İhanetten Doğan Bir Dostluğun Öyküsü: Cahil Periler

İhanetten Doğan Bir Dostluğun Öyküsü: Cahil Periler

Antonia’nın on beş yıldır devam etmekte olan mutlu bir evliliği vardır. Güzel bir ev, onu çok seven yakışıklı bir koca, prestijli bir iş… Genç bir kadının isteyeceği her şeye sahiptir. Ancak bir gün kocası talihsiz bir kaza sonucu vefat eder ve genç kadının hayatındaki her şey yıkılan domino taşları gibi değişir. Kocasına gönderilmiş bir postayla birlikte aldatıldığını fark eden Antonia’nın aklına ilk gelen şey o malum kişiyle yüzleşmek olur. Aile üyeleri ve birkaç arkadaştan oluşan çevresi dışında kimseyle derin bir bağı bulunmayan Antonia, kendini birden bire kalabalık bir evde yaşayan bir ailenin içinde bulur. Kocasının sevgilisinin de aralarında yer aldığı bu kalabalık aile ile Antonia arasında garip bir  bağ kurulur. Antonia onlara ne arkasını dönebilmektedir ne de kocasının ilişkisinden dolayı onlarla olabilmektedir.

Filmin Künyesi

Cahil Periler filminin orijinal adı Le Fate Ignoranti’dir ve film 2001 yılında vizyona girmiştir. Dünya çapında tanınan Türk yönetmen Ferzan Özpetek’in yönetmenliğini üstlendiği film Türk ve İtalyan kültürünü layığıyla harmanlayan bir atmosfere sahiptir. Filmin başrollerini Margherita Buy ve Stefano Accorsi paylaşmaktadır. Anlattığı hikaye gereğince yan karakterlerin de oldukça önem arz ettiği filmin kadrosunda ülkemizin en değerli oyuncularından Serra Yılmaz ile birlikte Gabriel Garko, Erica Blanc, Andrea Renzi ve ünlü müzik grubu Kargo’nun solisti Koray Candemir yer almaktadır. Yayınlandığı dönemde fazlasıyla övgü toplayan film Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Ferzan Özpetek’e adaylık kazandırmıştır. İtalya’nın Altın Küre Ödülleri’nde filmin başrolleri Margherita Buy ve Stefano Accorsi en iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu ödüllerini almıştır. Buna ek olarak filmin yerel bazı ödül törenlerinden başkaca ödülleri de mevcuttur.

Filmin Konusu

İnsan nefret  etmesi gereken biriyle dost olabilir mi? Cahil Periler filmi bunu sorgulamak ve izleyicisine sorgulatmak için çekilmiş bir film. Tek ortak noktası aynı adama aşık olmak olan genç birer kadın ve erkeğin birbirini anlamaya çalışmasının öyküsü. Ana hikayesinin yanında oldukça güçlü yan öyküler anlatmaktan da geri durmayan film homofobiyi, aşkı ve aile bağlarını tek bir evin içinde ve çoğu zaman tek bir sofranın etrafında yapabilecek kadar iyi yazılmış bir film. Bir insan aynı anda iki kişiyi sevebilir mi, iki kişi arasında seçim yapmak şart mıdır? Bir arada yaşayan insanları aile yapan nedir? Kan bağı, aktarılan kromozomlar ve genler mi yoksa o insanların birbirlerine gösterdiği anlayış ve bu insanların sahip oldukları ortak payda mı? Antonia aslında toplumdan soyutlanmak zorunda bırakılmış eşcinsel ve trans bireylerle normalde yolu hiç kesişmeyebilecek biri belki. Tabiri caizse sırça köşkünün içinde mutlu mesut yaşarken hayatın onun için hazırladığı plan sayesinde geçmişin hesabını görmek adına bir adresin peşinde koşmaya başlıyor. Kalan hayatını kökünden değiştirecek insanların arasında aşka, ilişkilere, arkadaşlığa, mutluluğa ve aile kavramına olan bakış açısını değiştirmek zorunda kalan bu genç ve modern kadının öyküsünü anlatan Cahil Periler filmi bizlere yer yer sımsıcak ve komik yer yer ise hüzünlü bir öykü anlatıyor. Aradan geçen yıllara rağmen güncelliğini korumayı başaran Cahil Periler, aşkın sınır tanımadığına inanan herkesin severek ve etkilenerek izleyeceği samimi bir film. Ferzan Özpetek’in bugünkü prestijine sahip olduğu kariyer yolunda köşe taşı olarak kabul edilen film özenle yaratılmış karakterleri, hepimizin tanıdığı Türk sanatçılara yaptığı göndermeler, müzikleri, oyunculukları ve incelikle dokunmuş öyküsü ile birlikte mutlak surette izlenmesi gereken filmler arasında yerini rahatlıkla alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir