Karadeniz – Uzun Göl’de Yapılabilecek Faaliyetler

Uzun Göl

Hepimiz yoğun şehir koşuşturmasından sonra güzel, bizi mutlu edecek bir tatil isteriz sanırım. Kimimiz bir deniz kenarında, 5 yıldızlı otellerde dinlenmek ister, kimimiz istediği bir yere çadırını kurarak. Kimimiz bol eğlenceli, yerinde durmadığı bir tatil yapmak ister kimimiz de sakin, huzurlu, sessiz bir tatil geçirmek ister. Nasıl ve ne şartlarda olursa olsun sevdiğimiz yerlerde sevdiğimiz şeyleri yaptığımız zaman hepimiz hem ruhen hem bedenen iyileşiyoruz. Hazır yaz mevsimi arkadaş gelmişken sizlere şöyle güzel bir doğa harikasını tanıtmak isteriz. Bu bahsettiğim güzellik Karadeniz’de bulunan Uzun Göl. Şimdi sizlerle bu doğal güzelliği biraz daha yakından tanıyalım.
Uzun Göl, Karadeniz’de yer alan çok küçük, tatlı bir kasabada bulunan doğa harikası bir vadidir. Trabzon ili Çaykara ilçesine bağlı olan bu vadi Trabzon’a 99 km, Rize’ye 72 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu bölge önceden tamamen bir yerleşim yeri konumunda iken günümüzde daha çok yerli yabancı turistlere ve turistik faaliyetlere ev sahipliği yapmaktadır. Bölgeye büyük bir ilgi vardır ve Uzun Göl muhteşem güzelliği ve içindeki birçok güzel faaliyet ile beraber bu ilgiyi sonuna kadar hak eden bir bölgedir. O halde sizlere biraz eğer bu doğal güzelliği görmeye giderseniz orada neler yapabileceğinizden ve bölgenin özelliklerinden bahsedelim.
Doğa Yürüyüşü
Karadeniz Bölgesi’nin dillere destan güzellikteki ormanlarını bilmeyenimiz yoktur sanırım. Bu ormanlar sayısız bitki türüne ve hayvana ev sahipliği yapar. Uzun Göl de bu harika ormanların içerisinde yer alıyor. Durum böyle olunca burada güzel bir doğa yürüyüşüne çıkmak harika olur elbette. Uzun Göl’de yapacağımız bu doğa yürüyüşü bölgesi sağ ve sol olmak üzere iki şeritli yollardan ilerlemektedir. Bu yollar bizleri Kaçkar ve Soğanlı Dağları’nın eteklerinde bulunan harika yaylalara götürüyor. Bu yaylalar da aynı Uzun Göl gibi birer doğa harikası. Eminiz orada bulunmaya, seyretmeye doyamayacaksınız. Bu harika doğal güzellikler içerisindeki bir yürüyüşü hepimiz isteriz sanırım. Ancak biraz daha adrenalin ve heyecan isteyen okurlarımız da olacaktır elbet. Uzun Göl’deki yeryüzü harikalarına doyduktan sonra (tabii doymak mümkünse) sizleri biraz da Uzun Göl’ün gökyüzü harikalarıyla tanıştıralım.
Yamaç Paraşütü
Uzun Göl yüksekliği ve doğal güzellikleri ile Türkiye’de yamaç paraşütüne en uygun olan 2. bölgedir. Sanırım birçoğumuz kuşlara çok özeniriz, çok kıskanırız onları bazen. İstedikleri zaman uçup istedikleri güzel yerlere gidebiliyorlar diye. Ancak bu yamaç paraşütü deneyimi sırasında kuşları kıskanmayı bir süreliğine bırakabiliriz sanırım. Çünkü Uzun Göl’ün bizde huy olan masmavi göğünde süzülürken ayaklarınızın altında da o muhteşem ormanları ve doğal çevreyi görme fırsatınız olacak. Gökyüzündeki bu harika deneyimi yaşamak isteyen çok kişi vardır eminim. Ancak bazı okurlarımıza gökyüzündeki bu kadar adrenalin fazla gelebilir. O halde gökyüzünde biraz daha sakin bir deneyim yaşamak isteyen okurlarımız için Uzun Göl’de ne var ona bakalım.
Helikopter Turları
Bu helikopter turlarında Uzun Göl’ün harika doğasını ve manzarasını gökyüzünden izleme fırsatı bulacaksınız. Ancak sadece Uzun Göl ile bitmeyecek bu harika şölen. Aynı zamanda civardaki muhteşem güzellikteki yaylaları da gezebileceksiniz. Bu turlar 5 yolcu kapasitesine sahip helikopterler ile gerçekleştirilecek. Yamaç paraşütüne nazaran biraz daha sakin bir deneyimdir sanırım bu. Tabii ki biz karada adrenalin ve heyecan yaşamak isteyen okurlarımızı da unutmadık. Bakalım onlar için Uzun Göl’de ne varmış.
ATV Motor Turları
ATV motor turlarında Uzun Göl’ün güzel kasabasını daha yakından tanıma fırsatınız olacak. Bu güzel bölgeyi daha iyi tanırken aynı zamanda büyük bir adrenalin ve heyecan yaşayacaksınız. Ben yerle gök arasında, dağlarda dolanmak istiyorum diyen okurlarımız için Uzun Göl’ün tadı nasıl çıkarılırmış ona bakalım şimdi de.
Trekking
Muhteşem dağlardan Uzun Göl’ü seyretmek nasıl bir histir oturun ve hayal edin bu güzelliği. Bulunduğunuz yer Uzun Göl çevresindeki harika dağlar ve siz bu dağlardan Uzun Göl’ü seyrediyorsunuz. Harika bir deneyim olacaktır kesinlikle. Harika ve acıktırıcı bir deneyim demek daha doğru olacak sanırım. Tamam doğa yürüyüşümüzü yaptık, helikopterlerle turladık, yetmedi paraşütlerle kendimizi maviliğe bıraktık, yere inelim biraz dedik motor turları yaptık, ben ne yerde ne gökte ikisinin arasında, dağlarda olmak istiyorum dedik trekking yaptık. E bu kadar şeyi yaptıktan sonra acıktık tabii. O zaman gelin sizlerle bu güzel yerin en az kendisi kadar güzel yemeklerini tanıyalım. Aç aç gezilmez değil mi?
Yöresel Lezzetler
Alabalık
Alabalığınızı isterseniz oltalarınızı kapıp kendiniz tutabilirsiniz. İsterseniz de bölgede tereyağı ile yapılan alabalığın lezzetini tadarsınız. Her şekilde bu bölgenin balığını yemek güzel olacaktır.
Lahana Çorbası
Alabalığımızın yanına çorba da isteriz belki. İşte bu harika doğa içerisinde yetişen lezzetli lahanalar ile hazırlanan bu çorba o zaman tam size göredir.
Mıhlama
Karadeniz Bölgesi’nin bu meşhur yemeğini çoğumuz duymuştur sanırım. İşte Karadeniz’de pek sevilen ve tüketilen bu peynirden yapılan yemeği yerinde tadabilme fırsatınız olacak.
Etli Karalahana Sarması
Bu yemek lezzetli lahanaların içerisine kıymalı soğanlı bir karışım sarılarak yapılıyor. Bizlere de afiyetle yemek düşüyor.
Tatlılar
Yemeklerimizi yedik, karnımız doydu. Şimdi de canımız şöyle güzel tatlılar çekti. O zaman gelin bölgemizde hangi tatlılar meşhurmuş onu öğrenelim.
İlk olarak burada yöresel pestilin tadına bakmanızda fayda var. Yok pestil beni kesmez derseniz sizin için yöresel sütlacımız var. Bu sütlacın diğer sütlaçlardan farkı fırında kızartılarak sunumunun yapılmasıdır. Tatlımızın sunumu kadar tadı da güzel elbette. O zaman karnımızı doyurduğumuza ve tatlımızı da yediğimize göre biraz daha bu çevreyi tanımaya devam edelim.
İklim Özellikleri
Karadeniz Bölgesi’nin iklim özelliklerini birçoğumuz coğrafya derslerinden hatırlıyordur ancak biz yine de hatırlatalım. Burada yazlar serin ve yağışlıdır. Her mevsim düzenli bir şekilde, bol yağış alan bir bölgedir. O güzel ormanları besleyen, güzel yağışlar. Tabii bu güzel yağışlar ıslanmaktan pek hoşlanmayan ve yanında yağmurluk ya da şemsiye olmayan okurlarımız için pek güzel olmayabilir. Bu güzel havanın tadını çıkarmak isteyenler dikkat etsin yani. Bir de uyarmakta fayda var Uzun Göl çevresi yüksekliğinden dolayı Karadeniz iklimine göre biraz daha soğuktur. Gelelim bu güzel ormanlara ve içinde yaşayan canlılara. Bu mükemmel güzellikteki ormanların çoğunu güzel kokulu Ladin ağaçları oluşturmaktadır. Ancak elbette sadece Ladin değil Köknar, Meşe, Kayın ve Fındık ağaçları da bu güzel ormanların sakinlerindendir. Peki bu kadar bol bitki türüne sahip bir bölgede hayvan türü az olur mu? Elbette olmaz. Gelin biraz da bu dostlarımızı tanıyalım. Bu bölge sansar, vaşak, yaban domuzu, dağ keçisi, ayı, kurt, çakal, tilki ve yaban ördeği gibi birçok dostumuza ev sahipliği yapar. Sizin de gördüğünüz gibi burada nesli tükenmekte olan canlılar da yaşamakta. Belki birisiyle siz de karşılaşırsınız. Ancak yaban ördeği dostlarımızı kesinlikle göreceğinizden emin olabilirsiniz çünkü onlar da Uzun Göl’ün çevresini mesken tutmuş durumda. Böyle bir güzelliğe onlar da dayanamıyor demek ki. Ancak lütfen bu dostlarımızı sevmeye çalışırken onlara zarar vermeyelim ve özel alanlarına girmemeye özen gösterelim.
Gelelim bölgemizin nüfusuna ve ekonomik durumuna. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi aslında bu bölge eskiden tam bir yerleşim yeriydi ve 80’li yıllarda bu bölgenin nüfusu 2000 civarındaydı. Ancak bu bölge tanınıp turistik bir yer haline gelmeye başladıkça ve iş olanakları kısıtlı olunca göçler başladı. Yine de bölgedeki tarım ve hayvancılık düzeyi tüketim miktarını karşılayabilecek seviyede. Bu bölgenin nüfusu 1970 yılından itibaren azalma gösterdi ve bugünkü nüfus durumu 1588 kişi civarına geldi. Bölgenin bugünkü en önemli geçim kaynağı otelciliktir. Bunun yanında tarım ve hayvancılık da yapılmaktadır. Bölgenin çok turist çekmesinden dolayı bölgede turizm ve hizmet sektörü oldukça gelişmiştir.
Birçoğunuz eminim bu güzel doğadan kopmak istemeyecektir. Bu bölgenin muhteşem doğasıyla iç içe konaklamak isteyen okurlarımız için biraz da konaklamadan bahsedelim.
Uzun Göl’de Konaklama
Doğayla iç içe bulunan otel, motel ve apartlar sizleri oldukça tatmin edecektir diye düşünüyoruz. Zira bu yerler hem doğayla iç içe hem de oldukça uygun fiyatlarda konaklama imkânı sunmakta. Elbette dileğimiz bu güzel konaklama yerleri yapılırken Uzun Göl’ün harika doğasına zarar verilmemesidir. Yeter ki o ağaçlar kesilmesin, canlıların yaşam alanı tahrip edilmesin biz çadırda da kalırız değil mi? Birçok okuyucumuzun bizimle aynı fikirde olduğunu düşünüyorum. Umarım yetkililer de bunu dikkate alırlar.
Uzun Göl’de Keşfedilecek Yerler
1) Şekersu Yaylası
Soğanlı Dağları’nın eteklerinde bulunan Şekersu (eski adıyla Sakarsu) Yaylası Uzun Göl’ün yakınlarında bulunan ve görülmeye değer doğal güzelliklerden biridir.
2) Garestar Yaylası
Bu güzel yayla da Uzun Göl’ün güneyinde bulunmaktadır. Yine Uzun Göl’ün çevresinde görülmeye değer yerlerden birisidir.
3) Uzun Göl Camii
Eminim bu başlığı gören çoğu kişi ilk olarak buranın eski bir yapı olduğunu düşünmüştür. Ancak bu camii 2002 yılında yapılmıştır. Yani bir tarihi eser olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bu camiinin minareleri 600 metre öteden görülebilmektedir. Bu özelliği ile de ziyaretçilerin ilgisini çekmekte. Siz de isterseniz bir uğrayabilirsiniz. Kendisi bölgenin merkezi denebilecek bir yerde bulunuyor.
4) Haldizen Yaylası
Bu yaylamız da yine Uzun Göl çevresindeki güzel yaylalardandır. Demirkapı Yaylası olarak da bilinir. Bu doğa harikası yaylalara doyamayanlar için tavsiye ederiz elbette.
5) Şerah Köyü
Bu güzel köyümüz Uzun Göl’e yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bizlere e bu doğayla iç içe geçmiş güzel köyü ziyaret edip, gezmek düşüyor.

Ekolojik Tahribat
Bu güzel doğaya zarar vermeden gezmeye ve görmeye çok dikkat etmeliyiz. Hayvanlara ve bitkilere zarar vermemeye çok özen göstermeli ve onların da bizler gibi birer canlı olduğunu, bu bölgede onların da yaşamaya hakkı olduğunu unutmadan hareket etmeliyiz. Burada sizlere bu güzel bölgenin doğasına zarar veren bir olaydan bahsetmek istiyoruz. Bölgeye su taşkınlarını önlemesi amacıyla kurulan beton bariyerler o bölgede yaşayan birçok bitki ve hayvan türünün ölümüne sebep oldu. Elbette bu duruma sessiz kalınmadı ve birçok çevreci kişi, STK’lar üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını bildirdi. Lütfen bizler de bu duruma sessiz kalmayalım ve elimizden ne geliyorsa yapalım. Bizler de bu güzel doğanın bir parçasıyız ancak bu doğanın bize hiçbir zararı yokken bizler onu yok etmeye çalışıyoruz. Doğa bizim düşmanımız değil, dostumuzdur. Bu güzel yerler sadece birkaç günlük tatil yerleri değil, birçok canlının evidir. Bu doğa katliamları sadece Uzun Göl için geçerli değildir maalesef. Ülkemizin ve dünyanın birçok yerinde bu katliamlar yapılıyor ve doğa hızla yok ediliyor. Lütfen bitkilerin, hayvanların, gökyüzünün sesi olalım. Biz onlarla bir bütünüz. Bizler ağaçları kesenlere karşı ağaç dikelim, hayvanları öldürenlere karşı hayvanlara yardım edelim, gökyüzünü zehirlere boğanlara karşı gökyüzüne güzel şeyler yollayalım. Bizler insan olmayı unutmuş herkese inat insan kalalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir