı Dünya Üniversiteleri sıralamasında ‘Doğu Avrupa’nın En İyi Üniversitesi’ olarak seçildi.

1348 yılında Prag'da kurulan ve dünyanın en eski okullarından biri olan Charles Üniversitesi, 2006 yılı Dünya Üniversiteleri sıralamasında 'Doğu Avrupa'nın En İyi Üniversitesi' olarak seçildi.

20. UNESCO Dünya Mirası listesinde olan Krumlov Kalesi, ülkenin en popüler ikinci turistik yeridir. Kaleye giriş genellikle nisan ayının ilk haftasından kasım ayına kadar devam eder.

UNESCO Dünya Mirası listesinde olan Krumlov Kalesi, ülkenin en popüler ikinci turistik yeridir. Kaleye giriş genellikle nisan ayının ilk haftasından kasım ayına kadar devam eder.

21. Çek Cumhuriyeti, dünyada kişi başına en yüksek bira tüketilen ülkedir. Bilinen ilk bira fabrikası ise 993 yılında kuruldu.

Çek Cumhuriyeti, dünyada kişi başına en yüksek bira tüketilen ülkedir. Bilinen ilk bira fabrikası ise 993 yılında kuruldu.

Çeklerin biraya olan sevgileri öyle büyük ki, ziyaretiniz sırasında birkaç bira festivaline denk gelmeniz kaçınılmaz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir