İtalya gezilecek yerler-2024 İtalya gezi rehberi

Medeniyet tarihinin öncü ülkelerinden olan Fransa; sanat eserleri, eşsiz mimariye sahip yapıları ve modern yaşam tarzı ile dünyanın dört bir yanından turist çekmeyi başarıyor. Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik mottosu ile hareket eden ülkenin sınırları, İngiliz Kanalı’ndan Akdeniz’e kadar uzanan geniş bir alanı kaplıyor. Siz de Fransa gezilecek yerler içerisindeki destinasyon noktalarını keşfedebilmek için direkt ve aktarmalı uçuş seçeneklerinin sağlandığı bu Avrupa ülkesine gezi planlayabilirsiniz.

 

 

Fransa Gezilecek Yerler Listesi

Her köşesinde siyasi ve kültürel geçmişine ışık tutan Fransa; aşkın, sanatın ve modanın merkezi olma özelliğiyle ön plana çıkıyor.

Fransız Devrimi ile Cumhuriyet rejimininin doğuşuna şahitlik eden ülke, üstelik Alpler’de görülen kayak merkezleri ve Akdeniz kıyıları boyunca uzanan kumsalları sayesinde, hem yaz hem de kış turizmi açısından ideal. Ilıman iklimin hakim olduğu ülkeye ulaşımınızı sağlayarak, UNESCO tarafından tescillenmiş turistik değerleri görebilme şansı yakalayabilirsiniz. Uzatmadan Fransa gezilecek yerler listemizde detaylara geçelim.

1. Paris

Eyfel Kulesi hakkında bilgi ve fotoğraflar

Romantik dokusu ve lüks yaşantısı ile özdeşleşmiş bulunan başkent Paris, Sen Nehri etrafında şekilleniyor. Fransa gezilecek yerler çizelgesinin başında gelen kent, bünyesinde gizlediği Orta Çağ ve Roma dönemine özgü sanatsal eserleri sayesinde adeta açık hava müzesini anımsatıyor. Neoklasik mimari stilde hazırlanmış ihtişamlı yapıtlar, şehrin uluslararası anlamda ün kazanmasına yardımcı oluyor.

Dünyanın ikonik yapılarından olan Eyfel Kulesi, Paris’in en önemli simgelerinden. 324 metre yüksekliğindeki görkemli yapıt, 3 ayrı seyir platformu ile göz alıcı bir şehir manzarası sunuyor. Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi, Pantheon, Pompidou Merkezi ve Sacre Coeur Bazilikası, şehrin diğer turistik değerlerini sembolize ediyor.

Fransa gezilecek yerler listesinin 1 numarasında yer alan Paris hakkında sitemizde oldukça detaylı bilgiler yer alıyor. Paris hakkında detaylı bilgiler için yazı yazılardan başlayabilirsiniz;

2. Bordeaux

Bordeaux fransa

 

 

Fransa’nın sevimli liman kenti olarak bilinen şarap merkezi Bordeaux, M.Ö 300’lü yıllarda Kelt kabileleri tarafından yerleşim yeri olarak tercih edilmiş ve Burdigala olarak anılmaya başlanmış. Dolayısıyla “Keltlerin Şehri” anlamına gelen şehir isminin günümüzde, Burdigala’ya dayandığı tahmin ediliyor.

Kraliyet Meydanı ismiyle de anılan Bordeaux, şehrin en bilindik mekanlarından. Estetik bir görüntü sunan meydanda, özellikle su yüzeyinde yansıyan Miroir d’eau adındaki mimari yapıtı mutlaka görmelisiniz. Daha sonra Pont de Pierre Köprüsü, Grosse Cloche de Bordeaux, Pey Berland Kulesi ve Bordeaux Katedrali gibi ihtişamlı yapıtları ziyaret edebilirsiniz.

3. Lyon

Lyon fransa

Saone ve Rhone nehirleri arasında konuşlanmış bulunan Lyon, mutfak kültürü ve rekreasyon alanları ile ülkenin vazgeçilmez şehirleri arasından öne çıkıyor.

Gastronomi alanında adını duyurmuş olan muazzam kentte nüfusun büyük bir çoğunluğu Eski Lyon bölgesinde toplanmış. Dar sokaklar ile çevrelenen bölgede, St. Jean Katedrali, Notre Dama Fourviere ve Musee des Beaux-Arts de Lyon gibi birbirinden muazzam tarihi yapıtlar yükseliyor. La Croix- Raousse, Fourviere Tepesi ve Presqu’ile de şehrin görülmeye değer alt bölgeleri olarak biliniyor.

4. Marsilya

fransa görülecek yerler Marsilya

2600’lı yıllarda Foçalı Grekçeler tarafınca kurulan Marsilya, Fransa’nın en eski şehri olarak önem kazanıyor. Notre-Dame de la Garde, Chateau d’If, Marseille Cathedral, Musée d’Histoire de Marseille gibi mimari yapıtları ile tarihi dokusunu ortaya koyuyor.

Eski liman ismiyle de anılan Vieux,  şehrin canlı atmosferini hissedebileceğiniz sosyal alanların başında geliyor. Akdeniz tarihini yansıtan unsurları, samimi yerli halkı ve şık lokantaları ile zihinlerde yer eden liman bölgesinde yürüyüş yapabilirsiniz. Haussmann tipi binaların ve butiklerin yer aldığı Joliette bölgesine uğrayarak, arkadaşlarınızla birlikte hoş sohbetler edebilirsiniz.

5. Nice

Nice fransa

 

 

Fransa gezilecek yerler keşfinin turistik şehri Nice; düzenli plajları, berrak suları ve küçük semtleri sayesinde kusursuz yaz tatili yapmak isteyenlerin beklentilerini karşılıyor.

Doğa ile bütünlük sağlayan muazzam şehrin en gözde bölgesi Vieux Nice. Notre Dame de Bazilikası, Marc Chagall Ulusal Müzesi, Palais Lascaris ve Musée Matisse gibi turistik noktalara yakın mesafede bulunan bölgede, pek çok tarihi ana şahit olabileceksiniz.

Dilerseniz Neoklasik mimari tarzındaki kafeleriyle ve dünyaca ünlü mağazalarıyla göz dolduran Massena Meydanı‘nda mola verebilirsiniz. Cadde üzerinde ayrıca Jaume Plensa‘nın “Conversationa Nice” eserine karşı panaromik fotoğraf çektirmenizi de unutmamalısınız.

6. Strazburg

fransa'da gezilecek yerler Strasbourg

Alsas bölgesini kaplayan tarihi şehir Strazburg, Alman ve Fransız kültürü arasında adeta köprü işlevi görüyor. Bas-Rhin bölgesinin başkentliğini yapan bölgenin en tanınır özelliği, yapısında uluslararası organizasyonlara yer veriyor olması.

Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Parlamentosu gibi bu merkezi kuruluşlar, şehrin turistik çekiciliğini bir hayli artırıyor. 1949 yılından beri Avrupa Birliği görüşmeleri için önem taşıyan şehirde, University of Strasbourg gibi uluslararası okullarda eğitim sunuluyor.

Rohan Sarayı, Colmar Şarap Kasabası, Kammerzell Evi, Astronomik Saat, Aziz Paul Kilisesi de tarihi kentin çevresinde görebileceğiniz turistik noktaların başlıcaları. Fransa gezilecek yerler listemizin bu önemli şehrinde gezip görebileceğiniz yerler hakkında detaylı bilgiler almak için tıklayın;

7. Cannes

fransa gezilecek yerler Cannes

Fransız Rivierası’nın en gözde kasabası Cannes, ilkbahar ve yaz aylarında düzenlenen film festivali ve renkli sahilleri ile turistik bir cazibe sunuyor.

Arnavut kaldırımlı tarihi sokakların çevresinde Hotel De Ville, Chapelle Bellini, Eglise Notre-Dame-d’Esperance ve Musee de la Castre gibi ihtişamlı yapıtlar yükseliyor. Geçmişte balıkçı kasabası olarak bilinen Akdeniz şehrinde gün içerisi yapabilecek pek çok sosyal aktivite mevcut.

İlk önce şehrin sinemacılık ruhunu yansıtan Le Suquet bölgesinde, ünlü filmlerin ve senaristlerin resimlerini inceleyebilirsiniz. Sahil Promenade de la Croisette caddesini sevdiklerinizle birlikte sahil kenarı boyunca dolaşabilirsiniz. Devasa boyuttaki yatları görebilmek için Vieux Port liman bölgesini uğramalısınız.

8. Biarritz

Biarritz fransa

Kum ve deniz cenneti” olarak tabir edilen Biarritz; göz alıcı güzellikteki plajları, heybetli şatoları, üçgen çatılı evleri ve leziz yemekler sunan restoranları ile popüler olan sevimli bir şehir.

Fransa’nın güneybatısını çevreleyen bölge, asıl çekiciliğini dalga sörfü ile yakalıyor. Dalgalar arasında yapılan sörf gösterileri, daha çok şehrin çekim merkezi Grande Plage‘de yoğunlaşıyor. Şehrin güney ucuna inildiğinde, mercan kayalarının oyulması sonucu tasarlanmış Meryem Ana Heykeli yükseliyor.

Plagede Miramar’da yer alan Deniz Feneri, 75 metre yüksekliğiyle muazzam bir görüş açısı ortaya çıkartıyor. Musée du Chocolat da çikolata tutkunlarına zevkli anlar yaşatıyor.

9. Lille

fransa gezilecek yerler Lille

Nord Pas de Calais bölgesinin çatısı altında bulunan Lille, Fransız ve Flaman kültürünün harmonisinden oluşuyor. Tarihi geçmişi boyunca Romalı’ların hakimiyeti altında kalmış olan göz alıcı kent, sosyal ve kültürel açıdan son derece zengin bir dokuya sahip.

Merkezi semt Vieux‘deki Citadel of Lille, yıldızı andıran görüntüsü ile bölgeni en çarpıcı tarihi yapıtları arasında geliyor. 125 hektarlık alanı kaplayan Bois de Boulugne ise yemyeşil ağaçları, seçkin hayvan türleri ve göl manzarası ile doğal kompleks alanı yaratıyor.

Tarihi şehre geldiğiniz zaman ilk önce rotanızı Grand Palace meydanına çevirebilirsiniz. Daha sonra bölgeye yakın kısımdaki Lille Kapıları, La Treille Klisesi ve Güzel Sanatsal Müzesi gibi tarihi noktaları gezmeye başlayabilirsiniz.

10. Normandiya

Normandiya fransa

Yüzyıllardan beri tarihi dokusunu korumaya devam eden Normandiya, Paris’e yakın mesafesi sayesinde ulaşım açısından avantaj veriyor. Tarihi geçmişindeki Normandiya Çıkartması ile zihinlerde yer eden kent, özellikle sahil boyunca uzanan Le Havre, Honfleur ve Rouen sahil kasabalarıyla görülmeyi hak ediyor.

Liman anlamı taşıyan Le Havre; kültürel kimliği, seçkin restoranları ve bistroları ile özgün yapısını işaret ediyor. Balıkçı köyü Hofleur; sanat galerileri, elma şarabı ve calvados sunan küçük dükkanları ile turistlerin uğrak noktası oluyor. Paris’e yakın konumdaki Rouen de dinsel atmosferi ile biliniyor. Sanatsal bir his uyandıran bölgede, üstelik Monetve diğer empresyonist ressamlara ait çeşitli eserler de varlık gösteriyor.

11. Saint Tropez

Saint Tropez fransa

Nice’ye 100 km uzaklıkta bulunan Saint Topez, Fransa gezilecek yerler turunun vazgeçilmez duraklarından bir tanesi. Eşsiz görüntü olanağı sunan marinasında, dünyanın jet sosyete kesimi ağırlanıyor.

Seçkin turistik noktaları, sempatik mimarisi ve dar sokakları ile kusursuz bir şehir görüntüsü meydana çıkartıyor. Balık avlama bölgesi La Ponche, İspanyol saldırılarına karşı savunma amaçlı kurulan Citadelle de St-Tropez ve geniş resim koleksiyonu içeren Musee de I’Annonciade, gezebileceğiniz başlıca turistik rotalar arasında.

12. Monako

fransa gezilecek yerler Monako

Vatikan‘dan sonra gelen dünyanın en küçük ikinci ülkesi Monako; tarihi yapıtları, zengin çiçeklerle bezenmiş bahçeleri, müzeleri, prestijli butikçileri ve ilginç koleksiyonlara ev sahipliği yapan müzeleri ile benzersiz bir tatil deneyimi vaat ediyor.

3.350 metre uzunluğunda olan doğa harikası kent; Monaco Ville, Monte Carlo, Fontvieille ve La Condamine olmak üzere 4 ayrı alt bölgeden oluşuyor. Prens Sarayı, Monako Katedrali, Oşinografi Müzesi, Napoleonik Hediyelik Eşya Müzesi, Monako’nun Yeni Ulusal Müzesi, Pul ve Bozuk Para Müzesi gibi tarihi eserler, şehrin kültürel dokusunu ifade etmeye çalışıyor.

Görkemli yapıdaki Fransız şehri, sağlık ve güzellik anlamında da beklentileri karşılıyor. Geziniz boyunca farklı bölgelere yayılmış konforlu spalara giderek, vücudunuzu daha dingin ve rahat hale getirebilirsiniz. Spa sonrası Michelin yıldızlı restoranlardan birinde, bölgeye özgü muhteşem tatları deneyimleyebilirsiniz.

13. Toulouse

Toulouse fransa

Garonne Nehri üzerinde görülen muntazam şehir Toulouse, Akdeniz’e yaklaşık 150 km uzaklıkta bulunuyor. Özgün dokusunu geçmişten beri korumayı başarmış olan bölge, terakota tuğlalarından inşa edilmiş yapıları sayesinde “Pembe Şehir” ismiyle anılıyor.

Aziz Sernin Bazilikası, Hotel d’assezat, Capitole de Toulouse, Yeni Köprü, Jakoben Manastırı ve Augustin Müzesi, şehirde ziyaret edebileceğiniz ihtişamlı tarihi yapıtlardan başlıcaları. SPOT uydu sistemi, havacılık vadisi, Airbus kararları, Galileo konumlandırma sistemi ve CNES’in uzay istasyonu ise bölgenin havacılık alanındaki gelişmişliğine vurgu yapıyor.

14. Bourges

Bourges fransa

Cher bölümünün başkentliğini yapan Bourges, Fransa’nın merkezindeki Yevre Nehri üzerinde varlık gösteriyor. Sanatsal geleneğini geçmişten beri aynı şekilde devam ettiren göz alıcı kent, ahşap yapıda tasarlanmış evleri ve tarihsel öğeleri ile muazzam bir görüntü sergiliyor.

  1. yüzyılın sonlarında doğru inşa edilen Saint Etienne Katedrali, şehir ile özdeşleşmiş muazzam bir eser. Yüksek Gotik stilinin en çarpıcı örneği olarak kabul edilen tarihsel yapıtı, rehberli turlar eşliğinde gezdiğinizde yakından anlayabilme fırsatı elde edeceksiniz. Ayrıca isterseniz Berry Müzesi, Jacques Cœur’un Sarayı ve Esteve Müzesitüründeki tarihi mekanlara da gidebilirsiniz.

15. Nantes

fransa gezilecek yerler Nantes

Loire Irmağı ortasında yerleşime açılan yeşil kent Nantes, geniş sit alanları ve benzersiz görsellikteki parkları ile tüm doğaseverleri kendine çekiyor. Fransa gezilecek yerler içerisinde değerlendirilen bölge, 2004 yılında Times tarafından “Avrupa’nın en yaşanılır kenti” olarak seçilmiş.

Çevreci ulaşım sistemleri ile zenginleştirilmiş olan coğrafi güzellikteki kentin kültürel dokusunu anlayabilmek için Bretonya Dükleri Şatosu, Saint Pierre Katedrali, Jules Vernes Müzesi gibi mimari yapıtlarına ziyaret düzenleyebilirsiniz. Pommeraye Pasajı‘nda yer alan ünlü marka butiklerini dolaşabilir veya Versay Adası‘na ulaşarak ailenizle birlikte huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Kaynak: www.gezipgordum.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir