İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgiler (Giriş Ücreti, Ulaşım…)

İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgi

 »  İshak Paşa Sarayı Topkapı Sarayı’ndan sonra, Osmanlı mimarisinin en seçkin ve en ünlü eserlerinden biridir. Saraydan çok bir külliye olan bu yapı Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ndeki son büyük anıtıdır. Yapımı yaklaşık 100 yıl süren bu eser Osmanlı İmparatorluğu’nun olduğu kadar, sanat tarihi açısından da çok değerli bir eser olarak görülmektedir.

 »  Osmanlı, Selçuklu ve Fars mimari üsluplarından esintiler içeren İshak Paşa Sarayı’nın en önemli özelliği dünyanın ilk kalorifer tesisatı döşenen sarayı olmasıdır. O günün imkanları düşünüldüğünde sarayın ne kadar büyük emek ve işçilikle yapıldığı görülmektedir. İshak Paşa Sarayı hakkında birçok da efsane bulunmaktadır.

 »  Anlatılanlara göre saraydaki zindanlar içeri girildiğinde bir ışık oyunu saçıyor. Suçlunun işlediği suçun oranına göre, çok ışıklı veya az ışıklı bir zindanda cezasını çekiyormuş. Bir diğer rivayet ise, sarayın etrafındaki dağlarda yaşayan köylülerin sağdıkları sütün, muazzam bir yer altı tesisatı ile saraya ulaşması ve çeşmelerden süt aktığıdır.

Söylenti: Eğer Yolunuz Ağrı Sınırları içerisine düşmüş ve İshak paşa sarayını ziyaret etmeden dönmüşseniz bir söylentiye göre İshak Paşa sarayına bir daha gelmeden ölmezmişsiniz. Bu söylentinin gerçekliği kesin değildir

İshak Paşa Sarayı Resimleri

İshak Paşa Sarayı

İshak Para Sarayı Mimari Yapısı

Selamlık dairesi
Hamam
Cami binası
Dış cephe
Takkapılar
Merasim ve eğlence salonu
Birinci ve ikinci avlu
Aşevi (Darüzziyafe)
Cephanelik ve erzak odaları
Türbe binası
Harem dairesi odaları
Zindan
Fırın

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Açılış Saati Kapanış Saati
Yaz Dönemi 08:00 19:00
Kış Dönemi 08:00 15:00

İshak Paşa Sarayı, saraydan öte bir külliyedir. İstanbul Topkapı Sarayı’ndan sonra son devirde yapılmış sarayların en ünlüsüdür.

Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır. Onun dışında İshakpaşa Sarayına ziyaret için Tatil günü yoktur.

 Giriş Ücreti: 6 TL 

Müze kart sahibiyseniz Müzekart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

İshak Paşa Sarayı Nerede , Nasıl Gidilir ?

Yol Tarifi: İshak Paşa Sarayı Ağrının Doğubayazıt İlçesinde bulunmaktadır. İlçe merkezinin 5km tepe uzaklığında bulunduğu için ulaşımınız dolmuş vasıtaları ile ulaşım kolay olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir