Graz Gezilecek Yerler, Graz Tarihi Mekanları ve En Gözde Tatil Yerleri 2024

Mur Nehri kıyısında bulunan Graz, tarihle teknolojinin bütünleştiği küçük bir kent. Altı üniversitesi ile Erasmus programına katılan öğrencilerin gözdesi olan kent,  Osmanlı akınlarından ve 2. Dünya Savaşı’ndan yara almadan kurtulmuş. Bu sayede Graz gezilecek yerler bakımından sanatla ve tarihle dolu pek çok yapıyı ziyaretçilerine sunabiliyor.

Graz Gezilecek Yerler Listesi

Eşsiz atmosferi sayesinde 2003 yılında Avrupa Kültür Başkenti ödülüyle onurlandırılan Graz’ın popüler yapılarının büyük çoğunluğu araç trafiğine kapalı tarihi yerleşiminde bulunuyor. Bu bölgede ulaşım sadece tramvay ve bisiklet ile sağlanıyor. Toplu ulaşımı kullanacaksanız, ekonomik yolculuk imkânı tanıyan 3 günlük turist biletini satın almanızı öneririm.

1. Eski Şehir (Old Town)

graz Old Town

Kentin kalbi ve ruhu olarak anılan Eski Şehir‘i (Old Town) barındırdığı tarihi yapılar nedeniyle Graz gezilecek yerler listelerinizin ilk sırasında yer verebilirsiniz. Geçmişi 11. yüzyıla kadar uzanan bölgenin dar sokakları, rengârenk evlerin yanı sıra İtalyan stili saraylar ve kamusal yapılarla dolu. Mur Nehri ile Schlossberg Tepesi arasında kalan kentin tarihi kısmında ayrıca keyifli anlar yaşayabileceğiniz çok sayıda sanat galerisi, mağaza ve restoran bulunuyor.

2. Schlossberg Tepesi

graz görülecek yerler Schlossberg Tepesi

10. yüzyılda inşa edilmiş bir kalenin kalıntılarının bulunduğu Schlossberg Tepesi, kentin eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz, huzurlu bir park alanı. Kentin simgesi olan saat kulesinin bulunduğu tepenin altında, 2. Dünya Savaşı’ndaki bombardımanlarda halkın saklanması için çok sayıda tünel kazılmış. Raylı sisteme sahip bu tünellerin bir kısmı günümüzde de gezilebiliyor. Alanı içerisinde kafelerin ve restoranların hizmet verdiği parkta her yıl çağdaş müzik, sanat ve politik konuşmaların düzenlendiği bir festival düzenleniyor.

3. Schloss Eggenberg Sarayı

graz gezilecek yerler Schloss Eggenberg Sarayı

1625-1635 yılları arasında inşa edilen Schloss Eggenberg Sarayı (Schloss Eggenberg Palace), Barok stiliyle Graz’ın en güzel yapılarının başında geliyor. Yemyeşil bir alanın ortasında yer alan saray kompleksinin, fotoğraf çekmeyi seven gezginlerin hoşuna gidecek bir bahçesi bulunuyor. Günümüzde Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapan sarayın ana binasında Orta Çağ’dan modern zamana kadar uzanan geniş bir dönem içerisinde yaratılmış sanat çalışmaları ile nümismatik koleksiyonu sergileniyor.

4. Sporgasse Caddesi

graz Sporgasse Caddesi

Eski Şehir’in merkezinde yer alan Sporgasse Caddesi’ni alışveriş olanakları nedeniyle Graz gezilecek yerler listelerinize ekleyebilirsiniz. Bölgenin diğer sokakları gibi araç trafiğine kapalı olan caddede başta İtalyan ve yerel giyim firmalarının mağazaları olmak üzere birçok popüler markanın satış yerlerini bulabilirsiniz. Cadde ayrıca egzotik aromaları ile ağzınızı tatlandıracak dondurma dükkânlarıyla ünlü.

5. Mur Adası (Murinsel)

graz gezilecek yerler Mur Adası

2003 yılında kültür başkenti seçilen kentin en özgün yapılarından birisi olan Mur Adası (Mur Island, Murinsel), New York’lu sanatçı Vito Acconci tarafından tasarlanmış. Yapay bir ada olan ve adını üzerinde bulunduğu Mur Nehri’nden alan yapı, uzaktan bakıldığında dev bir salyangoz kabuğu şeklinde görünüyor. Ortası müzik etkinlikleri için amfitiyatro şeklinde tasarlanan platformun içerisinde bir kafe ve oyun alanı bulunuyor.

6. Graz Sanat Müzesi (Kunsthaus)

Graz Sanat Müzesi

Graz Sanat Müzesi (Kunsthaus, Graz Art Museum), 2003’te kazanılan Avrupa Kültür Başkenti ödülünün kutlamaları çerçevesinde inşa edilen Kunsthaus içerisinde yer alıyor. Müze, şubeleri kentin çeşitli yerlerinde bulunan Universalmuseum Joanneum’un bünyesinde faaliyet gösteriyor. Son 40 yılda üretilmiş çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği müzenin koleksiyonu mimari, tasarım, sinema ve fotoğraf gibi temalardan oluşuyor. Kültürel tesisin kendisine ait kalıcı bir sergisi bulunmuyor.

7. Saat Kulesi

graz'da gezilecek yerler Saat Kulesi

Şarap ticareti yapan Gottfried Maurer’in isteğiyle 1884’te satın aldığı evin çatısına inşa edilen Saat Kulesi (Glockenspielplatz), Graz’da görebileceğiniz en otantik yapılar arasında. İlk kez 1905 Noel arifesinde çalıştırılan saatin en büyük özelliği, melodisi çaldığında içinden çıkarak dans etmeye başlayan ve üzerlerinde yerel kıyafetler olan bir erkek ve kadın figürü. 11.0015.00 ve 18.00 olmak üzere günde sadece üç defa görme şansınızın olduğu bu ritüeli izlemek için kulenin bulunduğu yapının ön kısmındaki meydanda faaliyet gösteren kafelerde zaman geçirebilirsiniz.

8. Mozole

graz gezilecek yerler Mozole

İmparator 2. Ferdinand’ın tahta geçmeden önce verdiği emirle inşasına 1614 yılında başlanan Mozole, İtalyan Giovanni Pietro de Pomis tarafından tasarlanmış. İmparator seçilmesinin ardından Viyana’ya taşınmasıyla yarım kalan yapının inşası, 2. Ferdinand’ın torunu 1. Leopold döneminde tamamlanmış. Ferdinand’ınki ile beraber eşinin ve oğlunun da mezarlarının bulunduğu yapı, Barok stile sahip. İç kısmıysa duvar kâğıtları ve fresklerle süslenmiş.

9. Hauptplatz

graz gezilecek yerler Hauptplatz

Orta Çağ’da önemli bir ticaret ve takas merkezi olan kentin ana meydanı olarak anılan Hauptplatz’ı tarihi yapısı ve sosyal olanakları nedeniyle Graz gezilecek yerler listenize alabilirsiniz. Orta bölümünde yer alan Arşidük Johann Anıtı’nın çevresinde çiftlik ürünlerinin satıldığı stantların kurulduğu meydanın en çok ilgi çeken binası Belediye Sarayı. Noel döneminde kurulan ağacın ışıklarının geleneksel bir törenle yakıldığı meydanda yıl içerisinde pek çok etkinlik düzenleniyor.

10. Kunsth Aus Mur Island

graz Kunsth Aus Mur Island

Sıra dışı mimarisi nedeniyle “dost canlısı uzaylı” lakabıyla anılan Sanat Müzesi‘nin (Kunsth Aus Mur Island) binasının Mur Nehri’ne ve şehir merkezine bakan yüzü dev bir pano olarak inşa edilmiş. Tasarımını Berlinli mimarların yaptığı pano ile halkın çağdaş sanatla iç içe olması amaçlanmış. Kamusal alanlara taşınamayan eserlerin de dâhil olduğu çeşitli sergilerin gösterimlerinin yapıldığı pano, bilgisayar destekli bir sistem aracılığıyla yönetiliyor.

11. Graz Katedrali

Graz Katedrali

Frederick’in emriyle 1438-1462 yılları arasında inşa edilen Graz Katedrali (Cathedral of Graz), 2. Ferdinand’ın Mozolesi’nin yakınında yer alıyor. İmparatorluk döneminde taç giyme törenlerine ev sahipliği yapan dini yapı, Gotik tarza sahip. Yapıyla aynı tarzda üretilen mobilyalarına Viyana’daki uzun süreli yenileme çalışmalarının ardından yakın zamanda kavuşan katedralin dış kısmında 1480 yılında kentin geçirdiği felaketler olarak anılan Osmanlı istilasını, çekirge sürülerini ve veba salgınını tasvir eden 3 fresk yer alıyor.

12. Landhaoushof

Landhaoushof gRAZ

Günümüzde Steiermark Eyalet Parlamentosu tarafından kullanılan Landhaoushof, 16. yüzyılda inşa edilmiş. İtalyan mimarlar tarafından Rönesans stiliyle tasarlanan bina, resmi işlerin yanı sıra konser ve tiyatro gibi kültürel etkinlikler için kullanılıyor. Düzenlenen turlara katılarak detaylı bir şekilde gezebileceğiniz yapının en dikkat çekici bölümünü Türk akınlarına karşı koymak için oluşturulmuş silah deposu oluşturuyor. Bodrumunda yerel mutfaktan lezzetler sunan popüler bir restoranın bulunduğu sarayın bahçesinde aralık ayında Noel’e özel aktiviteler düzenleniyor.

13. Avusturya Heykel Parkı

graz Avusturya Heykel Parkı

Kent merkezinin güneyindeki 7 hektarlık bir yeşil alan içerisinde bulunan Avusturya Heykel Parkı (Sculpture Park), nisan ve ekim ayları arasında ziyaret edilebiliyor. Peyzaj tasarımı İsviçreli Dieter Kienast tarafından yapılan parkın içerisinde görebileceğiniz 60 heykel, yerli ve yabancı heykeltıraşlar tarafından yaratılmış. Universalmuseum Joanneum bünyesinde faaliyet gösteren yeşil alanı piknik veya spor yapmak için de kullanabilirsiniz.

14. Herrengasse Caddesi

graz gezilecek yerler Herrengasse Caddesi

Alışveriş tutkunlarının Graz gezilecek yerler listelerine ekleyebilecekleri Herrengasse Caddesi, kentin ana caddesi olarak anılıyor. Kafeleri, restoranlarıyla oldukça canlı bir ortama sahip olan cadde üzerinde çok sayıda mağazanın yanı sıra tarihi öneme sahip binalar ve anıtlar bulunuyor. Tarihi binaları gezerken önceliği Styrian Cephanelği’ne verebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu’nun akınlarını durdurmak için kurulan ordunun ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan cephanelik 32.000 parçalık bir koleksiyona sahip.

Graz gezilecek yerler listenize şu noktaları da ilave edebilirsiniz: Belediye Binası (Rathhaus), Stadpark, Açık Hava Pazarı (Open air Market), Domkirche, Opera Binası (Opera Hause), Savaş Müzesi (Museum of War), Graz Kalesi (Burg), Zenghaus, Türk Çeşmesi(Turkish Fountain) ve Arnold Schwarzenegger Müzesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir