İyi bir tripod almak için bakmanız gereken özellikler

İdeal bir DSLR fotoğraf makinesi sehpası sehpası seçmek, profesyonel bir fotoğrafçı ya da fotoğrafçılıkta tomurcuklanan bir amatörseniz zor bir iştir. Modern fotoğrafçılığın fazla ustalaşamadığı bir alandır.

Tripod, bir yandan, kameranızı zayıf aydınlatma koşullarında kullanırken sabitleyen basit bir araçtır, diğer yandan, bir düzine kullanımı ve sadece hangi tipte daraltmayı zorlaştıran değişkenleri olan bir ekipman parçasıdır.

 • İdeal duruşunuz ne kadar uzun olmalıdır?
 • Hangi özellikler onu daha kararlı kılar?
 • Hangi malzemeler en hafif fakat en güçlü tripod stant malzemelerini yapar?

Bu kılavuzda, DSLR fotoğraf makinesi tripodu ve ihtiyaçlarınız için ideal olan ve bütçenizi karşılayan birini bulmak için neye bakmanız gerektiği hakkında karmaşık ayrıntıları keşfedeceksiniz.

Tripod Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Birçok farklı tripod türü vardır. Bu kılavuzun kapsayacağı en popüler türler, üç ayaklı masa üstü tripodlar, kompakt seyahat tripodları, hafif tripodlar, orta ağırlıkta tam boy tripodlar, büyük ağır hizmet tipi tripodlar ve özel tripodlardır.

1. Tripod Ağırlık Değerlendirmesi

Fotoğraf makineniz için doğru sehpa için alışveriş yaparken aranacak ilk şeylerden biri, destekleyebileceği maksimum ağırlıktır. Ağır bir DSLR ekipmanınız varsa, sadece birkaç kilo destekleyebilecek bir tripod satın almak ciddi bir hata olacaktır. Ekipmanınızın ağırlığının en az iki katı kadar destekleyebilecek bir sehpa standı için ne kadar ağır olduğunu öğrenin. Kameraya bazen baskı uygulayabileceğinizi ya da daha fazla ağırlık uygulayabileceğinizi unutmayın.

Tripodun destekleyebileceği ağırlık genellikle ayrıntılı özellikler sayfasında listelenmiştir. Daha büyük pil paketleri aldığınızda, kameranız için daha uzun lensler veya DSLR’nize büyük miktarda flaş ilavesi satın aldığınızda, kameranızın ağırlığına katkıda bulunan donanımınızı gelecekteki güncellemelere dahil ettiğinizden emin olun.

2. Tripod Yüksekliği

Tripod-YükseklikFotoğraf makinenizin vizörüne bakmak zorunda kalmamak için boyunuza uygun bir tripod almanız önerilir. Kameranın vizörü, tripoda yerleştirildiğinde göz hizasında olmalıdır. Tripodun bacakları ayarlanabilir olduğundan daha yüksekse hala iyidir.

Bağlı kafaya sahip bir tripod satın almak istiyorsanız, ucu çenenizin üzerinde olmalıdır. Ayrı bir kafa ile gelen modüler bir tripod alıyorsanız, dik dururken tripodun ucu omuz seviyenizde olmalıdır.

Hala yükseklikte, depolama ve taşıma için tamamen katlandığında tripodun yüksekliğini göz önünde bulundurun. Taşınacak valizinize uygun mu? Bacaklar çıkarılabilir ise, bu dikkate alınması gereken ciddi bir konu olmayabilir.

3. Tripod Ağırlığı ve Yapı Malzemesi

DSLR fotoğraf makinesi tripoduna alışveriş yaparken tripodun ağırlığı çok önemli bir faktördür. Ağır bir tripod almak istemeyeceksiniz.

Genellikle, tripodun ağırlığı, yapımında kullanılan malzemenin seçimine bağlıdır.

En popüler malzemeler:

 • AlüminyumKarbon fiberin ortaya çıkmasından önce, çoğu tripodun üretildiği en güçlü ve en hafif malzeme alüminyumdu. Alüminyum çelikten daha hafiftir ve neredeyse aynı derecede güçlüdür. Bununla birlikte, hala metal olduğu göz önüne alındığında, piyasadaki diğer malzemelerle karşılaştırıldığında daha ağırdır. Alüminyum tripodlar hakkında en iyi şeylerden bazıları, çok ağır TV kameralarını bile destekleyecek kadar sağlam olmaları ve oldukça uygun fiyatlı olmalarıdır.
 • BazaltBazalt, tripod yapımında kullanılacak nispeten yeni bir malzemedir. Bu malzemelerden yapılan tripodlar, sağlamlık için iç çekirdekte cam lifi içerir ve dışta bazalt katmanlarla kaplanır. Karbon fiber tripodlara büyük ölçüde düşük fiyatlar nedeniyle harika bir alternatif. Bununla birlikte, sertlik ve stabilite söz konusu olduğunda alüminyum ve karbon fiber tripodlarla karşılaştırmazlar.
 • Karbon fiberBir karbon fiber sehpaya sahip olmak popüler hale geldi ve birçok iyi nedenden dolayı. Bu malzeme alüminyumdan yüzde 30 daha hafiftir, çok soğuk olduğunda elinize yapışmaz ve sıcak olduğunda genleşmez. Her şeyden en pahalı olsalar da, karbon fiber çok ağırlığa dayanabilen çok güçlü bir malzemedir. Yıllarca kullanacağınız bir DSLR tripoduna yatırım yapma konusunda ciddiyseniz, ilk tercihiniz bir karbon fiber malzeme olmalıdır.

4. Tripod özellikleri

 • Merkez sütunBazı DSLR fotoğraf makinesi tripodları orta sütunla birlikte gelirken, diğerleri değildir. Bir orta sütun, tripodun yüksekliğini kolayca ayarlamanıza izin verir, ancak birçok kullanıcı tripodun daha az kararlı hale geldiğini görebilir. En alçakta ve sıkıca kilitli olduğunda, sorun değildir. Ancak, biraz tehlikeli olabilir ve yükseltildiğinde titreşimleri kaldıramayabilir. Merkez sütunu olan veya olmayan bir tripoda gitme kararı tamamen kişisel tercihlere dayanmaktadır.
 • İntegral BaşlıklarEntegre bir kafa ile gelen bir tripod hayatınızı çok kolaylaştırabilir. Başlıklar tripoda bağlanmıştır ve titreşim ve ayrılma sorunlarını ortadan kaldıracak kadar güvenlidir. Ancak, bu kafalar genellikle tasarımda çok temeldir ve standart montaj plakaları kullanmazlar. İyi tarafta, bu tür tripodlar daha ucuzdur ve iyi bir fiyata istikrar ve esneklik istediğinizde iyi bir finansal anlam ifade eder.
 • Bacak kilitleme mekanizmasıTripod ayakları, döndürme kolu veya yay yükleme kolu mekanizmalarıyla uzanır ve kilitlenir. Bir büküm kavrama sistemi ikisinden daha düzenli ve daha emniyetlidir, ancak çok soğuk olduğunda veya eldiven takarken güçlük çekebilir. Yaylı yük kolu kilitleme mekanizması, doğru kullanılmadığı takdirde parmağını tutabilecek metalik bileşenlere sahiptir, ancak tripodun ömrünü uzatan dayanıklı bir güvenlik sistemi sunar.
 • Bağımsız bacaklarÇoğu tripod, bacakların açılarını iki ila üç konumda ayarlamanıza izin veren bir tasarıma sahiptir. Makro gibi zorlu fotoğrafçılık alanları için bir sehpaya ihtiyacınız olursa, daha yaratıcı bir bacak ayarına sahip bir sehpa bulmanız gerekebilir, böylece her bir ayağı bağımsız olarak hareket ettirebilirsiniz. Tek bir kol bacakların hareketini kontrol ettiğinde, ayarlaması daha kolaydır ancak kilitlemeyi unutursanız çökme riski oluşturur.

5. Tripod Ayakları Tasarımı

İki tip tripod ayağı vardır: boru biçiminde ve boru biçiminde olmayan bir tasarım. Karbon fiberden yapılmış bir tripod seçerseniz, bacakları sabitlemek için dişli bir büküm kilitleme mekanizmasına sahip boru şeklindeki bir form elde edersiniz.

Alüminyum, çelik ve bazalt tripodlar farklı bacak şekillerine sahip olabilir ve flip-lock mekanizma ile gelebilir. Tripod ayaklarının şekli genellikle destekleyebileceği maksimum ağırlığa bağlıdır. Borulu bacaklar en fazla gücü ve dengeyi sağlar.

6. Tripod Kafası

Tripod-KafaTripod kafası, tripodun en önemli parçalarından biridir. DSLR kamerayı yerinde sabitlemekten ve kamera hareketini kontrol etmekten kafa sorumludur. Modüler bir tripod sistemi satın aldığınızda, bir kafa ile gelmez ve ayrı olarak satın almanız gerekir.

Bir tripod veya tripod kafası seçerken, tripod bacaklarının dayanabileceği kadar ağırlık taşıyabildiğinden emin olun. Piyasadaki en yaygın üç tripod kafası türü:

 • Pan-Tilt KafasıBu kafa, kameranın yatay hareketini kontrol eden tek bir tutamaçla veya hem yatay hem de dikey hareketleri kontrol eden çift tutamaçlarla gelir. Çoğu tripodun birlikte geldiği en yaygın kafa türüdür.
 • Top kafaBir bilye kafasının tutamağı gevşeten veya sıkılaştıran tek bir kontrolü vardır. Kamera veya mercek yerine sağlam bir şekilde sıkılırken düzgün çalışan çok esnek bir kafadır.
 • Gimbal BaşkanıGimbal kafa, ağır ve uzun 300mm + lensler için ideal olan özel bir tripod kafasıdır. Bu başlıklar, DSLR fotoğraf makinesini mükemmel bir şekilde dengeler ve hızlı hareket eden fotoğraflar için mükemmeldir. Bu tür bir başlığın kullanımı çok kolaydır, kamera her hareket ettiğinde sürekli sıkma gerektirmez ve herhangi bir yöne bakacak şekilde ayarlanabilir.

7. Hızlı Yayın Sistemi

Tüm modern DSLR fotoğraf makineleri en altta bir tripoda güvenli bir şekilde bağlanmasını kolaylaştıran bir dişe sahiptir. Dişli bağlantı sistemi, kamerayı sabitlemek veya sökmek için döndürülmesi gereken uygun olmayan ve zaman alan bir sistemdir. Üreticiler kameraya yalnızca bir plaka taktığınız daha kolay bir sistem geliştirdiler ve plakayı tripod kafasına sabitlemek için basitleştirilmiş bir hızlı çıkarma sistemi kullandılar.

Bir tripod için alışveriş yaparken, hızlı bir şekilde bırakılan ancak sağlam ve güvenli bir mekanizmaya sahip bir bağlantı sistemi bulmak önemlidir. Bağlantı sisteminin sağlam ve etkili olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu, güçlü plastik veya alüminyum olabilen, plakanın yapıldığı malzemeye bağlıdır.

Ayrıca, kamera kullanımdayken kilitleme mekanizmasının titreşim ihtimalini ortadan kaldırdığından emin olun.

8. Kararlılık

Tripodun ağırlığı her zaman stabilitesini göstermez. Ağır ve dayanıklı birçok tripod vardır, ancak bazı hava koşullarında kullanıldığında çok dengesizdir.

Bir tripod, kurulduğunda rüzgar, darbeler ve darbeler gibi kuvvetlere dayanabilmelidir. İdeal bir tripod için alışveriş yaparken, istikrar göz ardı edemeyeceğiniz bir özelliktir.

Aksi takdirde, tripodun kafası ayrılırsa veya ön veya arka diğerinden ağır basarsa ve tripod yere basarsa DSLR fotoğraf makinenize zarar verebilir ve kaybedebilirsiniz.

Not: Biz şu tripodu öneriyoruz:

https://www.amazon.com/SLIK-TRIPODS-504-Video-Tripod/dp/B00006HOKU

Diğer yazım:

https://gecemanya.com/machu-picchu-havaalani-dunyanin-en-buyuk-arkeolojik-alanlarindan-birinin-olumu-olabilir-mi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir