Kamboçya Gezilecek Yerler 2024

 

Siem Reap, Siem Reap, Kamboçya

Güneydoğu Asya’da Tayland, Laos, Vietnam ve Myanmar’la birlikte yer alan, fakir, yakın tarihi dehşet dolu işkenceler ve acıyla geçmiş, bir yanda beyaz kumlu plajları bir yanda Mısır Piramitleri ve Machu Picchu ile yarışabilecek güzellikte tarihi eserleri ve tapınaklarıyla büyüleyici bir ülke. Ülkede hem deniz, güneş turizmi, hem tarih hem de yağmur ormanları ve doğa turizmi açısından zengin seçenekler yer alıyor.

1863–1953 yılları arasında Fransız Sömürgesi olarak var olmasının etkisiyle Fransız etkisinin de hala görülmekte olduğu Kamboçya, 1990’lı yılların ortalarından itibaren turizmde adını duyurmaya başladı. Komşusu Tayland kadar popülerleşmemiş olmakla birlikte günden güne de dünyanın her yerinden artan sayıda ziyaretçi alıyor. Bunda ülkenin yakın tarihinde yaşanan trajedilerden dolayı medeniyeti bir 30–40 yıl geriden takip etmesinin de payı büyük. Aslında ülke için kötü olsa da, belki de bu durum biz gezginler adına iyi bir şey. Turizmi çirkin bir ticarete henüz dökmemiş, atacağınız her adımı paraya çevirmemiş haldeyken, başka bir deyişle turist tuzakları yerine hala gerçek Kamboçya’yı görme imkanınız varken bu ülkeye mutlaka gitmelisiniz.

Kamboçya’da Gezilecek Yerler

Kamboçya Gezilecek Yerler 2024

SIEM REAP

Khmerliler, altın zamanında, Siamlı olan Taylandlıları bu bölgede yenmeleri üzerine, şehre ‘Siam yenildi’ anlamına gelen Siem Reap ismini vermişler.  Genelde halkı gaza getirmek için cesaretlendirici isim konulur, Şanlıurfa, Kahramanmaraş gibi, ama demek ki zamanında Siamlılarla araları o kadar çekişmeliymiş ki aldıkları şehre isim verirken bile giydirmişler.

Kamboçya’nın kuzey batısında yer alan Siem Reap, düzgün ve temiz sokakları, her bütçeye hitap eden konaklama seçenekleri, dünya mutfağından lezzetleri tadacağınız çok sayıda restoranları, akşamları dolup taşan barları ile eğlenceli bir şehir. Birçok kişi Siem Reap’a sadece Angkor Wat için gidiyor, oysa bu şehir pazar yerleri, tapınakları, nefis kafeleri, Tonle Sap üzerindeki yüzen evleriyle başlı başına bir tatil destinasyonu.

Siem Reap, dünyanın her yerinden milyonlarca gezgini bir mıknatıs gibi çeken Angkor tapınaklarından dolayı Kamboçya’nın en önemli ve en turistik şehri. Hatta ‘tapınaklara yakın bir yerde turistler için bir şehir kuralım’ demişlerde, öyle kurulmuş gibi. Şehir merkezi Sivutha Bulvarı etrafında şekillenmiş. Gece hayatı, parti hostelleri, kafeler, barlar, gece pazarları, restaurantlar bu bölgede yoğunlaşmış durumda. Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence devam ediyor. Zaten genelde buraya gelindiğinde yapılacak ilk aktivite olan Angkor Wat’da gün doğumu izlemek için herkesin 04:00’de yola koyulduğunu da düşünürseniz, Siem Reap’a uyumayan şehir demek yanlış olmaz.

Siem Reap ayrıca Kamboçya’nın en gelişmiş ve zengin kenti. Gece hayatı, çok ucuza alışveriş yapabileceğiniz pazarları ve yüzen köyleriyle sıra dışı bir uğrak noktası olan bir şehirdir.

Angkor Tapınakları

9. ve 15. yüzyıllar arasında Güneydoğu Asya’ya hükmeden Khmer İmparatorluğu’nun başkenti Angkor (ki kelime anlamı “başkent” demek) mirasının en önemli eserlerinin yer aldığı Angkor Tapınakları imparatorluğun sebebi bilinmeyen bir şekilde sona ermesinden sonra geçtiğimiz 400 yılda yağmur ormanları içerisinde kaybolmuş. Hatta bazı kalıntılar ağaç kökleriyle sarılıp sarmalanmış. Budizm ve Hinduizm’e adanmış tapınaklar başta olmak üzere burada yer alan tarihi yapılar doğa bilimci Fransız Henri Mouhot tarafından 1850’lerin sonunda keşfedilerek gün yüzüne çıkarılmış ve o günden beri de milyonlarca gezgin tarafından ziyaret ediliyor.

Bu tapınaklarda çeşitli heykeller ve rölyefler bulunmaktadır. Tapınakların bulunduğu alanda maymunlar dolaşmaktadır. Yine bu alanda bulunan filler, fil üstünde gezmeyi merak edenleri gezdirmektedir.

Tonle Sap ve Chong Khneas (Chong Kneas Floating Village)

Güney Doğu Asya’nın en büyük gölü olan Tonle Sap, dünyanın benzersiz ekolojik su rezervlerinden birisi ve Kamboçyalılar için de adeta hayat kaynağı. Dünyanın en büyük taşkın su yatağı ve üzerindeki yüzen köy Chong Khneas görülmeye değer. Chong Khneas yüzen evlerinde asırlık göl hayatı geleneklerini sürdüren Kamboçyalılar, su üstüne yaptıkları tekne evleri ile balıkçılık ve karides, timsah çiftçiliği ile geçimlerini sağlıyorlar. Bu köyde yüzen okul, polis karakolu, market, tapınak ve benzin istasyonu bulunuyor. Şehrin 15 km güneyindeki bu bölgeye tuktuk veya turist minibüsleriyle gidilebilir. Buraya en az yarım gün ayırmak gerekiyor. Dolandırıcılara dikkat etmek gerekiyor.

Siem Reap, Kamboçya

Angkor National Museum

Şehrin en önemli müzesi olan müze, 1000 Buda galerisine ev sahipliği yapıyor. Khmer gelenekleri ve Angkor Wat mirasını yakından tanımak için gidilebilir.

 

Sihanoukville

Ülke belki size gösterişli plajlar, parti ve lüks caddeler vaat etmiyor ama biraz gezip keşfetmek isterseniz gerçekten güzellikleri yakalamanız zor değil. Sihanoukville, ülkenin en popüler ve güzel tatil beldesi. Ucuzluğu, sakinliği ve güzel sahil şeridi ile oldukça cazip.

Ochheuteal plajı taraflarında konaklamak turistlerin tercihleri arasındadır. Aracınız varsa ya da motor kullanabiliyorsanız kimsenin olmadığı, ıssız ve çok güzel sahillere buradan ulaşabilirsiniz. Evet, lüks değil ya da çevrede herhangi bir kafe bar yok ama kafa dinlemeye birebir. Ben gece hayatı istiyorum derseniz Poom Barang sizin için en uygun yer olacaktır. Burada herkese uygun bar ve eğlence mekanı mevcut. Bölge Sihanoukville gece hayatının merkezi.
Şehrin merkezinde bulunan pazarlar gidilmeye değer. Taze meyveler, lezzetli çorbalar ve çeşitli otantik yemeklerin hepsi burada. Aynı zamanda uygun fiyatlı.

 

Kep

Kep Tree Top House, Kep, Cambodia

Kamboçya halkının tatil beldesi kıvamında olan Kep, rotaya alınası yerlerden. Ufak bir kasaba ve güzel bir plajı var. Şehri bisikletle rahatlıkla gezebilirsiniz. Burası ayrıca deniz ürünleriyle meşhur. Tabii, deniz ürünleri biraz farklı yapılıp servis ediliyor burada. Yemeği sipariş etmeden porsiyona bakmanızda, ne şekilde servis edildiğini görmenizde fayda var.

Ayrıca denizaltı etkinlikleri de meşhur ve sahil birçok deniz canlısına ev sahipliği yaparak ziyaretçilerine görsel şölen yaşatıyor.

Kampot

Kampot-Cambodia

Kampot Kasabası, nehir boyunca uzanan Fransız stili binaları ve olağanüstü gün batımı manzaralarıyla en az bir gece kalınması gereken bir yer. Gün batımı saatlerinde mutlaka kıyıya gidip oluşan büyülü manzara izlemeye değerdir. Ayrıca Kampot, ülkenin en iyi milli parklarından olan Bokor National Park’ı için bir geçiş özelliği taşıyor. Doğa ve trekking tutkunları rotasına alabilir.

Phnom Penh

Killing-Fields-Tuol-Sleng-Museum

Kamboçya Krallığı’nın başkenti Phnom Penh, ülkenin acı dolu geçmişini gözler önüne seren müzeler ve lüks kafe, restoranları ile doludur.

Bisikletler, motosikler, tuktuk ve arabaların sokaklarında çılgın ve kaotik bir kalabalık oluşturduğu Phnom Penh, Kamboçya gezilecek yerler listesinin mutlaka uğramanız gereken duraklarından. Bir zamanlar Asya’nın İncisi olarak anılan şehir hızla gelişip modernleşirken tarihinden de kopamıyor.

Phnom Penh’de görebileceğiniz yerler arasında Khmer İmparatorluğu’na ışık tutan objeler, görseller ve dökümanların yer aldığı Ulusal Müze, duygusal olarak insanı son derece zorlayan Choeuhg Ek Ölüm Tarlaları ve Tuol Sleng Soykırım Müzesi ile Kraliyet Sarayı ve Silver Tapınağı mevcut.

Ölüm Tarlaları (Killing Fields)

Pol Pot önderliğinde Khmer Rouge timlerinin yarattığı vahşetin izlerinin görüleceği yer. Şehrin 15 km kuzeybatısında bulunuyor. Ölüm Tarlaları’nda, Choeung Ek Memorial anıtı içinde insan kafatasları bulunmaktadır.

Tuol Sleng Soykırım Müzesi (Tuol Sleng Genocide Museum)

Khmer Rouge (Kızıl Khmer) rejiminin işkence ofisi olarak kullandığı yerdir.

Koh Kong

Kamboçya Gezi Rehberi

Koh Kong, Tayland ile Kamboçya arasındaki sınır geçişlerinin yapıldığı bir kasaba. Kasaba merkezi çok küçük ve pek de cazip sayılmaz. Kamboçya’nın internet hızı şahane.

Bu kasabadan ulaşılan aynı isimli ada olan, Koh Kong Adası ise el değmemiş bir doğa sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir