JİNAN GEZİLECEK YERLER

JinanDoğal Kaynakların Şehri Jinan, kötü bir günde, genellikle sisli olduğu için, gezilmesi korkunç bir yer gibi hissettirecek. Ancak güzel bir günde, durumlar çok farklı. Şehrin ortasındaki Daming Gölü boyunca, mavi gökyüzü altında bir yürüyüşe çıkarak, ne dediğimizi net olarak anlayacaksınız. Arka planda şehrin silueti ile beraber Pegodas, lotus çiçekleri ve tapınaklar.. Modern Çin’e hoş geldiniz. Jinan, Çin’deki Shandong ilinin başkenti. Pekin’in birkaç yüz kilometre güneydoğusunda bulunuyor. Şehrin hemen kenarından Sarı Nehir (the Yellow River) geçiyor, bu nehir, turistler için önemli bir çekim merkezi. Ayrıca Baotu Kaynağı (Baotu Spring), Fiver Ejderha Havuzu (Fiver Dragon Pool) ve Siyah Kaplan Kaynağı gibi doğal kaynakları ile bilinir. Kalabalığın boyutuna göre değişiklik gösteren bu yer (Gelecek Çin Bayramları boyunca ne pahasına olursa olsun önlem alın), birkaç saat harcayarak rahatlayabileceğiniz mükemmel bir yer. Diğer gezinti yerleri ise, farklı şekillerdeki kaynaklardan, tapınaklardan ve doğal manzaralardan oluşuyor. Kayalara oyulmuş birçok Budalar ile Bin Buda Dağı, şehrin güneydoğusunun bitiminde bir tepede. Tabii ki de şehirde günümüz modernliğine sahip eğlence yerleri de bulunuyor. Modern Jinan‘ı keşfetmeye başlamak için en iyi yer, özellikle akşamları hareketli aktivitelerin olduğu Quancheng Meydanı.

Eyaletin başkentidir. Şehirde, yaklaşık 2 milyon kişi yaşamaktadır. Bu kalabalık nüfus içinde, 18 üniversite, yaklaşık 200.000 öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrenci sayısını içinde, kesin bilmiyorum ama mutlaka büyük oranda Türk öğrencinin de bulunduğu kesindir.

Şehire ulaşımın en kolay yolu: havayoludur. Jinan Yaoqiang uluslar arası havaalanı, şehir merkezinin 33 km. kuzeybatısındadır.

Tarihi süreçte, Ming hanedanı döneminde, başkent olarak kullanılmıştır. Ünlü gezgin Marco Polo, bir zamanlar burayı ziyaret etmiş ve yazıtlarında belirtmiştir. 1966 yılında ise, büyük depremler sonucu, bölgede yaklaşık 36.000 civarında ev büyük hasar görür.

Yağmurların bol olduğu yaz dönemi sonunda ortaya çıkan yüzlerce su kaynağı nedeniyle, bölgeye “Pınarlar Şehri” anlamına gelen Jinan ismi verilmiştir. Bu su kaynakları, yüzyıllardır, bölgede tarım ve endüstrinin gelişmesine katkı sağlamıştır. Günümüzde de, bu su kaynakları, bölge ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Ayrıca, bu yoğun su kaynakları nedeniyle, şehirdeki musluk suyu içilebilmektedir.

Bölgede bulunan “Sarı nehir”, 1852 yılında, kendi rotasını kuzeye doğru değiştirir ve yeni yatağında akmaya başlar.

Şehirde, yerel lezzetlerden tatmak isteyenler için önerim: burada, genellikle yemeklerde arpacık soğan ve sarımsak kullanımı çok yaygındır. Bunlar, deniz ürünlerinde, çorbalar ve et-sakatat yemeklerinde yoğun olarak kullanılıyor. Bunlar arasında öne çıkanlar: Abalone isimli bir tür kavurma olabilir. Deniz ürünü tercih ederseniz: Carp denilen, tatlı veya ekşi hazırlanan bir tür balık yemeği olabilir. Budist rahiplerin yemek tercihi olarak öne çıkan: Tavuk göğsü yemeğini de tercih edebilirsiniz.

Şehirdeki turistik özellikleri öne çıkan bölgeler: Büyük ışık gölü, Baotu parkı ve Bin Buda dağıdır. Şehrin en ünlü parkı ise: Beş Ejderha Havuzudur.

DAMİN LAKE PARK-BÜYÜK IŞIK GÖLÜ (DAMİNGHU):

Şehrin kuzey kısmındadır. Burada, birçok doğal su kaynağından oluşan göl var. Giriş ücreti: 30 yuandır. Ziyaret saatleri ise: 06.30-18.00 arasındadır.

Büyük Işık gölü olarak da biliniyor. Gölün su seviyesi: kuraklık veya yoğun yağışlardan etkilenmiyor. Gölün kapladığı alan ise, 113 hektardır.

Göl kıyısındaki: parklar, bahçeler ve oyun alanlarında, güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yaz aylarında, lotus çiçeklerinin kokusunu hissedebilirsiniz. Ayrıca, gölün merkezinde, 1985 yılında yapılmış, büyük bir fiskiye görülüyor. Hectometer isimli bu fıskıye, yaklaşık 100 metre yüksekliğe su fışkırtıyor. Gölün hemen kuzeyinde ise, Kravat Xuan Tapınağı görülüyor. Tapınak:  1792 yılında, Ming hanedanlığı döneminde yapılmıştır. Gölün kuzeydoğusunda ise, Beiji Tapınağı var. Bu aynı zamanda, Kuzey Tapınağı olarak da biliniyor. Tapınak, Yuan hanedanı döneminde yapılmıştır. Burada özellikle, Taocu tanrıları ifade eden, Zhenwu yaldızlı heykeli ve 18 çamur heykeli görmenizi öneririm.

BAOTU SPRİNG PARK:

Şehir merkezindedir. 1956 yılında kurulmuştur. Giriş ücretledir, (40 yuan) Ziyaret saatleri: 07.00-22.00 arasındadır.

İlk kurulduğunda, yaklaşık 1 dönüm kadar iken, günümüze kadar yapılan genişletme çalışmaları ile, 26 dönüme ulaşılmıştır. Parkta, harika doğal kaynaklar var. Bunların toplamı: 72 tanedir.

Özellikle, bahar havuzunda: su: köpürerek ve fışkırarak çıkar, bir tencere içindeki kaynar su görünümü ortaya çıkar. 3 noktadan çıkan su: patlamalar, gürleyen ses ve spreyler oluşturarak, su jetleri şeklinde görünmektedir. Hatta, bazen su 27 metre yüksekliğe kadar ulaşmaktadır.

Havuzun boyutları: 30 x 18 metredir. Dikdörtgen şeklindedir. Bu havuzun bulunduğu bölüme: aynı zamanda “Fışkıran Pınar” ismi verilmektedir. Tarihi süreç içinde: 17. yüzyılda Qing hanedanı imparatoru Kangxi, buraya gelerek su içmiş ve pınara “Göğün altındaki ilk pınar” ismini vermiştir.

BİN BUDA DAĞI (QİANFOSHAN):

Şehrin: 2.5 km. güneydoğusundadır. Park alanı: 1959 yılında yapılmıştır. Giriş ücretlidir: 30 yuan. Ziyaret saatleri ise, 06.00-18.00 arasındadır.

Dağın deniz seviyesinden yüksekliği yani rakımı: 258 metre kadardır. Kapladığı alan ise, 166 hektardır.

Dağın tepesine tırmanıldığında: burada: Buda heykelleriyle dolu mağaralar, tapınaklar ve yemyeşil ormanlık alanları görebilirsiniz. Yürüyerek veya otobüsle dolaştığınızda, dağ üzerinde pek çok tarihsel kalıntılar görebiliyorsunuz.

Günümüzde, burada 100 kadar buda heykeli bulunmaktadır. Bu heykeller: dağın kayaları üzerinde yontulmuş ve böylece, Bin Buda Tapınağı inşa edilmiştir. Tapınak nedeniyle, dağın ismi “Bin Buda Tapınağı” dır. Dağ alanında, bunun dışında: Wanfo mağarası var. Mağara, 500 metre uzunluğundadır. Ayrıca, dağın doğu bölümünde: 1911 yılında yapılan, Shandong Devrimci Şehitler Mezarlığı var.

SHANDONG EYALET MÜZESİ:

Müze: Bin Buda dağı eteklerindedir. Giriş ücretsizdir.

1982 yılında, bugün görülen yerde kurulmuştur ve günümüzde eserler, 8 ayrı salonda sergelenmektedir. Bu salonlarda sergilenen eserlerin sayısı ise, yaklaşık 500 bin civarındadır. Bu koleksiyon sayısı itibarıyla, Çin ülkesindeki müzeler arasında, 7. sırada bulunmaktadır.

Müzede sergilenen eserler arasında: öne çıkanlar ise: yaklaşık 4000 yıl öncesinden günümüze ulaşan “Kara Çömlekler” dir. Müzenin üst katında ise, hayvan sergisi var. Burada da, içleri doldurulmuş, egzotik hayvanlar görülebiliyor. Ayrıca: taş heykeller, savaş gemisi, antik döneme ait paralar, fosil koleksiyonu, dinazorlar görülüyor.

DÖRT GATES PAGODA:

Şehir merkezindeki bu Bidist tapınak: 661 yılında inşa edilmiştir. Çin ülkesinin en eski ve tek katlı taş kulesidir. Burada: 6.yüzyıldan kalma Budist heykeller görülüyor. Ayrıca, yaklaşık 1000 yıllık olduğu düşünülen bir “Cypress ağacı” görülüyor. Burada göreceğiniz heykeller: Tang hanedanına ait en güzel Budist heykellerdir.

LİNGYAN TAPINAĞI:

Şehrin güneyindedir. Tang hanedanı döneminde kurulmuştur. Jin ve Tang hanedanları döneminde, tapınak çok önem kazanmıştır. O  dönemde, Hindistan’dan getirilen Budist el yazmaları, bu tapınakta muhafaza edilmiştir. Takip eden dönemde ise, birçok Çin imparatoru, tapınağı ziyaret etmiştir. Burada, Song hanedanı tarafından yapılan, kil buda heykelleri, Çin ülkesinin en ünlü ve güzel heykelleri olarak kabul edilmektedir.

ŞEHİRDEKİ ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ:

Şehirde bulunan en önemli alışveriş merkezleri, şehir surları hendeğinin yanında inşa edilen: Bahar Meydanı ve Bahar Yolu bölgelerindedir. Bu meydandaki “Bahar Heykeli” şehrin simgesidir. Burada bulunan yer altı alışveriş merkezi, yaklaşık 46 dönüm, yani bir hayli büyük. Bunun yanında, Bahar Yolu denilen yerde ise: geleneksel Çin kültürü korunarak, yeni alışveriş merkezleri inşa edilmiştir. Bu alışveriş merkezlerinde, geleneksel Çin mimarisi egemendir. Yani, sonuç olarak, şehirde alışveriş düşünenler: Bahar Meydanı ve Bahar yolunu tercit etmelidirler.

Bunların yanında: elbette, şehirde başkaca alışveriş merkezleri de bulunuyor. Bunların başlıcaları: Wanda alışveriş merkezi, Hang Lung Plaza, Sofitel Silver Plaza. Peki, bu alışveriş merkezlerinden ne satın alabilirsiniz? Öncelikle nakış ürünleri öneririm. Bu şehirde, ipek nakışlar öne çıkıyor. Saç nakışı ise, insan saçı ile yapılıyor. Ayrıca: Mian Su heykelleri var. Bunlar: prinç unu kullanılarak ve farklı renklerde boyanarak yapılıyor. Yapımında ise, basit araçlar, bıçak, tarak ve bambu iğneler kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir