Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

bu yazı neoldu.com sitesinden alınmıştır.

Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp çarpıntısı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? Günümüzde genellikle orta yaşlı ve daha ileri yaştaki insanlarda görülen bir hastalık olan kalp çarpıntısı hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 17.05.2019 15:53

Vücudumuza kan pompalama görevi olan kalbimiz, yaşamımız için en önemli organlardan bir tanesidir. Sağlıklı olmadığında önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlardan bir tanesi de kalp çarpıntısıdır. Son dönemde sıkça görülen bir rahatsızlık olan Kalp Çarpıntısı akıllara şu soruları da getirdi. Kalp Çarpıntısı Ne Kadar Sürer? Kalp Çarpıntısı Nedir? Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer? Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir? Kalp Çarpıntısının Nedenleri Nelerdir? Kalp Çarpıntısının Türleri Nelerdir? gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

kalp çarpıntısı


Kalp Çarpıntısı Nedir?

Normal bir insan kalbinin çalıştığını hissetmez. Eğer biri kalp çarpıntısı olduğunu söylüyorsa kalbinin çalıştığını hissedecek boyutta çarpıntısı olduğundandır. Bazı kişiler çarpıntıyı hızlı atım şeklinde hissederken, bazıları ise kuvvetli bir vuruş şeklinde hissetmektedir. Bunun yanı sıra bazı kişiler de çarpıntıyı düzensiz atım şeklinde hisseder. Bu yüzden ayırıcı tanı açısından hastanın hangisini hissettiğini doktora söyleyebilmesi son derece önemlidir. Kalp hızlı mı atıyordur, kuvvetli mi, düzensiz mi? Kalbin dakikada kaç kere attığını ölçmek de önemlidir. Bunun için elinizi nabzınıza koymanız yeterlidir. İşaret ve orta parmağınızı bileğinizin üzerine yerleştirin. Baş parmağınızın hizasını takip ederek o noktada bileğinize yerleştirmeniz gerekir. Bir yandan saate bakarak nabzınızın dakikada kaç kez attığını bulun.

kalp çarpıntısı

Bir dakika içerisinde 90’ın üzerinde bir atım varsa kalp hızlı atıyordur. Hızlı atım yoksa da kuvvetli atıyor gibi hissedilebilir. Düzensiz atışta ise kalp bir durup bir atıyor gibi hissedilir. Kalbin istirahat halindeyken bir dakikada 100’ün altında atması normal kabul edilir diyebiliriz. Taşikardi ile kalp çarpıntısı birbirine karıştırılır. Taşikardi ile çarpıntı birbirinden ayrılmalıdır. Çarpıntı, normalde hissedilmeyen kalp atışlarının hissedilmesidir. Taşikardi ise kalbin normalden hızlı atmasıdır. Eğer bahsettiğimiz şekilde nabzınızı ölçtüğünüzde 100’ün üzerinde çıkıyorsa sizde taşikardi olduğunu söyleyebiliriz.

nabız ölçme


Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp çarpıntısı birçok sebepten oluşabilir. Fiziksel bir efora tepki olarak çarpıntı hissedilebileceği gibi ruhsal bir olay için de aynısı geçerlidir. Bazı ilaçlar da çarpıntıyaneden olur. (alerji ilaçlarıgrip ilaçlarıbazı tansiyon ilaçları…) Gece uyuyamadığı zaman ilaç aldığında da kişide çarpıntı oluşabilir. Çaykahve gibi içeceklerde bulunan kafein de çarpıntıya neden olabilir. Halk arasında zehirli guatr (tiroid bezinin fazla çalışması) olarak bilinen hastalık da nabzı 100’ün üzerine çıkartabilir ve hastalar çarpıntıdan şikayet edebilir.

çay içmek

Anemi veya kansızlık da çarpıntı yaratabilir. Aynı zamanda sinir sistemi gerginliği de çarpıntı yapabilir. Bir diğer çarpıntı yapan rahatsızlıkhipoglisemidirŞeker düşmesianında hastalar 5-10 dakika kadar çarpıntı hissedebilirler. Ayrıca hamilelikte de çarpıntı olabilir ve bu normal görülür. Hamilelikten sonra kalp atım sayısı tekrar normale döner. Aynı şekilde kalbin kapak hastalıkları da çarpıntıya sebep olabilir. Küçük yaşta kalp romatizması geçiren hastaların kalp kapakları etkilenince çarpıntı ortaya çıkar.Kardiyomiyopati (kalbin kas hastalıkları) adı verilen rahatsızlık da çarpıntıya sebep olabilir. Kalbin damar hastalıklarıkalp damarlarındaki tıkanıklıklarkalp krizindede çarpıntı görülebilir.

kalp çarpıntısı


Kalp Çarpıntısının Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Anksiyete bunların başında gelir. Gerginlik anlamına gelen anksiyetede kişiler, çarpıntı ile birlikte sanki kötü bir şey olacakmış hissine kapılırlar. Neden korktuklarını bilmeseler de başlarına kötü bir şey geleceğinden emin gibidirler. Anksiyetede kalbin kuvvetli atmasının sebebi kaslara fazla kan gitmesi ihtiyacındandır çünkü kişi tehditle karşılaşınca ya saldıra geçer ya da kaçar. Her ikisinde de kaslara fazla kan gitmesi gerekir. Bu yüzden de çarpıntı hissedilir.

anksiyete

Kalp çarpıntısındaki diğer bir psikolojik neden ise panik atak hastalığıdır. Bu hastalıkta her şey iyiyken birdenbire hastada çarpıntı başlar. Hastada çarpıntı ile birlikte nefes darlığı,boğulacakmış gibi bir duygufenalık hissi, ölüm korkusu da ortaya çıkabilir. Hastahemen bir doktora ulaşmak ister fakat en kötü panik ataklar bile 5-10 dakika sürer. Hasta sabırlı olursa 5-10 dakika sonunda çarpıntı yavaşlayarak geçer. Panik atakta bu çarpıntı atakları çok sık olursa hastaya rahatlatıcı ilaç tedavisi uygulanır.

panik atak


Kalp Çarpıntısı Türleri Nelerdir?

Kalp çarpıntılarını sebeplerine göre dörde ayırmamız mümkündür. İşte kalp çarpıntısı türleri;


1. Fiziksel efor sonucunda oluşan çarpıntılar

Spor yaparken veya merdiven çıkarken oluşan çarpıntı normaldir. Küçük eforlar sonucu oluşan çarpıntı ise ya bir rahatsızlık olduğunu ya da yeterli kadar spor veya yürüyüş yapılmadığını gösterir. Dolayısıyla küçük eforlar sonucu çarpıntısı olan hastalar biraz spor veya yürüyüş yaparak bunun önüne geçebilirler. 6 ay 1 yıl gibi bir süre arasında düzenli olarak spor yapıldığı takdirde çarpıntı geçer çünkü kalbin atım gücü artar.

2. Psikolojik Nedenlere Bağlı Oluşan Çarpıntılar

​Ruhsal sorunu olan hastalarda çarpıntı çok sık görülür. Bir şeye üzülen ya da bir yakınını kaybeden hastalarda çarpıntı oluşabilir.

3. Kalp Dışında Bir Hastalığa Bağlı Çarpıntılar

Çarpıntıya yol açan hastalıklar olarak bilinen, guatr, kansızlık veya diğer kan hastalıkları, böbrek hastalığı, karaciğer hastalıkları, ateşli hastalıklardır.

4.Kalpteki Bir Rahatsızlığa Bağlı Oluşan Çarpıntılar​​

Kişinin herhangi bir kalp hastalığı bulunuyor ise buna bağlı olarak meydana gelen kalp çarpıntılarına denir.

kalp çarpıntısı nedenleri


​Kalp Çarpıntısı Tedavisi Nasıldır?

Tedavi, çarpıntının nedenine göre yapılmaktadır. Kalp dışında bir neden varsa bu tedavi edilir. Guatrkansızlık gibi… Ancak bunlar tedavi edilirse çarpıntı geçer. Sinirsel nedenlerebağlı çarpıntılar ise hastanın duygusal sorunlarının çözülmesiyle kendiliğinden geçecektir. Bazı hastaların yatıştırıcı bir ilaç veya antidepresan alması gerekebilir. Çarpıntının nedeni kalp ise öncelikle çarpıntı türü belirlenmelidir. Daha sonra çarpıntının önemli olup olmadığına veya tedavi gerektirip gerektirmediğine karar verilir. Hastayabirholter aleti takılarak hangi tür çarpıntı olduğu bulunur ya da elektro ile kalpteki ritim bozukluğunun ne tür bir çarpıntıya neden olduğu belirlenebilir. Aritmiyi düzeltici ya da kalp hızlı ise yavaşlatıcıyavaşsa hızlandırıcı ilaçlar verilir. Bazı hastalarda çarpıntıyı geçirmek için damar yoluyla antiaritmik ilaçlar vermek gerekebilir. Kimi zaman çarpıntıyı sonlandırmak için hastanın göğsüne elektrik şoku verilir. İlaç veya şokla halledilemeyen durumlarda ise bir kateter ile hastanın kasığından girilerek kalbine kadar ilerleyip çarpıntıya neden olan kalp hücreleri bulunur ve elektrikle yakılır. Böylece çarpıntı sonlandırılmış olur.

kalp çarpıntısı tedavisi


Kalp Krizinin Nedeni Kalp Çarpıntısı Olabilir mi?

Kalp krizikalbi besleyen damarlardan bir veya birkaçının tıkanmasıdır. Sadece çarpıntı kalp krizine neden olmaz. Ancak çarpıntı, kalp krizinde görülen bulgulardandır. Göğüsteki baskı ile beraber hastalar, çarpıntı hissinden de şikayet ederler. Kalp krizindeki çarpıntı, kriz esnasında kalbin düzensiz çalışmasına bağlı olarak hissedilir. Bazı hastalarda iseventriküler taşikardi denilen ve ölümcül olabilecek hızlı bir kalp atışı olabilir. Bu tiptaşikardilerde hastanın rengi solar, özellikle baş ve boyun bölgesinde terleme olur, küçük çaplı şuur kaybı olabilir. Bu durumda acilen doktora müracaat etmek gerekebilir.

kalp krizi


Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer?

Çarpıntı hissi oluştuğunda panik yapmayın. Bu, çarpıntıyı daha da artırır. Bayılma veyagöğüs ağrısı gibi bir şikayetiniz yoksa tansiyonunuzu ölçün. Tansiyon yüksekliği deçarpıntıya neden olabilir.

kalp çarpıntısı


Kalp Çarpıntısı Ne Zaman Sorun Olarak Kabul Edilir?

Kalp çarpıntısı ile birlikte eğer göğüste bir baskı hissediliyorsa bu çarpıntıkalpdamar hastalığı tıkanıklığı veya kalp krizini artırabilir. Bununla birlikte bulantı gibi bir his varsa,soğuk terleme mevcutsa bunlar da kalp krizi açısından çok önemlidir ve hemen bir doktora başvurulmalıdır. Durduk yere bir çarpıntı geldiğinde bununla birlikte daha önce hiç olmadığı kadar terleniyorsa, bu da önemli bir belirtidir. Çarpıntıyla birlikte bayılır gibi oluyorsanız veya bayılırsanız dikkat edilmesi gereken bir durumdur ve acilen doktora başvurulmalıdır. Ayıldıktan sonra iyi olsanız bile… Bayılmadan önce kalp atışlarınızda bir düzensizlik hissettiyseniz bu bayılma, kalbinize ait olabilir.

bayılma hissi


Kalp Çarpıntısı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Sigarayı bırakmak gerekir.
  • Alkolü azaltın. (alkolü azaltınca çarpıntı azalıyorsa alkolü kesmeye çalışın)
  • Çay, kahve gibi kafein içeren ürünler de çarpıntı yapabilir.
  • Çarpıntısı olan kişiler az tuzlu yemeli ve tansiyonlarına dikkat etmelidir.
  • Fazla kiloya dikkat edilmelidir. Şişmanlar, zayıflara göre daha çok çarpıntıdan şikayet ederler.
  • Çarpıntısı olan kişiler, tartışmalardan vb. uzak durmalıdır.
  • Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Aniden fazla miktarda yemek yememeye dikkat etmek gerekir.

kalp çarpıntısı dikkat edilmesi gerekenler

Önerilen İçerik;

 

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir