İspanya Gezilecek Yerler, İspanya Tarihi Mekanlar 2024

Salvador Dali, Picasso, Gaudi ve Eduardo Chillida gibi sanatçılara ilham veren İspanya, bütünüyle tabloyu andırıyor. Pitoresk görüntülerin köklü bir tarihle iç içe olduğu İspanya’da, sizleri bekleyen şehirlere birlikte göz atmaya ne dersiniz? İşte sizler için hazırladığımız İspanya gezilecek yerler listesi…

Akdeniz’e ve Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan, Batı Avrupa’nın en güzel ve büyük şehirlerinden İspanya, hem köklü bir tarihi hem de eşsiz bir tabiatı kucaklıyor.

Fenikelilerden Yunanlara, Araplardan İmparatorluğu’na kadar farklı dönemlerde birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bu ülke, birbirinden güzel şehirleri sayesinde gezilip görülecek koca bir coğrafya sunuyor. İspanya gezilecek yerler sayesinde bu kültürü keşfe çıkmak, insana tarihte bir yolculuk yapıyormuş gibi hissettiriyor.

İspanya Gezilecek Yerler Listesi

İklimiyle adeta iç ısıtan, kültüre ve sanata olan düşkünlüğü sayesinde ziyaretçilerine sonsuz bir kütüphane deneyimi yaşatan İspanya’da, mutlaka size hitap eden bir rota bulacak; tarihi, kültürü, gastronomisi ve doğasıyla herkesin gönlünü fetheden bu toprakları gezmeye doyamayacaksınız.

İşte önem sırasına göre İspanya gezilecek yerler listesi:

1. Barselona

​İspanya Gezilecek Yerler Barselona

Modern mimari örneklerinden Sagrada Familia ile hafızalara kazınan Barselona, Gaudi’nin sanatını yansıtan Park GüellCasa Mila ve Casa Batllo, şehrin kalbinin attığı La Rambla Caddesi; Picasso’nun eserlerini inceleyebilceğiniz Picasso MüzesiPort Vell yakınlarında konumlanan Barselona Akvaryumu ve dünyanın en iyi futbol kulüpleri arasında yer alan FC Barcelona’nın mabedi Nou Camp dahil olmak üzere gezilecek birçok popüler durak sunuyor.

 

2. Madrid

ispanya gezilecek yerler Madrid

İspanya gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı başkent Madrid, sanat eserleri ve koleksiyonlar ile ünlü Prado Müzesi’nden Madrid Kraliyet Sarayı’na, Almudena Katedrali’nden Antik Mısır kültürüne ait Debod Tapınağı’na kadar sizi kültürel ve sanatsal bir yolculuğa çıkarma gücüne sahip.

Sanat sever iş adamlarına ait koleksiyonların yer aldığı birçok müzeye de ev sahipliği yapan Madrid’de gezinize Puerta del Sol’dan başlayabilir; meydandaki kafe ve restoranlarda İspanya lezzetlerini tadabilirsiniz.

ispanya gezilecek yerler Cordoba

İspanya’nın tarihi kentlerinden biri olan Cordoba, adeta geçmişin izlerini taşıyan duraklardan; tarihte birçok farklı dine ev sahipliği yapan bu kentte Kurtuba CamiiRoma KöprüsüSinagog ve Endülüs Müzesi gibi mimariler de bunu kanıtlar nitelikte.

Rengarenk Eski Şehir CaddesiViana Müzesi ve 8. yüzyıldan bu yana korunmayı başaran Kraliyet Sarayı da Cordoba gezilecek yerler arasında bulunuyor.

 

4. Granada

ispanya'da görülecek yerler Granada

Granada, namıdiğer Gırnataözellikle mimari açısından halen İslam kültüründen izler taşıyan bir İspanyol şehri olarak bilinmekte ve meşhur El Hamra Sarayı ile hatırlanıyor.

Albayzin antik bölgesi ile eski kültürel dokusunu yansıtan Granada, şehrin meydanı olan Plaza Nueva’dan yola çıkarak gezebileceğiniz Granada Katedrali’ne, görsel bir harika olan Gerealife Bahçeleri’nden pitoresk manzarasıyla dikkat çeken Sacromonte Mahallesi’ne kadar keşfedilecek geniş bir rota sunuyor.

 

5. Sevilla

Sevilla ispanya

Günümüz Endülüs Bölgesi’nde bulunan Sevilla, sahip olduğu tarihi miras sayesinde bugün İspanya’nın en çok ziyaret edilen kentleri arasında yer alıyor.

İslam kültürünün yine mimarilerde hissedildiği Sevilla’da, Alcazar Sarayı ve Plaza de Espanaşehrin bu ahenkli yapısını net bir biçimde yansıtıyor. Maria Luisa ParkıSevilla Katedrali ve bir gözlem kulesi olan Torre del Oro ile birlikte ülkenin en güzel şehirlerinden Sevilla, İspanya gezilecek yerler arasında bulunuyor.

 

6. Valencia

ispanya Valencia

Roma İmparatorluğu tarafından kurulan ve gerek ismiyle, gerekse dokusuyla gücü temsil eden Valencia, geleneksel yapısını korurken modern yaşama da ayak uydurabilen zamansız bir şehir.

Dünü bugün gibi yaşatmasıyla öne çıkan bu tarihi şehir, aynı zamanda insanın içini ısıtan doğadan manzaralara, turkuaz bir denize, sahillere ve eğlence hayatına ev sahipliği yapıyor. Valencia KatedraliTuria Bahçeleri, Seramik ve Dekoratif Sanatlar MüzesiTorres de Quart ve Llotja de la Seda gibi daha birçok kültürel ve sanatsal durak Valencia görülecek yerler arasında başı çekiyor.

 

7. Toledo

ispanya'da gezilecek yerler Toledo

Zaman içinde farklı uygarlıkların egemenliğinde kalan Toledo, geçmişte tanıklık ettiği farklı medeniyetlerden dolayı kültürel açıdan oldukça zengin bir miras sunuyor.

Santa Maria KatedraliToledo KasrıSanta Cruz MüzesiEl Transito Sinagogu ve El Salvador Kilisesi gibi birçok tarihi yapıyı barındıran Toledo, İspanya’nın tarihsel dokusunu en geleneksel haliyle sunuyor.

8. Bilbao

ispanya Bilbao

Bask Bölgesi’nin uyuyan güzeli Bilbao, ev sahipliği yaptığı Guggenheim Müzesi ile birlikte adeta rönesans dönemini yaşayan bir liman kenti.

Nueva Meydanı’ndan başlayarak keşfedebileceğiniz Bilbao, Güzel Sanatlar Müzesi’nden Begona Bazilikası’na, Reproductions Müzesi’nden St. Anthony the Great Kilisesi’ne kadar gezilip görülecek birçok noktayı kucaklıyor.

9. İbiza

ispanya gezilecek yerler ibiza

İspanya gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken bir diğer rota ise İbiza! Bir ada olduğu için yabana atmamanız gereken İbiza, İspanya’ya bağlı ve masmavi denizi, eşsiz plajlarıyla deniz tatili için biçilmiş bir kaftan adeta.

Partilerin ve festivallerin mabedi olarak adlandırabileceğimiz İbiza’da Cala ComtePort de Sant Miguel ve Cala Saladeta plajlarına mutlaka gitmeli, aynı zamanda Eski Şehir bölgesini gezmelisiniz.

 

10. Cádiz

ispanya gezilecek yerler Cadiz

İspanya’nın liman kentlerinden bir diğeri Cádiz, birçok ünlü İspanya şehrinin gölgesinde kalmış olsa da, hem Flamenko müziğinin çıkış noktası olmasıyla, hem de kucakladığı koca bir tarihle keşfedilmeyi hak ediyor.

Çağdaş sanat eserlerinden arkeolojik buluntulara kadar geniş bir skala sunan Cádiz Müzesi, neo-klasik mimari örneklerinden Cádiz KatedraliAziz Felipe Neri Kilisesi ve denizin ortasında yer alan Aziz Sebastian Kalesi ise gitmişken ziyaret edebileceğiniz noktalar arasında.

11. Zaragoza

ispanya Zaragoza

Aragon Bölgesi’nde bulunan Zaragoza, Pilar Festivali ile ünlü ve La Seo Katedrali, barok mimarinin boy gösterdiği Pilar Bazilikası, nakış gibi işlenmiş mimarisi ile ünlü Aljaferia Sarayı ve Goya Müzesi ile dikkat çekiyor. Kültürel gezi için tercih edebileceğiniz Zaragoza’yı, özellikle ilkbahar ile sonbahar aylarında tercih edebilirsiniz.

12. Mallorca

ispanya Mallorca

Latince’de “Büyük Ada” anlamına gelen Mallorca İspanya’ya bağlı adalardan en büyüğü ve turistik bir tatil beldesi olmasının yanı sıra, Paleolitik Çağ’a kadar uzanan bir yaşamın olduğu köklü topraklar olmasıyla öne çıkıyor.

Palma KatedraliEs BaluardFormentor Burnu ve tarih öncesi kalıntılara tanıklık edebileceğiniz Ses Paisses ile Mallorca, İspanya gezilecek yerler listesinin en ilginç rotaları arasında yer alıyor.

13. Malaga

Malaga ispanya

Bir sahil kenti olan Malaga Endülüs Bölgesi’nde yer almakta ve büyüleyici doğası ile her yıl milyonlarca turist ağırlamasının yanı sıra, coğrafik konumundan dolayı Güneş Sahiliolarak anılıyor.

Liman bölgesi olmasıyla MalaguetaPedregalejo ve Palo gibi plajlarıyla ünlenen bu şehir, Gibralfaro KalesiPlaze de Toros ve Malaga Katedrali ile de görülecek tarihi yapılar sunuyor.

 

14. Almeria

ispanya Almeria

Sıcak iklimine rağmen plajları ile insanın içini serinleten Almeria şehri dünyaca ünlü bir sera merkezi olmasıyla öne çıksa da, Alcazaba KalesiAlmeria KatedraliAlmeria Müzesi gibi tarihi birçok mimari yapısı ile ziyaretçilerine gezilip görülecek yerler de sunuyor.

15. Kanarya Adaları

ispanya kanarya adaları

Yeşil ve mavi renklerinin bir araya gelmesiyle muazzam bir görüntü sunan Kanarya Adalarıtam anlamıyla ismini yansıtan cinsten; renkli dokusunu festivaller ve meşhur gece hayatıyla tamamlayan Kanarya Adaları TimanfayaGarajonay ve Caldera de Taburiente isimli üç farklı ulusal parkı ile de kusursuz bir doğaya hizmet ediyor. Deniz ve doğa ile iç içe geçireceğiniz eğlenceli bir İspanya tatili arıyorsanız, bu bölge tam anlamıyla beklentileri karşılıyor.

İspanya gezilecek yerler yazısı boyunca Avrupa’nın en önde gelen ülkelerinden İspanya’da gezip görülecek yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Detaylı bilgi almak istediğiniz şehirlerin tanıtımları altındaki ilgili linkleri tıklayabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir