İltihaplı Sivilce İltihaplı olan sivilce tipleri

İltihaplı Sivilce

İltihaplı Sivilce

İltihaplı Sivilce, sivilce sorunlarının en kötüsü iltihaplı sivilcedir. Normal olan sivilcenin farkı olarak iltihaplanarak kıl köklerine yayılmasıdır. Sivilcenin görüldüğü yerde şişkinliklerin oluşmasına neden olacaktır. Genel anlamda ‘sivilce’ adıyla bilinen akne en sık rastlanan cilt problemidir. Genellikle yüzde, bazen göğüs ve sırtta görülmektedir. Sivilce yalnız bir deri hastalığına ilaveten genel sağlığı etkilemez.

Sivilce nasıl oluşur?

Akne derimizde bulunan yağ bezlerinin bir hastalığı olarak normalinde bu bezlerin salgıladığı yağın deri yüzeyine çıkarak dışarı atılması gerekmektedir. Ancak ergenlik sivilcelerinin yağ bezi daha fazla yağ salgıladığından, bu yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanal yoğunlaşarak bu yağ kütlesi sebebiyle tıkanma yapmaktadır. Bu tıkacın doğal bir boya nedeniyle (kirden değil) siyahlaşır ve cildimizde zaman zaman görülen ve sıkmaya çalışılan siyah noktalar oluşmaktadır. Deri ne kadar temizlenirse yine de çok bakteri görülmektedir. Bu bakterilerin yağ bezlerinin tıkalı bulunan kanallardan içeriye girerek hem oluşumuyla hem de ortaya çıkardığı kimyasal madde nedeniyle tıkanan yağ bezlerinde iltihaplanma görülmektedir.

İltihaplı olan sivilce tipleri

 • Papül (kırmızı, kabarık şişlikler)
 • Püstül (içi cerahatli, kabarık şişlikler)
 • Nodül (derin, kırmızı, ağrılı şişlikler)

İltihaplı olmayan sivilce tipleri

 • Açık komedon (siyah noktacık)
 • Kapalı komedon (beyaz yağ butonları)
 • İltihapsız kist

İltihaplı sivilce sonrası kalan izler

 • Kabuklanma
 • Kırmızı lekeler
 • Kahverengi lekeler
 • Derin kalıcı izler (skar)

Herkeste sivilce tipleri farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde açık komedon, bazılarında kapalı komedon bazılarında ise iltihaplı sivilce olarak görülmektedir. Tek bir sivilce tipi görülebildiği gibi hepsi bir arada ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca sivilcelerin yerleşim yeri farlılık gösterebilir. Bazısında alın bir başkasında yanaklarda yada çenede sivilceler oluşmaktadır. Tüm yüzde sivilce görülebilir. Bazen de yüzde sivilce olmayabilir. Sırtta veya omuzlarda olabilir. Herkesin sivilcesinin tipi, yerleşimi, şiddetine göre farklılık göstermektedir. Aynı kişide zaman içinde sivilcelerin yerleşim yeri, şiddeti ve tipi değişiklik göstermektedir.

İltihaplı sivilce ve akne için bitkisel kürler

 • İltihaplı sivilce ve akneler için kuru soğan suyunu günde 2 defa iltihaplı sivilce ve aknelerin üzerine temizleme çubuğunun ucundaki pamuk yardımıyla sürülebilir.
 • Bir miktar marul yaprağını iyice yıkayıp mikserde sıkılarak özsuyu ile birlikte sabah ve akşam sivilceli bölgeye sürülebilir. Sivilceler geçene kadar devam edilir
 • Bir litre suyun içine bir avuç taze ceviz yaprağı ekleyerek, kaynatılır. Süzüldükten sonra günde iki defa pamuk yardımıyla sivilcelere sürülür.
İmex Sivilce Kremi

İmex Sivilce Kremi

İmex Sivilce Kremi, İmex sivilce kremi antibiyotik özelliği taşıyan ve vücuda nüfuz ederek iltihabı kurutan mükemmel bir kremdir. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığı için eczanelerde satılan ve güvenle kullanabileceğiniz eşsiz bir kremdir. İçeriğinde bulunan antibiyotik sivilcelerin oluşmasını engeller ve oluşan sivilcelerin kurumasını sağlar. Bu nedenle özellikle ergenlik çağındaki gençler için tavsiye edilir. Kremin fondöten gibi kapatıcı özelliği vardır. Kremin rengi ve yapısı sayesinde fondötene benzemektedir. Beyaz tenli bir tene sahipseniz gündüz de kullanmanız faydalı olacaktır. Ancak esmer bir tene sahip iseniz, esmer tenli kişilerin imex sivilce kremini sürdükten sonra güneşe çıkmaları sakıncalıdır. Çünkü vücuda nüfuz eden krem güneşin etkisi ile vücutta kararmalara ve lekelenmelere neden olmaktadır. Bu nedenle akşam yatmadan fondöten sürer gibi önce kremi sürüp uyumaları daha etkili olacaktır.

İmex Sivilce Kremi

 Her gece uyumadan önce sürmeniz deri altında oluşmuş olan iltihabı yok eder ve burada sivilce oluşumunu engeller. Etkisini hemen göstermez ancak sabredip bir ay devam etmeniz gerekmektedir. Sabrettiğiniz zaman bir ay içinde etkisini göstererek vücudunuzda ve yüzünüzde oluşmuş olan sivilcelerin derinlemesine yok olduğunu görecek ve pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız. Ayrıca ilk kullanıldığı dönemlerde de fondöten görünümü sayesinde özellikle beyaz tenli kişiler imex sivilce kremini günlük yaşantılarında kapatıcı olarak da kullanabilir.
İmex Sivilce Kremi, İmex Sivilce Kremi özellikle akne, siyah nokta ve sivilce oluşumlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Antibiyotik özelliği sayesinde vücutta ki iltihabı kurutarak sivilce oluşumlarını engeller. İçeriğinde tetraksilin hidroklorid aktif maddesi bulunmaktadır. Ayrıca fondötene rengini veren kahverengi oksid demir, titanium oksid, kırmızı demir oksid, orta zincirli trigliserid ve yoğun krem kıvamını veren beyaz vazelin bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olduğundan herkesin güvenle alabilmesi sağlanmıştır. Eczanelerde reçetesiz 20 TL’ye reçeteli ise 3.5 TL’ye temin etmek mümkündür.
 
İmex Sivilce Kremi Nasıl Kullanılır?
 • İmex sivilce kremi akneler, siyah noktalar ve sivilceler üzerinde oldukça etkilidir. Ancak vücuda rahatça nüfuz edebilmesi için cildin öncelikle temizlenmesi gerekir. Cildin günlük bakım ve temizliği yapıldıktan sonra kirden arınmış olan cilde fondöten sürer gibi imex sivilce kremini sürün.
 • İmex sivilce kremini sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere akne, siyah nokta yada sivilce olan bölgeye hafif masaj yaparak sürün.
 • İmex sivilce kreminin tedavisi uzun olmasına rağmen en güzel özelliği kullanıldığı andan itibaren koyu fondöten etkisi sayesinde hemen cildi kötü görüntüden kurtarır ve cilde kapatıcı özellik sağlar.
 • İmex sivilce kremi 14 gün boyunca ara verilmeden kullanılır. Daha sonra 7 gün ara verilir. İhtiyaç durumuna göre tekrar bir 14 kullanılmaya devam edilebilir. Ancak imex sivilce kreminin etkisini bir yada üç hafta sonra almaya başlarsınız.
 • İmex sivilce kremini 14 gün boyunca kullanıp 7 gün ara verip tekrar 14 gün kullanmaya başladıktan sonra sivilce, akne veya siyah nokta şikayetleriniz hala devam ediyorsa zaman kaybetmeden mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Çünkü başka sebepleri olabilir. Ayrıca imex sivilce kremini reçetenin üzerinde yazılı olduğu dozdan almanız tavsiye edilir. Aksi taktirde fazla kullanmanız size fayda değil zarar verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir