İspanya Gezilecek Yerler

İSPANYA
İspanya adıyla bildiğimiz ülkenin resmi adı İspanya Krallığı’dır. Eğlenceye düşkün olan herkesin ilgi odağı olan ülkenin başkenti Madrid. Sıcak, samimi, rahat yaşam tarzı, tüm dünyaya ün salmış festivalleri ve gece hayatı ile akla gelen bölge çok sayıda turist çekmektedir. İspanya’ya tatil ya da gezi amaçlı gidecek olanları en çok ilgilendiren kısım elbette iklim şartları. Meseta bölgesi ve Kuzey kıyıları haricinde genel itibariyle Akdeniz İkliminin hâkim olduğunu söylemek mümkün. Gezi için yaz aylarını tercih edeceklere, yazın oldukça sıcak ve kurak geçtiğini söylemek de fayda var. Yağmurlu havaları sevenler için, keyifli bir ziyaret ve ılık esintilerin olduğu kış mevsimi tam yerinde olacaktır. Dünyanın üçüncü şarap üreticisi olan ülkeye gelen turistler, şarap konusunda hayran kalarak buradan ayrılıyor.
İSPANYA’NIN KÜLTÜREL YAPISI
Dünyaca ünlü birçok ressamın buradan çıktığını bilmeyen yoktur. Pablo Picasso, Dali, Diego Valazquez, Goya ve Miro bilinen ve bu topraklarda yetişmiş olan ressamlardır. Hepimizin bildiği, dünya edebiyatının ünlü eserlerinden olan Don Kişot’da, İspanya’da vücut bulmuş ve Miguel Cervantes Saavedra tarafından edebiyat dünyasına kazandırılmıştır. İspanya’yı ön plana çıkaran bir diğer özelliği bilindiği üzere, boğa güreşleridir. Eskiden beri süre gelen bu kültürel etkinlik İspanyol tarihinin bir parçasıdır. Üç matadorun bir boğa ile savaşını izlediğimiz bu ölümcül güreş sonunda, matador boğayı öldürebilirse onun kulağını alıp evine götürebilir.
BAŞKEN MADRİD’DE GEZİLECEK YERLER
İspanya denilince; Flamenko dansı, leziz tapasları, karakteristik mimarisi ve daha fazlası akla gelir. Her yıl milyonlarca turist, eski Endülüs Camilerini ve Sultan Saraylarını ziyaret için ülkeye akın ediyor. Başkent Madrid, gün içinde hareketliliğin hiç durmadığı bir bölge olduğu için hem yerli halk hem de turistler tarafından ilgi odağı olmuştur. Burada çok sayıda gece kulübü, bar ve park seçenekleri ile zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.
Barselona
İspanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Barselona önemli bir turizm merkezidir. Bölgede mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Mimar Antoni Gaudi’nin eserlerinden Sagrada Familla Kilisesi ve Casa Batllo gibi tarihi yerler bulunmaktadır.
Valencia
Valencia, sanat ve bilim şehri olarak hafızalarda yerini almıştır. Gece kulüpleri, restoranlar, Torres de Serranos Kulesi, opera evi ve Prens Felipe Bilim Müzesi de turistlerin ilgi odağı olmaktadır.
İspanyol Adaları
Adalarıyla dikkat çeken İspanya’nın plajları, özellikle yaz turizminde gerçekleştirilen popüler aktivitelerden biri. Bunun yanı sıra lüks tesisler, doğal güzellikler ve tarihi kalıntılar da turistlere görsel bir şölen sunarak buraya olan ilgiyi daha da artırıyor.
Cordoba
Corboda, özellikle tarihi yapısıyla dikkat çeken bir şehir olmuştur. Alışveriş yapmak istiyorsanız, tarihi kent meydanı Mezquita’da vakit geçirmek tam size göre.
Granada
Dağların eteklerinde yer alan Granada, Endülüs izlerinin çokça görüldüğü bir bölge. Hepinizin bildiği Elhamra Sarayı da bu topraklar üzerindedir. Bölge, mimarisinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de saraya duyulan ilgiyi artırmaktadır.
Toledo
Roma İmparatorluğuna kadar uzanan tarihi yapısıyla günümüze kadar kendini korumayı başarmış olan şehir, çok sayıda turist ağırlamaktadır. Toledo, “üç kültür şehri “olarak anılmaktadır.
Sevilla
Şehir, peyzaj harikası olan yapısıyla ve Alcazar Sarayıyla mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca, İspanya’nın en büyük şehirlerinden biridir. Gidilmesi gereken gece hayatı ve mekanlarıyla turistlerin gözdesi olan bir bölgedir.
Santiago de Compostela
İspanya’nın özerk bölgelerinden olan Galiçya’da yer alır. Bu şehrin özelliği Hz. İsa’nın havarisi Aziz James’in gömüldüğü şehir olmasıdır. Bu sebeple başta inanç turizmi olmak üzere, birçok doğal güzelliği ve tarihi yapısıyla ilgi çekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir