İltihaplı Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer?

İltihaplı Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer?

 

Adeta toplumsal bir sorun olan sivilceler başlı başına zaten can sıkıcı bir problemken, bir de ağrılı ve acılı, irinli, içi enfeksiyon dolu iltihaplı sivilceler yok mu, işte onlar belki de en büyük baş belalaları. Ergenlik çağı girişinden itibaren başlayan ve yetişkinlik döneminde de devam edebilen iltihaplı sivilce problemi neden olur, enfeksiyonlu ve içi irin dolu sivilceler nasıl geçer ve en etkili tedavi yöntemleri nelerdir gelin hep birlikte inceleyelim;

iltihaplı sivilceler nasıl geçer

 

 

İltihaplı Sivilce Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Sivilce problemi en sık karşılaşılan ve en rahatsız edici problemler arasındadır. Her insanın hayatında bir defa sivilcesi olmuştur. Sivilcelerin de bazı çeşitleri vardır. Bu çeşitler yaş beslenme düzeni ya da sivilcenin çıkma sebebine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu sivilcelerden en ağrılı ve sıkıntılı olan hiç şüphesiz iltihaplı diye nitelendirdiğimiz ağrılı ve irinli sivilcelerdir. İltihaplı sivilcelerin içi iltihap doludur ve beyaz uç verirler. Çıban ya da akne isimleriyle anılan bu oluşumlar iltihapsız olanlara göre daha kırmızı ve büyük olurlar.

İltihaplı sivilcelerin bir diğer önemli özelliği de acı vermeleridir. Yine diğer sivilcelerden farklı olarak makyaj yapmayı da zorlaştıran iltihaplı sivilceler üzerine makyaj yapmak zaten doğru değildir ama isteseniz de yapamazsınız çünkü üzerine sürülen her şeyi kusar bu tip sivilceler kusmasalar bile şiş duracakları için yine kötü gözükürler ki çoğu zaman üzerine herhangi bir şey sürmek için dokunamayacağınız halde olurlar.

İLTİHAPLI SİVİLCE NEDEN OLUŞUR?

İltihaplı sivilceleri tedavi etme aşamasına geçmeden önce neden ve nasıl oluştuklarının tespit edilmesi ve buna göre önlemlerinin alınması, yeni sivilce oluşumunun önüne geçilmesi açısından ve varolan aknelerin geçirilmesinde başarılı sonuç elde etme açısından elzem bir konudur.

İltihaplı çıbanların oluşmasının aynı normal sivilceler gibi bir sürü sebebi olabilir zaten sivilce problemini birkaç sebebe dayandırmak doğru bir davranış değildir sivilceler bir sürü faktörün birleşmesiyle oluşur. Vücudu rahatsız eden şeyler birleşerek vücudun tepki vermesine yol açarlar vücut ise tepkiyi bazen sivilce çıkartarak bazen siyah nokta oluşturarak verir yani eğer sivilcelerinizin neden olduğunu merak ediyorsanız buna tek bir cevap veremeyiz ama aşağıdaki sebeplerden kendinize uygun olanları bularak iltihaplı sivilcelerinizin neden oluştuğu ile ilgili fikir üretebilirsiniz.

 • DÜZENSİZ BESLENME

Sivilce oluşumuna özellikle iltihaplı sivilce oluşumuna neden olan en büyük faktör düzensiz beslenmedir. Vücudu bir makine gibi düşünmek bu konuyu anlamaya yardımcı olacaktır. Siz eğer vücudunuzun bütün bakımlarını yapmaz içine girmemesi gereken zararlı maddeleri sokarak ona zarar verirseniz vücut bir yerden sonra reaksiyon verir. Düzensiz beslenme yüzünden vücudun genellikle verdiği reaksiyonlar arasında iltihaplı sivilceler vardır ki bu en basit aşamadır çünkü düzensiz beslenme çok daha büyük sorunlara sebep olabilir çok dikkatli olmak gerekir. Hem daha sağlıklı ve ışıl ışıl parlayan bir cilt hem de sağlığımız için düzenli beslenmek çok önemlidir.

 • STRES

Stres vücuda en fazla zarar veren etmenlerden bir tanesidir. Sürekli stres altında olmak yanlış beslenmek yada kimyasal içeren maddeler kullanmaktan çok daha zararlıdır vücut için ve çok daha fazla reaksiyona sebep olur. Bu yüzden iltihaplı sivilceler genellikle kişilerin stres altında olduğu dönemde artar. Genellikle stres altında olan insanlar düzensiz beslenme ve uykusuzluk sorunları da yaşarlar yani gelişen reaksiyonlar tek başına stres kaynaklı değildir ama uykusuzluk ve düzensiz beslenme gibi zaten sıkıntılı durumlarla vücudu sürekli geren stres birleşince iltihaplı sivilcelerin oluşması kaçınılmazdır. Eğer siz de iltihaplı sivilcelerinizde şikayetçiyseniz stresten elinizden geldiğince kaçınmaya çalışın

 • UYKUSUZLUK

Sivilce oluşumuna neden olan bir diğer önemli faktörde uykusuzluktur. Vücudun her şeye ihtiyacı vardır en çok da uykuya. Çok uyumak ne kadar zararlıysa az uyumakta çok zararlıdır uyku kararında dengelenmelidir. Uykusunu iyi alan doğru saatlerde uyuyan insanların çok büyük bir çoğunluğunun ciltleri çok daha parlaktır. Cildi parlatmak için bir sürü kimyasal kullanmak yerine uykuyu almayı denemek çok daha iyi sonuç verecektir kuvvetle muhtemel. Bu yüzden hiçbir zaman vücudunuzu uykusuz bırakmayın eğer iltihaplı sivilcelerinizden şikayetçiyseniz son dönemdeki uyku düzeninizi gözden geçirin belki sebep uyku düzeniniz olabilir.

 • ALERJİ

İltihaplı sivilceleriniz varsa bunun nedeni bir ihtimal alerji olabilir. Kullanılan yeni bir ürün yada içinde bilinmeyen maddeler olan ürünler ciltte reaksiyona neden olabilirler ve cildin verdiği bu tepkilerin çeşitleri olur. Bazı alerjiler sonucunda ciltte bir sürü iltihaplı sivilce oluşur. Eğer siz de iltihaplı sivilce sorunu yaşıyorsanız son dönemde eskisinden farklı bir ürün kullanıp kullanmadığınıza bakabilirsiniz yada size alerji yapan bir şey tüketip tüketmediğinize bu size sivilcenin nedenini bulmada yardımcı olacaktır.

 • YANLIŞ CİLT BAKIMI

Sivilce oluşumunu hızlandıran en önemli faktör cilde kötü davranmaktır. Cilde kötü davranmaktan kasıt eksik cilt bakımı yapmak cilde çok fazla kimyasal kullanmak cildin yapısını bozacak uygulamalar yapmak makyajı temizlememek cildi arındırmakak nemlendirmemek gibi bir sürü şey olabilir. Bunlar hem cildin parlaklığını söndürür hem de sivilce oluşumuna genellikle iltihaplı sivilce oluşumuna neden olur. Bu yüzden ne kadar uykunuz olursa olsun yada ne kadar yorgun olursanız olun cildinizi mutlaka temizleyin ve nemlendirin. Tüm bunların yanı sıra herkeste gördüğünüz her şeyi alıp cildinize sürmeyin bunun hiçbir faydası olmayacağı gibi aksine zararı olacaktır .

 

İLTİHAPLI SİVİLCELERDEN KURTULMANIN EN İYİ YOLLARI

İltihaplı sivilce oluşumuna neden olan faktörlere dikkat etmeye başlamış ama hale sivilcelerinizden kurtulamıyorsanız deneyebileceğiniz bazı alternatif tedavi yöntemleri vardır ama bunları kullanmadan önce hepsini yüzünüzün önce küçük bir kısmında denemek zararlı olup olmayacağını görme açısından iyi olacaktır. Aslında önereceğimiz şeylerin hepsi doğaldır ama iltihaplı sivilceler hassas bir yapıya sahip olabildikleri için yine de deneme yapmakta fayda vardır.

 • LİMON

İltihaplı sivilcelerden kurtulmanın en kolay yolu onları kurutmaktır. İltihaplı sivilcelerinizi kurutarak hem koparmadığınız yada yolmadığınız için artmalarını iz bırakmalarını engellemiş oluyorsunuz hem de en kısa süren yöntemi tercih etmiş oluyorsunuz.

Limon ise iltihaplı sivilceleri kurutmaya birebir maddelerden biridir bu yüzden sivilce oluşumunda limonla sivilceyi geçirmeyi deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken oldukça basittir. Yarım limonun suyunu sıktıktan ve içini boşalttıktan sonra limonun kalanını kare kare keserek o parçalarla iltihaplı sivilcelerinizin üzerine masaj yapmalısınız daha sonra limonun suyu ile bölgeyi yıkayarak işlemi bitirebilirsiniz.

Bunu sabah ve akşam günde 2 defa tekrarlamak yeterli olacaktır.

 • ELMA SİRKESİ

Aynı limon gibi asidik olan ve bu yüzden sivilceleri kurutma konusunda çok başarılı olan bir diğer madde ise Elma sirkesidir. Elma sirkesi hem sivilceleri kuruttuğu hem de cildi parlattığı için limondan daha çok tercih edilir ama iltihaplı sivilceler konusunda limondan daha geç sonuç verir bu yüzden limon kullanmak daha iyi olabilir ama elma sirkesi kullanmak isterseniz de yapmanız gereken şey basittir. Çeyrek çay bardağı elma sirkesine temiz bir pamuk batırıp pamuğu iyice ıslattıktan sonra iltihaplı sivilcelerinizi silmelisiniz bunu 5-6 pamuk kuruyana kadar tekrarlayabilirsiniz.

İşlemi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa yapmanız etkili sonuç almanıza yardımcı olacaktir.

 • KARBONAT

Her derde deva karbonat maskesi ile cilt altındaki bakteri birikintilerini temizleyebilir ve böylece iltihaplı çıban tarzı aknelerin oluşumunu engelleyebilirsiniz.

 • BUZ

Cildinize buz ile pansuman yaparak inflamasyon yani ödem yapmış olan sivilcelerinizin şişikliklerini indirebilirsiniz. Buzu doğrudan cildinize temas ettirmek yanıklara sebebiyet verebileceğinden, buz ile kompress yapmadan önce derin dondurucudan çıakrdığınız buz parçalarını temiz bir tülbente sarmak akıllıca bir hareket olacaktır.

ASPRİN MASKESİ

Asprinin asidik yapısı ve iyileştirici özelliği harici kullanımda yani sivilcelerin üstüne doğrudan uygulanması suretiyle de etki göstermektedir. Bir kaç adet bebe asprini ya da normal asprini eritip kaşığın tersi ile ezdikten sonra doğrudan enfeksiyonlu aknelerin üstüne uygulayabilirsiniz. Ortalama olarak 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkamalısınız ve bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

 • YOĞURT

İltihaplı sivilcelerin tedavisinde maskesi kullanılan bir diğer ürün ise yoğurttur. Yoğurt içinde bulundurduğu maddeler sayesinde aynı elma sirkesi gibi cildi parlatmaya da yarar. Hem sivilcelerinizden kurtulmak hem de cildinizi parlatmak için yoğurt maskesi yapabilirsiniz. Yoğurt maskesi oldukça basit bir maskedir. Tek yapmanız gereken bir yemek kaşığı yoğurdu maske sürer gibi yüzünüze sürdükten sonra akmamasını sağlamaktır ki burası zordur ?yaklaşık olarak 10-15 dakika sonra maskeyi yıkayabilirsiniz.

Bunu 2 günde bir yapmanız yeterli olacaktır.

 • ALOE VERALI YÜZ BAKIM MASKELERİ

Aloe Vera bitkisinden elde edilen jelin doğrudan ya da bu jel ile yapılacak yüz maskeleri aracılığıyla sivilceli yüzün üstüne uygulanması, antibakteriyel özelliği sayesinde sivilcelerin içindeki irinin akmasını sağlayacaktır. Baş vermiş sivilcelerin uç noktalarına yani beyaz kısımlara ufak damlalar şeklinde uygulayacak sivilceleri kurutabileceğiniz gibi, yüzünüze yaygın bir şekilde krem gibi de uygulayabilirsiniz.

 • ZERDEÇAL MASKESİ

Elma sirkesi, zerdeçal ve balı karıştırarak elde edeceğiniz zerdeçal maskesi ile sivilce tedavisi de iltihaplı aknelerin geçirilmesinde üstün etkili ev yapımı maskelerdendir.

 • DİŞ MACUNU

Şaşırtıcı ama işe yarar bir diğer yöntem ise diş macunudur. İltihaplı sivilcelerinizden kurtulmak için diş macunu da kullanabilir olunduğu çoğu insan tarafından bilinmez ama son derece işe yarar bir yönetmdir diş macunu. Yapmanız gereken tek şey leblebi boyutunda diş macununu alıp sivilcenin üzerine sürüp kuruyana kadar bekletmektir. Biraz yakacaktır ama kısa süre içinde etkisine siz bile şaşıracaksınız.

 • SOĞAN SUYU KÜRÜ

Kru soğanı kaynatıp süzdükten sonra elde ettiğiniz suyu soğutarak sabahları ve akşamları yüzünüzü yıkamak ya da sivilceli diğer vücut bölümlerinizi yıkamak için kullanırsanız, antibiyotik etkisi olduğu bilinen soğan, sivilcelerin içindeki iltihabı kurutarak hızlı bir iyileşme sağlayacaktır. Sadece yüzünüze değil, banyo suyu olarak bir miktar kullanarak cildinizin diğer kısımlarına, bacaklarınıza, sırtınıza, boynunuza v.s. de kullanabilirsiniz ancak soğan gözünüzü çok yakacağı için gözünüz ile temas ettirmekten kaçınarak doğrudan ve yalnızca çıbanımsı aknelerin olduğu bölgelere uygulayınız

İltihaplı Aknelerin Tedavisinde Kesin Çözüm Kullanılan İlaçlar ve Kremler

 • antibiyotikli kremler;
 • acnelyse
 • aknetrent

Ahmet Marankinin İltihaplı ve İrinli Sivilceler İçin Tavsiye Ettiği Kür:

 

 

İltihaplı Sivilcelerin Tedavisinde Kullanılan Diğer Yöntemler ve Sık Sorular Sorular

İçi enfeksiyon dolu hem görüntü açısından rahatsız edici hem de sivilce patlatmayı sevenleri cezbedici özellikte olan bu tip aknelerin tedavisinde ya da geçirilmesinde etkin olarak kullanılan diğer yöntemler de şu şekildedir;

Sivilce Patlatma

Sivilce patlatarak iltihabın akıtılması her ne kadar en sağlıklı yöntem olmasa da, geçici bir çözüm olarak oldukça işe yarardır. Sivilce patlatılıp içerisindeki irin akıtıldıktan sonra, enfeksiyonun yüzün diğer kısımlarına dağılması sivilce probleminin artmasına sebep olabilir ancak temizliğin uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi sayesinde, sivilcelerinizden kurtulmanız da mümkündür;

İltihaplı Sivilce Vücudun Hangi Bölgelerinde En Sık Görülür?

 • Bebeklerde İltihaplı Sivilce
 • Memede İltihaplı Sivilce
 • Ağda Sonrası İltihaplı Sivilce
 • Kasıklarda
 • Bacaklarda
 • burun Kenarında
 • Yüzde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir