İstanbul Doğada Gezilecek Yerler | İstanbul’daki Doğal Yerler

İstanbul’da yaşıyorsanız şehri hayatı sizleri gerçekten bunaltabiliyor. Çok fazla kalabalık olması ile birlikte bitmek bileyen trafik, yorucu temposu , stresi ve etrafının betonla çevrilmiş olması bizleri gerçekten sıkıntıya sokuyor. Bu nedenden dolayı bu stresli yaşamdan biraz da olsa uzaklaşmak için kaçacak yerler arıyoruz. Şehir merkezinde görmeye hasret kaldığımız ağaçlar, temiz hava ve kuşların cıvıltısını bulabileceğimiz yerler var. Her ne kadar burada yaşamak çok stresli olsa da İstanbul’da Gezilecek Doğal Yerler bizlere bir kaçış noktası aralamaktadır. Sizler için hazırladığımız bu yerleri Gezi Rehberi eşliğinde her yeri tek tek inceleyelim.

İstanbul’da Gezilecek Doğal Yerler

Dinlenmek ve kafanızı dağıtmak istiyorsanız İstanbul’da Gezilecek Doğal Yerler tam da sizlere göre, hafta sonunda doğa ile baş başa kalıp huzur bulmak istiyorsanız aşağıdaki sıraladığımız yerleri tercih ederek güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Beykoz Korusu

Beykoz Korusu
Beykoz Korusu

 

İstanbul’da Gezilecek Doğal Yerlerin ilk başında Beykoz Korusu yer almaktadır. İstanbul’un tarihini yansıtan Beykoz Korusu, içerisinde çok eski yıllardan kalan ağaçlar barındırmaktadır. Son günlerde oldukça popülerleşen Beykoz Korusu, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlıdır ve içerisinde bir çok alan bulunmasıyla birlikte aileniz ve sevdikleriniz ile harika vakitler geçirebilirsiniz. Çok geniş bir mesire alanına sahip olan Koruda kuş evlerini tarihi sarayları ve beş farklı havuzu görebilirsiniz. Özellikle Fransız peyzaj mimarları tarafından oluşturulan ağaçlar ve bitkiler sizleri büyüleyecektir.

Beykoz Korusu’nun çok fazla popüler olmasının bir diğer nedeni de buradaki kahvaltı mekanlarıdır. Açık büfe ve serpme kahvaltı yapabileceğiniz güzel mekanlar yer almaktadır. Ayrıcı restoran ve kafelerin de olması ile birlikte arkadaşlarınız ile birlikte eşsiz doğa manzarası eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Emirgan Korusu

 

İstanbul içerisinde çok fazla uzaklaşmadan kendinizi doğanın içerisine bırakabileceğiniz yerlerden biride Emirgan Korusu’dur. Osmanlı’ya dayanan tarihi ile Emirgan Korusu, Padişah IV. Murad  bu bahçeyi İranlı Emir Gün’e hediye olarak vermiştir. Daha sonra ki yıllarda ise pek çok kez el değiştirmiş. En son olarak dönemin belediye başkanı Lütfi Kırdar tarafından 1940 yılında kamulaştırarak halkın hizmetine açmıştır.

Emirgan Korusu ziyaretçilerine hem doğal güzelliklerin hem de boğazın manzarasını sunmaktadır. İçerinde yapılacak çok fazla şey bulunmaktadır. Hafta sonu kahvaltınız için oldukça ideal bir yer olduğundan ilk olarak geldiğinizde kahvaltı ile başlayabilirsiniz. Benim size önerebileceğim en güzel yer Sarı Köşktür. Boğaz manzarası eşliğinde kahvaltı yapabileceğiniz köşk hafta içi serpme , hafta sonu ise açık büfe olarak hizmet vermektedir.

Emirgan Korusuna ailecek geldiyseniz burada çocuklarınız için eğlence parkları bulunmaktadır. Sıkılmadan eğlenebilecekleri bu alanlarda kaydıraklar,salıncaklar ve parkurlarda harika vakit geçireceklerdir. Burası İstanbul’da Gezilecek Doğal Yerlerin en eğlenceli yerlerinden biridir.

Demirciköy

Demirciköy
Demirciköy

Bir diğer rotamızda Sarıyer ilçesine bağlı olan ve Karadeniz’e kıyısı olan Demirciköy, tarihi yapısı ve el değmemiş doğası ile İstanbul’da Gezilecek Doğal Yerlerin arasında yer almaktadır. İçerisinde yer alan plajları ile çok fazla sayıda yerli ve yabancı turistleri kendine çekmektedir. Burada yer alan Dalia ve Uzunya adındaki koylarda bu sıcak havalarda denize girip serinleyebilirsiniz. Harika plajlara sahip olan bu koy yerlerinde ayrıca harika balık restoranları da bulunmaktadır. Akşamları deniz manzarası eşliğinde lezzetli balıkların tadına bakabilirsiniz. Hafta sonunu değerlendirmek için oldukça ideal bir yer.

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu

İstanbul içerisinde kalmış saklı cennet olan Atatürk Arboretumu, hafta sonunda güzel bir gün geçirmek isteyenler için oldukça ideal bir yerdir. 1940 yılında oluşturulmaya başlanan Atatürk Arboretumu, 1982 yılında tamamlanması ile birlikte Atatürk’ün 100. yılı olması ile birlikte Arboretuma Atatürk ismi verilmiştir. Sarıyer ilçesinde yer alan insanların eliyle oluşturulmuş doğal güzellik 2000’ne yakın bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Açık hava müzesinde gezerken doğa ile yalnız başınıza kalacaksınız. Harika atmosferi ile doğa içerisinde harika zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca buranın bir diğer özelliği ise özel günlerde anılarınızı ölümsüzleştirmek isterseniz dış çekimler yapılmaktadır. Harika düğün ve nişan resimleri için burayı tercih edebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu korunması için önemli bir kural bulunmaktadır. Evcil hayvanınızı, dışarıdan yiyecek  bisiklet, top, uçurtma ve balon gibi şeylerin  getirilmesi kesinlikle yasaktır. Bu kuralların koymasının temek amacı artan ziyaretçi sayısı olmasıdır.

Belgrad Ormanı

Belgrad-Ormanı
Belgrad Ormanı

İstanbul’da Gezilecek Doğal Yerler arasından en geniş alana sahip olan ve Atatürk Arboretumun hemen yanı başında yer alan Belgrad Ormanı her ne kadar piknik alanı olarak bilinse de doğa yürüyüşleri için oldukça ideal bir yerdir. 6 kilometrelik bir yürüyüş yoluna sahip olan Belgrad Ormanı’nda doğa yürüyüşü yaparak stresli şehir hayatından birazda olsa uzaklaşabilirsiniz. Ailecek hafta sonunu değerlendirebilecek en güzel yerlerden bir olması ile birlikte yapılacak çok fazla aktivite bulunmaktadır. Sabah kahvaltısından tutun, bisiklet turlarına, kamp yapmaktan mangala kadar pek çok şey burada yapabilirsiniz. İstanbul içerisinde rahatça nefes alabileceğiniz bu yer Eyüp ve Sarıyer ilçeleri arasında yer almaktadır. Giriş ücreti olarak 5 TL ödeyerek ailecek veya dostlarınız ile birlikte harika hafta sonu tatili geçirebilirsiniz.

Mihrabat Tabiat Parkı

Mihrabat-Tabiat-Parkı
Mihrabat Tabiat Parkı

Emirgan Korusu’nun yakınlarında yer alan Mihrabat Tabiat Parkı, adını içinde bulunan Mihrabat Kasrı’ndan almıştır. 2011 yılında oluşturulan tabiat parkı Emirgan Korusu’ndan sonra oldukça fazla ziyaretçiye sahip olan doğal yerlerden birdir. Park yaklaşık 20 hektarlık bir alana sahiptir. Bu alan içerisinde zengin  bir fauna ve floraya sahiptir. Hafta sonu kahvaltıların vazgeçilmezi yeri olan tabiat parkında birbirinden güzel bitkiler ve manzara ile baş başa kalacaksınız. Ayrıca burada çok fazla düğün organizasyonları düzenlenmektedir. Emirgan Korusu’ndan sonra nerede güzel vakit geçirebilirim diyorsanız Mihrabat Tabiat Parkı tam da sizlere göre.

Aydos Ormanı

Aydos Ormanı
Aydos Ormanı

Kartal ilçesinin yakınlarında yer alan Aydos Ormanı, son zamanlarda oldukça popülerleşen doğal yerlerden biridir. Şehrin kargaşasından uzaklaşıp rahatlamak istiyorsanız Aydos Ormanı’nı tercih edebilirsiniz. Her mevsimde farklı manzaraya bürünen bu yerde aynı isimle yer alan göleti ile harika manzara fotoğrafları çekilebilirsiniz. İstanbul’da Gezilecek Doğal Yerlerde olduğu gibi burada da harika kahvaltı mekanları bulunmaktadır. Hafta sonu tatiline harika bir kahvaltı ile başlamak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Şehrin kötü havasından uzaklaşıp ciğerlerinize temiz havayı doldurabileceğiniz Aydos Ormanı’nda sevdikleriniz ile birlikte piknik yapabilirsiniz. Harika piknik alanlarına sahip olan bu yerde eğlenceli saatler geçireceksiniz.

Yalıköy

Yalıköy
Yalıköy

İstanbul içinde olup uzaklaşabileğiniz yerlerden olan Yalıköy, şehrin en büyük semtlerinden biri olan Çatalca içerisinde yer almaktadır. Eski ismiyle Podima olan Yalıköy, Cumhuriyet döneminde çok fazla Rum’a ev sahipliği yapmıştır. Çok az sayıda bir nüfusa sahip olması ile birlikte doğal alanlarına el değmemiştir. Geniş ormanlık alanları ve plajı ile birlikte bu sıcak havalarda  serinlemek için tercih edilecek yerlerin başında yer almaktadır. Çok fazla geniş alana sahip olması ile birlikte doğa yürüyüşlerine ve avcılığa oldukça müsait bir yerdir. Ancak burada her hangi bir kahvaltı tesisi yer almıyor bu yüzden buraya gelecekseniz hazırlıklı olmanızda fayda var.Yanınıza getireceğiniz yiyecekler ile sahilde harika bir kahvaltı yapabilirsiniz. Çok fazla sayıda doğal güzellikleri barındıran  Yalıköy’ü şehrin stresli hayatından kaçış noktanız olarak belirleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir