Gitananda Yoga Yin Yoga Yin ve Canlandırıcı Yoga

Gitananda Yoga

Bu yazı www.alternatifterapi.com adresinden alınmıştır.

 

Gitananda Yoga’nın başka bir ismi de Rişikültürü Aştanga Yoga’dır. Gitananda Yoga doğunun üç büyük mistik bilimi olan mantra, tantra ve yantraya odaklıdır. Mantra ses titreşimi bilimi, tantra sembolik konuşma bilimi ve yantra ise sayı (isim ve form halleri dâhil) bilimidir.

Gitananda Yoga Dr. Swami Gitananda tarafından yayılmıştır. Swami Gitananda’ya genellikle modern bilimsel yoganın kurucusu denir. Gitananda Yoga’nın en önemli kavramlarından biri de Mudra’nın anlaşılması ve açılmasıdır. Mudra pranik enerjilerle ilgilidir.

 

Mudra teknikleri, Oli Mudra öğretileri ve Hasthra Mudralar eğitimi fiziksel koordinasyonu güçlendirir, zihne netlik kazandırır ve davranışlarda olumlu yönde değişime neden olur. Bunlar da sonuç olarak içsel, ilişkili ve aşkın iletişimimizi arttırır.

 

Gitananda Yoga ayrıca Yamalar (edep kuralları) ve Niyamalara (Disiplin kuralları) önem verir. Yamalar ve niyamalar bu dünyada doğru bir şekilde yaşamak için kişinin uyması gereken kuralların bütününü oluşturur. Yamalar ve niyamalar, sırasıyla yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenleri anlatır. Yani yama yap, niyama yapma olarak anlaşılabilir.

Adanma ve içe bakışı çok önemseyen Gitananda Yoga yöntemsel ve adım adım yaklaşımdır. Önce oturma konumunda ısınma egzersizleri yapılır, ardından nefes teknikleri ve yoga duruşları uygulanır. Çalışma, gevşeme ve konsantrasyon egzersizleriyle sona erer.

Gitananda Yogada 120’den fazla nefes tekniği kullanılmaktadır. Vibhagha Pranayama ile başlayan Gitananda Yoga sonra diğer nefes tekniklerine geçer. Uygulamalara Hatha yoga, Jnana yoga ve Laya yoga egzersizleri eklenmiştir.

 

İdeal durumda Gitananda Yoga farklı adımları tekrar tekrar öğrenmeye dayalı aşamalı bir yaklaşım benimser. Uygulamanın sürekliliğine çok önem verilir. Uygulayıcılar vakit ve çabadan tasarruf etmek için kısa yollar kullanmaya karşı uyarılırlar. Ayrıca Gitananda Yogada yardımcı yoga malzemeleri kullanılmaz.

 

Gitananda Yoga bir yaşam biçimi olarak öğretilir. Dr. Swami Gitananda her Gitananda Yoga uygulayıcısının kendi potansiyelini en yüksek seviyede gerçekleştirmesini istemiştir. Bunun dışında sanat ve yoga biliminin geldiği Hindistan kültürünün takdir edilmesine de çok önem vermiştir.

Yin Yoga

Eklemler etrafındaki bağ dokuları esnetmek amacıyla Yin Yogada duruşlarda birkaç dakika kalınır. Yin Yoga tarzının en önemli savunucusu Amerikalı Paul Grilley’dir. Paul Grilley temel tekniğini Taocu yoga öğretmeni ve bir dövüş sanatı uzmanı olan Paulie Zink’ten öğrenmiştir. Grilley ayrıca Japon Doktor Motoyama ile birlikte çalışmıştır.

Motoyama’nın araştırmalarına göre bağ dokularımız vücuttaki latif enerji kanallarını keşfetmenin ve bunlara ulaşmanın kanallarıdır. Bu latif enerji kanallarına yogada nadiler denirken Geleneksel Çin Tıbbı’nda meridyenler denir.

 

Grilley vücudu meditasyona hazırlayan ileri asana uygulamaları yaparken uzun oturuşlar içeren meditasyonlarda rahat olmadığını keşfetmiştir. Yin yoga uzun meditasyon oturuşları sırasında vücudun rahatsız olmaya yol açan taleplerini kaslar yerine bağ dokuları esnetme üzerine odaklanarak karşılamak iddiasındadır. Paul Grilley ile birlikte çalışan Sarah Powers ise bu alandaki diğer tanınmış yoga öğretmenidir.

 

Yin ve Yang 

Çin felsefesinde yin yang doğal dünyanın ikilik içeren yapısını ve bu ikiliğin karşılıklılığını anlatır. Yang olan şeyler hareket, değişim halinde olup canlı şeylerken, yin olan şeyler durağan, statik ve sakindir. 

Batı yoga öğretmenlerinin çoğu genellikle yanga önem verirler. Hareket etmeye, kasları gevşetmeye verdikleri önem yang geliştirmelerine neden olur. Çünkü kaslar yangdır, oysa bağ dokular ve tendonlar yindir. Meditasyon için oturmak daha ziyade yin anlamına gelir, bu yüzden bu uygulama vücudun bu şekilde kullanılmasını gerektirir. Diz ve bilek gibi eklemler kırılgan olup kolayca aşırı esneme tehlikesi içerirken, vücutta kalçada, pelviste, alt omurgada doğal olarak daha esnek olan eklemler de vardır. Yin Yoga esasen bu eklemler üzerine odaklanır.

 

Yin Duruşları

 Yin duruşları geleneksel yoga duruşlarından alınmıştır. Bununla birlikte farkını göstermek için yeniden isimlendirilmiştir. Ayakkabıcı duruşu (Cobbler’s pose) kelebeğe, saban duruşu salyangoza ve güvercin duruşu uyuyan kuğuya dönüşür.

 

Yin ve Canlandırıcı Yoga

 Yin Yoga ve canlandırıcı (restoratif yoga) duruşlarda uzun süre kalınması anlamında birbirine benzese de, temelde farklı amaçlarla hareket ederler. Canlandırıcı yoga duruşlarıyla Yin etkisini arttırmak mümkün olsa da amaç gevşeme değildir. Canlandırıcı duruşlar genellikle yoga malzemeleri kullanarak desteklenirler. Yin duruşlarında yer çekimi esnemenin şiddetinin artmasına yardımcı olur. Kertenkele duruşunun bir versiyonu olan ejderha duruşu gibi duruşlar canlandırıcı bir duruş olarak işe yaramazlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir