Hangi yoga hareketleri yorgunluğu azaltır? Bikram yoga nasıl yapılır?

Hangi yoga hareketleri yorgunluğu azaltır?

Bu yazı www.aysetolga.com adresinden alınmıştır.

Stres, hayat şartları, maddi ve manevi yorgunluk derken hayatın büyük bir kısmı yorgunluk ve stresle boğuşmakla geçiyor. Bu yüzden de tamamen stressiz, huzurlu ve sakin bir gün neredeyse geçmiyor. Uyandıktan sonra güne daha enerjik başlamak için ya da akşam yorgunluğun gitmesi için başvurabileceğiniz oldukça kolay ve etkili yoga hareketlerinden bahsetmek istiyorum.

Yoganın her pozu stresi ve yorgunluğu alsa da, aşağıdaki belirtiler duruşlar, bu konuda daha hızlı etki göstermeye yardımcı olacaktır.

navasana

1 . Tekne Duruşu ( Navasana )

Yoga matınızda ayaklarınız dümdüz olacak şekilde oturun. Ardından ellerinizi dizlerine kadar ileriye uzatın. Bu aşamada sırt dik olmalı ve kuyruk sokumuna oturulduğuna dikkat edilmelidir. Gövde, yere 45 derecelik bir açıya gelene dek arkanıza eğilin.

Nefes ve yavaşça ayaklarınızı yerden kaldırın. Vücudunuzun V şeklini alması gerekmektedir. Şayet dengeyi sağlayabiliyorsanız, kollarınızı da birbirine paralel olacak şekilde uzatın. Bu pozda yaklaşık olarak 10-20 saniye durmaya çalışın.

uttanasana

2 . Ayakta Öne Eğilme Duruşu ( Uttanasana)

Ayaklarınız, neredeyse omuz genişliğinde olacak şekilde açık olsun ve ayakta durun. Derin nefes alın ve kollarınızı yüzünüzün iki yanından yukarı kaldırın. Daha sonra nefes verin ve sırtınızı düz tutarak öne doğru eğilin. Dizler kesinlikle kırılmamalı. İsterseniz bacaklarınızı da tutun ve bedeninize destek sağlayın. Şayet yapabiliyorsanız ellerinizi yere koyun ancak kendinizi zorlamayın. Düzenli nefes alıp vererek, her nefeste daha da kapanın.

supta-baddha-konasana

3 . Yaslanmış Tanrıça Duruşu ( Supta Baddha Konasana )

Yaslanmış Tanrıça Duruşunu ( Supta Baddha Konasana ) yapmak için arkanız bir destek ya da yastık almanı gerekir. Dizlerinizi kırın ve ayaklarınızı yere koyduğunuz pozisyonda oturun. Destek kemiklerinizin arkasına uzunlamasına konumda olmasına dikkat edin. Nefes verirken ellerinizle yere dayanın ve hafifçe desteğin üzerine uzanın. Sırtınızın orta bölümü ve başınız desteklenmiş pozisyonda olmalıdır. Elleriniz avuç içleri yukarı bakacak şekilde durmalı ve gövdenize 45 derece açı yapacak şekilde yanlarda bulunmalıdır.

Bikram yoga nedir?

Son yıllarda herkes bana bikram yogayı soruyor. Bikram Yoga, 40° sıcaklıkta uygulanan, Bikram Choudhury tarafından tüm dünyaya yayılmış olan, birbirini takip eden 26 yoga hareketi ve 2 nefes egzersizinden oluşan bir Hatha yoga yöntemidir. Yapılan 26 adet yoga hareketi;  bilimsel olarak vücuttaki tüm kasları, bağları, tendonları ve eklemleri çalıştırmak üzere geliştirilmiştir.

Bikram yoga yaklaşık olarak 90 dakikada tamamlanmaktadır. 800-1200 kalori yakılmasını sağlamaktadır.  Sıcak bir ortamda yapıldığı için terleme sağlar. Bu sayede vücutta bulunan toksinler dışarı atılarak, taze oksijen dolu kan dolaşımı ile tüm doku ve organlar yenilenme sağlanır.

Bikram Yoga Nedir?

Bikram Yoga, günümüzde en popüler yoga çeşitlerinin başında gelmektedir. Bikram yoga, 26 tane Hatha Yoga hareketinden ve 2 nefes egzersizinden oluşmaktadır. Bikram yoga, 40 derece sıcaklıkta ve %40 nem oranında yapılan bir egzersizdir. Bu sebeple de Bikram yoga genellikle sıcak yoga olarak ifade edilir. Sıcaklık sayesinde kas ve tendonların çalışmasını sağlayan Bikram yoga, vücuda direnç kazandırmakta.

bikra-yoga-nedir

Bikram yoga nasıl yapılır?

26 yoga pozu, iki defa tekrarlanmalıdır. Tüm egzersiz ortalama 90 dakikada tamamlanır. Ancak uygulama aşamasında koreografiye uygun olunmalıdır. Tüm kas, lif ve tendonlar gerilmektedir. Eklemler hareket ettiği için omurga daha rahat hareket eder. İç organlara masaj yapılır.

Bunun dışında salgı bezleri ve hücrelerdeki dolaşım uyarılır, metabolizmahızlandırılır. Kısaca, tüm organizma çalıştırılır.

Aman Dikkat!

Daha önce bir yoga deneyiminiz yoksa, Bikram yoganın ısıtıcı etkisiyle açılan kaslarınızın esnekliğine aldanmayın. Sakatlanmaların yüksek olduğu bir yoga çeşididir. Bu sebeple kademe kademe vücudunuz izin verdikçe hareketlerde ilerleyin.

Bikram Choudhury kimdir?

Hindistan’ın 1946 senesinde Kalküta kentinde dünyaya gelen; otomobil, saat gibi lüks eşyalara olan düşkünlüğü nedeniyle pek sevilmeyen Yoga gurusu Bikram Choudhury, 35 yıldır kendi Yoga öğretisini Amerika’da yayıyor.  Bikram, 4 yaşından beri Hatha Yoga için çalışmalarını sürdürüyor. Choudhury, günümüzdeki tüm Bikram Yoga hocalarını bizzat kendi eğitmiştir. Bikram Yoga, günümüzde en popüler yoga çeşitlerinden biridir.

Günümüzde birçok ünlü bikram yoga yapıyor. Bu ünlülerin neredeyse tamamı ise Hollywood yıldızı. Dünya ülkelerinde şu an için 900 kadar Bikram Yoga merkezi bulunmaktadır.

Yoga gurusu nedir?

Yoga gurusu, manevi usta olarak tanımlanmaktadır. Kuralları belirleyen ve yıkıcı kişilerle ilgilenen kişidir. Örnek olarak ergenlik dönemindeki çocukların bu süreci hasarsız atlatmasına yardımcı olur. Gurunun aktardığı öğreti tüm yaşam boyunca korunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir