İtalya gezilecek en güzel yerler-2024 İtalya gezi rehberi

İtalya gezilecek yerler bakımından dünyanın en güzel ülkelerinden. Kuzeyinden güneyine gezip görülebilecek onlarca yer var. Sadece gelişmiş büyük şehirlerde değil, yalnızca birkaç sokaktan meydana gelen ve muhteşem doğal güzelliklere sahip köylerde gezerken de olağanüstü zaman geçirebilirsiniz. 

 

 

Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya sınırı olan İtalya, sahip olduğu toprak görünümü ile çizmeyi andırır. Yerleşim yerlerinin büyük çoğunluğu İtalya Yarımadası üzerinde yer alsa da ülkenin güneyinde yer alan Sicilya ve Sardinya Adaları‘nda da birçok yerleşim alanı bulunur.

Yüzyıllar boyunca Roma İmparatorluğu gibi birçok önemli imparatorluğa ev sahipliği yapan İtalya’da görülmesi gereken çok önemli bölgeler var. Sahip olduğu tüm bu doğal güzellikler ve tarihi eserler ile İtalya bana göre yurt dışına hiç çıkmamış olanların ilk görmesi gereken yerlerden biri.

Şehir içi ve şehir dışı ulaşım imkanları, konaklama tesisleri, gezilecek yer zenginlikleri, yıl boyu ülkenin dört bir köşesinde gezen turistler ve turistlere alışkın olan yerli halkı ile ilk yurt dışı deneyiminizi bu ülkede geçirebilirsiniz.

İtalya seyahati ile hem kendinize olan güveniniz artar hem de dünyanın en güzel coğrafyalarından birini keşfetme şansınız olur. Peki İtalya gezilecek yerler listemize hangi bölgeleri eklemeliyiz?

İtalya Gezilecek Yerler Listesi

İtalya'da gezilecek yerler
İtalya’da bana göre gezip görmeniz gereken en önemli 20 noktanın haritadaki yerleşimi. Gezi noktaları hakkında bilgileri alfabetik olarak yazı boyunca bulabilirsiniz.

İtalya gezilecek yerler listemde ülkede gezip görülebilecek tüm önemli turistik yerleri inceleyebilirsiniz. Liste alfabetik sıralamada…

Alfaberik Sırayla İtalya Gezilecek Yerler Listesi:(Parantez içinde (*) işareti bulunanlar daha popüler noktaları simgeliyor.

Bologna

Bologna

 

 

Kızıl Şehir” olarak anılan Bologna, İtalya’nın kuzeyinde, Emilia Romagna bölgesinde yer alıyor. Orta Çağ mimarisinin birçok örneklerini içinde barından şehirde nüfus yaklaşık 400.000.

1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi, Avrupa’nın en eski üniversitesi olarak öne çıkıyor. Piazza Maggiore, Palazzo Comunale, San Petronio Bazilikası, Neptün Çeşmesi, Eğik Kule, San Domenico Bazilikası, Via Rizzoli, Tombe dei Glossatori, Arkeoloji ve Lamborghini Müzesi, Bologna’da gezip görebileceğiniz en önemli gezi noktaları.

Cenova

Cenova İtalya

Cenova, Kuzey İtalya’nın Ligurya bölgesinde yer alan tarihi bir liman kenti. Yaklaşık 600.000 nüfusu olan şehir, 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak adını duyurdu.

Çoğu zaman İsviçre‘nin Cenevre kenti ile karıştırılan şehir yıllarca Roma ve Venedik‘in gölgesinde kalsa da aslında sahip olduğu sanat, müzik, gastronomi, mimari ve kültürel özelliklerinden dolayı İtalya gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken yerlerden.

Kristof Kolomb’un doğum yeri olan Cenova’da gezilecek önemli yerler arasında; Via XX Settembre, Piazza San Matteo, San Matteo Kilisesi, Palazzo Bianco, Palazzo Rosso, Porto Antico ve Avrupa’nın en büyük akvaryumu olan Acquario di Genova yer alıyor.

Cinque Terre

İtalya gezilecek yerler Cinque Terre

Sahip olduğu muhteşem doğal güzellikleri ile ünlü olan Cinque Terre, İtalya’nın Ligurya bölgesinde yer alan ve Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore adlı 5 köyden oluşan bir bölge.

Masmavi denizi, kayalıklardaki evleri, lezzetli deniz mahsulleri ve en önemlisi muhteşem doğal yapısı ile ünlü olan bölge UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

Cinque Terre bölgesinde yer alan köyler arasında yürüyüş yolları bulunuyor. Dilerseniz açık olan yürüyüş parkurlarında yürüyüş yaparak köyler arasında gezebilirsiniz.

La Spezia şehrinin batısında yer alan bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise tren. Her köyde tren istasyonu var. Dilerseniz köyler arasında da trenle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Cinqu Terre Otelleri için tıklayın.

Como Gölü

Como Gölü

 

 

İtalya’nın dünyaca ünlü gölü olan Como, ülkenin kuzeyinde, Lombardiya bölgesinde yer alıyor. Buzul kökenli bir yapıya sahip olan Como, İtalya’nın en büyük 3. gölü.

Y” şeklinde bir yapısı olan Como Gölü, Milano ve Bergamo şehirlerine yakın bir konumda yer alıyor. Dilerseniz Milano’dan kısa bir tren yolculuğu ile Como Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

Como Kasabası, Tremezzo, Menaggio, Nesso, Bellagio, Varenna ve Lecco, gölün çevresinde yer alan yerleşim alanlarından bazıları. Bu bölgede, George Clooney, Madonna ve Sylvester Stallone gibi birçok dünyaca ünlü ismin evleri yer alıyor. Como Gölü Otelleri için tıklayın.

Floransa

İtalya gezilecek yerler Floransa

Kuzey İtalya’da yer alan Floransa, İtalya gezilecek yerler listemizin en önemli şehirlerinden biri. Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, İtalya ve Avrupa’nın en önemli ticaret ve sanat merkezlerinden. Arno Nehri‘nin  çevresine kurulu olan kent bir dönem İtalya Krallığı’na da ev sahipliği yapmış.

Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü sanatçıların yetiştiği şehirde gezerken adeta bir açık hava müzesi geziyor hissine kapılırsınız. İtalyan Rönesansı’nın doğum yeri olan Floransa’da gezilmesi gereken en önemli yerler arasında Duomo Meydanı, Floransa Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Ponte Vecchio, Santa Croce Bazilikası, Santa Maria Novella Bazilikası ve Uffizi Galerisi yer alıyor.

Lucca

İtalya gezilecek yerler Lucca

Toskana bölgesinin bir diğer şehri olan Lucca, adı çok duyulmasa da İtalya gezilecek yerler listesine eklenebilecek güzel bir şehir. Etrüskler ve Antik Roma dönemine uzanan tarihe sahip olan Lucca’nın merkezdeki nüfusu yaklaşık 400.000.

Rönesans öncesindeki Gotik dönem, Lucca’nın en güzel dönemi olarak biliniyor. Leonardo da Vinci tarafından tasarlanan surlar içinde yürüyüş yapabilir ya da bisiklete binebilirsiniz. Roman Amfitiyatro, Lucca Katedrali, San Michele in Foro Kilisesi, Via Guinigi, Torro Guinigi ve San Frediano Kilisesi, Lucca’da görülmesi gereken yerlerden.

Milano

İtalya gezilecek yerler Milan

Kuzey İtalya’da, Lombardiya bölgesinde yer alan Milano, Avrupa’nın en zengin ve gelişmiş şehirlerinden. Ülkenin ticaret, kültür ve moda merkezi olan Milano’nun merkez nüfusu yaklaşık 1,3 milyon.

İtalyan şıklığının ve kültürünün zirveye çıktığı şehre Torino, Venedik, Roma ve Floransa gibi önemli yerlerden trenle ulaşmak mümkün. Turistler tarafından çok fazla tercih edilen bir şehir olmasa da Milano’da gezilecek birçok önemli yer var. Piazza del Duomo, Duomo Katedrali, Palazzo Reale, Galleria Vittorio Emanuele, Museo Teatrale alla Scala ve Via Montenapoleone şehrin gezilmesi gereken en önemli noktaları.

Napoli

İtalya gezilecek yerler Napoli

Güney İtalya’da, Campania bölgesinde yer alanNapoli sahip olduğu yaklaşık 3 milyonluk nüfus ile Roma ve Milano‘dan sonra ülkenin 3. büyük şehri. 2800 yıllık tarihe sahip olan Napoli, 1285 ile 1816 yılları arasında Napoli Krallığı’na da başkentlik yapmış bir yer. Mafyası ve zaman zaman patlak veren çöp krizi ile ünlü olan Napoli’nin tarihi şehir merkezi ise UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

Roma’nın 250 km güneyinde yer alan Napoli yıllar boyunca büyük depremler ile defalarca yenilenmiş. Castel Nuovo Şatosu, Zafer Takı, Castel dell’Ovo, Galleria Umberto I, Teatro San Carlo, Palazzo Reale ve Museo Archeologico Nazionale şehrin gezip görülmesi gereken en önemli yerlerinden.

Palermo

Palermo

Palermo ülkenin güneyinde, Sicilya Özerk Bölgesi’nde yer alıyor. Sicilya Adası’nın kuzeybatı kısmında yer alan şehrin merkez nüfusu yaklaşık 650.000.

2700 yıllık geçmişe sahip olan Palermo, zengin tarihi, mimari ve gastronomi olanakları ile İtalya gezilecek yerler listesinde yer alabilecek bir şehir. Mafyası, zaman zaman ortaya çıkan güvenlik sorunları ve yerliler tarafından İngilizce’nin az konuşuluyor olması Palermo‘nun adını kötülüyor olsa da şehirde gezip görülecek birçok önemli yer var.

Pretoria Çeşmesi, 12.yy tarihli San Cataldo Kilisesi, La Martorana Kilisesi, Normanlar Sarayı, Cappella Palatina ve San Giovanni degli Eremiti, Napoli’de gezilecek önemli yerlerden bazıları.

Parma

İtalya gezilecek yerler

Jambonu, özel Parmesan peyniri, farklı mimarisi ve çevresindeki kırsal alanların güzelliği ile dikkat çeken Parma, İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinde yer alıyor.

Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birine ev sahipliği yapan şehrin merkez nüfusu yaklaşık 200.000. Bir döneme damga vuran futbol takımı ise şehrin simgelerinden. Piazza del Duomo, 12. yüzyıldan kalma katedral, çan kulesi ve vaftizhane, Benedikten Rahibe Manastırı, Parma’da gezip görülmesi gereken en önemli yerlerden.

Perugia

İtalya gezilecek yerler Perugia

Umbria bölgesinin merkezinde yer alan Perugia, tarihi merkezi ve her yıl Temmuz’da düzenlenen jazz festivali ile ünlü olan bir yerleşim yeri.

Dünyanın dört bir yanından kentin iki üniversitesine gelen öğrenciler, Perugia’nın yaşamına hareket kazandırıyor. Tepedeki “Eski Merkez” ile Tiber Nehri kıyısındaki “Yeni Merkez” çevresinde birçok önemli gezi noktası var.

Palazzo dei Priori adlı belediye sarayı, Fontana Maggiore adındaki büyük çeşme, Galleria Nazionale dell’Umbria, Perugia Etrüsk Kemeri ve Collegio del Cambio, burada yer alan en önemli yerlerden birkaçı.

Pisa

İtalya gezilecek yerler Pisa

İtalya gezilecek yerler listemizdeki en ufak ama en ünlü yerlerden biri olan Pisa, Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinde yer alıyor. En parlak dönemini 11. ve 13. yüzyıllar arasında yaşamış olan Pisa’nın merkez nüfusu yaklaşık 100.000 olsa da bu rakamı dünyanın dört bir yanından gelen turistler bir hayli yükseltir.

Zamanında İtalya Yarımadası’nın en güçlü 4 deniz cumhuriyetinden biri olan Pisa’nın simgesi ile eğimi ile dünyaca ünlü olan Pisa Kulesi. Kule, katedral ve vaftizhanenin bulunduğu alan 1987 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

Bu alan dışında Caroveno Sarayı ile Museo Nazionale di San Matte, Pisa’da gezilecek en önemli yerlerden. Dilerseniz Floransa‘dan çok kısa bir tren yolculuğu ile İtalya’nın bu ünlü şehrine ulaşabilirsiniz.

Pompei

Pompeii Antik Kenti İtalya

Napoli şehrinin hemen yakınında, Campania bölgesinde yer alan Pompei Antik Kenti, İtalya gezilecek yerler listemizde en önemli tarihi bölgelerden. Antik kent kalıntıları ile ünlü olan bölge her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçiyi ağırlar.

Pompei, Herkulaneum ile birlikte 27 Ağustos 79 yılında Vezüv Yanardağı‘nın faaliyeti ile birlikte volkanik kül ve cüruf altında kalmış bir yer. Hakkında birçok hikaye olan Pompei, 1748 yılında rastgele keşfedilmiş ve o günden bu yana sürekli çalışmalar gerçekleştirilmiş bir yer.

Dönemin Roma İmparatorluğu kent yaşamı hakkında birçok yol gösterici bilgiye ulaşılmasında büyük öneme sahip. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pompei Antik Kenti’nde görülecek yerlerin başında ana yol, bazilika, şehir merkezi ve forum yer alıyor.

Positano

Positano

Campanile bölgesinde, Amalfi Kıyıları‘nda yer alan Positano sahip olduğu muhteşem doğal güzellikleri ile İtalya gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken bir yer.

Mağribi tarzdaki mimarisi ve Sirenus Adaları‘na bakan dik yamaçlar üzerine kurulu olan Positano, Amalfi Kıyıları’nın en turistik yerlerinden. Yine bu bölgede yer alan Amalfi ve Sorrento yerleşimleri de görülebilecek yerlerden.

Avrupa’nın en romantik ve güzel manzaralı bölgelerinden olan Positano, portakal ve limon ağaçları, begonvillerle kaplı beyaz evleri, çakıl taşlı plajı ve balıkçı kayıkları ile rüya gibi güzel bir yerleşim yeri.

Ulaşımın genellikle merdivenlerle sağlandığı Positano’da görülecek yerlerin başında Collegiata di Santa Maria Assunta, eski kilise, liman ve limanda yer alan dükkanlar bulunuyor. Positano Otelleri için tıklayın.

Roma

İtalya gezilecek yerler Roma

İtalya denince akıllara ilk gelen yer olan Roma, Lazio bölgesinin ve Roma ilinin başkenti. Yaklaşık 3 milyonluk nüfusu ile günümüzde İtalya’nın en önemli şehri olan Roma, dünyanın en köklü tarihlerinden birine sahip.

Roma İmparatorluğu döneminde en hareketli günlerini yaşayan kent sınırları içinde Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın da yaladığı bağımsız kent olan Vatikan da yer alıyor. Kolezyum, Roma Forumu, Trevi Çeşmesi, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Santa Maria Maggiore Bazilikası, Navona Meydanı, Castel Sant’angelo gibi birçok güzel gezi noktasının yer aldığı Roma’yı mutlaka İtalya gezilecek yerler listenize ekleyin.

San Gimignano

San Gimignano İtalya

Toskana bölgesinde Siena iline bağlı olan San Gimignano, etrafı surlarla çevrilmiş çok güzel bir Ortaçağ kenti. Biz San Gimignano’nun adını daha çok Floransa ve Siena‘dan günübirlik düzenlenen turlar ile duysak da burası UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alan muhteşem bir yer.

12 ve 13. yüzyılda yapılmış ve günümüze sadece 14 tanesi ayakta kalan kuleleri ile ünlü olan kentte gezmek için 1 gün yeterli olsa da burada konaklamak da oldukça farklı ve güzel bir tecrübe olacaktır. Piazza del Popolo ve kulesi, Piazza del Duomo, Torre Grossa, Porta San Giovanni, San Gimignano 1300 ve Sant’agostino Kilisesi, burada gezip görebileceğiniz en ünlü yerlerden.

Siena

Siena İtalya

Siena, Orta İtalya’da, Toskana bölgesinde yer alıyor. Yöresel lezzetleri, sanat eserleri, müzeleri ve sahip olduğu muhteşem Ortaçağ görünümü ile Siena, İtalya’nın en çok turist çeken şehirlerinden.

Gri taşlı Floransa Rönesansı temsil ederken Siena da sahip olduğu kızıl ve kahverengi tonlu yapıları ile Ortaçağı temsil eder. Floransa’nın 70 km güneyinde yer alan Siena her yıl 2 önemli at yarışına ev sahipliği yapıyor.

Temmuz ve Ağustos aylarında toplam 2 kez düzenlenen ve Palio adı verilen at yarışları şehrin mahalleri arasında düzenlenir ve turistler tarafından büyük ilgi görür. Şehrin kalbi olan Piazza del Campo meydanı, Gotik belediye sarayı olan Palazzo Pubblico ve yanındaki Torre del Mangia, Duomo, Pinacoteca ve Palazzo Salimbeni, Siena’da gezip görülecek en güzel yerlerden.

Torino

İtalya gezilecek yerler Torino

Kuzey İtalya’da, Piyemonte bölgesinde yer alan Torino, gelişmiş sanayisi ile ünlü olan bir kent. Fiatve Pirelli gibi dünyaca ünlü önemli markaların üretim tesislerinin bulunduğu Torino, Alperle çevrili.

Yaklaşık 1 milyonluk nüfusa sahip olan Torino, Fransa sınırına araba ile yaklaşık 1 saatlik uzaklıkta bulunuyor. UNECO Dünya Miras Listesinde yer alan ünlü sarayları,  büyük bulvarları, sofistik dükkanları ile Torino, İtalya gezilecek yerler listesinde yer alabilecek güzel bir şehir.

Piazza Castello, Palazzo Madama, San Lorenzo, Palazzo Reale, Duomo di San Giovanni, Mole Antonelliana, Torino gezisi boyunca görülmesi gereken önemli noktalardan.

Venedik

İtalya gezilecek yerler Venedik

Kuzeydoğu İtalya’da yer alan Venedik, Veneto bölgesinin başkenti olan muhteşem bir şehir. Dünyada benzerinin bulunmadığı Venedik, birbirine bağlı kanallar ve köprülerle birbirine bağlanmış 118 ada üzerine kurulu.

Geçmişte Venedik Cumhuriyeti‘nin başkenti olan şehir bütünüyle UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. 13. yüzyılda 17. yüzyıla kadar sanatın ve ticaretin merkezi olan Venedik’in merkezinde günümüzde 56.000 kişi yaşasa da her yıl yaklaşık 20 milyon turist, İtalya’nın bu ünlü romantik şehrini ziyaret ediyor.

Kış aylarında düzenlenen Venedik Karnavalı ise çok farklı ve eğlenceli bir festival. Büyük Kanal, San Marco Meydanı, San Marco Bazilikası, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Dükler Sarayı, Rialto Köprüsü, Accademia Galerisi, Santa Maria Della Salute Bazilikası ve Ca D’oRO, Venedik’te gezip görülmesi gereken en önemli yerlerden.

Verona

İtalya gezilecek yerler Verona

Kuzeydoğu İtalya’da yer alan bir diğer ünlü şehir Verona, bölgenin önemli turizm merkezlerinden. Mimari, kültürel, tarihi zenginlikleri ile Verona, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alıyor.

William Shakespeare’nin ünlü eseri Romeo ve Juliet’in şehri olarak bilinen Verona, Milano ve Venedik gibi şehirlere yakın bir konumda yer alıyor. Roma Arenası, Casa di Giulietta (Juilet’in Evi), Piazza della Erbe ve San Zeno Maggiore Bazilikası, bu güzel şehirde görülebilecek önemli noktalardan.

Kaynak: www.gezipgordum.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir