Hong Kong Gezilecek Yerler Listesi, Hong Kong Tarihi Mekanlar 2024

Çin’in güneyinde yer alan Hong Kong gezilecek yerler bakımından konuklarına oldukça özel seçenekler sunuyor. 150 yıla yakın süre İngiliz yönetimi altında kaldığı için Batı tarzı yaşam stilinin zamanla Doğu kültürü ile harmanlandığı şehirde 3-4 gün geçirdiğinizde neden yazıma böyle bir giriş yaptığımı kolayca anlayabilirsiniz.

Hatta sizin için hazırladığım listedeki yerleri ziyarete öncelik verirseniz, çok kültürlü yapısı sayesinde “Asya’nın dünya kenti” yakıştırmasını sonuna kadar hak eden Hong Kong‘u tüm yönleri ile tanıma olanağı bulabilirsiniz.

Hong Kong Gezilecek Yerler Listesi

hong kong seyahati
Hong Kong gezilecek yerler rehberi

20. yüzyılın başlarına kadar kendi halinde bir balıkçı kasabası olan Hong Kong, günümüzde gökdelenlerle dolu, rengârenk atmosfere bir şehir hüviyetine bürünmüş halde gezginleri ağırlıyor. Hong Kong gezilecek yerler yazısı boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

 Nerede kalınır?  Tsim Sha Tsui, Central, Causeway Bay, Mong Kok ve Wan Chai şehirde konaklama için en uygun yerler.

 Otel tavsiyeleri:  Son gezimde ben 3 yıldızlı Shamrock Hotel adlı otelde konakladım ve genel olarak memnun kaldım. Göz atabilirsiniz. Diğer popüler otellerden bazıları: 3★ Holiday Inn Express Hong Kong Soho, 4★ Stanford Hillview Hotel Hong Kong, 5★ InterContinental Hong Kong.

 Yapılacak şeyler:  Büyük Otobüs Turu ve Skip-the-Line Peak Tramvayı ile Ngong Ping 360 Teleferik bileti, şehirde satın alıp katılabileceğiniz en popüler aktivitelerden.

1. Victoria Zirvesi

hong kong Victoria Zirvesi

Hong Kong gezilecek yerler listenizin ilk sırasına, 554 metre yüksekliğe sahip Victoria Zirvesi‘ni yazabilirsiniz. Böylece günün hangi saatinde giderseniz gidin kent manzarasını tüm güzelliği ile izleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Üstelik 130 yıldan fazla süredir hizmette olan tramvay ile zirveye çıkarak ayrı bir heyecan yaşayabilirsiniz. Çünkü 396 metre yükseğe çıkarken tramvayın kullandığı hattın bazı noktalarındaki eğim farklılığı, “The Peak Tram Illusion” adı verilen bir durumun ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Tramvay ile Hong Kong Adası’nın batısında yer alan dağın üst kısmına ulaştığınızda sizleri Peak Tower karşılıyor. Restoranların, mağazaların ve eğlence alanlarının bulunduğu yapıda zaman geçirdikten sonra rotanızı Sky Terrace 428‘e çevirebilirsiniz.

Özellikle akşam saatlerinde buradan manzara izlemek gayet keyifli oluyor. Bu yüzden dilerseniz güneş batana kadar oyalanmak için Madame Tussauds Hong KongMadness 3D Adventure ve Peak Tram Historical Gallery‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Not: Hong Kong’un havası genelde kapalı, bu nedenle The Peak’e mümkün olduğunca açık havalarda çıkın. Sisli havalarda manzarayı hiç seyredemezsiniz.

Tur Tavsiyeleri: Büyük Otobüs Turu ve Skip-the-Line Peak Tramvayı adlı tur biletini satın alarak hem zirveye Peak Tramvayı ile çıkabilirsiniz hem de Hong Kong’da üstü açık turistik otobüsler ile gezebilirsiniz.

2. Tian Tan Buddha

hong kong gezi rehberi Tian Tan Buddha

Dev boyutları ile dikkat çeken Tian Tan Buddha, 1990-1993 yılları arasında inşa edilmiş. 34 metrelik yüksekliğe sahip bronz heykel; Hong Kong’un istikrarını, Çin’in refahını ve dünyadaki barışı sembolize ediyor.

Muk Yue Dağı’nın zirvesine görkem katan eser, ülke sınırları içerisindeki en büyük 5 Buda heykelinden biri olma özelliği taşıyor. Hatta dünyada Buda’yı oturur şekilde tasvir eden en yüksek heykel olduğu da söyleniyor.

Tian Tan Buddha’nın hemen karşısında ise Po Lin Manastırı bulunuyor. 1924 yılından beri faaliyetlerini sürdüren manastır, en az heykel kadar gezginlerin ilgisini çekiyor. Halen büyüme aşamasında olan dini komplekse ilginin yüksek olmasında birbiri ardına inşa edilen yapıların payı hayli fazla.

Yapıyı ziyaret ettiğinizde göreceğiniz ilk yapılar, ağırlıklı olarak manastıra en son inşa edilenler. Mütevazı görünüme sahip eski yapılar ise daha arkalarda yer alıyor.

Tur Tavsiyesi: Skip-the-Line NP360 Teleferiği ile Büyük Buda Yürüyüşü adlı tura katılarak bölgede keyifle dolaşabilirsiniz.

 • Adres: Ngong Ping Rd, Lantau Island, Hong Kong
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.30

3. Tsim Sha Tsui

hong kong gezilecek yerler Tsim Sha Tsui

Victoria Zirvesi’nde manzara izlemek sizlere yeterli gelmediyse ve kentin ihtişamlı görüntüsünü fotoğraflamak için farklı açılar yakalamak isterseniz, Tsim Sha Tsui‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Modern tarzdaki alışveriş merkezleri ve mağazalar ile dolu caddeler, Kowloon Yarımadası’nın güneyinde yer alan bölgeyi popüler bir cazibe merkezine dönüştürüyor. Manzara izlemek ya da alışveriş yapmak ile ilgilenmeyen gezginlerin ise sınırları içerisindeki müzeleri ve kültür merkezlerini ziyaret için bölgeyi gezi programlarına dâhil ediyor.

Akşamları Uzak Doğu’ya özgü renkli atmosfere bürünen Tsim Sha Tsui’ye ulaştığınızda ilk olarak sahil yolunda yürüyebilirsiniz. Sonrasında Avenue of Stars‘a geçip Michelle Yeoh, Jackie Chan gibi Hong Konglu ünlü film yıldızlarına ait el izlerini arayabilirsiniz.

Tabii bu arada Kowloon ParkHong Kong Museum of ArtHong Kong Science Museumgibi yerleri de gezmeyi sakın unutmayın. Harbour City, Silvercord, DFS Galleria ve 1881 gibi alışveriş merkezlerine uğradıktan sonraysa günü Victoria Limanı’ndaki Symphony of Lights‘ın etkileyici performansını izleyerek noktalayabilirsiniz.

Bu arada cadde boyunca size yanaşıp çakma Rolex satmaya çalışacaklar olacaktır dikkatli olun 🙂 Caddede saatçiler dışında masör/masözler de müşteri arıyorlar.

Otel Tavsiyesi: 4 yıldızlı Stanford Hillview Hotel Hong Kong, bölgede konaklama yapabileceğiniz en popüler oteller arasında yer alıyor.

4. Ocean Park

hong kong gezisi Ocean Park

Devamlı yeni oyuncakların eklenmesi ve sevimli panda nüfusu ile Ocean Park, Hong Kong’un en popüler tema parkı olmayı sürdürüyor.

1977 yılında kapılarını ziyaretçilerine açan tema parkı, özellikle çocuklu ailelerin keyif dolu saatler geçirmelerine olanak sağlıyor. Rıhtımlar (Waterfronts) ve Zirve (Summit) isimli iki ana bölümden oluşan parkta, eğlence alanlarına ek olarak bir otel ile çok sayıda yeme-içme ve alışveriş mekânı bulunuyor.

Muhteşem Asya Hayvanları ve Aqua City, Ocean Park’ın ana girişinin hemen yanında yer alan Rıhtımlar’ın başlıca cazibe merkezlerini oluşturuyor. Bu kısımda ayrıca 400’den fazla türden 5000 balığa yuva olmuş dev boyutlu bir akvaryum ve Eski Hong Kong sizleri bekliyor.

Whiskers Limanı ise çocuklara hitap ediyor. Manzaralı bir teleferik yolculuğu sonrasında ulaşacağınız Zirve’de dilerseniz hız trenlerine binebilir veya anakaradan izler taşıyan akvaryum alanında vakit geçirebilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Hong Kong: Transferler ile Ocean Park Turu‘na katılarak parkta keyifle eğlenebilirsiniz.

 • Adres: Ocean Park Rd, Aberdeen, Hong Kong
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: HK$ 480
 • Web: oceanpark.com.hk/en

5. Disneyland Hong Kong

hong kong seyahati Disneyland

Hong Kong gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz diğer tema parkı ise Disneyland. Batı tarzı eğlence anlayışını Uzak Doğu’ya taşıyan tesis, aynı zamanda ikonik Ocean Park’ın en büyük rakibi konumunda olmayı sürdürüyor.

2005 yılında hizmet vermeye başlayan parkın içerisinde tamamen eğlenceye odaklı 7 bölüm bulunuyor. Konukların eşsiz deneyimler yaşayabilmeleri için tesis bünyesinde ayrıca farklı mutfak kültürlerine yoğunlaşmış yeme-içme alanları ile mağazalar faaliyet gösteriyor.

Disneyland Hong Kong, Amerika’daki tesislerin küçültülmüş versiyonu olarak varlığını sürdürüyor. Tabii Batı tarzına yoğunlaşırken yerel kültür de unutulmamış. Disney, burayı tasarlarken bir Feng Shui ustasından danışmanlık almış. Hatta ana girişin açısı bile buna göre ayarlanıp şanslı olduğuna inanılan “8” sayısına parkın her bölümünde bir şekilde yer verilmiş.

Tur Tavsiyesi: Disneyland: Transferler ve 1 Günlük Geçiş ile Magic Tour adlı tura katılarak eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

 • Adres: Lantau Island, Hong Kong
 • Ziyaret Saatleri: 10.30-20.30
 • Giriş Ücreti: HK$ 619
 • Web: hongkongdisneyland.com

6. Temple Street Gece Pazarı

hong kong gezilecek yerler Temple Street Night Market

Akşamın karanlığı çöktüğünde ve neon ışıkları parlamaya başladığında, Temple Street Gece Pazarı ilginin odak noktalarından biri haline geliyor.

Pazar, Kowloon sınırları içerisinde yer alan Man Ming Caddesi ile Nanking Sokağı arasında kalan birkaç blokluk alanı kaplıyor. Tin Hau Tapınağı’nın adeta ikiye böldüğü pazarın kökeni ise 1920’li yıllara dayanıyor. O zamanlar yerel satıcılar, tapınaktaki din adamlarına ve öğrencilerine hizmet etmek için kentin bu kesiminde toplanmaya başlamış.

Otantik ürünlere ilgi duyan alışveriş tutkunlarına sayısız fırsat sunan Temple Street Gece Pazarı’nda, tek görebilecekleriniz satış yapılan tezgâhlarla sınırlı değil.

Bölgeye gittiğinizde kanton müziği çalınan evler, falcılar ve şifacılarla da sık sık karşılaşabilirsiniz. En cafcaflı haline 19.00-22.00 saatleri arasında denk gelebileceğiniz pazarın, Woo Sung Caddesi‘ndeki bölümünde ise lezzetli sokak yemeklerini tatma imkânı bulabilirsiniz.

Not: Pazarda gezerken pazarlıksız hiçbir şey almayın. Turistlere ilk başta çok uç fiyat söyleniyor. Sonrasında aynı ürünü pazarlık kabiliyetinize göre 1/3 ya da 1/4’ü fiyatına almanız mümkün. Fiyatı beğenmeyip giderseniz hemen arkanızdan geliyorlar.

7. Ladies Market (Tung Choi Caddesi)

hong kong gezilecek yerler Ladies Market Tung Choi Caddesi

Temple Street ve çevresinde kurulanın ardından sadece kadınlara özel ürünlerin satıldığı Ladies Market‘a da gezi programınızda yer verebilirsiniz.

Herkesin kendisi için bir şeyler bulabileceği pazar alanında yüzden fazla tezgâh kuruluyor. Giyimden aksesuara, hediyelik eşyadan kozmetiğe kadar farklı kategorilere ait çeşitli ürünleri pazarlık yeteneklerinizi kullanarak çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Ladies Market’e ilgi duymasanız bile Tung Xhoi Caddesi‘ne İngiliz esintileri taşımaya devam eden publarda takılmak için uğrayabilirsiniz. Cadde üzerindeki istisnasız her mekanda, bira içip dart oynayan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Hatta Quarter Bar, Future Lounge gibi barlara çekinmeden girip yerel halkla kaynaşıp sıkı sohbetlere dalabilirsiniz.

Not: Temple Street Night Market’te bahsettiğim pazarlık konusuna burada da mutlaka çok dikkat edin. Pazar oldukça kalabalık ama saat 23.00 gibi bazı tezgahlar toplanmaya başlıyor, bu anlarda daha uygun fiyata satış yapabiliyorlar. Pazar çevresinde birçok elektronik eşya satan dükkan var.

8. Man Mo Tapınağı

hong kong gezilecek yerler Man Mo Temple

Hong Kong’un en eski dini yapılarından biri olan Man Mo Tapınağı, edebiyat (Man) ve savaş (Mo) tanrılarına adanmış. Yapımı Çin Hanedanı’nın ülkeye egemen olduğu 1847’de yapımı gerçekleştirilen tapınak, Taoizm’i seçen bireyler arasında kısa sürede önemli bir ibadet yeri haline gelmiş.

Çinli tüccarlar tarafından yaptırılan dini yapı, bir dönemse Çin hükumeti ile sömürgeciler arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için tahkim mahkemesi olarak kullanılmış.

Man Mo Tapınağı, ibadete açılmasının üzerinden 150 yılı aşkın süre geçmesine rağmen hala ilk günkü mistik havasını koruyor. Girişindeki yaldızlı 4 levha, Taocu tapınağın yapılış amacına ve içerideyken uyulması gereken kurallara vurgu yapıyor.

İçeride ise ziyaretçileri tanrıların kullanımına sunulmuş iki taht bekliyor. Ana binayı ziyaret ettikten sonra “azizler sarayı” Lit Shing Sun ve zamanında adalet divanının kullandığı Kung Sor’a da zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

 • Adres: 124-126 Hollywood Rd, Central, Hong Kong

9. Avenue of Stars

hong kong turu Avenue of Stars

Tsim Sha Tsui’yi sizlere anlatırken hakkında kısa bilgi verdiğim Avenue of Stars, görünüm açısından Los Angeles’daki Hollywood Bulvarı’nı çağrıştırıyor.

Burası da tıpkı Amerika’daki benzeri gibi Hong Kong film endüstrisine ve onun yıldızlarına adanmış. Bulvarın dört bir yanında yıldızların el izlerini taşıyan levhaları, heykelleri ve bilgilendirme panolarını görebilirsiniz.

Avenue of Stars, Mimar James Corner’ın tasarımına bağlı kalınarak gerçekleştirilen 3 yıllık bir yenileme sürecinin ardından yeniden ziyarete açılmış durumda.

Yenileme sürecinde bulvarda hem yeşil alan hem de oturma yeri sayısı artırılmış. Yenileme süreci teknolojik anlamda da bölgeye farklılık katmış. Artık gezginler 107 el izi levhasından herhangi biri hakkında bilgi edinmek istediklerinde QR kodlarından faydalanabiliyor. Hatta artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde hayranları Bruce Lee ve Anita Mui‘ye ait heykeller ile etkileşime girebiliyor.

10. Hong Kong Park

Hong Kong Park hong kong gezisi

Hazır yeşil alan demişken sizlere kentin ortasında bir vahayı andıran Hong Kong Park‘ı anlatmak istiyorum. Kuş gözleminden ve yemyeşil bir atmosferde huzurlu saatler geçirmekten hoşlanan gezginlerin Hong Kong gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden biri olan park, 1991 yılında Victoria Kışlası’nın yerine inşa edilmiş.

Parkın içerisindeki teraslı yeşil alanlar, ağaçların çevrelediği yürüyüş yolları ile birbirlerine bağlanmış.

Central ile Admiralty arasında yer alan Hong Kong Park, bünyesindeki olanaklarla ailelere de keyifli vakit geçirmek imkânı veriyor. Yoğun ilgi gören kuş gözlem evi, parkın göz bebeği olarak anılıyor.

Burada önce gözlem yapıp ardından meydanda oturabilir ya da müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Alternatif olarak ise koi balıkları ve kaplumbağalarla dolu, nilüferlerin renk kattığı havuzların fotoğraflarını çekmeye odaklanabilirsiniz.

 • Adres: Rawlinson House, Cotton Tree Dr, Central, Hong Kong
 • Ziyaret Saatleri: 06.00-23.00

11. Wong Tai Sin Tapınağı

hong kong Wong Tai Sin Temple

Her dileği yerine getirmek” gibi bir iddiası olan Wong Tai Sin Tapınağı; emeklilerden iş insanlarına, ebeveynlerden gençlere kadar Hong Kong’un her kesimine hitap ediyor.

Yerel halkın bir kısmı buraya dua etmek için gelirken bazıları gelecekte onları nelerin beklediği hakkında bilgi almaya çalışıyor. Gezginler ise Heng Shan‘da ilahi güce ulaştığına inanılan Wong Tai Sin‘e adanmış tapınağı, mistik havasını solumak ve birbirinden güzel binalarını görmek için ziyaret ediyor.

Wong Tai Sin Tapınağı, Taocu papaz Liang Ren-a’nın 1915 yılında Guangdong’dan Hong Kong’a kadar taşıdığı Wong Wong’un kutsal resmine ev sahipliği yapıyor.

Tapınak, aynı zamanda Feng Shui meraklıları içinde ayrı bir öneme sahip. Çünkü tapınağın parçalarını oluşturan yapılardan her biri, bu öğretinin beş jeomantik unsurunu temsil ediyor.

12. Lan Kwai Fong

hong kong gezi rehberi Lan Kwai Fong

Tatiliniz sırasında kentin renkli gece hayatına karışmak isterseniz, vaktinizin bir kısmını Lan Kwai Fong‘a ayırabilirsiniz. Hong Kong’un her daim ilgi çeken eğlence bölgesinin temelleri, Allan Zeman’ın California isimli restoranı açması sonucunda atılmış.

Günümüze kadar uzanan 30 yıldan fazla süre boyunca bu mekânın çevresinde yeni eğlence yerlerinin faaliyet göstermeye başlaması sayesinde cadde, dünya çapında popüler hale gelmiş.

Lan Kwai Fong üzerinde 90’dan fazla restoran ve bar bulunuyor. Hong Kong sinema sektörünün önemli isimleri de bu mekânları sık sık ziyaret ediyor. Cadde, yıl içerisinde karnavallara ve büyük festivallere ev sahipliği yapıyor. En renkli atmosfere ise Cadılar Bayramı, Noel ve Yeni Yıl kutlamaları esnasında bürünüyor.

13. Hong Kong Tarihi Müzesi

Hong Kong gezilecek yerler Tarihi Muzesi

1975 yılında kurulan Hong Kong Tarihi Müzesi, birbirinden değerli parçalardan oluşan görkemli koleksiyonlarıyla adanın binlerce yıllık tarihine ışık tutuyor.

Üstelik kültürel tesis, sadece bölgenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi kaynağı olmakla yetinmiyor. Müze, aynı zamanda Hong Kong’un kendi hikâyesini nasıl tanımlamaya ve dünyaya sunmaya çalıştığına da açıklık getiriyor.

Hong Kong Tarihi Müzesi’ni ziyaret ettiğinizde, ilk önce tarih öncesi dönemlere odaklanan bölümleri gezmenizi öneririm. Zira adanın tarih sahnesine çıktığı dönemlerden 1997’de Çin hâkimiyetine geçmesine kadar uzanan süreçteki gelişimini tam olarak anlamak için en doğru yöntem, koleksiyonları kronolojik sırayla incelemekten geçiyor.

 • Adres: 100 Chatham Rd S, Tsim Sha Tsui East, Hong Kong
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Web: hk.history.museum

14. Ngong Ping 360

Ngong Ping 360 hong kong gezilecek yerler

Lantau Adası’nda gezginlerin yoğun ilgi gösterdikleri atraksiyonlardan biri olma özelliği taşıyan Ngong Ping 360, konuklarına kültürel açıdan zengin bir gezintinin kapılarını aralıyor.

Hong Kong demir yolu ağını yöneten MTR’nin bünyesinde hizmet veren teleferik, 2006 yılında hizmete açılmış. Hat uzunluğu 5,7 kilometre olan ulaşım aracı ile Tung Chung‘dan Ngong Ping Köyü‘ne ulaşmak yaklaşık 25 dakika sürüyor. Teleferiğin 17 kişi kapasiteli kabinleri, talep olması durumunda özel olarak kiralanabiliyor.

Ngong Ping 360’la ulaşacağınız köyde, çok sayıda yeme-içme ve alışveriş mekânı sizleri bekliyor. 1,5 hektarlık alanı kaplayan turistik yerleşimde bu mekânlarda zaman geçirdikten sonra çeşitli multimedya gösterimlerini izlemeye odaklanabilirsiniz.

Lantau’yu kültürel açıdan değerli kılan Big BuddhaPo Lin ManastırıNgong Ping Meydanıve Bilgelik Yolu ise köyden 5 dakika uzaklıkta sizleri bekliyor. Eğer teleferikle aşağı ineceğiniz zamanı gün batımına denk getirirseniz, enfes manzaranın tadını çıkarma imkânına kavuşabilirsiniz.

15. Lantau Adası

hong kong gezilecek yerler Lantau Adası

Hong Kong gezilecek yerler listesi boyunca bünyesinde barındırdığı önemli turistik mekânları anlattıktan sonra Lantau Adası’na ayrı bir parantez açmak istiyorum. Çünkü İnci Nehri’nin denizle buluştuğu noktadaki ada; çarpıcı okyanus manzaraları, muhteşem yürüyüş parkurları, el değmemiş plajları ve otantik köyleri ile ziyaret edilmeyi fazlası ile hak ediyor.

Lantau’da zaman geçirirken listede şimdiye kadar sizlere anlattığım mekânları gezdikten sonra yunus gözlem turlarına katılabilirsiniz. Daha da güzeli, Tai O‘ya gidip damak çatlatan lezzetlerin tadına bakıp bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Lantau Adası’na gitmek için iki farklı yöntem arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Eğer kısa sürede adaya ulaşmak gibi bir niyetiniz varsa Kowloon’dan kalkan trenlere veya otobüslere binebilirsiniz.

Zaman probleminiz yoksa benim de favorim olan Hong Kong’dan feribotla ulaşımı tercih edebilirsiniz. Feribot seferleri, Lantau’nun en doğusunda yer alan Mui Wo ve Discovery Bayadlı yerleşimlerde sonlanıyor. Hızlı feribotlar adaya 35, standart tipte olanlarsa 55 dakikada ulaşıyor.

16. Kowloon Park

Kowloon Park hong kong turu

Tsim Sha Tsui’nin kalbinde yer alan Kowloon Park, yerel halkın hareketli kent yaşamından kısa süre için de olsa uzaklaşmak amacıyla sık ziyaret ettikleri kaçış noktalarından bir tanesi.

13,5 hektarlık alanı kaplayan klasik Çin stilindeki park, İngiliz ordusuna bağlı bir alayın kullandığı kışlanın yerine inşa edilmiş. Banyan ağaçları ile kaplı parkta zaman geçirirken rengârenk çiçeklerle süslü bahçeleri, fıskiyeleri, flamingo sürülerini hatta Tai Chi yapan yaşlıları görebilirsiniz.

Kowloon Park bünyesinde kentin geçmişi ile ilgili sergilere ev sahipliği yapan Hong Kong Heritage Discovery Center faaliyet gösteriyor. Haftanın altı günü ayrıca kuş gözlem evi de ilgiden nasibini fazlasıyla alıyor. Tabi parkın önemli bölümlerinden bir tanesi de bünyesinde yer alan Mescid ve İslam Kültür Merkezi.

Pazar günleri 14.30’dan sonra ise park daha hareketli ve eğlenceli bir atmosfere bürünüyor. Çünkü parkın Heykel Sokağı adlı bölümünde bulunan Kung Fu Köşesi’nde dövüş sanatları gösterileri ve ejderha dansları yapılıyor.

17. Nathan Caddesi

hong kong gezi rehberi Nathan Caddesi

Kowloon Park’ta yeterince vakit geçirdikten sonra rotanızı neon ışıklı tabelalarıyla New York’taki Times Meydanı’nın Uzak Doğu versiyonunu anımsatan Nathan Caddesi‘ne çevirebilirsiniz.

Hong Kong’un tek Yahudi valisi Matthew Nathan’ın adını taşıyan 3,6 kilometre uzunluğundaki cadde; dev boyutlu alışveriş merkezleri, mağazalar, kafeler ve restoranlarla dolu. Tabii cadde boyunca yürürken ilginizi çekebilecek daha pek çok şey de bulabilirsiniz.

Kowloon’un güneyindeki Victoria Limanı ve Tsim Sha Tsui’yi kuzeydeki Prince Edward ile Sham Shui Po’ya bağlayan Nathan Caddesi üzerinde ziyaret etmenizi önereceğim üç mekân bulunuyor.

Bunlar; eskiden sahil güvenlik genel merkezi olarak kullanılan binada faaliyetlerini sürdüren 1881 Heritage, koloni döneminden kalma zarif Peninsula Hotel ve az sonra sizlerle detaylarını paylaşacağım Hong Kong Uzay Müzesi.

Otel Tavsiyesi: Cadde üzerinde yer alan 3 yıldızlı Shamrock Hotel, konaklama yapabileceğiniz ekonomik ve güzel otellerden bir tanesi.

18. Po Lin Manastırı

hong kong gezi rehberi Po Lin Manastırı

Hemen karşısındaki dev boyutlu Buda heykeli ile birlikte Lantau Adası’nda ziyaret edilebilecek en önemli yapılardan biri olan Po Lin Manastırı, daha önce de belirttiğim gibi 1924 yılında inşa edilmiş.

Tamamlanmasının ardından ibadet amacıyla geniş kitleleri kendisine çeken manastır ve tapınak kompleksi, zamanla adadaki değişime ayak uydurarak turistik açıdan popüler hale gelmiş. Bu değişimin meydana gelmesinde en önemli etken olarak ise manastıra belirli aralıklarla eklenen göz alıcı yapılar öne çıkıyor.

Hong Kong’da Budistler’in kullanımına açılmış en büyük dini yapı olan Po Lin Manastırı’na girmeden önce gezginler iki gösterişli kapıdan geçiyor.

Manastırda misafirleri karşılama görevini ise Skanda Bodhisattva isimli salon üstleniyor. Bu yapının ardından manastırın ana yapısını ziyarete ederek gezintinize devam edebilirsiniz. Sonra da 10.000 Buda’nın Büyük Salonu‘na yönelebilirsiniz.

19. Hong Kong Uzay Müzesi

hong kong Uzay Müzesi

1980 yılından beri astronomiye ilgi duyanları kendisine çeken Hong Kong Uzay Müzesi‘ni, Nathan Caddesi’ne yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi öneriyorum.

Tsim Sha Tsui gezinti yoluna yakın konumdaki müze, yumurta şeklindeki binası sayesinde kolayca bölgedeki diğer yapılardan ayrılıyor. Özgün mimariye sahip bu kısım, gökevi ile Stanley Ho Space Theatre‘a ev sahipliği yapıyor. Uzay Bilimleri Salonu da kültürel tesisin yine doğu kanadında ziyaretçilerini bekliyor.

Hong Kong Uzay Müzesi dâhilinde iki tematik sergi salonu ziyaretçileri uzayın derinliklerine sürüklüyor. Hall of the Cosmos ve Hall of Space Exploration isimli bu salonlarda sergilenen kalıcı koleksiyonlar, interaktif uygulamaları da içeriyor. Böylece müzeyi ziyaret eden bireylerin hem eğlenceli hem de öğretici bir deneyim yaşamaları sağlanmaya çalışılıyor.

 • Adres: 10 Salisbury Rd, Tsim Sha Tsui, Hong Kong
 • Ziyaret Saatleri: 13.00-21.00
 • Giriş Ücreti: HK$ 10
 • Web: hk.space.museum

20. Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds Müzesi hong kong gezilecek yerler

Çoğu insan, etkileyici manzarayı izlemek için tramvayla Victoria Zirvesi’ne çıkıyor. Ancak zirvede, daha önce de belirttiğim gibi, manzara dışında zaman ayırabileceğiniz birçok cazibe merkezi bulunuyor.

İstanbul’da da bir şubesi olan Madame Tussauds Müzesi, bunlar arasında başı çekiyor. Müzeyi ziyaret ettiğinizde çeşitli alanlarda başarılı kariyerlere sahip olmuş ünlü simaların balmumu heykellerini görebilirsiniz. Daha da önemlisi ise burada yerel yıldızların birebir kopyaları niteliğindeki heykellere yakın olabilir ve onlarla fotoğraf çektirebilirsiniz.

Hong Kong’daki Madame Tussauds Müzesi’nde özellikle Jackie Chan, Andy Lau, Michelle Yeoh, Aaron Kwok ve Cecilia Cheung heykelleri büyük ilgi görüyor.

Aşağıda müze giriş biletinin gişedeki satış fiyatını verdim. Ancak internet üzerinden alımlarda belirli miktarda indirim yapılıyor. Hatta tramvay ve müze biletini bir arada sunan teklif oldukça cazip bir seçenek olarak öne çıkıyor.

BONUS: A Symphony of Lights

hong kong gezilecek yerler A Symphony of Lights

Siz ne düşünürsünüz bilmiyorum. Ancak ben, A Symphony of Lights‘ı içermeyen bir Hong Kong gezilecek yerler listesinin daima eksik sayılacağını düşünüyorum.

2004 yılından bu yana her gece gerçekleştirilen ışık şovu, gökdelenlerle dolu Victoria Limanı’nın görünümünü çok daha etkileyici hale getiriyor.

Gösteri, her akşam saat 20.00‘da gerçekleştiriliyor ve yaklaşık 10 dakika sürüyor. Kowloon sahildeki saat kulesi civarı, A Symphony of Lights’ı izlemek için en ideal yer olarak anılıyor.

Gösteriye ayrı bir boyut katan müziği dinlemek içinse dilerseniz Tsim Sha Tsui’deki kültür merkezine ya da Wan Chai’deki Golden Bauhinia Square’a gidebilirsiniz. Alternatif olarak şovun mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirebilirsiniz.

Hong Kong’da Merkezi, Ekonomik ve Temiz Otel Tavsiyesi

Shamrock Hotel Hong Kong'da nerede kalınır

Ben son seyahatimde şehirdeki birçok gezi noktasına yakın, hareketli Nathan Caddesi üzerinde yer alana 3 yıldızlı Shamrock Hotel dlı tesiste konakladım ve fiyat/performans olarak otelden memnun kaldım.

Booking.com’da yaklaşık 5000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,6 gibi yüksek değerlendirme puanına sahip tesis, ulaşım ağına yakın, temiz, kaliteli ve çok pahalı olmayan bir tesis arayanlar içi güzel bir seçenek.

Hong Kong Gezilecek Yerler Haritası

hong kong gezilecek yerler konum bilgileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir