GREEN BOOK’LA YOLCULUK YAPMAYA NE DERSİNİZ?

       GREEN BOOK’LA YOLCULUK YAPMAYA NE DERSİNİZ?

Green Book Amarika’da ırkçılığın yaygın olduğu zamanlarda geçen bir yolculuk hikayesi.. Film iki karakter üzerinde yoğunlaşıyor ilk karakterimize Yüzüklerin Efendisi serisinden tanıdığımız Viggo Mortensen hayat veriyor. Filmdeki adıyla Tony Lip güvenlik işlerinde çalışıyor.. İkinci karakterimiz ise Moonlight filmiyle Oscar alan Mahershala Ali’nin canlandırdığı Dr. Don Shirley. Don bir Afro-amerikan ve dünyaca tanınan bir müzisyen.

Hikayemiz Dr.Don’un Amerika’nın güneyinde vereceği konserler için kendine şoför aramasıyla başlıyor ve o dönem maddi sıkıntılar yaşayan Tony,  Don ile bu vesile sayesinde tanışıyor.Tony işi kabul ettikten sonra  ona  yola çıkmadan önce Green Book yani Yeşil Rehber veriliyor. Bu kitapçıkta siyahilerin sorun yaşamadan kalabileceği oteller ve siyahiler için güvenli olacak yollar gösteriliyor ve bu rehber eşliğinde yolculuğa çıkıyorlar..

Karakterlerimize yakından bakarsak birbirlerine tamamen zıt olduğunu görüyoruz. Tony Lip ailesini kıt kanaat geçindiriyor, Dr.Don ise lüks bir hayat yaşıyor. Tony her işini şiddet yoluyla çözmeye alışmış,kaba, bir beyaz. Dr.Don ise bir o kadar görgülü ve nazik.Tony kalabalık bir aileye sahip.Don müziğiyle beyazları kendine hayran bıraksada onların içinde kendine yer bulamayan yapayalnız bir karakter.

Film sadece ten rengi ayrımını değil statü olarak da sınıf ayrımını anlatıyor. Tony’nin de filmin başında işçi sınıfından olduğu için ayrımcılığa maruz kaldığını görüyoruz. Böylece aslında iki karakterimizinde bir ortak noktası ortaya çıkıyor.

Yolculuk ilerledikçe Tony ve Don biribilerine karşı ön yargılarını zamanla aşıyorlar ve yavaş yavaş dost olmaya başlıyorlar. Tony siyahilere ilgili düşüncelerinin aslında tamemen kalıplaşmış bir düşünce olduğunu farkediyor ve Don’un yaşadığı zorluklarda ona yardımcı oluyor.Don ise Tony’nin haksızlıklara karşı duruşundan etkileniyor ve yıllardır yaşadığı ayrımcılığa karşı baş kaldırmayı öğreniyor, Tony’den cesaret alıyor. İki yabancının zamanla nasıl dost olduğunu izlerken yüzünüzde sürekli tebessümler oluşuyor..

Aslına bakarsanız ırkçılığı anlatan bir çok film olduğunu biliyoruz. Yani filmde klişe bir konudan basediliyor.Fakat  Mahershala Ali ve Viggo Mortensen’in müthiş oyunculuğuyla sanki sizde onlarla birlikte bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Filmi izlerken sonunu tahmin etsenizde hiç sıkılmıyorsunuz.Dr.Don’un çaresizliği iliklerinize kadar işliyor ve o dönem siyahilerın yaşadığı bu haksızlıklar yüzünüze tokat gibi vuruyor.

Filmin gerçek hikayeden uyarlanıyor olması da filmi etkileyici kılan noktalardan birisi izlerken bu olayların gerçekten yaşanmış olduğunu bilmek tüylerizi diken diken ediyor. Bu arada unutmadan söyeleyelim film  piyano severler için tam bir müzik ziyafeti..

Kısacası sizi hem ağlatacak hem içinizi ısıtacak bu yolculuk hikayesini  hiç kaçırmadan izleyin derim..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir