Göz Ağrısı Nedir, Nedenleri, Tedavisi Hakkında Bilgi

bu yazı neoldu.com adresinden alınmıştır.

Göz Ağrısı Nedir, Nedenleri, Tedavisi Hakkında Bilgi

İnsanların hayatında sıkça karşılaştığı hastalıklar arasında yer alan göz ağrısı durumu, pek çok kişiye ciddi derecede zarar vermektedir. Bu içeriğimizde göz ağrısı nedir? göz ağrısı tedavisi nedir? hakkında bazı araştırmalar yapıp derledik.

İnsanların son zamanlarda en çok şikayet ettikleri durumlardan bir tanesi ise göz ağrısısorunlarıdır. Sağ göz ağrısısol göz ağrısıtek göz ağrısıgöz yanmasıgöz nezlesi gibi şikayetler ile hastaneye gitmelerinin en büyük nedenlerinin teknolojinin gelişmesi ve diğer bazı dış etkenler olarak belirlendiği bazı iddialar arasında yer alıyor. Bu içeriğimizde Göz ağrısı ve göz ağrısı tedavisi hakkında bilgileri araştırdık ve derledik.

göz ağrısı


Göz Neden Ağrır?

Gözün ağrılarınıgöze ait olan ve göze ait olmayan ağrılar diye ikiye ayırmak gerekir.Gözde basit bir iltihaplanmagöz içindeki iltihaplanmalar, arpacık denilen kapak iltihapları veya gözün kendisine ait hareketle ilgili ağrılar, göze ait ağrılar olarak değerlendirilir. Bu tür ağrılarda gözde kızarıklıkgözde kaşıntı veya gözde çapaklanma vardır. Bunlar uzmanlar tarafından tedavi edilmektedir. Gözde hissedilen ağrıların bazıları göz dışı nedenlerle olur. Sinüzit, özellikle hava boşluklarının bozulması ve gözün ağırlığını hissetmemiz nedeniyle göz ağrısına neden olabilir. Bir diğer unsur diş iltihaplarıdır. Özellikle üst çene kemiğinde meydana gelen diş iltihapları, gözde ağrı yapabilir. Aynı şekilde gözün arkasındaki dokularda meydana geleniltihaplar veya baş ağrılarında da ilk olarak gözde ağrı hissedilebilir. Hipertansiyonu olan kişilerde ani hipertansiyon ataklarında, yani kol tansiyonunun yükselmesinde, özellikle şakaklar üzerine basan ağrı hissedilebilir.

sakaklarda-agri.jpg


Göz Ağrısının Nedeni Psikolojik Olabilir mi?

Psikolojik olarak da göz ağrır fakat psikolojik göz ağrısı diyebilmek için diğer sebeplerin bir şekilde atılmış olması gerekir. Göz ağrısı olan kişilerde gözyaşı eksikliği yoksa belirti olarak seğirme vardır. Halk arasında göz seğirme olarak bilinen üst ve alt kapakta meydana gelen titremeler, özellikle heyecanlı yapıda olan kişilerde heyecanlandıkları zaman ortaya çıkar. Bu da seğirmenin yoğunluğuyla beraber bir şekilde ağrıya neden olabilir. Nadir de olsa bazı kişilerde, yine psikolojik olarak göz kapağını kısma ihtiyacı meydana gelir. Göz kapağını kısma ihtiyacı, sanki ışıktan rahatsız olurmuş gibi kapak kısılmasına, artan seğirmelere ve özellikle kapak kenarında titremeyle beraber kısık göze neden olur. Göz hekimleri ve psikiyatristler ortak olarak tedavi uygular. Göz kapağı spazmı, ufak enjeksiyonlarla açılır.

göz ağrısı psikolojik mi


Çocuklarda Göz Ağrısı Neden Görülür?

Bir çocuk akşam okuldan eve geldiğinde göz ağrısından şikayet ediyorsa, yatmadan önce başım veya gözüm ağrıyor diyorsa mutlaka doktora başvurunuz. Gizli hipermetrop denilen durumda yakın ve uzak görmede meydana gelen bozukluk, çocuk tarafından fark edilemeyeceği için ilk olarak göz yorgunluğu veya göz ağrısı olarak karşımıza çıkabilir.

goz-agrisi.jpg


Göz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Hastanın önce göz çevresi, kapakları, gözün içi ve retinası detaylı olarak incelenir. Tedavi, ağrıya neden olan şeye yöneliktir. Ağrıya sinüzitin neden olduğu düşünülüyorsa KBB hekim görüşüne başvurulur. Eğer göz ağrısı kirpik gibi iltihabındansa, biraz uzun sürmekle beraber kirpik gibi hijyeni ve tedavisi yapılır. Eğer gözün enfeksiyon nedeniyle ağrısı varsa, damla şeklindeki gözyaşı ilaçlarıyla enfeksiyonla mücadele ederiz. Gözün içinde bir iltihap varsa bunun vücuttaki sebebi de aranıp değerlendirme yapılır. Göz ağrıları içinde önemlilerinden bir tanesi, aniden başlayan ve ışıklar etrafında haleler görerek ortaya çıkan ani göz tansiyonu krizleridir. Buradaki ağrı çok fazladır ve hastaya bulantıkusma da yapabilir, görmeyi ani olarak düşürür. Ani olarak gelen bu göz tansiyonu için bir kanal açarak lazerler aracılığıyla tansiyon düşürülür ve önce ağrı giderilir, daha sonra da göz tansiyonu tedavilerine geçilir. Göz ağrılarının tedavisinde en önemli şey, hastanın doktora zamanında başvurmasıdır.

goz-muayenesi.Jpeg

 

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir