Hollanda’da Görülecek Yerler 2024

Hollanda, gezilecek yerler konusunda Avrupa’nın en çok çeşitliliğe sahip ülkelerinden birisidir. Dünyaca su ünlü kanalları, müzeleri ve eğlence merkezleri ile Hollanda her tarzdan gezgine hitap edecek bir çok alternatife sahip. Çoğunlukla Amsterdam konuşulur ama Amsterdam dışında gezilecek yerlerin sayısı da bir hayli fazla. Gece hayatı oldukça hareketlidir. Hollanda’da ne yapılır dediğinizi duyar gibiyiz, akışına bırakın, meşhur yemeklerini tadın!

Hem huzurlu hem de eğlence dolu Hollanda, hayret verici tabiatı ile doğa ananın adeta torpil geçtiği ülkeler arasında ve kucakladığı tarih ile ansiklopediyi andırıyor. Hollanda gezilecek yerler başlıklı yazımızda ise Hollanda seyahatine çıkmadan önce göz atabileceğiniz şehirler ve gezilecek noktalar yer alıyor.

Batı Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden Hollanda, yani diğer adıyla Özgürlükler Ülkesi, kendine has özellikleri ile dikkat çekiyor.

Hollanda ayrıca Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden birine sahiptir. Bankacılık, ticaret ve gemicilik sektöründe çok gelişmiştir. Hollanda deyince  insanların aklına portakallar, laleler, yel değirmenleri ve leziz peynirleri gelir.

Yüzölçümüyle (41.526 km²) karşılaştırıldığında nüfusu çok yoğundur. Yaklaşık 17 milyon kişi yaşamaktadır.

1. Amsterdam

hollanda gezilecek yerler Amsterdam

Yalnızca Hollanda’nın değil, Avrupa’nın görülmeye değer şehirleri arasında da başı çeken Amsterdam, birçoğumuzun aklına Grass Coffee’leri ve Red Light District’i getirse de, elbette yalnızca bunlarla sınırlı değil.

Şehri boylu boyunca saran Amsterdam KanallarıVlaamse Fritez imiyle ünlenen Hollanda patatesi tadarken alışveriş yapabileceğiniz Dam MeydanıMadame Tussauds MüzesiYeni Kilise, ibadethane olarak yapılan Begijnhof, tüm gidenlerin I Amsterdam yazısı önünde mutlaka bir fotoğraf çektirdiği Rijksmuseum, yerel bira fabrikası Heineken Experience ve bu kadar gezdikten sonra doya doya dinlenebileceğiniz Vondelpark kesinlikle görmeniz gereken noktalar arasında bulunuyor.

 

2. Rotterdam

Rotterdam hollanda

İkinci Dünya Savaşı’nda uğradığı ağır tahribatın ardından yeniden kurulan Rotterdam, tarihi zenginliklerini yitirse de huzur verici doğası ve modern mimari örnekleri ile görülmeye değer.

Rotterdam’ın en dikkat çekici yapılarından biri olan ve mimar Piet Blom tarafından 45 derecelik açı baz alınarak tasarlanan Kübik Evler, 1960 yılında yapılan Euromast Gözetleme Kulesi, su kanalları üzerinde yer alan Kinderjik Yel Değirmenleri ve binlerce eserin yer aldığı Boijmans Van Beuningen Müzesi görülecek yerler arasında bulunuyor.

 

3. Eindhoven

Eindhoven hollanda

Hollanda’nın o sıkıcı düzenine farklı bir yorum getiren Eindhoven, yemyeşil doğası, kalemle çizilmiş gibi tasarlanan caddeleri, genç nüfusun çoğunlukta oluşu ve müzelerinden dolayı tam bir kültür-sanat şehri olmasıyla öne çıkıyor.

Uçan daireyi andıran görüntüsü ile mimar Louis Kalff’ın ilginç tasarımlarından biri olan Evoluon Binası, bir modern sanat müzesi olarak dış tasarımıyla da dikkat çeken Van AbbemuseumSint Catharinakerk Ulusal Anıtı ve çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği MU Art Space gibi dikkat çekici noktalarıyla Eindhoven; Hollanda gezilecek yerler arasında öne çıkıyor.

4. Lahey

hollanda gezilecek yerler Lahey

Hollanda’nın nüfus yoğun şehirlerinden Lahey, namıdiğer Den Haag, küçük ama şirin bir kent olmasıyla dikkat çekiyor.

Hollanda’ya has mimari örnekleri ile çevrili, dar sokakları ve sokak köşelerinde bulunan butik kafeleri ile insana huzur veren Lahey, Louwman Müzesi, çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı Gemeente MüzesiMauritshuis Müzesi ve Panorama Mesdag Müzesi ile sanatsal dokusunu adeta kanıtlıyor.

5. Delft

hollanda görülecek yerler Delft

Hollanda’nın meşhur kanalları Delft şehrinde de dikkat çekici derecede fazla ve bu küçük kent Rotterdam ile Den Haag arasında konumlanıyor.

Kurulduğu 1200’lü yıllardan bu yana tarihi dokusunu koruyan Delft şehri, bilim ve sanat alanındaki gelişmelere ev sahipliği yapıyor. Rönesans dönemine ait eserlerden Delft City Hall, eski şehir bölgesinde bulunan Eski Kanal, gotik mimari örneklerinden Yeni Kilise ve Eski Kilise görülmesi gereken yapılar arasında bulunuyor.

Ayrıca 1381 senesinde temeli atılarak 1651 yılında inşası tamamlanan şehrin en önemli mimarilerinden Nieuwe Kerk de, Lahey ve Rotterdam şehirlerinin manzarasına tanık olabileceğiniz uzunluktaki kulelere ev sahipliği yapmasıyla mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir durak olarak dikkat çekiyor.

6- Utrecht

utrecht

Ortaçağ tarihi, Utrecht mimarisinde çok belirgindir. Şehrin en benzersiz özelliği, Ren Nehri’nin şehir merkezinin her noktasına ulaşıyor olmasıdır. Utrecht Üniversitesi’nin Hollanda’nın en büyük üniversitesi olduğu iddia edilmektedir. 200 yıllık yapısal bir başarı olan Saint Martin’in Gotik Katedrali mutlaka görülmeli. Mimarlık ve müze tutkunları Dom Tower’ı, Rietveld Schroder House’u ve Museum Speelklok’u kaçırmamalıdır.

7. Maastricht

Maastricht hollanda

Bilim ve sanat söz konusu olduğunda tüm şehirlerinde etkilerini görebileceğiniz Hollanda’nın diğer bir kültür kenti de Maastricht.

Tarihte ilk olarak Galyalıları ve sonrasında ise Roma İmparatorluğu’nu topraklarında ağırlayan bu şehirde mimari olarak roketi andıran Bonnefanten MüzesiCaestert YaylasıCehennem Kapısı, nehir kenarına kurulu evler ile şirin bir görüntüye sahne olan Romantik Valkenburg ve Our Lady Bazilikası görülecek rotalardan yalnızca birkaçı.

haarlem

8- Groningen

groningen

Bu kültürel açıdan çeşitlilik gösteren üniversite şehri her ne kadar küçük olsa da Hollanda’da sanat, iş ve eğitim ile ilgili iki önemli koleje sahip. Groninger Müzesi, Hollanda’nın en yenilikçi ve en modern yapıtlarından biridir. Groningen’de müzik ve tiyatro bol miktarda bulunur ve birçok kafesinde canlı müzik & eğlence bulunur. Yüksek öğrenci nüfusu nedeniyle gece hayatı da oldukça hareketlidir.

9- Rotterdam

rotterdam

Bir zamanlar sadece 13. yüzyıldan kalma bir balıkçı köyü olan Rotterdam bugün Hollanda’nın en modern şehirlerinden biridir. Amsterdam gibi bisiklet dostu olan Rotterdam, keşfedilmeyi bekleyen birkaç tarihi bölgeye sahiptir. Popüler Delfshaven bölgesinde düzenlenen festivaller ve karnavallar her yıl Avrupa ülkelerinden ziyaretçilerin gelmesini sağlıyor. En popüler ziyaretçi noktaları: Dali, Van Gogh, Bosch ve Rembrandt’ın şaheserleri de dahil olmak üzere Orta Çağdan modern zamana kadar uzanan sanat eserlerinin sergilendiği Boijmans Van Beuningen Müzesidir.

10. Arnhem

Arnhem hollanda

Nederrijn Irmağı’nın çevresine kurulmuş Arnhem, Doğu Hollanda’da bulunan bir kent ve Hollanda’nın en iyi açık hava müzelerinden birine ev sahipliği yapıyor.

Hollanda gezilecek yerler arasında mutlaka eklemeniz gereken ArnhemPark SonsbeekBurgers’ Hayvanat BahçesiSavaş MüzesiBronbeek MüzesiNederlands Su Müzesi veUlusal Miras Müzesi ile etkileyici bir miras sunuyor.

11. Volendam

Volendam hollanda

Rotterdam, Amsterdam ve Eindhoven gibi Hollanda’nın turistik şehirlerinin gölgesinde kalan Volendam, küçük olduğu kadar şirin de olan, masallarda anlatılan yerleri aratmayan bir sahil kasabası.

Amsterdam’a yalnızca 25 dakika uzaklıkta bulunan Volendam, bahçesinde hayvanların otladığı çiftlik evleri ve evlerin ortasında bulunan kanallar ile tam anlamıyla hayalleri süslüyor. Bir doğa gezisi yapabileceğiniz bu kasabada Mariabeeld Heykeli’ni ve Paard van Marken ismindeki deniz fenerini ziyaret edebilir; Volendams Müzesi’ni gezebilirsiniz.

12. Marken

Marken Hollanda

Aslında bir yarım ada ve en az Volendam kadar huzurlu bir yer Marken. Ülkenin deniz seviyesinin altında oluşunu, bu adadaki direklerin üzerinde kurulmuş evlerden ilk görüşte anlayabilirsiniz.

Marker Müzesi, bir deniz feneri olan Paard van Marken ve Original House of Markengezilecek yerler arasında. Ayrıca Hollanda’nın simgelerinden tahta ayakkabının yapım yeri olan The Clog Experience ve Hollanda peynirlerinin tarihçesini öğrenirken tadım yapabileceğiniz Eski Peynir Fabrikası da ziyaret etmeniz gereken noktalar arasında bulunuyor.

 

71 thoughts on “Hollanda’da Görülecek Yerler 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir