Göz Kaşıntısı Tedavisi

bu yazı acil.net sitesinden alınmıştır.

Göz kaşıntısı nasıl geçer? Göz kaşıntıları günlük yaşamı zorlaştırdığında son derece rahatsız edici olabilirler. Göz kaşıntılarını tedavi etmek için doktorlar öncelikle altta yatan nedene bakarlar. Kaşıntının nedenine bağlı olarak doktorlar dekonjestanlar, antihistaminikler, mast hücre stabilizatörleri, kortikosteroidler ve NSAID’leri içeren göz damlaları verebilirler.

Antihistaminikler, kaşıntılı gözlere neden olan histaminlerin salınmasını engelleyerek kaşıntıyı yatıştırırlar. Bazı oral antihistaminikler uyuşukluğa, sinirlilik ve göz kuruluğuna neden olabilir, bu nedenle bu ilaçlara alışmak ve etkilerini görmek biraz zaman alabilir. Oral antihistaminiklerin sizi uyutma riskine karşın, ilacı aldıktan bir iki saat içinde araba kullanmaktan veya herhangi bir makineyi kullanmaktan kaçınmanız önerilir. (1)

Göz doktorunuz antihistaminiklerin yanı sıra, Allegra veya Zyrtec gibi ilaçlar da önerebilir. Bu ilaçlar kaşıntıyı sadece rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda alerji nedeniyle gözlerde meydana gelen şişlik, tahriş, kızarıklık ve kuruluğu da rahatlatırlar. Allegra ve Zyrtec gibi ilaçlar on beş ya da otuz dakika içinde etkilerini gösterirler ve nadiren de olsa uyuşukluğa neden olurlar.

Reçeteli olarak satılan oral antihistaminikler özellikle mevsimsel alerjik konjunktivit rahatsızlıkları için kesin çözüm olabilirler. Bu ilaçlar on iki ila yirmi dört saat içinde etkilerini gösterirler. Göz kaşıntıları devam ederse doktordan göz damlası istenebilir. (2)

Göz Kaşıntısı Nedir?

Göz kaşıntısı genellikle, polen, toz ve evcil hayvan kepeği gibi alerjenlere maruz kalmadan dolayı ortaya çıkar. Gözdeki konjonktivayı (gözün beyazlığını kaplayan doku) etkileyen alerjilerden kaynaklanan göz kaşıntıları kontakt lens solüsyonunuzdaki alerjik bir reaksiyondan da kaynaklanabilir. Göz kaşıntıları ayrıca göz kuruması ve göz kapağının bakteriyel enfeksiyonları gibi altta yatan bir durum nedeniyle de oluşabilir. (3)

Göz kaşıntısı nedir? Daha ayrıntılı konumuzu inceleyebilirsiniz

Göz Kaşıntısı Belirtileri

Göz kaşıntısı nasıl anlaşılır? Göz kaşıntısı başlangıcı bir veya iki gözde sulanma ya da kuruluk şeklinde olabilir. Bunun dışında en yaygın göz kaşıntısı belirtileri şunlardır;

 • Gözlerin şişmesi
 • Gözlerin kızarması
 • Işığa duyarlılık
 • Gözlerde yanma hissi

Göz kaşıntısı günlük aktivitelerinizi etkileyebilir ve bu nedenle erken teşhis önemlidir. (4)

Göz kaşıntısı belirtileri kapsamlı konumuza bakabilirsiniz

Göz Kaşıntısı Nedenleri

Göz kaşıntısı neden olur? Göz kaşıntısının en yaygın nedenleri şunlardır,

 • Göz yorgunluğu: Bilgisayar ekranına çok uzun süre bakmak gözlerin yorulmasına bu da kaşıntıya neden olabilir.
 • Alerjiler: Makyaj, polen ve toz gibi maddeler gözlerde kaşıntıya ve kırmızılığa neden olabilecek yabancı maddelerdir.
 • Göz kuruluğu: Gün boyunca gözdeki yağ miktarının azalması durumudur.
 • Atopik dermatit: Gözlerin kaşıntılı, kırmızı ve kuru olmasına yol açan bir egzama türüdür.
 • Konjunktivit: Sık sık kırmızı, kaşıntılı ve şiş gözlere neden olan, oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur.
 • Blefarit (göz kapağı iltihabı): Folikülün neden olduğu göz kapağı iltihaplanarak bloke olur. Bu da gözlerin kızarmasına ve kaşınmasına yol açar.
 • Meibomian bez disfonksiyonu: Meibomian bezleri bloke olursa gözlerin yağlanması için yeterince sıvı üretilemez ve göz kuruluğu meydana gelir.
 • Bazı ilaçlar: Antihistaminikler ve tansiyon ilaçları gibi ilaçlar göz kuruluğuna sebep olarak gözlerde kaşıntı yapabilirler. (5)

Göz kaşıntısı nedenleri makalemize tıklayarak göz atabilirsiniz

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Göz kaşıntısı bitkisel tedavisi: Gözlere papatya çayının buharı ile kompres uygulamak, soğuk salatalık dilimleri koyarak tahrişi ve kaşıntıyı azaltmak, siyah çay ile gözlerdeki inflamasyonu azaltmak, bolca su içerek gözleri sulandırmak, soğutulmuş kaşığı kaşınan gözlere değdirerek kızarıklığı ve şişliği azaltmak, hint yağı ile gözlerdeki kuruluğu önlemek, sıcak süt ve bal karışımı ile gözlerdeki bakterileri yok etmek, elma sirkesi ile bakteriyel enfeksiyonları uzaklaştırmak, çiğ patates ile iltihabı azaltmak ve ekmek ile kaşıntıyı önlemek gibi çözümler, göz kaşıntısı sorunlarında en çok kullanılan bitkisel tedavilerdir. (6)

Göz kaşıntısı evde tedavi yöntemleri

 • Akşam saatlerinde poleni evinizden uzak tutmak için pencerelerinizi kapalı tutun.
 • Toz akarlarına maruz kalma olasılığınızı azaltmak için yatağınızda koruyucu kullanın.
 • Evinizdeki küfü azaltmak için nem giderici kullanın.
 • Kontakt lensleri çıkarmadan önce ya da gözlerinizi rahatsız ettiğinden şüphelendiğiniz herhangi bir şeye dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.
 • Yatağa gitmeden önce göz makyajını ve diğer kozmetik ürünleri temizlemek için yüzünüzü yıkayın.
 • Gün boyunca ekrana bakarak geçirdiğiniz zamanı azaltın.
 • Sadece iyi aydınlatılmış alanlarda okuyun ve gözlerinizi dinlendirmek için sık sık mola verin.
 • Bilgisayarı okumak veya çalışmak için kullanacaksanız gözlük takın.(7)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir