JAPONYA’NIN Hiroşima şehrindeki Motoyasu Irmağı’nın doğu kıyısında, 1945 yılında harabeye dönen bir bina yer alıyor. Peki bu bina 70 yıldır neden onarılmadı?

İnşası 1915 yılında tamamlanan üç katlı bu tuğla bina, ticareti canlandırmak amacıyla sergi salonu olarak kullanılıyordu. Fakat 1945 yılının 6 Ağustos sabahı, saat 08:15’te her şey değişti. Dünyada ilk kez bir savaşta atom bombası kullanıldı; şehre atılan bomba yerden yaklaşık 550 metre yukarıda, sergi salonunun neredeyse tam üstünde patladı. İçerideki herkes o anda öldü. Fakat binanın kubbesi ayakta kaldı.

UNESCO * tarafından yayımlanan bir makaleye göre, hiçbir değişiklik yapılmadan bugüne dek korunan bu bina, “insanlığın yarattığı gelmiş geçmiş en yıkıcı imha gücünü açıkça gözler önüne seren etkileyici bir simgedir.” 1996’da bina Hiroşima Barış Anıtı adıyla UNESCO Dünya Mirası Listesine eklendi.

Ne yazık ki insanı sarsan bu anıtlar, genelde açgözlülük, milliyetçilik, ırkçılık, dinsel ve etnik nefret yüzünden çıkan savaşları durduramıyor. Peki savaşlar bir gün bitecek mi?

Kutsal Kitap şöyle der: “[Tanrı] yerin bir ucundan öbür ucuna savaşları bitirir, yayları kırar, mızrakları parçalar; savaş arabalarını ateşte yakar”. Aynı zamanda Yaratıcımız insan yönetimlerini ortadan kaldıracak ve Kendi tayin ettiği Kral aracılığıyla yönetiminin tüm dünyada hüküm sürmesini sağlayacak .

O zaman bu anlamsız savaşlarda can veren insanları anmak için böyle anıtlara gerek kalmayacak. Kutsal Kitap şöyle der: “Önceki şeyler hatırlanmayacak, akla gelmeyecek”