İngiltere’de Gezilecek Yerler

İngiltere

İngiltere tarihi geçmişi ve buram buram tarih kokan şehirleriyle herkesin görmesi gereken ülkelerden biridir. Bu yazımda sizlere İngiltere’de gitmiş olduğum şehirlerden bahsedeceğim. Ayrıca gitmeyi düşünenlere de tavsiyeler vereceğim. 

Oxford

Bu Oxford ingilceside neyin nesi? Oxford’un adını Oxford ingilizcesinden bilenler buraya. İşte şimdi size oranın sadece düzgün İngilizce’nin konuşulduğu bir yer olmadığını anlatacağım. 

Her caddesi ve sokağının tarihi binalarla dolu olduğu bir şehirden bahsediyoruz. South Park’ın uçsuz bucaksız yeşillikleri, Oxford üniversitenin tarihi kokusu, şehir merkezini dolduran şık mağazalar evet Oxford’dasınız. Gelelim bu Oxford’u bu kadar önemli kılan duruma. Burada medeniyet var; otobüse binerken ödediğiniz para karşılığında şöförün size teşekkür etmesi, çalışana saygınlıktan ötürü avmlerin haftasonları akşam 5’ de kapanıyor oluşu, sizden para isteyen evsizlere para vermediğinizde dahi teşekkür ediyor oluşları. Kısacası Oxford’u görmeden İngiltere’den ayrılmayın derim. Hadi gelin Oxford’dan Londra’ya gidelim. Şehir merkezinde bulunan, ki oraya giderseniz mutlaka Ben&Jerry’e uğrayıp, milkshake’inizi  alın. Sonrada hemen arka tarafında bulunan coach station(otogar)’dan dilediğiniz şehire gidebilirsiniz. 

Londra

2 saatlik yolculuktan sonra Londra’dayız.

Ah o Oxford Street(Oxford Caddesi) yok mu?

London Eye’ın, Big Ben’in, alışverişin kalbi Londra. Londra’ya adımınızı attığınız gibi London Eye’i görmeniz gerekiyor ki Londra’ya geldiğinizi hissedin. London Eye binebilmek için önce bilet kurduğunu ardından London Eye biniş sırasını beklemelisiniz. Bu da öğlen saatleri için 1-1.5 saat demektir. Büyük mağazaların ve avmlerin bulunduğu Oxford Caddesinde alışveriş yapabilir, çimlerde oturup piknik yapmak, için ise şehirin tam göbeğinde bulunan Hyde Park’ a gidebilirsiniz. 

Brighton

Gece kuşları burada mı?

Brighton denilince akla gece hayatı gelir, gece hayatı denilince Brighton gelir. Denizi, iklimi, gece hayatı ile meşhur Brighton. Eğer gündüz sahilde olayım, gece de gece hayatının ışıkları arasına gireyim diyorsanız Brighton’a gitmelisiniz. 

Southampton

Oxford’ da tarihi yerleri gezdik, Londra’da alışverişimizi yaptık, Brighton’ da yedik içtik eğlendik derken yorulduk şimdi sırada liman kenti olan huzuru, sessizliği baştan sona hissedebileceğiniz bir yere geldik.

Southampton genellikle yaşlı nüfusun yüksek olduğu, sessizliğin ve sakinliğin hatta sokaklarda minimum sayıda insanı gördüğümüz bir şehir. Peki burada ne yapabiliriz? Liman yolundan yürüyerek denizi izleyebilir hemen önlerinde bulunan banklarda oturup sessizliğin ve manzaranın tadını çıkarabiliriz. Peki bu o kadar da sessiz mi bu şehir? Tabii ki hayır, buranın da avmleri var. Hatta Hollister markasının Oxford’da olmayıp, burada bulunuyor oluşu da şaşırtıcı. Hollister deyince anımsamayanlar için dip not: çalışanların Biscolata erkekleri ve VS mankeleri gibi olan yer. Eminim şimdi çoğumuz anımsamıştır. 

Ne Yenir?

İngiltere’ye gitmeden önce şunu biliniz ki bol bol fish&chips yiyeceksiniz. Nedir bu fish&chips diyenler için kızartılmış leziz bir balığın yanında patates sunumudur. Mc Donald, Burger King ve Kfc gibi bir çok fast food zincirlerine uğramadan gidemeyeceksiniz çünkü bizim gibi bir yemek kültürleri malesef ki bulunmuyor. 

Ne Alınır?

Sık sık otobüs, metro kullanırım diyenlerdenseniz kesinlikle aylık bir otobüs kartı almalısınız. Dipnot: taksilere bir kere de olsa bilmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu taksiler bizim bildiklerimiz gibi değil. İçinde şöför ile sizin aranızda kurşun geçirmez bir cam bulunuyor ve sadece ücreti takdim ederken açılabiliyor. Bolca hediyelik eşya satan dükkanlarla karşılaşıcaksınız ve eminim ki sizde benim gibi Oxford yazan tişortlerden edineceksiniz. 

Dipnot: Eğer şehirler arası yolculuklar yapacaksanız indiğiniz yerlerin fotoğraflarını çekmeyi hatta mümkünse lokasyonunuzu kaydetmeyi unutmayın zira otobüsünüzü gidiş dönüş aldıysanız, otobüs sizi sadece bıraktığı yerden alıyor. 

 

Elif Atalay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.