Guangzhou Gezilecek Yerler, Çin’in En Önemli Yerlerinden Guangzhou’nun Az Bilinen Tarihi Mekanları 2024

Çin‘in güneyinde yer alan Guangzhou, Guangdong eyaletinin yönetim merkezidir. Eski adı Kanton olan yer Çin’in en büyük şehirlerinden biridir. Güney Çin’in en zengin şehirleri arasında yer alan Guangzhou’yu biz daha çok yılın belirli dönemlerinde ev sahipliği yaptığı ünlü Kanton Fuarı ile biliyoruz.

İlkbahar ve sonbahar aylarında düzenlenen fuar dünyanın her bölgesinden olduğu gibi Türkiye’den de büyük ilgi görüyor. Şehir bu yönüyle turistik amaçlı ziyaretten daha çok ticari amaçla ziyaret ediliyor. Fuar dışında birkaç gün zamanı olan gezginler içinse şehirde gezilecek birçok noktada eğlenceli vakit geçirebilir.

Guangzhou Gezilecek Yerler

Ticari olarak büyük öneme sahip olan Guangzhou gezilecek yerler konusunda da önemli bir yer. Şehir merkezi ve çevresinde gezip görebileceğiniz birçok tapınak, park, tarihi yapı, cadde ve eğlence parkı yer alıyor. Lafı çok uzatmadan Guangzhou gezilecek yerler listemizde detaylara geçelim.

1. Guangxiao Tapınağı

Guangzhou gezilecek yerler, Guangxiao Tapınağı

Guangxiao Tapınağı (光孝寺), Guangzhou’nun en eski yerleşim yeri olan Guangxiao Sokağı’nda bulunan bir tapınaktır. Hintli bir din adamı tarafından 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Fakat günümüzde görülen tapınak 14. yüzyılda yapılmıştır. Birçok tanınmış Budist’in uğrak noktası olan yer mimarisi ve atmosferi açısından Çin esintileri taşımaktadır.

2. Chen Clan Akademisi

Guangzhou gezilecek yerler, Chen Clan Akademisi

Guangzhou gezilecek yerler listemizdeki en önemli yapılardan olan Chen Clan Akademisi(陈家祠) zaman içerisinde farklı amaçlarla kullanılan bir yapıdır. 14. yüzyılda yapılan akademi kimi zaman yerleşim için kimi zaman da eğitim amaçlı kullanılmıştır. 15.000 metre karelik bir alan üzerine kurulu olan Akademi oymaları, seramik süslemeleri, demir işlemeleri ve resimleri ile de dikkat çekmektedir.

3. Altı Banyan Ağacı Tapınağı

Guangzhou gezilecek yerler, Altı Banyan Ağacı Tapınağı

537 yılında inşa edilen Altı Banyan Ağacı Tapınağı (六榕寺) Guangzhou’da yer alan en iyi dört tapınaktan biridir. Zengin kültür mirası ile hem ülke içinde hem de uluslar arası alanda tanınmaktadır. Şehrin sembollerinden kabul edilen tapınak özellikle tahta işlemeciliği açısından değişik bir mimariye sahiptir.

4. Sun Yat-sen Anıtı

Guangzhou gezilecek yerler, Sun Yat-sen Anıtı

20. yüzyıl başında inşa edilen Sun Yat-sen Anıtı (中山纪念堂)  Çin demokratik hareketi öncüsü Sun Yat Sen için Guangzhou ve ülke dışından insanlar tarafından yaptırılmıştır. Anıt ile bağlantılı bir de anı salonu bulunmaktadır. 2 katlı bu yapının 5000 kişiyi ağırlama kapasitesi mevcuttur.

5. Kanton Kulesi

Guangzhou gezilecek yerler, Kanton Kulesi

Guangzhou’nun simge yapıları arasında yer alan Kanton Kulesi (广州塔) 37 kattan oluşan bir kuledir. İçerisinde sergi alanları, bir konferans merkezi, bir sinema, restoranlar, kafeler ve gözlem noktaları bulunmaktadır. Televizyon ve gözlem kulesi olarak da bilinen kulede özellikle gözlem noktaları ilgi toplayan yerlerdir. Dünyanın en yüksek yapılarından olan Kanton Kulesi’ne çıkıp manzaranın tadına varmadan şehirden ayrılmayın.

6. Beijing Lu Caddesi

Guangzhou gezilecek yerler, Beijing Lu

Guangzhou’nun en önemli ve hareketli noktalarından olan Beijing Lu Caddesi (北京路步行街) sadece yayalara açık olan bir caddedir. Ana alışveriş caddesi olarak görülen yerde mağazaların birçoğu 09:00 – 22:00 arasında açıktır. Kıyafet, yiyecek ve antika gibi değişik bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu caddeye metro ile Gongyuan Qian istasyonunda inip C çıkışını izleyerek ulaşabilirsiniz.

7. Shangxiajiu Lu Caddesi

Guangzhou gezilecek yerler, Shangxiajiu Lu Caddesi

Lingnan mimarisi ile ünlü Shangxiajiu Lu Caddesi (上下九商业步行街) şehrin kültür ve ticaret merkezlerinden biridir. 800 metre uzunluğundaki caddede 250 kadar mağaza bulunmaktadır. 1995 yılında kurulan bu caddeye metro ile 1. hattı kullanıp D çıkışını izleyerek ulaşabilirsiniz.

8. Shamian Adası

Guangzhou gezilecek yerler, Shamian Adası

Shamian Adası (沙面岛), Guangzhou’da yer alan önemli bir liman ve adadır. Özellikle 18. yüzyıldan sonra ticari önemi artan ada İngiliz ve Fransız etkisinde kalmış bir yerdir. Bu durum adadaki mimari, yaşayış, inanç gibi birçok durumu etkilemiştir. Adadaki Fransız Katolik Kilisesi Avrupa etkisinin en çok görülebileceği yapıdır.

9. Shishi Katolik Katedrali

Guangzhou gezilecek yerler, Shishi Katolik Katedrali

Guangzhou’daki Roma Katolik Kilisesi olan Shishi Katolik Katedrali (石室圣心大教堂) 1863 yılında kurulmuştur. Granit duvarları ve sütunları ile muhteşem bir mimariye sahiptir. Gotik mimariyi yansıtan katedral sadece Çin’de değil dünyadaki ünlü katedrallerden biridir.

10. Nanyue Anıt Müzesi

Guangzhou gezilecek yerler, Nanyue Anıt Müzesi

Nanyue Anıt Müzesi (西汉南越王博物馆), Jiefang Bei Caddesi’nde bulunan bir anıt mezar müzesidir. Guangzhou’daki en eski ve en büyük anıt müze içerisinde kraliyete ait birçok önemli eser bulunmaktadır. Özellikle Kral Yue South Jade’ye ait olan eserler müzeyi daha zengin hale getirmektedir. Müze 09:00 – 17:30 arasında ziyaret edilebilir.

11. Guangzhou Baomo Garden

Guangzhou gezilecek yerler, Baomo Garden

Guangzhou Baomo Garden, Lingnan mimarisini yansıtan bir bahçedir. Bu bahçe içerisinde küçük bahçeler, göller ve köprüler bulunmaktadır. Parkta Çin kültür, tarih ve doğasına ait şeylerin sergilendiği birçok bölüm de vardır. Bahçe içerisinde tüm alanın tadını çıkarabileceğiniz bir kule de mevcuttur. Panyu’dan 12 numaralı otobüs ile buraya ulaşabilirsiniz.

12. Zhenhai Kulesi (Guangzhou Müzesi)

Guangzhou gezilecek yerler, Guangzhou Müzesi

1380 yılında inşa edilmiş olan Zhenhai Kulesi (Guangzhou Müzesi, 镇海楼) beş kattan oluşması nedeniyle beş katlı kule olarak da bilinir. Guangzhou Şehir Duvarı’nın sonunda bulunan Zhenhai Hisarı 28 metre yüksekliğindedir. Hisarın ön yüzündeki figürler yönetim ve yaşayış ile ilgili bilgi vermektedir. 09:00 – 17:30 arasında ziyaret edilebilir. Yapı Guangzhou Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

13. Guangzhou Müzesi

Guangzhou gezilecek yerler, Guangzhou Müzesi

Guangzhou Müzesi, şehrin önemli müzeleri arasında yer alıyor. Müzede şehrin 2000 yıllık tarihine tanıklık edilebilir. Kültür, yaşayış ve tarih ile ilgili nesne ve belgelerin görülebileceği bu müzede geçici sergiler de ziyaret edilebilir.

14. Huaisheng Camii

Guangzhou gezilecek yerler, Huaisheng Camii

Huaisheng Cami (怀圣寺), Çin’deki en eski camilerden biridir. İslam’ın Çin’de 7. yüzyılda görülmeye başlandığı düşünülürse Huaisheng’in eski olmasını yadırgamamak gerekir. Cami minaresi Zhujiang Nehri’nde ilerleyen gemiler için fener olarak da kullanılmaktadır. Bu cami günümüzde de hala aktif olarak kullanılmaktadır.

15. Yuntai Bahçesi

Guangzhou gezilecek yerler, Yuntai Bahçesi

Yuntai Bahçesi (云台花园), Baiyun Dağı’nın güneyinde yer alan ve 120.000 metre karelik bir alan üstüne kurulu olan bir bahçedir. Egzotik çiçekleri ve bitkileri ile Çin’in en büyük bahçesidir. Bahçede düzenlenen çiçek ve bitki gösterileri mutlaka görülmelidir. Doğu ve Batı peyzaj mimarisini birleştiren Yuntai Bahçesi yılın her döneminde ziyaret edilebilir.

16. Lotus Tepesi

Guangzhou gezilecek yerler, Lotus Tepesi

Şehrin 45 kilometre güneydoğusunda yer alan Lotus Tepesi (莲花山), Guangzhou’da bulunan en ünlü tepelerden biridir.  Güzel bir göl tarafından çevrelenen bu tepeden şehrin manzarası bir harikadır. Tepe üzerinde Lotus Kule noktası, Lotus şehir noktası, Kwan Yin Peri Alanı görülmesi gereken yerlerdendir. Lotus Tepesi’ne 4. nolu metro hattı, Tianza İskelesine botla ya da hızlı otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

17. Eğlence Parkları

Guangzhou gezilecek yerler, Chimelong Waterpark

Guangzhou sahip olduğu tarihi yapıları dışında eğlence parkları ile de ünlü olan bir şehirdir. Guangzhou’da büyük küçük her yaştan gezginin eğlenceli vakit geçirebileceği birçok park var. Bu parklardan en ünlü olanları ise şunlar:

Guangzhou Chimelong Paradise (长隆欢乐世界): 2006 yılında açılan ünlü eğlence parkı içerisinde 70 tane ride seçeneği bulunmaktadır. Dünyanın en son teknolojisi ile doğal güzelliklerin bir arada bulunabileceği bu park 6 ayrı kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlar Happy Kingdom (Mutlu Krallık), Screaming Area (Bağırma Bölgesi), Storm Island (Rüzgar Adası), Happy Water World (Mutlu Su Dünyası), Central Performance Square (Merkez Gösteri Alanı), White Tiger Streets (Beyaz Kaplan Sokakları)dır.

Guangzhou Crocodile Park (广州鳄鱼公园): 100.000 kadar timsah ile dünyanın en büyük timsah parkıdır. 7 farklı kısımdan oluşmaktadır. Guangzhou Crocodile Park ziyaretçilerine eşsiz bir tecrübe sunan bir parktır.

Guangzhou Xiangjiang Safari Park (广州香江野生动物世界): Çin’deki en büyük zoolojik parklardan biridir. Bu alandaki en önemli derecelendirme olan 5A derecesine sahip olan park 1997 yılında açılmıştır. Bugüne dek yaklaşık 10 milyon ziyaretçisi olmuştur. Park içerisinde 400 tür, 20.000 kadar vahşi hayvan bulunmaktadır.

Chimelong Water Park (长隆水上世界): Asya’daki en büyük ve en gelişmiş su parkıdır. Guangzhou’da rahatlamak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Park içerisinde eğlendikten sonra bir şeyler yiyip içebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz yerler de bulunmaktadır.

Guangzhou Ocean World (广州海洋馆): 13.000 metre karelik bir alan üstüne kurulu olan Okyanus Dünyası okyanusun içine girmişsiniz hissi yaratmaktadır. Birçok bölüme ayrılan Guangzhou Ocean World’de okyanus içerisindeki canlı yaşamına şahit olmak da mümkündür.

Guangzhou Hayvanat Bahçesi: Çin’deki en büyük üç hayvanat bahçesinden biridir. 1958 yılında kurulan hayvanat bahçesi 430.000 metre karelik bir alan üzerine kuruludur. Özellikle soyu tükenme tehlikesi altında olan hayvan türleri dikkat çekmektedir. Buraya 3 nolu metro hattı ile ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir