Hokkaido Gezilecek yerler 2024

Japonya’nın, Hokkaido bölgesinde yer alan Sapporo gezilecek yerleriyle dikkat çeken, yer aldığı bölgenin en büyük ve en kalabalık şehirlerinden biridir.

Sapporo gezilecek yerler yazımızda da sizlere gün geçtikçe gelişen bu şehirde mutlaka görmeniz gereken gezi noktalarını listeledik.

Şehir, 1972 yılı Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmasıyla adını tüm dünyaya duyurmuş.. Diğer yandan her yıl düzenlenen Kış Şenlikleri, dünyanın dört bir yanındaki gezginlerin ilgisini kazanmış ve kente turist giriş çıkışı yıllar içerisinde giderek artmış.

#1 Sapporo Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Odori Parkı

Sapporo gezilecek yerlerOdori Parkı

Sapporo gezinize biraz mola vermek için uğrayabileceğiniz adreslerden biri Odori Park..Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak, çiçek bahçeleri arasında muhteşem bir yürüyüş ve lezzetli mi lezzetli bir öğle yemeği için tercih edebileceğiniz bu parkta, tamı tamına 92 farklı türde ağaç ve çiçek çeşidi yer alıyor.

Aynı zamanda şehrin en ünlü parkında, pek çok festival ve etkinlik de düzenleniyor. Seyahatiniz süresince denk gelen bir etkinliğe katılmanızı da şiddetle tavsiye ederiz.

2- Hokkaido Modern Sanat Müzesi

Sapporo gezilecek yerlerHokkaido Modern Sanat Müzesi

Bölgenin en büyük sanat koleksiyonuna sahip Hokkaido Modern Sanat Müzesi, valiliğin hemen yanında kurulu şehrin en büyük sanat merkezi olarak biliniyor. 1977 yılında açılan müze, günümüze kadar var olan koleksiyonlarını giderek daha da genişletmiş ve oldukça önemli sanat eserlerinin sahibi olmuş…

Modern çağa kadar gelen eşsiz bir cam eseri koleksiyonuna da sahip olan müzede Tamako Kataoka, Eien Iwashashi, Kinjiro Kido ve Nissho Kanda gibi pek çok ünlü sanatçının eserlerine ulaşabilmeniz mümkün..

3- Hokkaido Müzesi

Sapporo gezilecek yerlerHokkaido Müzesi

Hokkaido Bölgesi’nin doğa anlayışını, tarihini ve kültürel değerlerini gözler önüne seren Hokkaido Müzesi, Ainu halkının kültürünü tanıtma da oldukça başarılı yapılardan biri…

Diğer yandan bölgeye göç eden Honshu’lu göçmenlerin yaşamlarını araştıran müzede, sergiler, eğitim etkinlikleri ve konferanslardan birini de katılabilmeniz mümkün..

4- Sapporo Saat Kulesi

Sapporo gezilecek yerlerSapporo Saat Kulesi

Okurayama Atlama Stadyumu’nun yer aldığı bölgede konumlanan Sapporo Kış Sporları Müzesi, turistlerin sık sık ziyaret ettiği gezi noktalarından biri. 1972 yılında kentte düzenlenen ve şehrin adını dünyaya duyurun Sapporo Olimpiyatları’na ait pek çok bilgi, belge, fotoğraf ve teçhizatın yer aldığı müzede, olimpiyat hakkında hemen her bilgiyi alabilmeniz mümkün.. Diğer yandan kış sporlarına ilgi duyanlar için oldukça eğlenceli bir simülatör köşesi de yer alıyor.

5- Hokkaido Üniversitesi Botanik Bahçesi

Sapporo gezilecek yerlerHokkaido Üniversitesi Botanik Bahçesi

Ülkenin önemli üniversitelerinden biri olan Hokkaido Üniversitesi’nin sahip olduğu Botanik Bahçe, bölgedeki turistlerin sık sık ziyaret ettiği turistik noktalardan biri. 4 bin bitki türünün sergilendiği bahçede; leylak, alpin ve diğer yabani bitki türlerine de rastlayabilirsiniz.

6- Eski Hokkaido Hükümet Ofisi

Sapporo gezilecek yerlerEski Hokkaido Hükümet Ofisi

Eski Hokkaido Hükümet Binası, rengarenk bir çiçek bahçesi içerisinde yer alan şehrin en güzel mimariye sahip yapılarından biri. Gezilerin ücretsiz olduğu bina günümüzde bir müze, turistik bilgi bürosu ve konferans salonu olarak hizmet veriyor.

1873 yılında inşa edilen yapıda yer alan mobilyalar ve sanat eserlerinden oluşan koleksiyon ise eşsiz bir güzelliğe sahip.

7- Miyanomori Sanat Müzesi

Sapporo gezilecek yerlerMiyanomori Sanat Müzesi

2006 yılından beri faaliyet gösteren Miyanomori Sanat Müzesi, çağdaş sanat eserlerinden oluşan bir koleksiyona sahip önemli müzelerden bir diğeri.. Japon sanatının ve uluslararası çağdaş sanatın pek çok örneklerini sunan müzede, 1950-1970 yılları arasındaki Japonya’nınmodern sanat anlayışını görebilmeniz mümkün..

8- Sapporo Televizyon Kulesi

Sapporo gezilecek yerlerSapporo Televizyon Kulesi

Şehrin simgesi olarak nitelendirebileceğimiz Sapporo Televizyon Kulesi, tamı tamına 148 metre uzunluğunda kent merkezinin hemen her yerinden görülebilen devasa bir yapı.

Odori Park’ın kuzeyinde yer alan televizyon kulesi, turistlerin ziyaretine açık.. 1957 yılında inşa edilen yapının en üst katı gözlem noktası olarak kullanılıyor. Dilerseniz en üst katına çıkıp şehri seyredebilirsiniz.

9- Sapporo Bira Müzesi

Sapporo gezilecek yerlerSapporo Bira Müzesi

Japonya’da biranın doğduğu yer olarak bilinen Sapporo Bira Fabrikası, 1987 yılında müzeye çevrilerek, ülkede biranın yapım süreci ve geçmişini ortaya koyan pek çok bilgiye sahip.

Bira yapım teçhizatlarının yer aldığı müzede, nasıl yapıldığı hakkında detaylı bir bilgi aldıktan sonra Japon biralarının tadımı için farklı bir salona geçiriyorsunuz. Görenleri kendine hayran bırakan atmosferiyle Bira Müzesi, kentte mutlaka uğramanız gereken yerlerden.

*Japonya Gezilecek Yerler için..

10- Akan Milli Parkı

Sapporo gezilecek yerlerAkan Milli Parkı

1934 yılında kurulan Akan Milli Parkı, Sapporo’nun en huzurlu noktalarında biri olmakla birlikte Hokkaido bölgesinin de en eski milli parkı.. 90 bin hektarlık alan üzerine kurulu parkta geniş bir orman ve bir volkanik krater yer alıyor.

Berrak gölleri ve kaplıcaları ile ülkeye nam salan parkta yürüyüş yapabilir, Mashu Gölü’nekarşı bir kahve içebilir, gün batımını seyredebilirsiniz.

 Sappora’ya seyahat etme düşüncesindeyseniz; bir an önce sizin için önceden hazırladığımız Sappora Uçuşlar sayfasını ziyaret edin.

*Japonya’nın Diğer Şehirlerini İncelemek için..

Cuma 15.00: Park hayatı

Parkın, heykelin çok örneğiyle karşılaşmışsınızdır; peki heykelden bir park görmüş müydünüz? Japon asıllı Amerikalı heykeltraş, bahçe tasarımcısı Isamu Noguchi kentin kuzeyindeki bir tepede bu çılgın fikri gerçekleştirdi. 2005’te açılan 160 hektarlık Moerenuma Parkı’nda çeşme, camdan Louvre benzeri piramit gibi yapılar geniş çim sahalarla, 70 metrelik külah şeklindeki tepeyle uyum içinde. Daire şeklindeki parkurlar köpek sahiplerinin gözdesi. Shiba inus cinsi sevimli köpeklere sık rastlanıyor. Saati 3 TL’ye bisiklet kiralayıp sanat eseri parkı keşfedebilirsiniz.

Saklı güzellikleriyle büyüleyen 7 yer

Saklı güzellikleriyle büyüleyen 7 yer

19.00: Tavuklu akşam yemeği

Restoranın girişinde, zarif karakterlerle yazılmış metindeki tek harf dikkat çekiyor: Q. İki yıl önce açılan Q’nun gündüz mönüsünde ramen (erişte) akşam ise yakitori (tavuk şiş) var. Ağır sürgülü kapıyı açıp, hangar benzeri salona girdiğinizde minimalist stildeki beton duvarlar, iskeleti açıkta bırakılmış tavan, Zen çağrışımı yapan bahçedeki üstü camlı ortak masa dikkati çekiyor. Yerinizi seçin, garsona çıtır deri, körili but ve kuyruktan oluşan bir porsiyon yakitori sipariş verin. Diğer seçenek salama sarılmış yumurta. Masada garson dilimlerken yumurta sarısı dışarıya akacak… Yanına Tatenokawa sakesi isteyin, yemeğin keyfini çıkarın. İki kişi ortalama 200 TL.

36 saatte Dubai

36 saatte Dubai

36 saatte Sapporo / Japonya

22.00: İyi bira

Kentin ismini taşıyan lager bira sizi yanıltmasın. Sapporo’da butik biracıların harika ürünleri sizi bekliyor. Bar North Island’da bir bardak Coriander Black tadın. Kahve aromalı bira yakınlarındaki Ebetsu’da üretiliyor. Sonra Tsuki’den Taiyo Biracılık’a yürüyün. Ahşap kaplı duvarları, sarı çamdan uzun bar masası, gerideki masalarıyla çekici yeni nesil biracılardan biri bu. Dönüşümlü değişen 10 fıçıdan Japon butik biralarının harika örnekleri tadılabiliyor. Yanında ponzu (narenciye) soslu ev işi gyoza (puf böreği) ya da kırmızı, mor, turuncu renklerdeki Hokkaido patatesi kızartması yiyebilirsiniz. Geceyi biraz ilerdeki Provo’da noktalayabilirsiniz. Üçüncü kattaki kulübün duvarları graffiti ile süslü. Deri koltuklar oturmaktan yıpranmış. DJ kabininin yanındaki dans pistinde eğlence çok geç saatlere kadar devam ediyor.

36 saatte Sapporo / Japonya

Cumartesi 22.00: Açıkhava sanatı

Güne kent merkezinin güneyindeki Sapporo Sanat Parkı’nda başlayın. Sanatçıların atölyeleri, el sanatları kursları, sergi alanları, mevsimlik festivaller hatta bir müze… En ilgi çekici bölüm açık havadaki Sapporo Heykel Bahçesi. Koru içindeki sergi alanında tematik patikalara 70 eser sıralanmış. Lee Ufan’ın minimalist paslı metal panellerinden Gustav Vigeland’ın hüzünlü İskandinav figürlerine, Japon heykeltraş Shigeo Fukuda’nın kanarya sarısı silüetlerine görülmeye değer eserler bunlar. Giriş 22 TL.

36 saatte Sapporo / Japonya

12.30: Miso’yu beklemek

Bir İsveç atasözü: “İyi şeyleri bekleyenler asla çok beklemez.” Geleneksel erişteli Çin çorbası (ramen) için Menya Saimi’nin kapısındaki kuyrukta beklerken bu sözü hatırlayın. Çünkü Sapporo’ya özgü en leziz miso ramen’i (23 TL) burada içebilirsiniz. Erişteler tam kıvamında, sebze suyu berrak ve leziz, içindeki bambu filizleri, doğranmış parlak sarı zencefiller, yeşil soğanlar tablo kadar güzel.

36 saatte Helsinki

36 saatte Helsinki

36 saatte Sapporo / Japonya

14.30: Yerel emek

Nijo Balık Pazarı yakınındaki ahşap, üç katlı, Taisho dönemi mimarisiyle yapılmış bina 2014’te açıldığında hiç beklenmedik şekilde çağdaş tasarımın merkezine dönüştü. Galeri ve mağazanın yanı sıra bir de müze bulunuyor binada. Öncelikle birinci kattaki müze hediyelik eşya mağazasını gezin. El örgüsü bol kazaklar Sapporo’lu Esther, Hokkaido geyiği derisinden elişi çantalar 24K’dan. Taytlarda içinden marmelat damlayan kurabiye gibi çarpıcı desenler kullanılmış. İkinci kattaki Clark Gallery & Shift’te adanın önde gelen çağdaş sanatçılarının eserleri sergileniyor. Sanal sanat dergisi Shift’in bürosu da burada.

36 saatte Sapporo / Japonya

16.00: Tatlı atıştırmalıklar

Tek tür çekirdekle yapılmış kahvelerin tadımı yerine Saturdays Chocolate Factory Café’ye gidip dünyanın farklı köşelerinden gelen farklı kakao türlerine odaklanın. İki yıllık butik çikolata firması üretim ve satışını bu kafede yapıyor. Vitrinin ardındaki laboratuvarda çikolata yapımını izleyin, zarif kağıtlara sarılmış ürünleri tadın ya da kupta servis edilen, üstüne ahududu, böğürtlen serpiştirilmiş buzlu çikolataları deneyin (16 TL).

36 saatte Rio de Janeiro

36 saatte Rio de Janeiro

36 saatte Sapporo / Japonya

17.30: Yer altı galerileri

İki yeraltı mekanı yeniden işlevlendirilip sanat galerisine dönüştürülmüş. İlki yer altı geçitiydi, şimdi Sapporo Odori 500-m Underground Walkway Gallery. 500 metrelik geçitte koşuşturan metro yolcuları cam bariyerin ardında sergilenen genç Japon sanatçıların resim ve heykellerini görebiliyor. Yakınlardaki diğer sıradışı galeri CAI02. Büyük bir şarkuterinin zemin katında. Küçük olmakla birlikte önemli sergilere ve sahipliği yapıyor. Şu anda ses ve kinetik enstalasyonlarıyla meşhur Junichi Oguro’nun eserleri sergileniyor. Havada asılı sergilenen eserlerden biri de altın plakadan yapılmış “Altın Burun.”

36 saatte Sapporo / Japonya

19.00: Deniz masanızda

Hokkaido deniz ürünleri cenneti. Çok özel sushi barların yanı sıra pek çok lezzet noktası var adada. En iyi örneklerden biri Tempura Kobashi. Restoran yüksek bir binanın üçüncü katında adeta gizlenmiş. Beyaz perdenin altından geçip L şeklindeki masanın bir köşesine oturun. Neşeli şef masanın ardında tabakları hazırlıyor. Omakase mönüsü (250 TL) birlikte sunulan kızartmalardan oluşuyor: Çıtır karides başları, yerel kisu balığı filetosu, mevsimlik Hokkaido kuşkonmazı… Tempura usulü kızartılmış yengeçli pilav adanın yerel lezzetlerinden. Bunların ardından tatlı olarak dumanı üstünde haşlanmış pancar ve vanilya dondurması servis ediliyor.

36 saatte Sapporo / Japonya

21.00: Işık nehirleri

Hiçbir gece eğlencesi Moiwa Dağı’nın zirvesinden kesintisiz, panoramık gece manzarası kadar heyecan verici olamaz. Moiwa, kent merkezinin güney batısında küçük bir dağ. Zirvesindeki yeni gözlemevine ulaşmak için orta istasyondan Mount Moiwa Ropeway’in trenine binmelisiniz. Yolculuğun son aşamasında ise telesiyej kullanılıyor (gidiş-dönüş 13 TL). Dışarıdaki manzara terasında gündüz çevredeki dağları seyretmek çok güzel. Fakat asıl etkileyici manzara alacakaranlıkta. Kentin caddeleri denize doğru ışık nehri gibi akıyor.

36 saatte Güneydoğu Londra turu

36 saatte Güneydoğu Londra turu

36 saatte Sapporo / Japonya

Pazar 11.00: Şampiyon kahvaltısı

Dunkin’ Donuts değil bu… Sapporo’nun doğusundaki geniş, iki katlı kafe DxM’de zekice seçilen lezzetlerden lokma tatlıları yapılıyor. Örneğin sakura çiçeği aromalı olanı… Yanında yerel kült kahveci Morihiko’nun kahveleri ikram ediliyor. Depo benzeri salon ham ahşaptan masalar, barın önüne sıralanmış ahşap okul iskemleleriyle çekici bir görünüme sahip.

36 saatte Sapporo / Japonya

14.00: Geniş spor seçenekleri

Park golfü 1980’lerde Hokkaido’da doğan bir spor türü. Şimdilerde kentte yaşayan emeklilerin gözdesi. Toyohira Nehri kıyısındaki 18 delikli golf sahalarında pazar sporu yapanlara katılın (iki kişi 30 TL). Size akülü bir golf arabası, rengarenk, irice bir top verilecek. Eğer hava uygun değilse Sapporo Kış Sporları müzesinde kaslarınızı esnetin. Burada kızak, kayakla atlama gibi sporları Wii Sports kurulmadan çok uzun yıllar önce yapılmış simülatörlerde gerçekleştirebilirsiniz (4,5 TL).

36 saatte Ayvalık

36 saatte Ayvalık

36 saatte Sapporo / Japonya

Nasıl gidilir?

Nisanın ikinci haftasında İstanbul’dan Sapporo’ya bir aktarmalı uçuşların gidiş-dönüş fiyatı THY’de 5 bin 450 TL’den, Air China’da 5 bin 10 TL’den başlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir