Hollanda’daki en iyi 11 En güzel lale tarlası

Sürekli değişen renklerde bir mozaik oluşturan geniş çiçek tarlaları, Hollanda’da en çok ziyaret edilen yerlerden bazılarıdır. Bir mesafeden bakıldığında, bu alanlar bir kutuya özenle yerleştirilmiş renkli boya kalemi gibi görünür. Canlı mavi, heyecan verici kırmızı, soluk pembe, altın sarısı ve kraliyet menekşesi, her yıl olduğu gibi, bu ünlü bahar çiçeklerinin satışından kar elde etmeyi uman lale çiftçilerinin gözünü yakalar.

Her mevsimde yüz binlerce turist, Hollanda’nın dünya çapında tanındığı doğal renk gösterisini yakalamak için geliyor. Her bir tonu keşfetmek ve nadir türlerle tanışmak için karavanlarını lale tarlalarının yanına park ederler. Her yıl 3 milyardan fazla lale yetiştiriliyor ve bunların üçte ikisi çoğu ABD ve Almanya’ya ihraç ediliyor.

Lale mevsimi Mart ayında başlar ve Ağustos ayına kadar sürer, bu dönemde lale yetiştirilen birkaç nesildir. Son mahsulün toplanmasından sonra, toprak sebzelerle ekilir.

Büyüyen çiçek soğanı işi neredeyse 400 yıl önce başladı ve bugün Hollanda her yıl üçte ikisinin dünyaya ihraç edildiği 9 milyardan fazla ampul üretiyor.

Bir zamanlar lalelerin değeri muazzamdı. 1593’te Türkiye’den Hollanda’ya getirildiler ve yavaş yavaş zengin Hollandalıların tutkularını ele geçirdiler. Tarihin ilk spekülatif balonu sayılan “ Tulip Mania ” döneminde , Amsterdam’da bugün 500.000 avro değerinde bir kanal evinin fiyatına tek bir ampul satıldığı söyleniyor .

Küresel çiçek ticareti endüstrisinin, bazı tatillerde en büyük çiçek satışlarıyla 104 milyar dolara kadar yükseldiği göz önüne alındığında, lale çiftliklerinin büyük bir kısmı olması, özellikle de lale yetiştiriciliğinin gelenek haline geldiği Hollanda’da Ülkenin en iyi bilinen şeylerinden biri. Pek çok turist lale tarlalarını izlemek ve çeşitli endüstrilerde yetiştiriciliği ve kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Hollanda’ya seyahat etmeye istekli olduğundan, birçok lale çiftliği turizm endüstrisinden kâr etmektedir.

Lale tarlalarının çoğu, Noordoostpolder bölgesindeki Flevoland eyaletinde bulunmaktadır. Bu nedenle, laleler hakkında daha fazla şey öğrenmek için yel değirmenleri ve tahta takunyaların ülkesine seyahat etmeyi düşünenler için, işte Hollanda’nın en güzel lale tarlalarından bazıları.

Keukenhof lale alanları

1. Keukenhof

Hollandalı lale tutkusu, her yıl 800.000 ziyaretçiyle 32 hektarlık alanda dünyanın en sevilen çiçek bahçesinin açılmasına yol açtı. Yine yıllık olarak 800 tür lale olmak üzere Keukenhof’ta 7 milyon ampulekilmektedir .

Keukenhof ayrıca “Avrupa Bahçesi” olarak da bilinir ve dünyanın en büyük çiçek bahçelerinden biri olarak kabul edilir. Bahçe, laleleri ile ünlü olmasına rağmen, Keukenhof ayrıca dünyanın en büyük zambak gösterisine ev sahipliği yapıyor. Bahçe, 1950’de halk için kapılarını açtı ve ilk yıl 200.000’den fazla oldu. Keukenhof’taki 2018’in teması Çiçeklerde Romantizm .

2. Noordoostpolder

Eski Zuiderzee’nin dibi, deniz seviyesinin 4 metre altında lale yetiştiriciliği için uygun hale geldi. Bu alandaki tarlalar 2.000’den fazla lale çeşidine ev sahipliği yapmaktadır ve Noordoostpolder’de Nisan ve Mayıs aylarında düzenlenen bir yıllık lale festivali bile vardır . Küçük Schokland adası UNESCO Dünya Mirası listesinin bir parçasıdır.

Bollenstreek lale alanları

3. Ampul bölgesi

Bollenstreek , Amsterdam yakınındaki “ampul bölgesi” olarak bilinen bölgedir . Şehrin kendisi, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin birçok park ve bahçede sergilenen çeşitli lale türlerini görmekten keyif alabilecekleri Hollanda’nın en iyi yerlerinden biri olmasına rağmen, lale tarlalarını görmek isteyenler dışarıda 30 dakikalık bir yolculuk yapmak zorundalar. şehrin. Bu bölgedeki lale tarlalarının çoğu, çok doğal bir konum sağlayan Kuzey Denizi kumullarının arkasında bulunmaktadır.

4. Noordwijkerhout

Leiden ve Haarlem şehirleri arasında yer alan bu küçük sahil arazisi, lale tarlaları ile ünlüdür ve Noordwijkerhout adlı küçük bir Hollanda kasabasından geçmektedir . Bölge, özellikle ilkbahar aylarında renkli lale tarlalarında bisiklet sürmek ve yürüyüş yapmak için ideal bir destinasyondur.

5. Dronten

Dronten, lale tarlalarının yeni bir şey olmadığı Flevoland eyaletinde bir belediyedir, ancak yalnızca 2015 ile başlayarak, yerel makamlar daha fazla lale gözcüsü çekmek için tarlaların birçoğunu çevreleyen özel yollar belirlemeye karar verdi. Lale Rota araba yolları yanı sıra bisiklet ve yürüyüş yolları bulunuyor. Diğer birçok lale tarlasında olduğu gibi, çoğu çiftçi taze kesim endüstrisi için çiçek değil, ampul endüstrisi için çiçek yetiştiriyor.

6. Pürüzsüz

Lisse genellikle Keukenhof’la ilişkilendirilse de, Hollanda kasabası aslında yüzlerce daha küçük veya daha büyük lale tarlaları ile çevrilidir. Bu alanların çoğu, uluslararası çiçek pazarı için milyonlarca çiçek sağlar. Ortaçağda Teylingen Kalesi’ne ait bir bölge olan Lisse’ye Amsterdam’dan araba, otobüs veya tren ile ulaşılabilir. Orada, Hollandalı lale geleneğinin uzun tarihine adanmış Zwarte Tulp Müzesi’ni ziyaret etmek de mümkün .

7. Naaldwijk

Naaldwijk, muhtemelen Hollanda’da ne kadar güçlü sanayi lalelerinin yaratıldığını görmek için en iyi yer. En büyük lale tarlaları, dünyanın en büyük serası ve bir çiçek açık artırmasına katılmanın mümkün olduğu Naaldwijk müzayede evi var. İlk ihalelerden çiçek satmaya, sektördeki en önemli tüccarlara kadar olan tüm süreci takip etmek ilginçtir.

lale alanları Hollanda

8. Hollands Kroon

Lale tarlaları, Hollanda’nın Hollanda belediyesi olan Anna Paulowna bölgesinde , 2012 yılında Hollands Kroon’u oluşturmak için diğer üç belediye ile bir araya getirilmiş olarak ziyaret edilebilir . Eski tarlalar ve rüzgar değirmenleri tüm çiçek tarlalarının etrafına dağılmıştır ve yüzlerce yıl önce bölgede bulabileceklerinize benzer bir manzara yaratmaktadır.

9. Schagen

Schagen kasabası, Kuzey Hollanda eyaletinde Alkmaar ile Den Helder arasında yer almaktadır. Laleler tarlaları 1.300 hektardan fazla bir alana yayılmıştır .

10. Drechterland

Drechterland, Kuzey Hollanda eyaletinde de bulunan Hollandalı bir belediyedir. Bu bölgede lale tarlaları yaklaşık 858 hektardır .

11. Medemblik

Bu bölgede lale tarlaları da oldukça geniştir ve 847 hektarlık bir alana yayılmaktadır . Ayrıca, laleler ayrıca Hollanda’nın en büyük üreticilerinden biri tarafından iç mekanlarda da yetiştirilmektedir. Turistler, Medemblik, Hoorn ve Enkhuizen şehirlerinden lale tarlalarını, özel bir rotada giden tarihi bir buharlı trenden görebilirler.

lale çiçek pazarı

Hollanda’daki çiçek endüstrisi hakkında eğlenceli bilgiler:

 • Çiçekler, bitkiler, ampuller, üreme materyali ve araştırma alanında tartışılmaz lider;
 • Dünya çiçek ticaretinin% 52’si Hollanda’dan çiçeklerle yapılıyor;
 • Güçlü iç pazar: 1,3 milyar çiçek kesme;
 • Kesme çiçekler: Avrupa’da 630 milyon, Avrupa dışında 370 milyon;
 • Hollanda bahçecilik sektörü, sera ticaretinde ve teknolojisinde lider olmasının yanı sıra, çiçek ticaretinde dünya belirleyicisidir;
 • Yılda 5 milyar Euro – Hollanda bitki ve çiçek ihracatı;
 • Dünyanın en büyük kesme çiçek açık artırması Hollandalı ( Aalsmeer ) – 19 milyon çiçek ve 7,000 çiftçiden 2 milyon bitki;
 • Dünyada satılan tüm çiçek soğanlarının yaklaşık% 80’i Hollanda’dan geliyor; çoğu laledir;
 • Yıllık lale soğanı üretimi: 4,32 milyar ampul (% 53 kesme çiçek olur);
 • 150 tür lale vardır (15 kategoride gruplanmış 3.000 çeşit).
 • Lale üretimi bilgi merkezinden aldığım bilgiye göre, Hollanda, yıllık 681 milyon dolar ile dünyanın en büyük lale üreticisi ve ihracatçısı. En çok Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç ederken, sırasıyla Almanya, Japonya, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya, Kanada, İtalya  ve Meksika, Hollanda’dan her yıl düzenli lale alan ülkeler.

  İlk açıldığı yıl bu parkı 200 bin kişi ziyaret etmiş. Günümüzde, yılda 1.5 milyon kişi ziyaret ediyor. Keukenhof, dünyanın en çok fotoğraf çekilen parklarından biri. Sebebi basit, aynı anda yedi milyon renk lalenin açtığı muhteşem bir park. Keukenhof’un  açılış saati ve kapanış saati fotoğraf ışığı için en uygun saatler. Hafta içi sakin olması nedeniyle en uygun zaman bu yeryüzü zenginliğini gezmek için. 

Zeynep D.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.