İzmir’de Gezilecek Yerler, 2024

İzmir'de gezilecek yerler

İzmir gezilmeye değer birçok yeri ile hem ruha hem de göze hitap etmektedir. İster seyahat amaçlı ister konaklama amacı ile yolunuz düştüğünde gezip de görmeye değer birçok yeri olduğunu unutmayın ve büyük bir şehir olması nedeni ile öncelikli olarak görülecek yerleri belirleyin.İzmir’de gezilecek yerler listemiz ile gezi listenizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Yazı Başlıkları [Göster]

İzmir’de Gezilecek Yerler Listesi

Türkiye’nin batısında yer alan İzmir, Ankara ve İstanbul’dan sonra ülkemizin üçüncü büyük kenti konumundadır. Çok eski uygarlıkların tarihi miraslarını bıraktığı İzmir, sıcak insanları ve fuarları ile de dikkat çeken sahile kıyısı olan bir liman şehridir. Ege denizine kıyısı olmanın verdiği avantajla güzel plajları, turistik mekanları, sanatsal etkinlik ve konserlerle hem yaşamak hem de turist olarak gezmek için ender şehirlerden biridir. İklimsel yapı olarak yazları aşırı sıcaklığın olmadığı ve kışlarında aşırı soğuklarla insanları üşütmediği orta termal bir iklime sahiptir.

İzmir, bir hafta sonu şehir kaçamağı veya tatil yapmak isteyenler için tercih edilebilecek en güzel seçenektir. İzmir’i hedef belirlemeksizin gezmek, uzun palmiye ağaları altında yürüyerek şehri turlamak elbette bir seçenektir. Ancak daha kısa zamanda daha güzel mekanları görebilmek belli gezi noktaları belirlemek ve bu liste uyarınca gezmek az vakitte daha çok güzelliklerin toplanmasına ve seyahatten keyif alınmasını sağlayacaktır. Sizler için belirlediğimiz İzmir’e gelipte görmeden gidilmeyecek, ister günübirlik gezilecek yerler ister uzun bir İzmir gezisi için İzmir’de gezilecek yerler şunlardır;

İzmir Konak Meydanı

İzmir Konak Meydanı

İzmir’e seyahat etmek isteyenlerin en başta gezmeleri gereken nokta Konak meydanıdır. Turistik mekanların birçoğu bu meydanda toplanmaktadır. İzmir’in saat kulesi, sahil boyunca uzanan kordon boyu, Konak Yalı Cami, birçok hediyelik eşyanın satıldığı Kemeraltı çarşısı, sanatseverler için İzmir Resim ve Heykel Müzesi, Basmane Tren Garı, İzmir Atatürk Evi ve Müzesi gibi görülmesi gereken yerler İzmir Konakta yer almaktadır. Akşam gün batımını kordon boyunca yürüyerek geçirmek, Konak Vapur iskelesine binerek Karşıyaka’yı turlamak size tavsiye edeceğimiz öneriler arasındadır.

İzmir Saat Kulesi

Saat Kulesi İzmir'de gezilecek yerler

İzmir’de gezilecek yerler listemize Saat Kulesi ile başlıyoruz.İzmir denilince Saat Kulesi, saat kulesi denilince İzmir akla gelmektedir. İzmir Saat kulesi bu metropolü gezmeye gelenlere İzmir’de gezilecek yerler noktasında önerilecek ilk ve en önemli tarihi yerdir. Bu kule aynı zamanda şehre gelen şehri bilmeyen kişilerin buluşma noktası konumundadır. Saat Kulesi 1901 yılında Padişah Abdülhamit’in tahta çıkmasının 25. yıl olması sebebiyle ona ithafen Sadrazam Mehmet Sait Paşa’nın önderliğinde Fransız mimar tarafından yapılan tarihi bir kuledir. Bu kule 25 metre boyunda ve dört çeşmeye sahiptir. Taş işçilikteki ince detaylar ve mimari yapısı saat kulesini önemli bir gezi noktası yapmaktadır. Kulenin saati ise Almanya’dan hediye olarak gönderilmiştir.Saat kulesi hakkında detaylar İzmir Saat Kulesi yazımızda.

Konak Yalı Cami

Konak Yalı Cami İzmir gezilecek yerler

Konak Meydanı ile özdeşleşen bir yapı olarak karşımıza çıkan Yalı Cami, Konak Yalı ya da İzmir konak cami olarakta anılmaktadır. Konak Yalı Caminin kim tarafından yapıldığı bilinmemekle birlikte bazı kaynaklar 1700’lü yılların ortalarında inşa edildiği ve yaptıran kişinin Ayşe Hatun olduğuna işaret etmektedir. Cami yanındaki medrese günümüze çıkmayan bir yapıdır. Saat kulesinin hemen yakınında bulunmaktadır.

Konak İskelesi

İzmir Konak İskelesi

İzmir Karşıyaka’ya giden Vapurların yolcu aldığı yer olan bu iskele görülmesi gereken tarihi bir iskeledir. Aynı zamanda vapurun saatini beklerken iskele yanındaki mağazayı dolaşabilir yeni çıkan kitaplara göz atabilirsiniz.

Tarihi Asansör

Tarihi Asansör

1907 senesinde Yahudi işadamı Nesai Levi Bayraklı tarafından 55 metre yükseklikte bulunan Halil Rıfat Paşa Caddesine çıkmayı kolaylaştırmak için yaptırılmıştır. Normalde 155 basamak çıkılarak ulaşılmaya çalışılan bu cadde asansörle kısa zamanda çıkılmaktadır. Tarihi asansörün çıkışında muhteşem deniz manzarasını seyredebilir, gezinize mola vererek birer kahve yudumlayabilirsiniz.Detaylı bilgiler İzmir Tarihi Asansör yazımızda.

İzmir Enternasyonal Fuarı

İzmir Enternasyonal Fuarı İzmir gezilecek yerler

İzmir Fuarına ulaşmak Konak meydanından tarihi tren garı Basmane ’ye kadar yürümek kadar yakın bir mesafedir. İzmir Fuarı, yerli ve yabancı pek çok sanatçının konser verdiği, müzikallerin gerçekleştirildiği, tiyatro gösterilerinin yapıldığı bir merkezdir. Bu fuarda kişilerin nefes alabileceği bir park ve içerisinde yürüyüş alanları bulunmaktadır. Fuar sonrası eğlenmek için Fuarın hemen yanındaki Lunaparkı ziyaret edebilirsiniz.

Radyo ve Demokrasi Müzesi

Radyo ve Demokrasi Müzesi İzmirde gezilecek yerler

İzmir Fuarına gelipte Radyo ve Demokrasi Müzesine gitmemek olmaz. Basmane içerisinde bulunan bu müze Pazar ve Pazartesi dışında sabah 9 akşam 17 saatleri arasında her gün ziyaretçi kabul etmektedir. Bu müzede çok fazla miktarda radyo görmek mümkündür. Radyonun geçirmiş olduğu evrimleri gözlemleyebileceğiniz müzede 70’li 80’li 90’lı yıllara ait taş plakları da incelemeniz mümkündür.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı 

Tarihi Kemeraltı Çarşısı İzmir gezilecek yerler

İzmir’de gezilecek yerler listemizin sonraki durağımız İzmir’in Konak meydanında yer alan tarihi bir çarşı olan Tarihi Kemeraltı çarşısı. Her dönem kalabalık olan bu çarşı uygun kıyafet satın almak, arkadaşlarınıza hediyelik bir şeyler almak için İzmir’de gezilecek yerler kategorisinde yer alan güzel bir mekandır. İçerisinde oturup soluklanacağınız güzel kahve içeceğiniz mekanlarda yok değil.

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı İzmirde gezilecek yerler

Çay ve kahve keyfi yapmak için Kemeraltı çarşısının içinde yer alan Kızlarağası Hanı önemli bir dinlence noktasıdır. Burada kahvenizi yudumlarken hediyelik birkaç bir şey almaktan kendinizi alamayabilirsiniz.

Dario Moreno Sokağı

Dario Moreno Sokağı İzmir Gezilecek Yerler

İzmir’in tarihi asansör binasına giderken içerisinden geçmiş olduğunuz sokağın ismi Dario Moreno sokağıdır. Dar bir sokak olan Dario Moreno, 1921 yılında İzmir’de doğan Musevi asıllı ünlü gitarist Dario Moreno isminden gelmektedir. Dario Moreno sokağında ilerlerken hem sağ hem de sol tarafta bulunan tarihi ihtişamlı Rum evlerini seyre dalabilir, tarihi güzellikleri içinize çekebilirsiniz.

Saint Polycarp Kilisesi

Saint Polycarp Kilisesi

İzmir Konak’ta yer alan Saint Polycarp Kilisesi önemli tarihi bir ziyaret noktasıdır. Aziz Yuhanna’nın öğrencisi olan İzmir Piskoposu St. Polikarp’a adına 1625 yılında yapılmış bir klisedir. İnancı nedeniyle öldürülen Polikarp için yapılan kilisede Fransız ressam Raymond Pere, Polikarp’ın hayatını kilise duvarına yaptığı resimlerle Polikarp’ın hayatının ölümsüzleşmesini sağlamıştır.

Key Museum

Key Museum İzmir Gezilecek Yerler

İzmir’e yaklaşık 46 km mesafede bulunan Torbalı ilçesinde yer alan özel otomobil koleksiyonlarının yer aldığı müzedir. 2015 yılında açılan otomobil müzesi, 130 otomobil koleksiyonu ve 40 motosikleti bir arada bulunduran 7. 000 metrekarelik bir alana kurulu Türkiye’nin en büyük otomobil müzesi konumundadır. Mercedes, Ford, Porsche, BMW gibi otomobillerin ilk üretimlerini görebileceğiniz çok özel koleksiyonu barındıran bu müze, Pazartesi ve Salı haricinde her gün ziyaretçi kabul etmektedir. Sabah saat 10 ve akşam 17.00’ye kadar açık olan müzede efsanevi otomobillerin hikayelerini yaşayarak öğrenebilirsiniz.Detaylar Key Museum yazımızda.

Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi

Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi

Canlı ve cansız birçok bitkiyi bir arada görmek isterseniz mutlaka uğramanız gereken yer Ege Üniversitesi Botanik ve Herbaryum Merkezidir.Burası 1962 yılında birçok bitkiyi koruma amaçlı olarak yapılmıştır. Kurutulmuş ve canlı birçok bitkiyi bir arada görme şansını yakalayabilir ve göz zevkinizi doyuma ulaştırabilirsiniz.

İzmir Kordon Boyu

Kordon Boyu İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir’in kalabalık ortamından sıyrılmak ve günün stresini üzerinizden atmak için mutlaka uğramanız gereken mekân Kordon boyudur.Gün batımını çimlerin üzerine serilerek manzarayı izleyebilir mevsimine göre bulunan seyyar satıcılarla ağzınızı tatlandırabilirsiniz. Burada tadını çıkarabileceğiniz sosyal aktivite ise bisiklet kiralama hizmetinin olmasıdır.Kordon hakkında detaylı bilgiler İzmir Kordon Boyu yazımızda.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı İzmir Gezilecek Yerler

İzmir’de gezilecek yerler listemizde sonraki durağımı Doğal Yaşam Parkı.Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parklarından biri olan ve Çiğli’de yer alan park, pek çok canlıya ev sahipliği yapıyor.Hayvanlar için en rahat ve doğal ortam sağlanmaya çalışılmış.Park hakkında detaylar İzmir Doğal Yaşam Parkı yazımızda.

İzmir Kuş Cenneti

Kuş Cenneti izmirde gezilecek yerler

İzmir’in doğal güzellikleri arasında yer alan İzmir Kuş Cennetindeyiz.İkiyüzün üzerinde kuş türüne ev sahipliği yapan İzmir kuş cenneti, kuşların göç yolları üzerinde yer alması sebebiyle her yıl onbinlerce kuşun ziyaret ettiği belirtiliyor.Seyir terasları ile kuşları gözlemleyebileceğiniz bu yer hakkında detaylar İzmir Kuş Cenneti yazımızda.

Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi İzmirde gezilecek yerler

1923’te İzmir İktisat Kongresi toplandığında Atatürk çalışmalarını bu yerde yapmıştır.İçerisinde döneme ait eşyalar ve Atatürk’ün kullandığı yazı takımları yer alır.

İzmir Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir’de gezilecek yerler listemizin sonraki durağı Arkeoloji müzesi.İçerisinde önemli eserlerin yer aldığı müzede en çarpıcı eser olarak Efes’in kurucusu Androklos’a ait Androklos Heykeli yer almakta.Müze, İzmir’de görülmesi gereken yerler arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir