İzlediğim En İyi 10 Jackie Chan Filmi

Jackie Chan’ın filmlerini ülkemizde neredeyse herkesin en az bir kez izlediğini, hatta birçok filmini tekrar tekrar izlediğini söylersek yanlış olmaz. Şuana kadar yaklaşık 165 filmde oynadığı belirtilen Jackie Chan’ın bazı filmleri dünya çapında üne kavuşup milyonlarca dolar gişe hasılatı elde ederken bazı filmlerinin ismini aramızdan hiç kimsenin duymamış olması çok muhtemeldir. Ama şimdi ben burada, kendi izlediğim ve beğendiğim 10 Jackie Chan filmini sıralayacağım.

Not:Sıralamada herhangi bir önem sırası yoktur. Karışık bir şekilde sıralanmıştır.

 

1)Bitirim İkili(Rush Hour)(1998)

 Jackie Chan ve Chris Tucker’in başrolü paylaştığı filmde, Hong Kong Polis Departmanından Dedektif Lee ve Kaliforniya Polis Teşkilatından James Carter’in suçlularla mücadelesini keyifle izleyeceksiniz.Daha sonra çekilen Bitirim İkili 2(2001) ve Bitirim İkili 3(2007) filmleriyle kült bir seri haline gelmiştir.

2)Kareteci Çocuk(Karete Kid)(2010)

 Jackie Chan’ın başrolünü Jaden Smith ile paylaştığı film, filmin aynı isimli 1984 versiyonunun günümüze uyarlamasıdır. Annesinin işi sebebiyle Çin’e taşınan Dre’nin burada başına gelenler ve Kung-fu öğrenmesi anlatılır.

3)Yasak Krallık(The Forbidden Kingdom)(2008)

 Jackie Chan’ın Jet Lee ve Michael Angarano ile başrolü paylaştığı yapımda, başı mahallenin çetesiyle belaya giren Jason’un, sihirli bir asa ile binlerce yıl önceki Çin’e gitmesi ve Kung-Fu öğrenerek kötü kalpli imparatorla mücadele etmesi ve Maymun Kral’ı kurtarmaya çalışması anlatılır.

 4)Kapımdaki Casus(The Spy Next Door)(2010)

Çin İstihbaratından Amerika İstihbaratına kiralanan Bob Ho’nun mesleği bırakarak sevgilisi Gillian ile evlenmeyi düşünmesi ama Bob’un bilgisayarına gönderilen gizli bir dosyanın Gillian’ın yaramaz çocukları tarafından indirilmesi sonucu Ruslar ile girişilen mücadele eğlenceli bir şekilde ele alınır.

5)Afrika Kaplanı(Who Am I)(1998)

Tüm arkadaşlarının öldüğü helikopter kazasında hafızasını kaybeden Chan’ın başından geçenlerin anlatıldığı film, Jackie Chan’ın kült filmlerinden biridir.

6)Altın Yumruk İstanbul’da(The Ancidental Spy)(2002)

Çekimleri İstanbul’da yapılan filmde, macera düştünü olan Buck’nin bir kuyumcu soygununa tanık olması ve ardından başına gelenler işlenir.

7)Süper Polis(Ging chat goo si)(1985)

Jackie Chan’ın en iyi filmlerinden biri sayılan yapım, Hong Kong’da polis olan Kevin’in, çok önemli bir tanığı korumakla görevlendirilmesi ve tanığın aleyhine tanıklık yapacağı mafya liderinin serbest bırakılması üzerine Kevin’i ve tanığı öldürmeye çalışması konu alınır. Daha sonra çekilen devam filmleriyle efsane bir seriye dönüşmüştür.

8)Şangaylı Kovboy(Shanghai Noon)(2000)

Çin İmparatorluğu gardiyanı olan Cho Wang, ülkede önemli bir insanın kaçırılması üzerine bu kişiyi bulmak üzere yola çıkar. Yolda kendisine tam zıt olan bir hırsızla karşılaşan Cho Wang ve arkadaşının başından geçen eğlenceli olayları keyifle izleyeceksiniz.

9)İntikam(The Foreigner)(2017)

Jackie Chan’ın en son çıkan filmi olan yapım, bir bombalı saldırıda ailesini kaybeden eski özel kuvvet mensubu bir adamın olayın faillerini bulmak için yaptıklarını anlatır. Eskiden İrlanda Kurtuluş Ordusu’nda yetkili olan ama şuanda İngiltere’de bulunan bir bakandan olayın failleri öğrenmek ister. Ancak isimler verilmeyince karakterimiz, bombalar kurarak ve bakanı tehtit ederek amacına ulaşmaya çalışır.

10)Şaşkın Hırsızlar(Bob B Hood)(2006)

Hırsızlık yaparak ve kumar oynayarak yaşamını sürdüren Kung-fu ustası Ren’in hayatı, bir bebekle karşılaşması üzerine tamamen değişir. Bu bebek şehrin en zengin ailelerinden birinin bebeğidir ve Ren, bu bebekle duygusal bir bağ kurmuştur ve bebeği aileye fidye karşılığı da olsa vermek istemez. Bunun üzerine ailenin başındaki mafya babası Ren’i yakalatmaya karar verir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir