KADIN DENİZCİ OLMAK NASILDIR

Kadın Denizciler Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek!

Türk denizcilik sektöründe son yıllarda başarılarıyla adlarını duyuran “Kadın denizciler” hem gemide hem de denizcilik sektöründe diğer alanlarda çalışarak mesleğin artık erkek egemenliğinde olmadığını gösteriyor.

Kadın Denizciler Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek!

 Türk denizcilik sektöründe son yıllarda başarılarıyla adlarını duyuran “Kadın denizciler” hem gemide hem de denizcilik sektöründe diğer alanlarda çalışarak mesleğin artık erkek egemenliğinde olmadığını gösteriyor.

Dünyaya baktığımızda ise kadınların denizcilik sektörüne girişinde ülkemizin biraz geriden geldiğini görsek de son 20 yılda yaşanan büyük yükseliş aslında bu açığın ne kadar hızlı kapatıldığının bir göstergesi.

 Denizciliğin kadın-erkek ayırt etmeksizin “Zor” bir meslek olduğu düşünüldüğünde ve kadınların cinsiyet doğası gereği zorluklara ve güçlüklere oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olduğu düşünüldüğünde aslında denizcilik mesleğini icrada bir avantaj bile sağlayabiliyor. Her ne kadar kas gücü konusunda toplumda sürekli ayrıma düşülse de, tüm bu “Kadın işte, yapamaz..” söylemlerini tersine çevirecek kadar akıllı, çalışkan ve lider yöneticiler olma yolunda hızla ilerliyorlar.

Peki kim bu kadın denizciler? Kısaca bir göz atalım:

1. İlk kadın denizciler.. Dünya üzerinde ilk kadın denizciler 1600’lü yıllarda korsanlık yaparak sektöre giriş yapmıştır. Ticaret rotalarının ve sömürgelerin yeni oluşmaya başladığı zamanlarda isimlerini tarihe “Efsane” olarak yazdıran Anne Bonney ve Mary Reed kadın kimliklerini gizleyerek donanmaya katıldılar. O zamanlar kadın olarak bir asker olmanın cezası olduğundan Karayipler’de gemiden kaçıp başka bir gemide korsan olarak çalışmaya başladılar ve kendi gemilerini yönetecek konuma kadar yükseldiler. Karayip Denizi’nin tozunu attırıyordular desek yeridir. Akibetlerinin tam ne olduğu bilinmese de biri yakalanmış hapse atılmış ve diğeri de eceliyle hakkın rahmetine kavuşmuştur. Anne ve Mary’i denize iten ise eşlerinin
onları terkedip 2 çocuğuyla yalnız başına bırakmasıydı ne yazık ki. Ah şu erkekler..

İLK KADIN KORSANLAR ANNE BONNEY VE MARY REED

Efsanelerden biraz da reel hayata dönelim isterseniz. Türkiye’de gemiye ilk defa çıkan kadınlar 1960-1970 yıllarından itibaren denizci eşleriydi. Hepsi eşiyle aynı gemide olmak için kamarot, miço yeterliliklerinden başlamış ve aktif olarak çalışmasalar dahi ilk defa “Gemide Kadın” kavramının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Zaman zaman Telsiz Zabiti rütbesine yükselip yardımcı sınıf köprüüstü zabiti olarak çalışanlar da yok değil. Bu işin profesyonel olarak ilk icrası ise 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği’nden mezun kadın denizciler tarafından yapılmış ve buna müteakiben 1999 yılında İTÜ Denizcilik Fakültesi’ne kadın öğrenci alımı başlamıştır.

Bundan sonrası ise çok hızlı gelişmiş Türkiye çapındaki pek çok denizcilik okulu kadın öğrencilere kapısını açmıştır.

2. “Gemide kadın uğursuzluktur” iddiaları

Şaka gibi bir söylemdir aslında. Kadın denizcilerin son 20 yılı bu iddianın doğru olmadığını ispatla geçmiştir. Yine geçmiş efsanelere bakarsak gemi de tıpkı bir kadın gibi bakım ve ilgi gerektirdiğinden İngilizcede “She” yani kadın olarak adlandırılmıştır. “Ee gemi de kadın bir tane daha kadın olursa gemi kadını kıskanır uğursuzluk olur lölölö..” gibi saçma bir düşünce sistemi mevcut ne yazık ki. Buradan akademisyenlere sesleniyoruz lütfen bunun üzerine bir araştırma yapınız efendim. Kadın denizcilerin çalıştığı gemiler mi daha çok batıyor yoksa erkeklerin mi? Hadi bakalım bunu da açıklayın, oranları görelim hodri meydan!

 3. “Sen şimdi gemi mi kullanıyorsun?”

Aslında bu söylem de denizciliğin geneli için geçerli olsa da en fazla maruz kalanların kadınların olduğunu düşünüyoruz. Yaşının gençliğini, narin yapısını görenler şaşırsa da denizciliğin yetenek işi olduğunun göstergesidir kadınlar. Kaptan ve Başmühendis olmak boy kilo işi değildir canım güzellik yarışması mı bu? Bilek gücü, zeka ve organizasyon yeteneği herşeyi halleder. Soruya da cevap olsun gemi “kullanılmaz” ki bir denizciye bu soruyu sorduğunuzda size gülüp geçecektir, koskoca gemileri araba mı sanmıştınız?

 4. “Kadın işine duygularını karıştırır.”

Ah canım.. Gemide erkekler kadınlardan daha çok işine duygularını karıştırıyor. Gemide kadınlar çalışmıyorken de dedikodu yapılıyordu, çalışıyor yine yapılıyor. Kadının olması bir şey değiştirmedi ki.. Tüm erkekleri genellemeyelim ama denizci erkeklerin kendi aralarında geçmişten beridir bilinen bir tabir vardır, yumuşatılmış bir dille ifade edelim: “Baş tarafta gaz çıkartsan, kıç tarafa tuvaletini yaptı diye gelir haberi.” Anladınız siz onu. Bu söz de kadınlar nedeniyle çıktı diyen varsa gelsin.

 5. Her limanda bir sevgili?

Yok artık daha neler dediğinizi duyar gibiyiz. Aslında bunu “Her limanda bir evlenme teklifi” olarak değiştirsek daha doğru olur. Türk bir denizci kadın olmak Avrupa, Afrika, Amerika, Araplar ve Uzakdoğu dahil tüm ülkelerde oldukça ilgi çeken bir kavram olduğu için artık sizi beğenmekten daha çok hayran kalıp evlenmek isteyenler oldukça fazla. Türk kadınının gemide nasıl çalışabildiği üzerine en fazla şaşıran kişilerin medeniyetler diyarı Avrupa ve Amerika’dan çıktığını biliyor muydunuz? Kadın denizciler gittiği her limanda Türk kadınını ve Türk bayrağını temsil etmenin gururunu yaşıyor. Bunun da ülkemiz kültürel izlenimi açısından bir artı sağladığını unutmayalım.

BAYAN BAŞMÜHENDİS 3.KAPTAN VE 3.MÜHENDİS

6. Limanda dışarı çıkmak

Kadın kısmı limanda dışarı mı çıkarmış canım? Otursun gemisinde.. Nasıl erkek denizcilerin en sevdiği limanlar Rusya, Ukrayna, Tayland falansa, kadın denizciler bu konuda biraz daha ılımlı. Onlar için büyük bir alışveriş merkezi olan hem de ucuz Amerika gibi bir liman olsun yeter. İşte nasıl erkekler limanda dışarı çıktıklarında “Streslerini (!)” atıyorlar kadınlar da alışveriş yapıyorlar canım çok mu? Tabi Avrupa gibi güzel limanlar olduğunda turistik bir şehir gezisinin de
bir kadın denizci için vazgeçilmez olduğunu unutmayalım. Bir de tavsiye; bilmediğiniz ülke limanlarında tek başınıza dışarı çıkmayın, gemide güvendiğiniz kafa dengi bir stajyer varsa size eşlik etmesini rica edin ve alışverişin keyfini çıkartın

EKSİ 20 DERECEDE GEMİ BUZ TUTTU

7. Kadın denizcinin aile hayatı.. Sektör dışından bir erkeğin bir kadın denizci sevgilisi varsa mükemmel bir sabrı olması ve kadının da yokluğunda ona %100 sorgusuz bir güven duyması gerekir. Gerçekten böyle bir ilişkiniz varsa oldukça şanslısınız çünkü başka sektörden insanlar -ki gemide aktif olarak çalışmayan kişilerden bahsediyoruz, 6 ay gidip uzakta kalmanızı hazmedemeyebilir. Bu yüzden çoğu denizci kadın denizci bir erkekle hayat kurma yoluna girer. Akademisyenlere araştırılacak bir diğer konu daha çıkardık; kadın denizcilerin evlilikleri üzerine bir sosyoloji araştırması fena olmaz.

SÜVARİ BEY ZABİTLERİNİ KORUMAYI SEVER =)

Diğer yandan, kadın denizcilerde güzel örneklere baktığımızda uzun yıllar denizde çalışarak Kaptan, Başmühendis rütbesine yükselip bir yandan da evlenip çocuk sahibi olmak artık hayal değil. Hatta çocuğunu da gemiye götürüp ailece gemide çalışan kadın kaptanlarımız başmühendislerimiz de var. Bu arada unuttuk; kadından makineci de oluyor evet.

8. Kadın denizcinin gemi hayatı..

İşte en çok merak edilen konulardan biri: “Bir kadın gemide ne yapar?”. Erkekten farkı olmaksızın eşek gibi çalışır. Güverte zabiti ise seyirdeyken köprüüstü vardiyasını tutar, güvertede çalışır, raspa yapar, boya yapar, limanlara yanaşırken halat manevrasın yönetir, çarmıhtan iner draft okur, orada-burada heryerdedir.

DRAFT OKUMAYA İNEN BAYAN ZABİT

Makine zabitleri içinse mesai makine dairesinde ana makine, jeneratörler, kazan, seperatör vb. yardımcı makinelerin bakım tutumlarıyla uğraşmakla geçer. Makineci bir kadını atölyede valf alıştırırken görürseniz şaşırmayın, durumu sindirerek sessizce alışmaya çalışın. Toplum hiçbir zaman o ojeli ellerin yağa yakıta bulaşacağını hayal bile edemedi ancak ellerindeki yağı mazotla temizleyen ama gemide ilk boş vaktinde kendisine manikür yapmayı ihmal etmeyen kişidir makineci kadın. Bir de limanlarda dışarı çıkarken süslenip püslendiğinizde gemide kimse sizi tanıyamaz. Tulumlu ve kapkara pis halinizi gördükten sonra bir an makyajlı halinize maruz kalan erkek çalışma arkadaşlarınız şaşkınlıklarını gizleyemezler. Gerçekten makyajın bir kadının hayatında önemi büyük, tıpkı geminin bakımı-boyası gibi değil mi?

9. Kadın denizcinin karadaki hayatı?

Sadece aileniz akrabanız değil tüm komşular, mahalleli, köylü kim varsa sizin denizde çalıştığınızı bilir ve büyük gurur duyarlar. Bazen de “Kızını o kadar uzaklara nasıl gönderiyorsun?” diyerek anne babanıza sitemde bulunan patavatsızlar da yok değildir. Ekmek aslanın midesinde sevgili amcacığım. Siz sıcacık yatağınızda uyurken ekmek parası için okyanuslar denizler aşılıyor fırtınalarda hayatlar geçiriliyor. Tüm bu zamanlarda kadın denizcilerin en büyük dayanağı onunla gurur duyan sevdikleridir. Mesleğe erkeklere göre x2 gönül ve emek vermiş kimseler olduğundan şüpheniz olmasın lütfen. Bu yüzden saygı duyun, ellerini öpün o kadın denizcilerin.

 10. Erkek gibi çalışsa da o bir “Kadın”!

Gemilerde bugüne kadar erkeklerin arasında göze batmamak için namus çizgisi çerçevesinde kıyafetlerinden, hal ve hareketlerine, sözlerine kadar pek çok şeye dikkat ederek çalışmıştır kadın denizciler. Çünkü herhangi bir yanlış hareketinin, “Üst”lerinin bunu bütün kadın denizcilere mal edeceğini bilirler. O da bir annenin babanın evladı, bir çocuğun annesi, ailenin küçük kız kardeşi ve bir erkeğin hayatını birleştireceği bir eştir. Kadın nerede olursa olsun ona saygılı davranmak gerekirken, gemide bunu “Hiyerarşi” çatısı altında hiçe saymak hoş olmuyor dikkat edelim.

Bir kadın gemiye düzen ve çalışma ortamında saygıyı getirir. Denizi tutkuyla seven kadın denizcilerin kariyerlerine giden yollarında heveslerini kırmak ve önlerini basit bir “Önyargı” ile kapatmaya çalışmak gerici bir düşüncedir. Onlara saygı duyun ve kabullenin. Bir söz vardır “Denizciler geçirdiği fırtınaları, anneler doğum sancılarını unutmasalardı; ne yeni bir çocuk doğardı ne de bir denizci denize açılırdı..” Denizde geçirilen her zorluk sancılıdır, buna bir de kadın doğası eklendiğinde daha da zor olmasına rağmen kadın denizciler bunu belli etmeden gerektiği gibi görevlerine devam ederler.

Kadın-erkek ayrımı yoktur denizcilikte, denizci olmak ayrı bir cinsiyettir!

Ayşe kaptan/Denizcilik ve Gemi Mühendisliği

127 thoughts on “KADIN DENİZCİ OLMAK NASILDIR

 1. Good day! This is my first comment here so I just wanted to give
  a quick shout out and say I really enjoy reading through your articles.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums
  that deal with the same topics? Thank you!

 2. Hi there are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started
  and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 3. Fantastic goods from you, man. I’ve consider your stuff previous to and you are just extremely great.
  I actually like what you have bought here,
  certainly like what you’re saying and the way in which you
  are saying it. You’re making it enjoyable and you still take care of
  to keep it smart. I cant wait to read far more from
  you. This is actually a terrific web site.

 4. Hey there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.

  Please let me know. Thank you

 5. What’s up, every time i used to check web site posts here early in the morning, since i enjoy to learn more and more.

 6. You actually make it seem so easy with your presentation however I in finding this topic to be really something which I
  think I’d never understand. It seems too complex and very extensive for me.

  I am taking a look ahead to your next post, I will attempt to get
  the hold of it!

 7. This is a really good tip particularly to those fresh to the
  blogosphere. Brief but very precise info… Thank you for sharing this one.
  A must read article!

 8. Hi there, i read your blog occasionally
  and i own a similar one and i was just curious if you get
  a lot of spam responses? If so how do you
  reduce it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me
  mad so any help is very much appreciated.

 9. Howdy! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when browsing from my apple iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue.
  If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 10. Asking questions are actually good thing if you are not understanding something completely, however this post gives good
  understanding yet.

 11. If some one desires to be updated with latest technologies therefore he must be visit this site and be up to
  date every day.

 12. Wonderful web site. Lots of useful information here.
  I’m sending it to several friends ans additionally sharing in delicious.
  And of course, thanks for your effort!

 13. Article writing is also a fun, if you be acquainted with after that you can write or else it is complex to write.

 14. I every time used to read paragraph in news papers but
  now as I am a user of internet therefore from now I am
  using net for content, thanks to web.

 15. Thanks for a marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you’re a great author.
  I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back someday.
  I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice afternoon!

 16. Thanks a lot for sharing this with all people you
  really know what you are talking approximately! Bookmarked.
  Kindly also talk over with my web site =). We can have a link alternate arrangement between us

 17. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment.

  Is there any way you can remove people from that service?
  Many thanks!

 18. Undeniably believe that which you said. Your favorite
  justification appeared to be on the web the easiest thing to be
  aware of. I say to you, I certainly get annoyed while
  people consider worries that they just do not know
  about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

 19. This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost
  moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 20. Wow, that’s what I was exploring for, what a information! present here at this web
  site, thanks admin of this web site.

 21. Every weekend i used to pay a quick visit this website, for the reason that i want enjoyment, as
  this this site conations truly pleasant funny
  information too.

 22. Hello, I believe your site could be having web browser compatibility problems.
  Whenever I look at your website in Safari, it looks fine
  however, when opening in I.E., it has some overlapping issues.

  I simply wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, excellent website!

 23. Please let me know if you’re looking for a author
  for your blog. You have some really great posts and
  I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please shoot me an email if interested. Kudos!

 24. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.

  Please let me know where you got your theme.
  Thanks

 25. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult
  to get that “perfect balance” between usability and visual appeal.

  I must say you’ve done a amazing job with this.
  In addition, the blog loads very fast for me on Opera. Outstanding Blog!

 26. We absolutely love your blog and find many of
  your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers
  to write content in your case? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a
  number of the subjects you write related to here. Again, awesome web log!

 27. you’re in reality a just right webmaster. The site loading pace is amazing.
  It seems that you are doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterwork. you’ve done a fantastic activity in this subject!

 28. We’re a bunch of volunteers and starting
  a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive task
  and our whole group might be thankful to you.

 29. Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I’m going
  to return yet again since i have saved as a favorite it.
  Money and freedom is the greatest way to change,
  may you be rich and continue to help others.

 30. For latest news you have to go to see web and on web I found this web page as
  a finest web site for most recent updates.

 31. It is not my first time to go to see this site, i am
  browsing this website dailly and get pleasant data from here every day.

 32. After I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added-
  checkbox and from now on whenever a comment is added I get
  four emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you
  can remove me from that service? Thanks!

 33. Normally I don’t learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do
  so! Your writing style has been amazed me.
  Thanks, quite great post.

 34. whoah this blog is wonderful i like reading your articles.
  Keep up the good work! You realize, a lot of people are
  looking round for this information, you could help them greatly.

 35. Hi there, just became alert to your blog through Google, and
  found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels.

  I will appreciate if you continue this in future. Lots of people
  will be benefited from your writing. Cheers!

 36. It’s really a nice and helpful piece of info.
  I am glad that you simply shared this helpful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 37. I seriously love your site.. Great colors & theme.
  Did you develop this web site yourself? Please reply back
  as I’m planning to create my own blog and would like to learn where you got this from or just what the theme
  is called. Many thanks!

 38. Hello to every body, it’s my first visit of this web site; this weblog consists of awesome and
  actually excellent information designed for readers.

 39. I’m not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding
  more. Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.

 40. When someone writes an paragraph he/she keeps the idea of a user in his/her brain that how a user can be aware of it.
  Therefore that’s why this article is great.

  Thanks!

 41. Thanks for every other informative website. The place else may just I am
  getting that kind of info written in such an ideal approach?

  I’ve a undertaking that I’m just now running on, and I’ve been at the look out
  for such info.

 42. Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 43. Heya are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying
  to get started and create my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 44. I like the valuable info you provide to your articles.
  I will bookmark your blog and check once more right here regularly.
  I am slightly certain I will be informed a lot of new stuff proper right here!
  Best of luck for the next!

 45. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you
  aren’t already 😉 Cheers!

 46. I am sure this paragraph has touched all the internet visitors, its really really
  fastidious piece of writing on building up new web site.

 47. Hey I know this is off topic but I was wondering
  if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some
  time and was hoping maybe you would have some experience with something like
  this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I
  look forward to your new updates.

 48. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right
  here. I did however expertise some technical points using this web
  site, since I experienced to reload the website a lot of
  times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not
  that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and
  could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content.

  Ensure that you update this again very soon.

 49. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a
  little bit acquainted of this your broadcast provided bright
  clear concept

 50. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again as exactly
  the same nearly very often inside case you shield this hike.

 51. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage?
  My website is in the exact same niche as yours and my users would genuinely benefit from some of
  the information you present here. Please let me know if this ok with you.
  Regards!

 52. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much.
  I hope to give something back and help others like you helped me.

 53. It’s in point of fact a nice and useful piece of info.
  I’m happy that you shared this helpful info with us.

  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 54. Howdy are using WordPress for your site platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started
  and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 55. After I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and from now on every time
  a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment.
  There has to be a means you can remove me from that service?
  Thanks a lot!

 56. For most recent news you have to visit web and on internet I found this web site as a
  finest web site for hottest updates.

 57. It’s genuinely very complicated in this busy life to listen news on TV, thus I only
  use web for that purpose, and get the latest information.

 58. you are in reality a just right webmaster. The website loading
  velocity is incredible. It sort of feels that you’re doing any unique
  trick. Also, The contents are masterpiece.
  you have done a wonderful job on this matter!

 59. I truly love your site.. Great colors & theme. Did you develop this web site yourself?
  Please reply back as I’m hoping to create my own personal blog and would love to find out where you got this from
  or just what the theme is called. Thanks!

 60. This design is spectacular! You certainly know how to keep
  a reader amused. Between your wit and your videos, I was
  almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.

  Too cool!

 61. I am sure this piece of writing has touched all the internet
  viewers, its really really pleasant post on building up new web site.

 62. Ahaa, its pleasant discussion about this article here at this website, I have read all that, so
  at this time me also commenting at this place.

 63. Hi there! This is kind of off topic but I need some advice
  from an established blog. Is it difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin.
  Do you have any tips or suggestions? Thanks

 64. Hello there! This post couldn’t be written much better! Reading through
  this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this.
  I’ll send this post to him. Pretty sure he will have a very good read.
  I appreciate you for sharing!

 65. Just wish to say your article is as amazing. The clarity
  in your submit is just great and i could assume you’re a professional on this subject.
  Well together with your permission let me to seize your RSS feed to stay up to date with imminent post.
  Thanks a million and please carry on the enjoyable
  work.

 66. That is very attention-grabbing, You’re an overly professional blogger.
  I’ve joined your feed and stay up for in search
  of extra of your wonderful post. Additionally, I’ve shared your web site in my social networks

 67. Hi there every one, here every one is sharing these knowledge, so it’s pleasant to read this
  blog, and I used to visit this weblog all the time.

 68. Good post but I was wondering if you could write a litte more
  on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a
  little bit more. Many thanks!

 69. Excellent article. Keep writing such kind of information on your blog.
  Im really impressed by it.
  Hey there, You have done a fantastic job. I will certainly digg it and in my opinion suggest to my friends.
  I am sure they’ll be benefited from this website.

 70. I’ve learn a few good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I surprise how a lot effort you place to make any such
  wonderful informative site.

 71. What’s up, after reading this amazing piece of writing i
  am too delighted to share my familiarity here with mates.

 72. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Extremely helpful info specially the last part 🙂 I care for such info a lot.

  I was looking for this certain information for a long time.
  Thank you and good luck.

 73. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added
  I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from
  that service? Thanks a lot!

 74. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less.
  I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year
  and am concerned about switching to another platform. I have heard
  excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content
  into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 75. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what
  all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like
  yours would cost a pretty penny? I’m not very internet
  smart so I’m not 100% sure. Any tips or advice
  would be greatly appreciated. Thanks

 76. I know this site gives quality based content and other data, is there any other web
  page which presents these stuff in quality?

 77. I was recommended this website by my cousin. I’m
  not sure whether this post is written by him as no
  one else know such detailed about my difficulty. You are amazing!
  Thanks!

 78. Everything is very open with a really clear description of the issues.
  It was truly informative. Your website is very helpful. Thanks for sharing!

 79. Thank you a lot for sharing this with all folks you really recognize what you are talking approximately!
  Bookmarked. Please also talk over with my site =). We could have
  a link trade arrangement between us

 80. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it
  has some overlapping. I just wanted to give you a quick
  heads up! Other then that, awesome blog!

 81. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me
  to come here and visit more often. Did you hire out a designer to
  create your theme? Excellent work!

 82. Hey outstanding blog! Does running a blog similar to this take a
  lot of work? I’ve very little knowledge of computer programming
  but I was hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you have
  any suggestions or tips for new blog owners
  please share. I know this is off subject however I simply needed to ask.
  Thanks!

 83. I enjoy what you guys are usually up too. Such clever work and exposure!
  Keep up the great works guys I’ve included you guys to our blogroll.

 84. If you are going for finest contents like I do, just pay a visit this
  site daily since it presents feature contents, thanks

 85. Hi, i feel that i noticed you visited my weblog so i got here to go back the favor?.I’m attempting to in finding things to enhance my website!I suppose its ok to make use of some of your ideas!!

 86. I have been surfing on-line greater than 3 hours today, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours.

  It’s pretty value enough for me. In my view, if all web owners and
  bloggers made just right content material as you probably did, the web will likely be a lot more useful than ever before.

 87. You can certainly see your skills in the article you write.
  The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe.
  At all times follow your heart.

 88. Hiya! Quick question that’s completely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying to
  find a theme or plugin that might be able to resolve this
  problem. If you have any recommendations, please share.
  Many thanks!

 89. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker
  who had been conducting a little research on this. And he in fact
  bought me lunch due to the fact that I discovered
  it for him… lol. So let me reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this matter
  here on your blog.

 90. Hello, this weekend is nice for me, for the reason that this time
  i am reading this great informative piece of writing here at my residence.

 91. I was pretty pleased to discover this great site.
  I want to to thank you for your time due to this wonderful read!!
  I definitely appreciated every part of it and i also have you book-marked to look at new things
  in your blog.

 92. Greetings from California! I’m bored at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.
  I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how fast your blog loaded on my mobile
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow,
  very good blog!

 93. For hottest news you have to go to see internet and on web I
  found this web site as a most excellent site for newest updates.

 94. Hey I am so thrilled I found your blog, I really found you by accident,
  while I was looking on Bing for something else, Nonetheless I
  am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I
  have bookmarked it and also included your RSS
  feeds, so when I have time I will be back
  to read much more, Please do keep up the great job.

 95. We stumbled over here different web page and thought I might as
  well check things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to finding out about your web page yet again.

 96. Great blog right here! Additionally your web site lots up very
  fast! What web host are you the use of? Can I am getting your associate hyperlink on your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours
  lol

 97. It’s truly very difficult in this full of activity life to listen news on TV, therefore I just
  use world wide web for that purpose, and get the latest information.

 98. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward
  to seeking more of your wonderful post. Also, I have
  shared your web site in my social networks!

 99. Hello! I could have sworn I’ve been to your blog before but after browsing through some of the
  articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking
  back frequently!

 100. magnificent points altogether, you simply gained a new reader.
  What could you recommend in regards to your submit that you made
  some days ago? Any sure?

 101. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly loved surfing around your blog posts.
  After all I will be subscribing on your feed and I am
  hoping you write again soon!

 102. Great work! That is the kind of information that are supposed to be
  shared across the internet. Disgrace on Google for no longer
  positioning this submit upper! Come on over and visit my site .
  Thank you =)

 103. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know
  a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and
  both show the same results.

 104. Hey there would you mind letting me know which
  webhost you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say
  this blog loads a lot faster then most. Can you
  suggest a good hosting provider at a honest price?
  Thanks, I appreciate it!

 105. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now
  on every time a comment is added I receive four emails with the same comment.
  There has to be a way you can remove me from that service?
  Thanks!

 106. Fastidious answer back in return of this difficulty
  with real arguments and explaining the whole thing
  regarding that.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir