İzmir de Yaşam

           İzmir hayatın bir çok alanında bir çok imkan sunan eşsiz bir şehir. Dünya da kaç şehir gezerseniz gezin insanlarının bu kadar iyi olabildiğini görebileceğiniz belki de tek şehir. Öğrencisinden , yerlisine , dolmuşçusuna, simitçisine kadar herkesin yardım sever birbirine doğal ve merhametli insani duygular ile yaklaştığı aranan şehirin ta kendisi. Belki de en önemli özelliği İzmir denen şehrin gelen insanlara değil de buraya gelen ve yaşamaya karar veren farklı etnik,sosyal,din,ırk ve kültürel yapıda ki insanların İzmir’e asimile oluşu ile ilgili. İzmir insanı kendine benzetiyor kısaca. Türk, Kürt, Laz , Roman, Müslüman,Yahudi,Hristiyan herkes aynı burada son derece yardımsever ve aynı zaman da kimsenin kimsenin yaşayışına inancına karışmadığı bir şehir! 

            Biraz size Alsancak kordondan bahsedeceğim mesela. İşte burası 7 den 70 e herkesin şöyle bir soluk alayım diye geleceği ve son derece keyif alacağı ilk mekanlardan biri. Bir yanda o eşsiz güzellikte ki çimlerde birasını yudumlayıp içen , kendini özgürlüğün son raddesinde hisseden ve şarkılar ile eğlenen bir kısım. Diğer bir yandan ise iftar da ezanın okunmasını bekleyen aileler. Ve iki tarafta birbirine o kadar saygılı ve güler yüzlü ki. İnsanın burda medeniete olan inancı bir kez daha canlanıyor. Hele o kordonda ki seyyar satıcılar yok mu ? Her şey elinizin altında onlar sayesinde. Çekirdek (tabii o İzmir de çiğdem) mi canınız çekti her köşe başında resmen seyyar birer kuruyemişçi, dilek fenerleri satan küçük saygılı ve tatlı çocuklar,benim deyimim ile kendilerini sıkıntıdan fal bakmaya adamış ablalarımız,makul bir ücret karşılığında sizi eğlendirebilecek sokak sanatçıları. Dahası saymakla bitmez ama kordonda gün batımını izlemek ve daha sonrasında o kalabalıkta kendini kaybetmek aslında tam olarak kendi ruhunu dinlendirmek isteyenler için. İster kitabını oku çimlere uzanıp, istersen o eğlenceye ortak ol,ister isen de o muazzam sıcak boyoz arasında krem peyniri dene! Benim favorim İzmir’in her köşe başında bulunan taze midyeciler tabi. Sıkıldım diyorsan gün batımını izledikten sonra Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesine geçelim. Her türlü olanağın bulunduğu up uzun bir cadde. Bir yanda gece hayatını doruklara çıkaran o meşhur İzmir barları. Bir yandan muazzam lezzetteki yemek yerleri. Bir yandan her türlü alışveriş ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz dükkanlar. Yemek demişken şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Bir gün yolunuz düşerse mutlaka burada Alaveraya uğramadan geçmeyin. Makarnanın üstadı olmuş insanlar artık! Hayatınızda yiyeceğiniz en lezzetli makarna olacak garantisini veriyorum. 

                Gece hayatından ziyade eğer ikindi vakti ya da öğlen alışveriş yapma isteğiniz gelirse eğer mutlaka Konak meydanında o meşhur Saat Kulesi tarafında olan hani Kemeraltı Çarşısına uğrayın.  Tamamen esnaflık üstüne kurulu bir çarşı. Size her türlü yardımı sağlayacak insanlarla dolu. Her türlü alışveriş ihtiyacınızı buradan rahatlık ile karşılayabilirsiniz. Alışverişten mutlaka yorulacaksınız ve size dinlenecek yer olarak önerebileceğim Kızlar Ağası Hanında kumda kahve içmek isteyeceksiniz. Mutlaka gitmenizi öneririm, eski Osmanlı kahvelerini andıran nazar boncuklu küçüklü büyüklü adeta bir göz şöleni yaşatan dükkanlar. Fiyatlar makul ve lezzet on numara. Hele o yanında gelen çeşit çeşit lokumlar keyfinize keyif katacak . 

             Sevgili okurlar bu dediğim her şeyi İzmir de bir gün içinde ancak yapabilirsiniz. Ama emin olun çok eğleneceksiniz ve bu gecenin sonunda mutlu bir şekilde başınızı yastığa koyacaksınız. Bir sonra ki yazıda gezilecek tüm yerleri daha ayrıntılı ve güzel bir şekilde anlatmak dileğiyle…. Yüzünüz hep gülsün esen kalın mutlu olun!!!!!

Oğuz Cenk Akar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.